Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Мокрієв Максим Володимирович. Інформаційне забезпечення управління формуванням кадрового потенціалу АПК : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Мокрієв М.В. Інформаційне забезпечення управління формуванням кадрового потенціалу АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, методичних та практичних питань і проблем інформаційного забезпечення управління системою аграрної освіти України, як головної частини в процесі формування кадрового потенціалу АПК. Здійснено аналіз стану інформатизації управління аграрною освітою, визначено основні напрями удосконалення системи інформаційного забезпечення даного процесу.

Викладено концепцію створення системи інформаційного забезпечення управління процесом підготовки кадрів АПК, визначено основні принципи побудови даної системи. Запропоновано та реалізовано модель для побудови системи інформаційного забезпечення. Розвинуто методику визначення та реалізації специфічних зв'язків основних складових частин системи інформаційного забезпечення, яка дає можливість реалізації взаємовпливу трьох складових підсистем (документообіг, моніторинг діяльності, інтернет-представництво) та використання кожною з них інформації, породженої іншими підсистемами. Визначено та обґрунтовано етапи реалізації запропонованої моделі, показано практичне втілення окремих етапів створення системи.

  1. В дисертаційній роботі проведено систематизацію понять та процесів кадрового потенціалу, його формування, менеджменту кадрового потенціалу АПК. Виділено підготовку нових кадрів галуззю вищої аграрної освіти як одну з найголовніших частин процесу формування кадрового потенціалу, а інформаційне забезпечення його менеджменту – важливим напрямом підвищення ефективності формування кадрового потенціалу АПК.

  2. Запропоновано всю сукупність державних аграрних вищих навчальних закладів, діяльність яких координується Департаментом аграрної освіти та науки, вважати великою організацією з підрозділами по всій країні. Тобто всю систему аграрної освіти, в рамках створення єдиної системи інформаційного забезпечення управління, з метою її дослідження та аналізу, нами представлено у вигляді корпоративного багатофункціонального об'єкта невиробничої сфери.

  3. Проведений аналіз стану системи підготовки кадрів показав, що при збільшенні фінансування підготовки висококваліфікованих кадрів, яке на 2005 рік становило 559 млн. грн., їхнє працевлаштування за фахом за 2000-2005 роки знизилося від 88 до 38 відсотків. Все це викликає нагальну необхідність в перегляді управління формуванням кадрового потенціалу АПК. В той же час аналіз роботи спеціалістів управління аграрної освіти показав, що значні обсяги часу витрачаються не на аналіз ситуації та шляхи її вирішення, а на поточні рутинні роботи щодо збору, зберігання, обробки та передачі інформації, на роз'яснення постанов, на це щоденно витрачається 25-40% часу. Все це доводить необхідність розробки системи інформаційного забезпечення спеціалістів управління аграрної освіти.

  4. Систематизовано та зроблено аналіз наявного програмного забезпечення для створення системи інформаційного забезпечення управління. Розглянуто використання різних програмних пакетів, які розробляються та застосовуються в аграрних вищих навчальних закладах. Показано, що серед всього розмаїття програмних систем не існує готового рішення, яке можна було б використовувати при управлінні кадровою підготовкою загалом. Але є в наявності багато інструментальних технологічних рішень, на основі яких можна організувати власну систему інформаційного забезпечення. Така система буде враховувати всі особливості керованого об'єкту.

  5. Розроблено та представлено концептуальні положення створення системи інформаційного забезпечення управління підготовкою кадрів АПК. Визначено основні принципи побудови та функціонування системи інформаційного забезпечення, а саме: відкритість, інтегрованість, масштабованість, платформонезалежність, адаптованість, розширюваність, локалізація. На основі концепції створена модель системи інформаційного забезпечення управління, яка складається з трьох підсистем: електронного документообігу, моніторингу діяльності та інтернет-представництва.

  6. Запропоновано шляхи та методи реалізації системи інформаційного забезпечення управління аграрною освітою. Визначено етапи для її розробки та впровадження. Виділено три основних етапи для кожної з підсистем. В кінці кожного етапу поглиблюється інтеграція всіх компонентів та збільшується автоматизація роботи управлінців. За час роботи на дисертаційним дослідженням реалізовано на практиці перший етап, що відповідає функціонуванню електронного офісу з передачею даних засобами електронного зв'язку через глобальну мережу Інтернет.

  7. Реалізовано та впроваджено сховище звітних даних та інструментарій системи моніторингу діяльності аграрних вищих навчальних закладів. Показано переваги використання даного інструментарію в оперативній роботі управлінців. З представленим програмним забезпеченням вони отримують можливість проводити швидкий, всебічний та об'єктивний аналіз діяльності аграрних вищих навчальних закладів. Всі дані для аналізу беруться зі створеної системи та експортуються в середовище MS Excel, де і проводиться подальша робота. Перевага при цьому, порівняно з іншими методами, в суттєвому зменшенні часу на підготовку даних до аналізу, за рахунок передачі цього процесу автоматизованій системі.

  8. Показано переваги, які надає використання інтернет-технологій при реалізації системи інформаційного забезпечення управління аграрною освітою. Виділено напрями реалізації цих технологій в рамках розроблюваної системи. Визначено вплив використання інтернет-технологій на ефективність здійснення управлінських функції. Створено web-сайт “Аграрна освіта України”.

  9. Розроблена система інформаційного забезпечення дозволяє збільшити ефективність управління аграрною освітою, яка відіграє провідну роль при формуванні кадрового потенціалу АПК. Числові дані свідчать, що час пошуку необхідної управлінської інформації зменшується на 90%. Крім того, ефективність роботи співробітників збільшується на 25-30%, що дає можливість зменшити їх кількість. Від початку впровадження елементів системи кількість працівників управління аграрною освітою Департаменту аграрної освіти, науки та дорадництва Міністерства аграрної політики зменшилася в 2,5 раза. Дана система створює умови для поліпшення управління процесом формування кадрового потенціалу АПК та сприяє отриманню підприємствами АПК підготовлених, висококваліфікованих працівників.

Публікації автора:

  1. Мокрієв М.В. Створення єдиного інформаційного середовища звітності аграрних ВНЗ України // Аграрна наука і освіта. – 2004. – Т.5, № 3-4. – С. 164-168.

  2. Мокрієв М.В. Створення системи документообігу аграрних ВНЗ на основі web-технологій // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2004. – Вип. 76. – С. 306-309.

  3. Мокрієв М.В. Концептуальні положення створення інформаційної системи аграрної освіти // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2006. – Вип. 97. – С. 366-370.

  4. Мокрієв М.В., Швиденко М.З. Інформаційне забезпечення підготовки кадрового потенціалу АПК // АгроІнком. – 2006. - № 9-10. – С. 38-42. (Особистий внесок – розроблено концептуальні вимоги та структуру системи інформаційного забезпечення управління ВНЗ аграрної освіти)