Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Загальна психологія, психологія особистості, історія психології


101. Напрасна Ольга Борисівна. Індивідуально-психологічні особливості когнітивно-стильових характеристик навчальної діяльності студентів: дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Напрасна О.Б. Індивідуально-психологічні особливості когнітивно-стильових характеристик навчальної діяльності студентів. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00. 01 — загальна психологія, історія психології. — Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

У роботі проаналізовані теоретичні концепції, в рамках яких виникло й розвивається поняття когнітивного стилю (КС), показано суперечливість й неоднозначність розуміння природи КС та його місце в пізнавальній діяльності особистості.

Когнітивний стиль визначає спосіб досягнення успішності кінцевого результату навчальної діяльності. В результаті формування певного КС діяльність грунтується на тих особливостях, які сприяють досягненню успішності навчальної діяльності.

У роботі визначено, що успішність навчальної діяльності студентів в значній мірі залежить від певних когнітивно-типових профілів, структура яких включає не тільки когнітивно-стильові, а й індивідуально-психологічні характеристики особистості. Когнітивно-типові профілі складаються з когнітивно-типологічного (психодинамічні властивості та когнітивно-стильові характеристики особистості) та ціннісно-орієнтаційного (змісто-життєві орієнтації, ціннісно-смислове регулювання та соціальна позиція) комплексів.

Когнітивно-стильова організація особистості тісно пов'язана з індивідуально-психологічними характеристиками і зумовлює кінцевий результат навчальної діяльності студентів.

1. Успішність навчальної діяльності залежить не лише від окремих характеристик когнітивного стилю (КС) чи окремих інших індивідуально-психологічних характеристик, а від системи всіх структурних характеристик особистості, від їхньої взаємодії.

Проведене емпіричне дослідження підтвердило висунуту нами гіпотезу щодо зв`язку між когнітивними стилями та успішністю навчання студентів, а також впливу різних параметрів когнітивного стилю на ефективність навчальної діяльності. Параметри когнітивного стилю виступають внутрішніми детермінантами успішності навчання. Успішність навчальної діяльності залежить не від окремих його параметрів, а від комплексу когнітивно-стильових характеристик, які пов`язані з іншими індивідуально-психологічними характеристиками. Таким чином, формуються певні когнітивно-типові профілі, які забезпечують різну ефективність навчальної діяльності студентів.

2. Особливості параметрів КС — поленезалежність, гнучкість та домінування вербального способу переробки інформації позитивно впливають на успішність навчальної діяльності студентів. Здатність розділяти інформацію незалежно від першопочаткової заданості взаємозв`язку її елементів, можливість вільно використовувати різні прийоми її переробки та оцінювання, здатність здійснювати предметно-логічний, смисловий контроль рішень виступають внутрішніми детермінантами ефективності навчання.

3. Характер зв`язку когнітивно-стильової організації особистості з іншими індивідуально-психологічними характеристиками певним чином зумовлює успішність навчальної діяльності студентів, реалізуючи при цьому компенсаторні властивості.

Проведене емпіричне дослідження дає підстави створити психологічні “портрети” студентів, у яких домінує певна характеристика когнітивного стилю: полезалежність/поленезалежність, гнучкість/ригідність, домінування вербального чи образного способу контролю за переробкою інформації (див. табл. 1, 2, 3, 4).

Склад та структура психологічних факторів, які входять до психологічного “портрету”, дали змогу зрозуміти за рахунок яких психологічних властивостей та здатностей студенти досягають певної успішності.

4. Визначені когнітивно-типові профілі студентів, які включають когнітивно-типологічний та ціннісно-орієнтаційний комплекси, за рахунок яких представники різних когнітивно-стильових груп досягають певної успішності у навчальній діяльності. Це наступні когнітивно-типові профілі:

продуктивно-орієнтований (спрямований на результат діяльності, відповідальний, незалежний; у соціальних контактах орієнтується на пізнавальну цінність);

процесуально-адаптований (спрямований на процес діяльності, соціально пластичний, товариський; у соціальних контактах прагне до емоційного схвалення своєї персони чи власних дій);

когнітивно-орієнтований (спрямований на реалізацію своїх можливостей, реактивний у пошуку рішення проблеми, прагне самовдосконалення, лідер; у соціальних контактах орієнтується на отримання високого статусу);

соціально-адаптований (спрямований на підприємницькі та сімейні відносини, когнітивно повільний, духовний, у соціальних контактах орієнтується на погляди та вимоги оточення).

5. Отримані у роботі результати можуть бути використані у розвитку теорії особистості; у розкритті характеру зв’язку параметрів когнітивного стилю з ціннісними орієнтаціями особистості, що суттєво поглиблює знання про організацію індивідуальних характеристик особистості; у визначенні індивідуально-психологічних особливостей когнітивно-стильових характеристик особистості, які зумовлюють успішність навчальної діяльності студентів, що поглиблює знання про організацію пізнавальної діяльності особистості.

6. Дані про стильові особливості особистості мають враховуватися при формуванні груп для організації навчальної діяльності; для більш коректного оцінювання навчальної діяльності студентів з різним когнітивним реагуванням; для вироблення колективного рішення, у ситуаціях інтелектуальної активності; при комплектуванні груп для вирішення різних практичних завдань, тощо.

Публікації автора:

1. Напрасна О.Б., Трофімов Ю.Л. Проблема застосування поняття когнітивний стиль // Збірник наукових праць.- К. НПУ ім. М.П.Драгоманова. Психологія - Вип. 15.- 2002. С. 108-113.

2. Напрасна О.Б. Психологічні проблеми зв`язку параметрів когнітивного стилю з діяльністю особистості // Вісник Харківського університету - Сер. Психологія - 2002. - № 550. - Ч. 1. С. 168 - 171.

3. Напрасна О.Б. Психологічні фактори розв`язання задач // Вісник. Сер. Соціологія. Психологія. Педагогіка. - Вип. 15. - К.: КНУ ім. Т.Шевченка. - 2003. С. 59-60.

4. Напрасна О.Б. Проблема стильових характеристик пізнавальної діяльності // Вісник. Сер. Соціологія. Психологія. Педагогіка. - Вип. 20 - К.,: КНУ ім. Т.Шевченка. - 2004. С. 43 – 46.