Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Кравченко Вікторія Іванівна. Індивідуально-типологічні особливості реагу-вання людини на дію запахів ефірних олій лимону і лаванди : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2006.



Анотація до роботи:

Кравченко В.І. Індивідуально-типологічні особливості реагування людини на дію запахів ефірних олій лимону і лаванди – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

В роботі досліджували вплив фонової одоростимуляції ефірних олій лимону і лаванди на нейродинамічні функції, короткочасну пам‘ять та функціональну активність головного мозку. Показано, що експозиція запаху ефірної олії лимону здійснює активуючий вплив на центральну нервову систему, що виявляється у відповідних змінах електричної активності головного мозку та показників нейродинамічих функцій. Завдяки такій активуючій дії даний одорант сприяє кращому запам‘ятовуванню як першо- так і другосигнальних подразників. Для ефірної олії лаванди притаманний модулюючий вплив на нейродинамічні функції мозку, який більшою мірою визначається властивостями нервової системи обстежуваного. Характер реагування обстежуваних на одорацію обома досліджуваними оліями залежить також від їх індивідуально-типологічних особливостей, зокрема рівня екстраверсії та нейротизму, а також статі. Зокрема, у емоційно стійких осіб фонова експозиція ефірної олії лаванди зумовлювала покращення точності короткочасної пам‘яті на другосигнальні подразники. Показаний нетиповий збуджуючий вплив ефірної олії лаванди на інтровертів та осіб з високим рівнем нейротизму. Обидва запахи виявляли більш виражений активуючий вплив на нейродинамічні процеси та стан функцій уваги у жінок. Показаний взаємозв‘язок між суб‘єктивною оцінкою запаху та станом нейродинамічних функцій.

  1. Запах ефірної олії лимону збільшує функціональну рухливість нервових процесів і працездатність головного мозку та зменшує тривалість центральної затримки, що свідчить про загальний збуджуючий вплив цього запаху та зростання швидкості обробки інформації у ЦНС на фоні його дії.

  2. Одорація ефірною олією лимону підвищує точність короткочасної пам‘яті на першо- і другосигнальні подразники у всіх обстежуваних, тоді як запах ефірної олії лаванди підвищує точність короткочасної пам‘яті лише на другосигнальні подразники у осіб з низьким рівнем нейротизму і знижує ефективність запам‘ятовування першосигнальних подразників у осіб з високою функціональною рухливістю нервових процесів.

  3. Запах ефірної олії лимону посилює генералізовану неспецифічну активацію головного мозку, зменшуючи абсолютну спектральну потужність в низько- та середньочастотному діапазонах альфа-ритму, збільшуючи коефіцієнт активації при підвищенні середньої домінуючої частоти альфа-ритму в скроневих, потиличних та правій тім‘яній ділянках, а виконання на фоні запаху когнітивних завдань супроводжується активацією лише специфічних до характеру завдання лобних та тім‘яних ділянок головного мозку.

  4. Запах ефірної олії лаванди справляє менш виражений, ніж запах ефірної олії лимону, активуючий вплив на поточний функціональний стан головного мозку, знижуючи потужність низькочастотного діапазону альфа-ритму по всьому скальпу та середньо частотного в скроневих ділянках.

  5. Лічба на фоні одорації ефірної олії лаванди супроводжується більш потужними активаційними процесами, ніж при дії запаху лимону, а також зростанням середньої домінуючої частоти -ритму в лівій лобній та правій тім‘яній ділянках, залучення яких, можливо, і забезпечує більш ефективне виконання когнітивного завдання при меншій вихідній активації головного мозку в стані спокою.

  6. Характер реагування на запахи ефірних олій лимону і лаванди визначається властивостями нервової системи обстежуваних. Збуджуючий вплив запаху ефірної олії лимону на нервову систему виявляється найбільше в осіб з низькою функціональною рухливістю нервових процесів та тривалою центральною затримкою. Тоді як оптимізуюча дія запаху ефірної олії лаванди проявляється в зниженні показників нейродинамічних функцій у осіб з високими вихідними значеннями та їх зростанні у осіб із вихідними низькими значеннями.

  7. Запах ефірної олії лаванди активує інтровертів та осіб з високим рівнем нейротизму, що виявляється у зростанні функціональної рухливості нервових процесів та в більшій депресії низькочастотного піддіапазону альфа-ритму.

  8. Суб‘єктивна оцінка запаху ефірної олії лимону пов‘язана із психомоторними властивостями нервової системи, тому особи, яким притаманна висока швидкість нейродинамічних процесів переважно оцінюють запах лимону як менш приємний порівняно з особами, які характеризуються меншою сенсомоторної реактивністю та функціональною рухливістю нервових процесів.

  9. Запахи лимону і лаванди викликають у жінок більш виражені активаційні процеси в ЦНС порівняно з чоловіками, внаслідок чого у жінок при дії ефірної олії лимону зростання ефективності запам‘ятовування є більш суттєвим, а експозиція запаху лаванди загалом прискорює швидкість обробки інформації у жінок, чого не спостерігається у чоловіків.

Публікації автора:

  1. Зима І.Г., Кравченко В.І., Чернінський А.О. Вплив ефірної олії лимону на процеси локальної та дистантної синхронізації ЕЕГ головного мозку людини // Вісник Київського університету. НДІ фізіології. Проблеми регуляції фізіологічних функцій. – 1999. – Вип. 5. – С. 38-44.

  2. Зима І.Г., Кравченко В.І., Чернінський А.О., Крижановський С.А., Піскорська Н.Г. Електроенцефалографічні кореляти змін, викликаних дією ефірної олії лимона (Citrus limonium Risso) // Науковий вісник ВДУ. Журнал Волинського державного університету ім. Лесі Українки: біологічні науки. – 1999. - №4. – С.50-55.

  3. Кравченко В.І., Макарчук М.Ю. Часові параметри сенсомоторних реакцій у обстежуваних під час одорації ефірною олією лимону та при виключенні носового дихання // Вісник КНУ. Проблеми регуляції фізіологічних функцій. Вип.9. – 2004. - С.8-10.

  4. Кравченко В.І., Макарчук М.Ю. Нейродинамічні функції мозку та показники короткочасної пам‘яті в умовах одорації ефірними оліями лимону і лаванди // Фізика живого -Т.12, №2.-2004. – С. 92-100.

  5. Кравченко В.І., Макарчук М.Ю. Вплив одорації ефірними оліями лимону та лаванди на показники властивостей психофізіологічних функцій // Вісник КНУ імені Тараса Шевченка. Серія біологія – Вип.43. – 2004.-С. 82-85.

  6. Макарчук Н.Е. Кравченко В.И. Свойства психофизиологических функций при экспозиции запахов эфирных масел лимона и лаванды у обследуемых с различной субъективной оценкой этих запахов // Нейронауки. – 1 (1) – 2005. – С.32-39.

  7. Зима І.Г., Кравченко В.І., Крижановський С.А., Піскорська Н.Г., Чернінський А.О. Психофізіологічний аналіз сприйняття людиною ефірної олії лимону (Citrus limonium Risso) // Третя Українська науково-практична конференція з народної та нетрадиційної медицини. – К. – 1998. – Т. 2. – С. 192-197.

  8. Зима І.Г., Кравченко В.І., Чернінський А.О. Вплив ефірної олії лимону на функціональний стан ЦНС людини // Проблеми вікової фізіології: матеріали Всеукраїнської наукової конференції (20-30 вересня 1998 року) – Луцьк. – 1998. – С. 17.

  9. Кравченко В.І., Макарчук М.Ю. Вплив ефірних олій лимону і лаванди на сенсомоторні реакції та короткочасну пам‘ять в людини // Молодь і поступ біології: Тези доповідей Першої Міжнародної конференції студентів та аспірантів (11-14 квітня 2005 року, м. Львів). – Львів, СПОЛОМ. – С.200.

  10. Kravchenko V.I., Makarchuk M.J. The influence of aromas essential oils on cognitive processes in individuals with different level of extraversion and neuroticism // (Proceedings of the 9-th International Multidisciplinary Conference “Stress and Behavior”, St.Petersburg, Russia. May 16-19, 2005) - Психофармакология и биологическая наркология. – 2005. Т.5, №2. – С. 922.