Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Климовицька Ганна Юріївна. Інформаційно-аналітичне забезпечення управління розвитком малого підприємництва в регіоні : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Климовицька Г.Ю. Інформаційно-аналітичне забезпечення управління розвитком малого підприємництва в регіоні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою. – Харківський національний університет Міністерства освіти і науки України, Харків, 2006.

Дисертація присвячена уточненню теоретичних положень, розробці напрямків удосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення управління розвитком малого підприємництва, підготовці рекомендацій по формуванню його складових. У роботі узагальнено теоретичні основи і виявлено особливості та недоліки розвитку в Україні малого підприємництва в сучасних умовах; сформульовано сутність і зміст чинних механізмів і методів підтримки малого підприємництва і розроблено пропозицій щодо їхнього удосконалення; розкрито сутність і зміст інформаційно-аналітичного забезпечення управління розвитком малого підприємництва в регіоні; узагальнено існуючий досвід створення, розроблено й обгрунтовано пропозиції по формуванню інформаційно-аналітичного забезпечення управління розвитком малого підприємництва в регіоні на основі використання сучасних засобів обчислювальної і комунікаційної техніки; проаналізовано процеси підготовки і прийняття рішень з питань функціонування і розвитку малого підприємництва в регіоні з залученням експертів і розроблено конкретні управлінські процедури прийняття складних рішень щодо управління малим підприємництвом в регіоні; апробовано розроблені методичні підходи, висновки й інформаційно-аналітичний інструментарій при вирішенні практичних задач розвитку малого підприємництва в регіоні.

Розроблені в дисертації підходи, способи й отримані результати розширюють методичну базу розвитку малого підприємництва в регіоні на основі використання пропозицій щодо удосконалення його інформаційно-аналітичного забезпечення.

У дисертації дані узагальнення і нове рішення наукової задачі удосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення управління розвитком малого підприємництва на базі реалізації обґрунтованого комплексу пропозицій науково-методичного характеру, суттєвою частиною яких є розробка інформаційно-аналітичних систем, що охоплюють основні елементи структур управління в регіоні.

Основні висновки і результати, отримані на основі проведених досліджень, полягають у наступному:

1. В України існуюча динаміка розвитку малого підприємництва є незадовільною. В Донецькій області також ділова активність підприємницьких структур області зростає повільно. Враховуючи те, що мале підприємництво є одним з найважливіших дійових факторів економічного розвитку суспільства, яке опирається на ринкові методи господарювання, перед державою постає завдання як у цілому в країні, так і в окремих її регіонах збільшити кількість чинних суб’єктів малого підприємництва у всіх галузях і сферах діяльності, розширити роль і місце суб’єктів малого підприємництва в економічному процесі суспільства. Все це обумовлює актуальність проблеми підвищення рівня управління процесами розвитку малого підприємництва з боку держави, її органів влади і управління.

2. Характеризуючи управлінський цикл щодо розвитку суб’єктів малого підприємництва в Україні через аналіз загальних функцій управління, в роботі зазначено на необхідність більш повної реалізації функцій управління розвитком суб’єктів малого підприємництва, складовою частиною якої є удосконалення аналітично-інформаційного забезпечення. Під інформаційно-аналітичним забезпеченням розвитку малого підприємництва розуміється органічна сукупність даних та методів їх визначення і аналітичної оцінки, що може бути науково-методичною основою для прийняття органами влади і управління відповідних рішень при визначенні ефективних напрямків розвитку малого підприємництва, а також суб’єктами малого підприємництва при визначенні ефективних напрямків розвитку власної справи.

3. Досліджено і сформульовано основні принципи формування інформаційно-аналітичного забезпечення стосовно до специфіки розвитку малого підприємництва.

4. Визначне місце інформаційної складової в межах інформаційно-аналітичного забезпечення управління розвитком малого підприємництва обумовлено орієнтаційною роллю інформації в діяльності фахівця, її необхідністю всім ринковим суб’єктам для прийняття рішень щодо своєї господарської діяльності. Зміст інформаційної складової формується у результаті інформаційного аналізу задач, розв'язуваних підприємцями.

5. Значно полегшити органам виконавчої влади моніторинг малого підприємництва може інформація запропонованого в дисертації бази даних “Паспорт малого підприємства”. Інформація, що міститься у наведеній базі, може також використовуватися при відборі інвестиційних і інноваційних проектів.

6. Основним документом, що визначає перспективи розвитку і підтримки малого підприємництва в регіоні, є спеціально розроблена цільова програма, в процесі формування якої здійснюється певна аналітично робота, а також вибір перспективних напрямків розвитку малого підприємництва регіону. В дисертації наданий порядок вибору перспективних напрямків розвитку малого підприємництва регіону і його інформаційне забезпечення.

Важливим моментом є розрахунок ефективності регіональної програми, для чого в роботі запропоновані відповідні показники.

7. В процесі аналітичної роботи щодо розвитку малого підприємництва, особливо при вирішенні складних задач, пропонується використання експертних методів. В роботі надані рекомендації щодо використання сценарного методу.

8. Проведено апробацію розроблених методичних підходів, висновків і інформаційно-аналітичного інструментарію при рішенні практичних задач розвитку малого підприємництва, а також впровадження розроблених рекомендацій на різних рівнях управління регіоном.

Публікації автора:

1. Управление затратами комплексных производств: Монография/ Гончаров В.Н., Чиж В.Ю., Корниєнко В.Ю, Климовицкая А.Ю., Кирнос И.А../ Под общ. ред. Дорофиенко В.В. – Донецк: “ВИК”, 2003. – 180 с.

Особистий внесок здобувача: розділ “Обліково-інформаційна система забезпечення прийняття управлінських рішень”, С. 6 -18.

2. Климовицька Г.Ю. Інформаційно-аналітичне забезпечення управління підприємництвом в регіоні // Зб. наук. праць “Економіка, менеджмент, підприємництво”. – Луганськ: Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля, 2003. - № 11. – C. 234-237.

3. Климовицька Г.Ю. Регіональні особливості інформаційно-аналітичного забезпечення управління підприємництвом // Актуальні проблеми економіки. – Київ: НАУ, 2004. -№ 2(32). – C. 172-176.

4. Климовицька Г.Ю. Програмний підхід до регулювання малого бізнесу. // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Економіка і маркетинг підприємств і територій”: серія “Економіка”, т. 5, вип. 34. – Донецьк: ДонДАУ, 2004. – С. 98-103.

5. Дорофієнко В.В., Климовицька Г.Ю. Організаційні форми підтримки малого підприємництва на регіональному рівні. // Вісник Хмельницького національного університету: Економічні науки, ч. 2, т. 3. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – С. 9-14.

Особистий внесок здобувача: обгрунтування організаційних форм підтримки малого підприємництва на регіональному рівні, пропозиція документу “Паспорт малого підприємства”.

6. Климовицька Г.Ю. Інфраструктурне забезпечення підтримки малого підприємництва // Материалы международной науч.-практ. конф. молодых ученых “Актуальные проблемы финансового менеджмента на предприятиях”. – Донецк: ДонНТУ, 2003. – С. 151-156.

7. Чечель А.А., Климовицкая А.Ю. Пути реформирования механизма управления туристическим бизнесом в Донецком регионе. // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Державне регулювання економіки та місцеве самоврядування”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 78-79.

Особистий внесок здобувача: пропозиції щодо інформаційної складової механізму управління туристичним бізнесом.