Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Інформаційно-вимірювальні системи


Воронцов Олександр Григорович. Iнформаційно-вимірювальні системи високочастотної вібродіагностики роторних машин : Дис... д-ра наук: 05.11.16 - 2003.



Анотація до роботи:

Воронцов О.Г. Інформаційно - вимірювальні системи високочастотної вібродіагностики роторних машин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.11.16 – інформаційно – вимірювальні системи. – Вінницький національний технічний університет, м. Вінниця, 2003.

У дисертації розроблені теоретичні засади формування комплексних частотно-енергетичних діагностичних параметрів, що відображуються у високочастотній вібрації опори кочення роторної машини, і узагальнена модель опори як перетворювача збурень, викликаних дефектами, у параметри вібрації. Запропоновано нові методи діагностики, що забезпечують виграш у вірогідності винесення діагнозів за рахунок більш повного використання діагностичної інформації, що міститься у високочастотній вібрації:

Зроблено аналіз складових похибок вимірювань діагностичних параметрів, які істотно впливають на вірогідність діагностики при використанні частотно – енергетичних діагностичних ознак. Зроблено обґрунтування структури, параметрів і керуючих алгоритмів вимірювальних каналів систем високочастотної вібродіагностики, що використовують комплексні частотно-енергетичні діагностичні параметри і запропоновані варіанти їхньої реалізації.

Проведено експериментальні дослідження, що підтверджують адекватність розробленої теорії й ефективність запропонованих методів.

У дисертаційній роботі вирішена наукова проблема, яка полягає в обґрунтуванні та розробці методів високочастотної вібродіагностики, здатних забезпечити підвищений рівень вірогідності діагнозів у складних умовах отримання діагностичної інформації, що дозволяє розширити галузь застосування методів вібродіагностики на роторні машини з низькими оборотними частотами і перейти до обслуговування їх на основі об'єктивних оцінок фактичного стану.

Основні наукові й прикладні результати роботи містять положення, котрі перераховані далі.

1. Вперше створені теоретичні засади формування комплексних частотно – енергетичних діагностичних параметрів, що відтворюються високочастотною вібрацією опори кочення, які включають:

- Узагальнену модель опори кочення, яка подана у вигляді перетворювача параметрів дефектів у комплексні діагностичні параметри, котра ґрунтується на тому, що в смузі власних резонансів елементів опори має місце воднораз амплітудна й частотна модуляція випадкового несучого коливання, збуджуваного у контактах кочення підшипника, у той час як у більш високочастотній області переважає амплітудна модуляція. Зазначене положення дає підстави для вибору інформативної області частот у широкосмуговому періодично - нестаціонарному вібропроцесі, що відображає вібрацію опори, а так само для вибору інформативних діагностичних параметрів і методів їхнього виділення.

- Комплексну частотно – енергетичну ознаку, що містить усереднені інтенсивності вібрації в оточеннях заданих інформативних точок її ЧЧР в якості простих діагностичних параметрів й метод одержання їхніх оцінок на основі реалізації високочастотної вібрації опори.

- Метод первинної діагностики роторної машини на основі комплексного використання точкових оцінок частотно - енергетичного діагностичного параметра. Метод відрізняється використанням процедури прийняття діагностичних рішень за результатами зміни параметрів законів розподілу обраних інформативних точок перетину ЧЧР для моменту часу впливу дефекту. У порівнянні з відомими методами, що використовують для виділення діагностичних ознак усереднення за часом і частотою, даний метод забезпечує виграш у вірогідності за рахунок використання комплексної ознаки, поданої інтенсивностями високочастотної вібрації на множині обраних інформативних точок частотно – часового вікна.

- Метод вібродіагностики роторних машин на основі використання багатомірного розподілу запропонованого частотно - енергетичного діагностичного параметра. Виграш, що забезпечується даним методом, досягається завдяки урахуванню інформативної ваги кожної простої ознаки, яка входить у комплексну. Отримані співвідношення для оцінювання вірогідності діагностики, якими обґрунтовано зменшення ймовірності пропуску дефекту за рахунок збільшення кількості інформативних точок. Метод сприяє зниженню ймовірності як пропуску дефекту, так і ймовірності його помилкового виявлення й доцільний для винесення діагнозів на подальших стадіях розвитку дефекту.

- Удосконалений метод діагностики на основі частотно – часових квадратичних детекторів, заснований на використанні запропонованого методу оцінювання усередненої інтенсивності вібрації у межах частотно – часового інформативного вікна. Метод може забезпечити діагностику тихохідної роторної машини (оборотна частота менш 5 Гц), стосовно до якої, традиційні методи високочастотної вібродіагностики виявляються неефективними.

2. Вперше розроблена узагальнена математична модель для оцінювання похибок, що внесені у ВК впливом зовнішніх збуджуючих факторів і позасмугових низькочастотних завад,. яка дозволила обґрунтувати структури й алгоритми для реалізації технічних засобів каналу з поліпшеними метрологічними характеристиками і поліпшеним співвідношенням «сигнал - завада».

3. Удосконалені структури ВК ІВС високочастотної вібродіагностики і розроблені алгоритми керування ними, які засновані на автоматичному настроюванні параметрів каналів під конкретні умови вимірювань, узгодженні частотних властивостей ВК із вимірювальним сигналом і завадами, обмеженні імпульсних завад. Виграш у співвідношенні «сигнал завада», забезпечуваний пропонованими засобами, складає 3 - 10 дБ.

4. Розроблені математичні метрологічні моделі ВК віброприскорення систем високочастотної вібродіагностики. На відміну від відомих моделей, запропоновані моделі дозволяють врахувати вплив слабких нелінійностей ВК та позасмугових завад на результат вимірювань, що суттєво впливає на вірогідність високочастотної вібродіагностики. Розроблена методика метрологічної атестації ВК й виконано метрологічну атестацію каналів вимірювання віброприскорення дослідницького комплексу й ВК ІВС вібродіагностики для промисловості.

5. Запропоновані рекомендації з експериментальних досліджень і розробки засобів високочастотної вібродіагностики. Обґрунтовані вимоги до апаратних, алгоритмічних і програмних засобів дослідницького апаратно – програмного комплексу, який розроблено й створено.

6. Виконано експериментальні дослідження частотних властивостей опори кочення як джерела вібросигналів, що несуть інформацію про стан об’єкта діагностування. Побудовано модель опори і розроблені рекомендації з визначення параметрів моделі на основі експериментальних даних. Модель використовувалася при оцінці адекватності розробленої теорії формування комплексних діагностичних параметрів опорою кочення і показала задовільну збіжність результатів.

7. Виконано експериментальні дослідження діагностичних параметрів, заснованих на оцінках розподілу СГП вібрації в області високих і середніх частот. Виконано експериментальне дослідження діагностичних параметрів, заснованих на ЧЧР густини енергії вібрації опори кочення.

Результати експериментів підтвердили теоретичні висновки про характер деформації розподілу СГП вібрації при дії навантаження на опору, що цілком узгоджується з теоретичним обґрунтуванням формування діагностичних параметрів опорою в процесі амплітудної (область високих частот) й амплітудно – частотної модуляції (область середніх частот).

8. Розроблені й створені експериментальні зразки ІВС вібродіагностики для підприємств гірничої промисловості України й Росії, впровадження яких підтвердило ефективність запропонованих методів.

Публікації автора:

1.Воронцов А.Г. Элементы теории высокочастотной вибродиагностики роторных машин. Монография. – Донецьк: РВА ДонНТУ, 2002. – 137с.

2.Воронцов А.Г., Ямилов В.К., Ярошенко О.А. Система мониторизации вентиляторов главного проветривания // Уголь Украины. - 1996. - №4.
- С. 27-28.

3.Воронцов А.Г., Ярошенко О.А Повышение информативности виброметрических данных в системах мониторинга механического оборудования // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Обчислювальна техніка та автоматизація. - Донецьк: РВА ДонДТУ.- 1999.- Вип. 3.
- С. 39 - 45.

4.Воронцов А.Г., Дремов В.И., Ямилов В.К., Ярошенко О.А., Зырянов И.В. Исследование прогнозирующих признаков отказов двигателей автосамосвалов CAT785 методами виброметрии // Горный журнал. - 1995. - №3.
- С.46 – 49.

5.Воронцов А.Г., Дремов В.И., Ямилов В.К., Ярошенко О.А., Зырянов И.В. Система виброакустической мониторизации двигателей автосамосвалов CAT785 // Горный журнал. - 1995. - №6. - С.11 – 14.

6.Воронцов А.Г. Квадратичный детектор для распознавания дефектов роторных машин по признаку частотной модуляции вибрации опор качения // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Обчислювальна техніка та автоматизація. - Донецьк: РВА ДонДТУ. - 1999. - Вип. 12.
- С. 61 - 66.

7.Воронцов А.Г. Разработка модели для исследования преобразовательных свойств опоры качения как датчика воспринимаемой ею нагрузки // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Гірничо-електромеханічна. - Донецьк: РВА ДонДТУ. - 2000.- Вип. 16. - С.47-54.

8. Воронцов А.Г., Ярошенко О.А. Исследование влияния нелинейностей аналоговой части измерительного канала системы виброакустической диагностики машин на соотношение сигнал-шум // Прогресивні технології та системи машинобудування: Збірник наукових праць Донецького державного технічного університету. - Донецьк: РВА ДонДТУ.- 2001, - Вип. 15. - С. 59-67.

9. Воронцов А.Г. Исследование контакта качения роликоподшипника как активного элемента модели опоры роторной машины // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Гірничо-електромеханічна. - Донецьк: РВА ДонДТУ. - 2001.- Вип. 27.- С.94-99.

10. Воронцов А.Г. О влиянии контактных соединений в опоре качения на ее частотные свойства как измерительного преобразователя с вибрационным выходным сигналом // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Обчислювальна техніка та автоматизація. - Донецьк: РВА ДонДТУ. - 2001.- Вип. 20.- С. 23 - 30.

11.Воронцов А.Г. Исследование влияния нелинейности фильтра основной селекции измерительного канала системы вибродиагностики на погрешность измерения виброускорения // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Обчислювальна техніка та автоматизація. - Донецьк: РВА ДонДТУ. - 2001.- Вип. 25. - С. 197 - 202.

12.Воронцов А.Г. Исследование погрешностей измерительных каналов систем вибродиагностики горных машин // Збірник наукових праць Національної гірничої академії України. – Дніпропетровськ: РВК НГА України. - 2001. – Т. 2, №11. - С. 49-53.

13.Воронцов А.Г. Нестационарная модель формирования высокочастотных колебаний в роликовом подшипнике как первичном преобразователе системы вибродиагностики // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Проблеми моделювання та автоматизації проектування динамічних систем. – Севастополь - Донецьк: «Вебер». - 2001.- Вип. 29.
- С. 135-140.

14.Воронцов А.Г. Исследование метрологических показателей измерительного канала системы виброакустической диагностики электрических машин // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: Електротехніка і енергетика. – Донецьк: РВА ДонНТУ. – 2001. - Вип. 28. - С. 74-77.

15.Воронцов А.Г. Исследование влияния нелинейности фильтра основной селекции на уровень помех в измерительном канале системы вибродиагностики// Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2002. - № 1(47). - С. 260 – 267.

16.Воронцов О.Г. Дослідження моделі вимірювального каналу системи віброакустичної діагностики тихохідних роторних машин // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2001. - № 6. – С. 23 – 27.

17.Воронцов А.Г. Разработка диагностической модели опоры качения роторной машины // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: Інформатика, кібернетика та обчислювальна техніка. - Донецьк: РВА ДонНТУ. - 2002. - Вип. 39. - С. 160 - 165.

18.Воронцов О.Г., Дегтяренко І.В. Розробка методу віброакустичної діагностики тихохідних роторних машин // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Обчислювальна техніка та автоматизація. – Донецьк: РВА ДонДТУ. - 2002.- Вип. 38. - С.250 - 256.

19.Воронцов А.Г, Дегтяренко И.В. Моделирование первичных диагностических параметров локального дефекта подшипника качения опоры тихоходной роторной машины // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 2001. - № 3.- С. 44 – 48.

20.Воронцов А.Г. Разработка метода повышения достоверности высокочастотной вибродиагностики роторных машин // Прогресивні технології та системи машинобудування: Збірник наукових праць Донецького державного технічного університету.. - Донецьк: РВА ДонНТУ. - 2002. - Вип. 19. – С. 36 – 43. 21.Воронцов А.Г. Экспериментальные исследования преобразовательных свойств подшипников качения как датчиков динамических нагрузок // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Електротехніка і енергетика. – Донецьк: РВА ДонДТУ. - 1999. - Вип. 4. - С. 253-257.

22.Воронцов А.Г. Метод повышения достоверности вибродиагностики роторных машин по комплексу диагностических параметров // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Електротехніка і енергетика. - Донецьк: РВА ДонДТУ. - 2002. - Вип. 41. - С. 212 – 215.

23. Воронцов А.Г. Обоснование методики метрологической аттестации измерительных каналов систем высокочастотной вибродиагностики // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія - Обчислювальна техніка та автоматизація. - Донецьк: ДонНТУ - «Норд Компьютер». - 2002. - Вип. 47. - С. 315 – 323.

24.Воронцов А.Г. Разработка методики метрологической аттестации измерительного канала системы высокочастотной вибродиагностики // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія - Обчислювальна техніка та автоматизація. - Донецьк: ДонНТУ - «Норд Компьютер».- 2002. - Вип. 48. - 2002. - С. 312 - 320.

25. Воронцов О.Г. Розробка вимірювальних каналів віброприскорення систем високочастотної вібродіагностики роторних машин // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія - Обчислювальна техніка та автоматизація. – Донецьк: РВА ДонНТУ. - 2003. - Вип. 58. - С. 299 - 305.

26. Воронцов А.Г., Ярошенко О.А. Нелинейное преобразование сигналов в аналоговой части измерительного канала системы виброакустической диагностики // Матеріали ІІ Всеукраїнської конференції молодих науковців «Інформаційні технології в науці та освіті». - Черкаси: ЧДУ.- 2000.- С.99-100.