Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Спіцина Надія Миколаївна. Інформаційний сервіс у системі управління торговельним підприємством : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Спіцина Н.М. Інформаційний сервіс у системі управління торговельним підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008 р.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних основ надання інформаційного сервісу управлінському персоналу підприємства. У роботі запропоновано концепцію інформаційного сервісу для підтримки прийняття управлінських рішень та реалізації торговельних бізнес-процесів, що дозволяє досягти визначених економічних і соціальних цілей. У рамках концепції удосконалено понятійний апарат стосовно визначення інформаційної потреби та системи інформаційного сервісу, обґрунтовано вибір комплексу показників системи інформаційного сервісу підприємства та інструментальних засобів їх оцінки, які є основою під час вибору стратегії управління, розроблено організаційно-економічний механізм реалізації процесів управління інформаційним сервісом на торговельному підприємстві, який ґрунтується на апаратно-програмних, кадрових ресурсах, організаційних, методичних та інших засадах, що дозволяє удосконалити організаційну структуру і підвищити економічну ефективність управління.

У дисертації на підставі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і практичне вирішення актуального завдання надання інформаційного сервісу в системі управління торговельним підприємством. Результати проведених досліджень дозволяють зробити наступні висновки:

  1. Обґрунтовано, що інформаційні потреби стають об'єктом аналізу з метою їхнього задоволення на досить широкій професійній основі у зв'язку з подальшими процесами поділу праці у сфері управління, появою й розвитком нових інформаційних технологій передачі й обробки інформації і мають сутнісні особливості невизначеності та суб’єктивності оцінки.

2. Виконано класифікацію інформаційних послуг (продуктів): за видами апаратно-комунікаційного обладнання, за видами інформаційної діяльності, за призначенням, за рівнем та стадією створення, що надало можливість уточнити зміст і роль інформаційного сервісу, який надається інформаційною службою підприємства.

  1. На підставі проведених досліджень доведено, що інформаційний сервіс – це послуга, переважаючий елемент в інформаційній продукції, що може доповнюватися програмними і технічними засобами і витратними матеріалами. Інформаційна послуга характеризується змістом, доступністю, рівнем, продуктивністю, вартістю.

  2. Визначено систему інформаційного сервісу як сукупність елементів інфраструктури підприємства, процесів інформаційних технологій та вхідних елементів зовнішнього інформаційного простору, які перебувають у нерозривній взаємодії стосовно формування попиту керівників і працівників підприємства на інформаційну послугу і задоволення цього попиту.

5. Побудовано концептуальну модель системи інформаційного сервісу, яка складається з споживачів інформаційних послуг (апарату управління і торговельного персоналу) і виробників (постачальників) інформаційних послуг (інформаційної служби підприємства та зовнішніх інформаційно-технологічних підприємств), в якій управління інформаційним обслуговуванням забезпечується процесами планування, контролю та регулювання на основі переходу від інформаційних систем до інформаційного сервісу.

6. Обґрунтовано склад збалансованих показників інформаційного сервісу – дієвість, ефективність, технічний рівень, інформаційна безпека, цілісність, придатність, відповідність, надійність, релевантність, пертинентність, актуальність.

7. Розроблено основні положення формування процесів інформаційного сервісу:

ідентифікація управлінських бізнес-процесів торговельного підприємства визначає вимоги до інформаційного сервісу;

відображення цих процесів і вимог до інформаційного сервісу в елементах інфраструктури інформаційної служби формує необхідні для їхньої підтримки вимоги до продуктивності і доступності конкретних технологічних компонентів, а також забезпечує взаємодію між керівниками бізнес-підрозділів і представниками інформаційної служби;

завдання системи показників інформаційного сервісу дозволяє вимірювати відповідність роботи елементів інфраструктури інформаційної служби вимогам бізнес-процесів торговельного підприємства;

на основі моніторингу системи показників інформаційного сервісу та звітності за його результатами керівники інформаційної служби одержують можливість оцінювати продуктивність і ефективність своїх процесів у зв'язку з реальними завданнями, які перед ними ставлять керівники бізнес-підрозділів.

8. Виконано формування процесу планування інформаційного сервісу на основі оцінки бізнесу (формування портфеля сервісу, балансування його з потребами користувачів і пропускною здатністю інформаційної системи і на цій основі розробка детальної специфікації сервісу): визначення функціональних вимог, планування стандартного сервісу, проектування спеціалізованого сервісу і скасування застарілого; проведення аналізу ризику для сервісу; аналіз проблем пропускної здатності інформаційних систем; прийняття рішень про аутсорсинг сервісу; розробка стандартів специфікацій сервісу; установлення взаємин з постачальниками; робота над постійним покращенням процесу.

9. Виконано формування процесу контролю інформаційного сервісу, який складається з контролю безпеки, організаційного контролю, контролю персоналу, контролю змісту завдань, контролю рівня, продуктивності та вартості сервісу.

10. Доведено, що методичний підхід до створення та функціонування системи інформаційного сервісу ґрунтується на життєвому циклі цієї системи – від часу створення до моменту надання відповідних інформаційних послуг.

11. Визначено технологічні особливості задоволення інформаційних потреб персоналу торговельного підприємства на основі стандартних пакетів програм: управління електронним документообігом, фінансово-економічним аналізом діяльності, розробкою систем підтримки прийняття рішень, інформаційними технологіями “клієнт–сервер” та моделюванням і аналізом складних інформаційних систем.

12. Запропоновано організаційно-економічний механізм впровадження інформаційної служби торговельного підприємства з адаптивними властивостями, які дозволяють швидко вносити організаційні зміни відповідно до змін навколишнього середовища, потреб керівників і торговельного персоналу.

13. Для визначення економічної ефективності інформаційного сервісу застосовано метод чистої теперішньої вартості, який базується на методології дисконтного грошового потоку і враховує ймовірність успішного закінчення проекту; ефективність окремих інформаційних послуг оцінювалась на основі методології сукупної вартості володіння.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Спіцина, Н. М. Інформаційне забезпечення автоматизації обліку у торгових процесах підприємства / Н. М. Спіцина, О. В. Перчак // Вісн. ДонДУЕТ. - 2003. - №4. - С. 159-166. (Особистий внесок - запропоновано функціональну модель обліку та її основні інформаційні потоки в торговельних процесах – 0,22д.а.).

  2. Оліфіров, О. В. Теоретичні аспекти аудита безпеки інформаційних систем управління підприємством / О. В. Оліфіров, Н. М. Спіцина // Вісн. ДонДУЕТ. - 2003. - № 3. - С. 99-106. (Особистий внесок - розроблено етапи проведення аудиту інформаційної безпеки – 0,24 д.а.).

  3. Спіцина, Н. М. Аналіз системи внутрішнього контролю в одержанні доходів від оптової реалізації за готівковим розрахунком в умовах комп’ютерної обробки даних // Торгівля і ринок України : темат. зб. наук. пр. / Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2004. – Вип. 16, т. 3. - С. 82-88.

  4. Спіцина, Н. М. Теоретичні основи контролю сервісу інформаційного забезпечення управління підприємством // Торгівля і ринок України : темат. зб. наук. пр. / Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2006. – Вип. 21, т. 3. - С. 120-125.

  5. Оліфіров, О. В. Інформаційна служба підприємства як фактор переваг в інноваційній конкуренції / О. В. Оліфіров, Н. М. Спіцина // Культура народов Причерноморья. - 2006. - № 86. - С. 57-61. (Особистий внесок –запропоновано методику створення на підприємстві спеціалізованої інформаційної служби –0,25д.а.)

  6. Оліфіров, О. В. Основні напрямки розвитку аудиту інформаційних систем управління / О. В. Оліфіров, Н. М. Спіцина // Аудитор України. – 2007. - № 6. - С.27-30. (Особистий внесок – розроблено концептуальні положення аудиту інформаційної системи управління підприємством –0,17 д.а.).

  7. Спіцина, Н. М. Концепція побудови системи інформаційного сервісу в управлінні торговельним підприємством // Торгівля і ринок України : темат. зб. наук. пр. / Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2007. – Вип. 23, т. 2. - С. 113-118.

  8. Спіцина, Н. М. Управління електронною торгівлею: особливості та переваги // Торгівля і ринок України : темат. зб. наук. пр. / Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2007. – Вип. 24. - С. 362-367.

Публікації за матеріалами конференцій:

  1. Спіцина, Н. М. Планування інформаційного сервісу в управлінні підприємством // Європейська наука ХХІ століття: стратегія і перспективи розвитку: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Дніпропетровськ, 22-31 травня 2006 року / відп. ред. С. В. Єкимов. – Дніпропетровськ, 2006. - Т. 8. - С. 94-96.

  2. Спіцина, Н. М. Аналіз апаратного забезпечення системи інформаційного сервісу підприємств // Передові наукові розробки – 2006 : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Дніпропетровськ, 1-15 вересня 2006 року / відп. ред. С.В.Єкимов. - Дніпропетровськ, 2006. - Т. 3 : Економічні науки. – С. 50-54.

  3. Спіцина, Н. М. Механізм упровадження і функціонування інформаційної служби підприємства // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в економіці : матеріали всеукр. наук.-практ. конф., Харків, 16-17 листопада 2006 року / відп. ред. С. В. Єкимов. – Х., 2006. - С. 54-55.

  4. Спіцина, Н. М. Інформаційний сервіс у системі управління стратегічним розвитком торговельного підприємства // Ключевые аспекты научной деятельности – 2007 : материалы ІІ междунар. науч.–практ. конф., Днепропетровск, 16-31 января 2007 г. / от. ред. С. В. Екимов . - Днепропетровск, 2007. – Т. 2 : Экономические науки. - С. 73-75.

  5. Спицына, Н. Н. Особенности развития украинского рынка Интернет-рекламы / Н. Н. Спицына, А. Е. Добарина // Актуальные проблемы научных исследований – 2007 : материалы ІІІ междунар. науч.–практ. конф., Днепропетровск, 15-30 июня 2007 г. / відп. ред. С. В. Єкимов - Днепропетровск, 2007. – Т. 1 : Экономические науки. - С. 27-30. (Особистий внесок – проведено аналіз українського ринку Інтернет-реклами – 0,06д.а.).

  6. Спіцина, Н. М. Система інформаційного сервісу в управлінні торговельним підприємством: основні положення та показники оцінки // Управління підприємством: проблеми та шляхи вирішення : матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., Ялта, 4-6 жовт. 2007р. / Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського [та ін.]. – [Донецьк], 2007. - Т. 2. – С. 303-306.