Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Перевертун Ігор Михайлович. Інформаційні технології комплексного організаційно-технологічного моделювання проектно-орієнтованих виробництв (на прикладі серійного будівництва). : Дис... канд. наук: 05.13.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Перевертун І.М. Інформаційні технології комплексного організаційно-технологічного моделювання проектно-орієнтованих виробництв (на прикладі серійного будівництва). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціа-льністю 05.13.06 – «Автоматизовані системи управління та прогресивні інформа-ційні технології». – Національний технічний університет України «КПІ», Київ, 2007.

Дисертація присвячена розробці моделей, методів та інструментальних засобів для комплексного організаційно-технологічного моделювання проектно-орієнтова-них виробництв. Загальною метою є скорочення персоналу задіяного на технологіч-ній підготовці, плануванні та обліку за рахунок організації наскрізного управління проектно-орієнтованим виробництвом на основі детального багаторівневого опису технології та з використанням мобільних засобів комп’ютеризації.

Науковими результатами є: комбінований метод організаційно-технологічного моделювання, який включає лінгвістичну організаційно-технологічну модель (мову «КАРТС»), яка дає змогу детально описувати технологічні процеси проектів великої розмірності (до 100 тис. операцій), а також засоби комбінування лінгвістичних, графо-вих (графік Гантта) і аналітичних (об’єктна норма) організаційно-технологічних моде-лей; підхід комплексного балансування, який включає математичну постановку та кла-сифікацію задач об’ємно-календарного планування та модель візуалізації цільової функції, яка об’єднує в одному часовому 2-D гіперграфіку обсяги виробництва, потуж-ності й три види дефіцитів ресурсів; інструментальні засоби управління проектами.

  1. На основі порівняльного аналізу ряду існуючих ОТМ, моделей ОКП, еврістичних методів вилучення дефіцитів ресурсів та інструментальних засобів управління проектами виявлено ряд недоліків цих підходів. Основними з них є: складність моделювання циклів і багаторівневих фрагментів, реалізація директивного та по-точного планування різними засобами, працеємкість календарного планування, відсутність моделювання ТНС, неврахування штрафів від нестачі ресурсів та пе-реповнення складів, оптимізація за одним ресурсом і дефіцитом, робота лише з технологічно незалежними комплексами робіт, тривалий час розробки проектно-кошторисної документації, відсутність облікових зв’язків з виконавцями.

  2. З метою реалізації багаторівневого опису виробничих проектів з урахуванням фрагментів та циклів технології, технологічних відношень та обмежень, транс-портно-технологічних комплектів, виконавців та інтенсивностей процесів запро-поновано комбінований метод ОТМ проектно-орієнтованого виробництва.

  3. Першою складовою комбінованого методу є лінгвістична ОТМ (мова «КАРТС»), яка базується на згортці метамережевої технології та дає змогу детально, інтуї-тивно зрозуміло, компактно та швидко описувати технологію та організацію ви-робничих проектів СПВ розмірністю до 100.000 операцій при обмеженні до 500 операцій для існуючих на практиці моделей (мережеві графіки, графіки Гантта).

  4. Другою складовою комбінованого методу ОТМ є засоби комбінування лінгвістич-них, графових і аналітичних ОТМ, які об’єднують властивості існуючих моделей (часові, технологічні та ресурсні відношення), а також доповнюють їх залежними ресурсами та процесами (від виконавців, календаря і тривалості робочих днів);

  5. Третьою складовою комбінованого методу ОТМ є засоби оперативного розра-хунку бізнес-плану (коштів, ресурсів, термінів) проектів на основі інтерпретації програм «КАРТС» та ряду класифікаторів (операцій, виконавців, ресурсів).

  6. З метою реалізації директивного планування проектів виробництва та усунення дефіцитів ресурсів запропоновано комплексне балансування як підхід до ОКП.

  7. Першою складовою комплексного балансування є математична модель ОКП та її модифікації, а саме: три задачі оптимального балансування (з «жорсткими» та «м’якими» пріоритетами проектів, з обмеженими дефіцитами ресурсів) та три задачі інтерактивного балансування («круглий стіл», «ділова гра», моделювання ситуацій). Математична модель задачі розвинута на основі лінійної згортки кри-теріїв максимізації освоєних обсягів ресурсів і мінімізації їх сумарних дефіцитів.

  8. Другою складовою комплексного балансування є модель візуалізації цільової функції, яка об’єднує в одному часовому кольоровому 2-D гіперграфіку епюри обсягів виробництва, потужностей та трьох видів дефіцитів ресурсів.

  9. Третьою складовою комплексного балансування є модифікація для різних типових виробничих ситуацій важкорозв’язуваної дискретної задачі ОКП проектно-орієн-тованих виробництв для її розв’язку існуючими поліноміальними алгоритмами.

  10. Для реалізації комбінованого методу та комплексного балансування запропоно-вано програмний комплекс «Karts Planner 1.0» – MRP-2 систему управління проектами, в основі якої лежить «інформоб’єкт». Комплекс в повній мірі реалі-зує технологічну підготовку виробництва, планування та оперативний облік.

  11. Комплекс «Karts Planner 1.0» упроваджено в ВАТ «Домобудівний комбінат №4» та використано при будівництві ряду житлових об’єктів в м.Києві. Дане викорис-тання включає: автоматизований аналіз креслень та формування типових класи-фікаторів робіт та ресурсів, інтерактивне лінгвістичне моделювання бізнес-пла-нів, кошторисні розрахунки, інтерактивне балансування, облік. Статтями еконо-мічної ефективності є: збільшення на 10-15% річних обсягів будівництва, зни-ження в 1,3-1,5 раза накладних витрат, скорочення на 5-10% витрат матеріалів.

  12. Окремо експериментально доведено (на прикладі «Karts Planner 1.0»), що комбі-нований метод забезпечує комплексне управління з розрахунку «1 АРМ – N тех-нологічно незалежних проектів» (де N = 20 для серійного будівництва) зі зни-женням при цьому накладних витрат на 25-35%, а комплексне балансування – директивне планування та вилучення дефіцитів ресурсів (для умов великого проектно-орієнтованого виробництва) у межах одного спеціалізованого АРМ.

  13. Обгрунтовано розробку імітаційної моделі наскрізного циклу територіально-роз-поділеного виробництва (виробництво ресурсів, їх комплектація, транспортуван-ня, складування та використання в проектах), де об’єктами моделювання є відда-лені складні виробничі проекти в єдиному комплексі з ТНС.

Публікації автора:

  1. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Методика організаційно-технологічного моделюван-ня будівельного виробництва в сучасних інформаційних технологіях // Пробле-мы программирования. Науковий журнал. – К.: 2004. – №4. – С. 88-99.

Здобувачеві належить обгрунтування лінгвістичних засобів організаційно-технологічного моделювання, а також розвиток мови «КАРТС» на основі багато-рівневих фрагментів, виконавців, технологічних місць та комплектів ресурсів.

  1. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Порівняльний аналіз існуючих підходів до інтерак-тивного організаційно-технологічного моделювання будівельного виробництва // Проблемы программирования. Науковий журнал. – К.: 2005. – №2. – С. 85-97.

Здобувачеві належить порівняльний аналіз існуючих моделей, методів та інс-трументальних засобів для організаційно-технологічного моделювання проектів.

  1. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Експериментальне дослідження організаційно-техно-логічного моделювання будівельних об’єктів засобами «Karts Planner 1.0» // Ін-формаційні технології та комп’ютерна інженерія. Науковий журнал. – Вінниця: 2005. – №3. – С. 69-77.

Здобувачеві належить структура програмно-технологічного комплексу.

  1. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Програмний комплекс технологічної підготовки та управління будівельно-монтажними роботами з використанням інформоб’єктів // Проблемы программирования. Науковий журнал. – К.: 2006 – №4. – С. 71-84.

Здобувачеві належить модифікація задачі комплексного балансування для різних ситуацій, а також розробка, дослідження і впровадження інструментальних засобів.

  1. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Інтелектуальні засоби моделювання та управління тех-нологічними процесами для проектно-орієнтованих виробництв // Системні тех-нологіїї. Науковий журнал. – Дніпропетровськ.: 2006 – №6. – С. 12-21.

Здобувачеві належить математичне обгрунтування та принцип роботи ін-терпретатора лінгвістичної організаційно-технологічної моделі, а також модель розрахунку об’єктної норми проекту (з урахуванням залежних ресурсів і процесів).

  1. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Інструментальні засоби організаційно-технологічного моделювання об’єктів серійного будівництва // Праці IV Всеукр. конф. молодих науковців «Інформаційні технології в освіті, науці і техніці» (ІТОНТ-2004). – Черкаси: ЧНУ, 2004. – Ч. 1. – С. 82-84.

  2. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Инструментальные средства моделирования техноло-гии и комплексного балансирования проектов в строительстве // Праці І Міжнар. конф. «Інноваційний розвиток на основі технологічної зрілості в управлінні проектами». – К.: КНУБА, 2004. – С. 10-12.

  3. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Порівняльний аналіз інтелектуальної системи органі-заційно-технологічного моделювання та деяких зарубіжних аналогів для умов управління проектами в будівництві // Праці VI Всеукр. наук.-практ. конф. «Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та ос-віті». – Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2005. – С. 7-8.

  4. Бабіч В.І., Перевертун І.М., Чайка А.О. Интеллектуальная система комплексного управления строительством и эксплуатацией жилого фонда // Праці І Міжнар. наук. конф. «Інтелектуальні системи прийняття рішень та прикладні аспекти ін-формаційних технології». – Херсон: ХМІ, 2005. – Т. 2. – С. 40-44.

  5. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Инструментальные средства организационно-техноло-гического моделирования в реальном времени – эффективность применения в строительстве // Праці ІІ Міжнар. конф. «Управління проектами в розвитку сус-пільства». – К.: КНУБА, 2005. – С. 10-12.

  6. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Методика применения средств «Karts Planner 1.0» для управления проектами в строительстве // Праці III Міжнар. наук.-практ. конф. «Сучасні інформаційні технології в економіці і управлінні підприємствами, прог-рамами та проектами». – Харків: НАУ «ХАІ», 2005. – С. 5-6.

  7. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Бизнес-планирование и развитие гибких технологий в строительстве с применением программного комплекса «Karts Planner 1.0» // Праці ІІІ Міжнар. конф. «Управління проектами в розвитку суспільства». – К.: КНУБА, 2006. – С. 12-13.

  8. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Імітаційне моделювання гнучких технологій регіональ-ного будівництва засобами «Karts Planner 1.0» // Праці XIII Міжнародної конф. з ав-томатичного управління «Автоматика-2006». – Вінниця: ВНТУ, 2006. – С. 363.

  9. Бабіч В.І., Перевертун І.М. Інструментальні засоби моделювання організаційно-технологічних та транспортно-накопичувальних процесів у серійному будів-ництві // Праці IV Міжнар. наук.-практ. конф. «Сучасні інформаційні технології в економіці і управлінні підприємствами, програмами та проектами». – Харків: НАУ «ХАІ», 2006. – С. 10-11.

Здобувачеві належать елементи лінгвістичної організаційно-технологічної моделі: багаторівневі фрагменти, виконавці, технологічні місця, комплекти, а та-кож класифікація задач і модифікація математичної моделі комплексного балансу-вання для різних типових ситуацій, підбір поліноміальних алгоритмів розв’язання.