Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Головащенко Олена Михайлівна. Інформаційні та структурно-методичні засади формування фінансової звітності : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Головащенко О.М. Інформаційні та структурно-методичні засади формування фінансової звітності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню інформаційних та структурно-методичних засад формування фінансової звітності. В дисертації виявлені елементи сучасної фінансової звітності, що сформовані під впливом різноманітних теорій балансоведення, й визначені підходи до отримання достовірної інформації за допомогою інтеграції концепцій статичної та динамічної інтерпретації балансу. Запропоновані методичні підходи інтерпретації інформації, в основі формування якої лежить творча ініціатива її укладачів, що дозволяє задовольняти вимоги та інтереси окремих груп користувачів фінансової звітності в умовах множинності балансів. Отримали подальший розвиток дефініції: принципів бухгалтерського обліку й фінансової звітності й обґрунтована їх залежність від цілей обліку, зовнішнього економічного середовища та методів обґрунтування; облікової політики підприємства й виявлено залежність її положень від принципів обліку, що мають статус закону. Обґрунтовані: критерії вибору методів оцінки статей фінансової звітності в залежності від мети її формування; підходи до побудови Плану рахунків бухгалтерського обліку, що зорієнтовані на полегшення процедури укладання балансу. Удосконалені: структурно-методичні підходи до формування фінансової звітності на основі оптимізації взаємозв’язку та залежностей інформаційних потоків між основними функціями управління; система принципів обліку та якісних характеристик фінансової звітності. Розроблена методика інтерпретації інформації фінансової звітності, в основі формування якої лежить творча ініціатива її укладачів. Розроблені рекомендації щодо удосконалення структури й змісту основних форм фінансової звітності.

В дисертації сформульовані науково обґрунтовані висновки щодо удосконалення фінансової звітності, розроблені рекомендації, що спрямовані на поліпшення методики складання та інтерпретації основних фінансових показників для прийняття оптимальних управлінських рішень.

1. Встановлена особлива значущість двох теорій звітності: статичної і динамічної, застосування яких сприяє отриманню корисної інформації різними користувачами. Положення статичної теорії забезпечують визначення реальної платоспроможності підприємства. Динамічна теорія забезпечує отримання реальних даних щодо прибутковості.

2. Доведено, що формування інформаційної системи на підприємстві повинне здійснюватися так, щоб були задіяні та враховані всі аспекти його економічної діяльності. Тому в роботі з'ясований ступінь співвідношення і тісноти взаємозв'язку основних функцій системи управління, що дозволило позначити їх місце і послідовність реалізації в загальній системі управління.

3. Обґрунтовано, що недоліком формування фінансової звітності є суб'єктивізм показників, які сформовані конкретними виконавцями та показують інформацію, що є вигідною для власників, особливо якщо значна частина економічного потенціалу підприємств знаходиться в тіні. З цієї причини її дані можуть бути перекрученими. Розроблені напрями розпізнавання вуалювання і фальсифікації даних фінансової звітності, що дасть можливість отримання надалі об'єктивної інформації.

4. Уточнено сутність поняття «принципи обліку», що дозволяє відрізняти їх від інших категорій і тим самим підкреслює виняткову важливість в отриманні достовірної інформації. Визначена дефініція “принципів бухгалтерського обліку і фінансової звітності”. Доведено, що фінансова звітність повинна відповідати загальноприйнятим принципам бухгалтерського обліку, що підвищить ступінь довіри різних користувачів до показників фінансової звітності, а також надасть можливість правильної оцінки її елементів. Встановлена залежність принципів обліку від методів їх обґрунтування, що дає можливість перевірити їх відповідність правилам, затвердженим в Україні, а також розробити нову систему з введенням до неї таких принципів, як «неприпустимості згортання статей», «подвійності» і «реєстрації», яка дозволить всесторонньо характеризувати організаційні і методологічні основи української системи бухгалтерського обліку і дасть можливість ефективно управляти підприємством.

5. Розроблена нова система якісних характеристик фінансової звітності, залежно від інтересів зовнішніх користувачів і власних управлінських рішень, до якої пропонується, ввести елементи, що не застосовувалися раніше в бухгалтерському обліку України: «надійність»; «перевіряємість»; «нейтральність»; «істотність»; «своєчасність». Ці елементи в системі дозволять представляти у фінансовій звітності достовірну інформацію, яка буде орієнтована на різних користувачів та забезпечить її передбачуваність і зворотний зв'язок.

6. Виявлена залежність інформації від вибраних методів оцінки статей фінансової звітності. Різні цілі, які переслідують ті або інші користувачі фінансової інформації, приводять до необхідності переходу одних оцінок в інші, що дозволило встановити необхідність ухвалення множинності концепцій формування фінансової звітності. В умовах комп'ютеризації облікового процесу множинність балансів дозволить зняти непримиренні суперечності в поглядах на оцінку статей фінансової звітності при здійсненні економічного аналізу.

7. Уточнена дефініція «облікової політики». Встановлено, що облікова політика, будучи інструментом реалізації методу бухгалтерського обліку, може бути різною на підприємствах одного типу. При розробці положень облікової політики рекомендовано враховувати інтереси користувачів, що дозволить їм реально оцінювати фінансові результати і ухвалювати адекватні рішення у взаємостосунках з підприємством.

8. Вперше розроблено методику інтерпретації інформації фінансової звітності щодо фінансового стану підприємства та його прибутковості, в основі формування якої лежить творча ініціатива її укладачів. Запропонована методика надасть можливість одержувати достовірну і об'єктивну картину господарської діяльності підприємства.

9. Визначені та розроблені основні напрями удосконалення якісного складу інформації балансу, змісту, структури, що передбачають виключення деяких статей, доповнення і перегрупування розділів звітної форми. Розроблена нова форма балансу, яка забезпечить оптимізацію інформації і дозволить одержувати якісні дані для управлінських рішень. Розроблені шляхи удосконалення звіту про фінансові результати, що розкриють значний обсяг інформації, яка необхідна користувачам.

10. З метою складання пропонованих форм фінансової звітності розроблені рекомендації щодо відповідного удосконалення Плану рахунків бухгалтерського обліку, що дозволить накопичувати інформацію для формування необхідних показників.

Таким чином, проведене дослідження дозволяє зробити висновок, що упровадження даних рекомендацій посилить інформаційну місткість фінансової звітності, і сприятиме ефективному управлінню підприємством з метою якісних рішень.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Головащенко О. До питання про платоспроможність та ліквідність підприємства // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування: Зб. н. праць. – Донецьк, 1996. – С. 139–140.

  2. Головащенко О. Об’єктивна необхідність перетворення бухгалтерської звітності в умовах виходу України на зовнішній ринок / Торгівля i ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі i громадського харчування. / Відп. ред. І.В. Сорока — Донецьк: TOB: "KITIC", 1998. — С. 294–297.

  3. Головащенко О. Трансформація фінансової звітності підприємств України у відповідності з П(С)БО №№ 1-3 та МСБО // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 12: Зб. н. праць. – Донецьк, 2001. – С. 133– 138.

  4. Головащенко О. Організаційно-методичні проблеми складання окремих форм фінансової звітності // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 13. Зб. н. праць. – Донецьк, 2002. – С. 225– 232.

  5. Головащенко О. Вплив облікової політики на інформаційну місткість фінансової звітності // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 15, т.3: Зб. н. праць. Донецьк, 2003. – С. 33– 40.

  6. Головащенко О. Удосконалення фінансової звітності відповідно до інформаційних потреб управління // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 16, т.3: Зб. н. праць. Донецьк, 2004. – С. 154– 162.

  7. Головащенко О. Удосконалення звіту про фінансові результати // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць. Випуск 19, т.2: Зб. н. праць. Донецьк, 2005. – С. 47– 52.

  8. Кочетов В., Головащенко О. Удосконалення бухгалтерської звітності в умовах застосування міжнародних стандартів обліку // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування: Зб. н. праць. – Донецьк, 1994. – С. 94– 95.

  9. Кочетов В., Головащенко О. Проблеми формування та економічного читання балансу відповідно міжнародним стандартам // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування: Зб. н. праць. – Донецьк, 1995. – С. 84– 86.

Статті в інших виданнях

  1. Головащенко О. Основні аспекти застосування концептуальних основ бухгалтерського обліку західних країн для складання фінансових звітів // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції "Проблеми і перспективи розвитку фінансів, обліку та контролю в Україні": Зб. н. праць. – Донецьк, 1999.– С. 180–187.

11. Головащенко О. Напрями удосконалення звіту про фінансові результати у створенні реальної інформації про діяльність підприємств // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «М.І. Туган – Барановський – видатний вчений – економіст. Спадщина та новації». // Ст. ред. Л.Г. Мельникова. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 23– 28.

Тези доповідей

12. Головащенко О. Облікова політика підприємства як основа реалізації інструментарію складання достовірної фінансової звітності // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Облік, аналіз і аудит у сучасному бізнесі». – Львів, 2004. – С. 93– 97.

13. Головащенко О. Вплив креативних методів обліку на інформацію фінансової звітності // Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2005». – Дніпропетровськ, 2005. – С. 42–45.