Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Котирло Оксана Олександрівна. Інформаційно-консультаційне забезпечення інвестиційної діяльності фермерських господарств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Котирло О.О. Інформаційно-консультаційне забезпечення інвестиційної діяльності фермерських господарств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

В роботі досліджено теоретичні, методичні та практичні питання щодо вдосконалення консультування з інвестиційної діяльності фермерських господарств. Викладено основні результати узагальнення теоретико-методологічних засад інформаційно-консультаційного забезпечення інвестування фермерських господарств. Поглиблено розуміння сутності інвестиційної діяльності та процесу консультування фермерів з інвестиційної діяльності.

За результатами дослідження діяльності фермерів систематизовані напрями консультаційного забезпечення з інвестиційної діяльності, розподілені найбільш дієві методи економічного аналізу та консультування за етапами процесу інвестиційно-консультаційного забезпечення фермерів.

Обґрунтовані та пропонуються: логіко-структурна схема організації інвестиційно-консультаційного забезпечення фермерських господарств; організаційно-економічний механізм забезпечення інвестиційної діяльності фермерських господарств, що включає технології консультаційного забезпечення з використанням складових інфраструктури системи інвестиційно-консультаційного забезпечення фермерських господарств та форми угод на консультування; створення консультаційного відділу при Асоціації фермерів та приватних землевласників України як інфраструктурної складової системи консультування з інвестиційної діяльності в з метою надання дорадчих послуг за напрямами консультування фермерів, що сприяє розвитку інвестиційної діяльності фермерських господарств.

Результати дослідження дозволили зробити висновки теоретичного, методичного та практичного характеру, що зводяться до наступного:

  1. Конкурентоспроможність фермерських господарств забезпечується завдяки здійсненню ефективної інвестиційної діяльності. Враховуючи особливості фермерського господарювання, інвестиціями фермерських господарств є економічні ресурси, які спрямовані на модернізацію або розширення фермерського господарства з метою збільшення в майбутньому прибутку. Діяльність, яка забезпечує збільшення кількості та покращення якості виробництва, та, відповідно, отримання прибутку, створення умов розширення виробництва та обігу суспільного продукту за рахунок власних коштів або ж залучення їх зі сторони є інвестиційною діяльністю фермерських господарств. На допомогу в здійсненні успішної інвестиційної діяльності повинні прийти консультаційні формування (дорадчі служби, консультаційні підрозділи установ аграрної освіти і науки, агропідприємницькі структури, управління агропромислового розвитку тощо). Вони мають надавати консультаційні послуги як нематеріальні (інтелектуальні) інвестицій у вигляді сільськогосподарських та ринкових знань.

  2. Процес консультування фермерських господарств з питань інвестиційної діяльності полягає в спільній діяльності фермера та консультанта, яка дозволяє здійснювати цей процес більш якісно з метою забезпечення позитивних змін у розвитку фермерського господарства. Цей процес починається з встановлення взаємовідносин фермера з консультантом та закінчується плануванням продовження їх співпраці. Між початком і завершенням спільної діяльності виділяються декілька основних фаз, що допомагає консультанту та фермеру систематично переходити від операції до операції, які слідують одна за одною. Це робить процес консультування більш результативним. За етапами цього процесу в роботі розподілено найбільш дієві методи економічного аналізу та консультування, що дозволить досягти більшої його результативності.

  3. За результатами анкетного опитування фермерських господарств Київської області щодо інвестиційних проблем фермерів встановлено доцільність виділення обґрунтованих напрямів консультування фермерів з питань інвестиційної діяльності. Забезпечення цих напрямів шляхом надання інформаційно-консультаційних послуг полягає як в індивідуальному підході консультанта до кожного фермера, так і має проводитись навчання для самостійного вирішення фермерами своїх проблем.

  4. З метою надання консультаційних послуг за напрямами консультування з питань інвестиційної діяльності фермерів, в тому числі: інформування про існуючі кредитні лінії, фонди та програми; допомога в створенні фермерських фінансових кооперативів (кредитних спілок); ініціювання створення та розвитку демонстраційних фермерських господарств потрібно створити консультаційний відділ при Асоціації фермерів та приватних землевласників України як інфраструктурної складової системи інвестиційно-консультаційного забезпечення розвитку фермерських господарств. Тому чином, в роботі обґрунтовано інфраструктуру цієї системи, що сприяє інноваційному розвитку та підвищенню конкурентоспроможності фермерських господарств. Складові системи повинні прямо, постійно і ініціативно взаємодіяти між собою в процесі консультування з інвестиційної діяльності.

  5. Для вдосконалення організації інвестиційно-консультаційного забезпечення фермерських господарств запропонований організаційно-економічний механізм консультування та розроблені науково-обґрунтовані технології реалізації інформаційно-консультаційних проектів за напрямами консультування (розробка стратегій розвитку фермерських господарств; створення фермерських обслуговуючих та фінансових кооперативів (кредитних спілок); впровадження інвестиційних проектів), які враховують особливості предмету інвестування фермерських господарств і включають ефективні методи економічного аналізу та консультування.

  6. В процесі консультування з інвестиційної діяльності взаємовідносини фермера та дорадника передбачають заключення угоди, використовуючи такі її види: усний договір, лист-договір і письмовий контракт. Під час навчання з питань інвестиційної діяльності у вищих навчальних закладах, проведення семінарів з метою створення кооперативів, допомоги в пошуку інвесторів, застосовуючи масові та групові методи консультування, доцільно використовувати усний договір. Надаючи допомогу в отриманні заявок на кредити та гранти; інформуючи фермерів про існуючі кредитні лінії, фонди та програми, та використовуючи при цьому масові та індивідуальні методи, складається лист-договір. При наданні таких консультаційних послуг як розробка інвестиційних проектів, налагодження системи самофінансування фермерських господарств, допомога при формуванні стратегії розвитку фермерських господарств, застосовуючи індивідуальні методи консультування, складається письмовий контракт. Розподіл цих цивільно-правових угод на консультування з питань розвитку інвестиційної діяльності фермерських господарств за їх формами дозволяє забезпечити результативність взаємовідносин фермера та консультанта за напрямами інвестиційного забезпечення. Отже, в процесі взаємодії складових інфраструктури ринку інформаційно-консультаційного забезпечення інвестиційної діяльності фермерських господарств буде досягатися максимальний ефект від надання консультаційних послуг при чітко відрегульованій системі консультування, яка функціонуватиме на договірних засадах.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Котирло О.О. Проблеми консультування з інвестиційної діяльності селянських (фермерських) господарств // Науковий вісник НАУ. – 2003. – Вип. 62. – С. 160-163.

  2. Котирло О.О. Технологія консультування фермерських господарств з питань інвестиційної діяльності // АгроІнком. – 2005. – № 8. – С. 76-81.

  3. Котирло О.О. Стан розвитку фермерських господарств та проблеми організації їх інвестиційно-консультаційного забезпечення // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. - № 12. – С. 73-78.

  4. Котирло О.О. Напрями консультування фермерських господарств з питань інвестиційної діяльності // Науковий вісник НАУ. – 2007. – Вип. 110. – С. 199-202.

  5. Котирло О.О. Механізм консультування фермерських господарств з питань інвестиційної діяльності // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – № 1.– С.110-115.

  6. Котирло О.О. Організація консультування фермерських господарств з питань інвестиційної діяльності// Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – № 8. – С.86-93.

Матеріали конференцій:

  1. Котирло О.О. Роль дорадництва в розвитку кооперування фермерських господарств // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Дні науки– 2006”. Том 5. – Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С.21-24.

  2. Котирло О.О. Інноваційна та інформаційна діяльність дорадчих служб в рамках агропромислового комплексу України // Збірник доповідей "Сільськогосподарська дорадча діяльність: механізми, програми, досвід" в рамках Міжнародного Форуму ІІ Міжнародної виставки сільського господарства ІнтерАгро 2006.– Київ: Видавничий центр НАУ, 2006. - С. 99-100.

  3. Котирло О.О. Система інвестиційно-консультаційного забезпечення розвитку фермерських господарств // Збірник доповідей майстер-класу "Роль дорадчих служб у підвищенні рентабельності сільськогосподарського виробництва". – Київ: ТОВ "Норіта-плюс", 2007. – С. 120-124.

Інші видання:

  1. Основи сільськогосподарського дорадництва в Україні. Навчальний посібник для дорадчих служб / За ред. Р. Шмідта. Упорядники: І. Вуйцик, І. Гнатюк, М. Капштик. – Львів: НВФ "Українські технології", 2003. – C.296-301.