Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Чередниченко Вікторія Олександрівна. Інноваційна фразеологічна вербалізація в англійській мові (лінгвокогнітивний та соціолінгвістичний параметри) : дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Запорізький національний ун-т. - Запоріжжя, 2005.



Анотація до роботи:

Чередниченко В.О. Інноваційна фразеологічна вербалізація в англійській мові (лінгвокогнітивний та соціолінгвістичний параметри). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Запорізький національний університет. – Запоріжжя, 2005.

Дисертацію присвячено комплексному аналізу фразеологічних інновацій сучасної англійської мови. Дослідження спрямоване на виявлення лінгвокогнітивних та соціолінгвістичних особливостей фразеологізмів, що увійшли до англійської мови наприкінці ХХ – на початку ХХІ століття; аналіз соціальних чинників, що вплинули на виникнення фразеологічних інновацій; визначення основних центрів фразотворчої інновації; аналізі синонімічних та антонімічних фразеологізмів, фразеологічних варіантів.

Виявлено та описано шляхи та способи поповнення фразеологічного фонду сучасної англійської мови.

Наприкінці ХХ – на початку ХХІ століття у фразеологічному фонді англійської мови відбулися значні кількісні та якісні зміни, спричинені бурхливим розвитком суспільства. Ці зміни зумовили необхідність комплексного аналізу процесів та явищ, які мають місце у фразеологічній системі сучасної англійської мови. У результаті проведеного дослідження ми дійшли висновку, що фразеологія, зокрема нова фразеологія, є найбільш ідеальним об’єктом для вивчення доволі складних процесів пізнання світу, когнітивної обробки інформації у свідомості людини.

Фразеологічна номінація, на відміну від лексичної, є більш складним номінативним процесом, який включає два або три етапи, в залежності від типу номінації (вторинна або третинна). Перший етап слід вважати актом первинної номінації, який полягає в тому, що певний послідовний набір звуків, оформлених у слово, набуває конкретного значення. Другий етап – це акт вторинної номінації, у результаті якого сполучення, що складається з декількох слів, кожне з яких має власне значення, набуває нового сукупного значення, що не дорівнює значенню будь-якого з компонентів фразеологічної одиниці. Однією з особливостей фразеологічної номінації є утворення одиниць третинної номінації. Суть цього етапу номінації полягає в тому, що нові фразеологічні одиниці утворюються від уже існуючих у мові фразеологізмів, які є продуктами вторинної номінації.

Більшість фразеологічних одиниць характеризується параметром антропоцентричності: людина безпосередньо залучена до акту фразотворення як суб’єкт номінації, виступаючи у той же час як її об’єкт. Більшість фразеологічних інновацій сучасної англійської мови сконцентровані навколо лексико-семантичного поля „Людина”, яке, у свою чергу, поділяється на групи „Людина та її діяльність”, „Людина та суспільство” і „Людина та її характеристика”, кожна з яких включає декілька підгруп і має свою лексичну наповнюваність.

Формування та функціонування фразеологічних інновацій відбувається під впливом конкретних соціальних чинників, а саме таких явищ та процесів, що є продуктом діяльності людини, розвитку суспільства. Дослідження соціальних чинників впливу на формування та функціонування фразеологічних інновацій сучасної англійської мови дозволило виділити такі їх групи: глобалізація економічного життя та радикальні економічні зміни в країнах світу; конфронтація західних і східних ідеологій, загострення проблеми злочинності; інформаційна революція; бурхливий розвиток біологічних наук; соціальні явища та рухи в сучасному суспільстві; зміни у сфері повсякденного життя сучасної англомовної людини.

У фразеологічній системі сучасної англійської мови виділяються найбільш продуктивні центри фразотворчої інновації, тобто ключові слова значної кількості фразеологічних інновацій. Центрами фразотворчої інновації можна вважати такі лексеми: computer, smart, dot(-com), designer, virtual, global, green, job, candidate, economy, economics, politics, correctness, worker, coach, cuisine, head, effect, syndrome, journalism, terrorism, tourist, tourism, generation, gap, urban тощо. Фразотворчі центри відрізняються в залежності від сфери формування фразеологічних інновацій.

Фразеологія сучасної англійської мови функціонує як окрема система мовних одиниць, що характеризується наявністю в ній певних системних зв’язків – синонімічних, антонімічних, полісемічних та омонімічних. Ці зв’язки за своєю суттю значно відрізняються від системних зв’язків у сфері лексики. Для фразеологічного фонду сучасної англійської мови найбільш характерною є наявність синонімічних фразеологізмів, антонімічних фразеологізмів та фразеологічних варіантів.

Дослідження явища модельованості фразеологічних неологізмів у сучасній англійській мові дозволяє зробити такі висновки: по-перше, переважна кількість фразеологічних інновацій є бінарними; по-друге, серед новоутворених фразеологізмів переважають такі, що належать до трьох категоріальних типів – субстантивні, дієслівні, ад’єктивні; по-третє, у межах кожного категоріального типу превалюють конкретні структурні моделі, що є основою для утворення фразеологічних інновацій.

Фразеологічна система сучасної англійської мови постійно поповнюється новими одиницями. На перший план виступають такі способи творення нових фразеологізмів як фразеологізація вільних словосполучень та терміносполук, фразеологічна деривація та лексико-семантична аналогія. Фразеологізація вільних словосполучень та терміносполук здійснюється на основі метафоричного та метонімічного переносу значення.

При фразеологічній деривації творення нових фразеологічних одиниць відбувається на базі інших фразеологізмів за допомогою певних афіксів. Дослідження фразеологічних інновацій, утворених за допомогою фразеологічної деривації, дозволило виявити та описати її основні типи: прогресивна афіксальна фразеологічна деривація, субститутивна афіксальна фразеологічна деривація, регресивна афіксальна фразеологічна деривація та безафіксальна фразеологічна деривація (фразеологічна конверсія).

Лексико-семантична аналогія також є продуктивним способом утворення фразеологічних інновацій. Вона має місце тоді, коли новоутворений фразеологізм асоціюється з базовим не стільки за аналогічністю структури або складових, скільки за аналогічністю семантики.

Публікації автора:

  1. О когнитивном подходе к исследованию фразеологических единиц современного английского языка // Матер. міжрег. конф. молодих вчених. – Горлівка, 2003. – С. 29-31.

  2. Інтернет і мова: стилістика електронної комунікації // Лінгвістичні дослідження. - Вип. 2. – Горлівка: ГДПІІМ, 2003. – С. 197-204.

  3. Антропоцентризм як одна із особливостей нової фразеології англійської мови // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф „Україна наукова 2003”. Том 9. Філологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 58-59.

  4. Новая лексика и фразеология английского языка, отражающая физическое и ментальное состояние человека // Нова філологія. - 2003. - №3 (18). - С. 35-41.

  5. Зміни в системі освіти як один із соціальних факторів впливу на формування нових фразеологічних одиниць сучасної англійської мови // Матер. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень 2003”. Том 19. Філологічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 92-93.

  6. Зміни в економічній політиці як один із соціальних факторів впливу на формування нових фразеологічних одиниць англійської мови // Матер. Міжнар. наук.-метод. конф. „Треті Каразінські читання: методика і лінгвістика – на шляху до інтеграції”. – Харків, 2003. – С. 185-186.

  7. Вплив соціальних факторів на формування і функціонування нових фразеологічних одиниць сучасної англійської мови // Нова філологія. – 2003. - №4 (19). - С. 44-52.

  8. До проблеми дослідження нових фразеологічних синонімів та варіантів сучасної англійської мови // Матер. VІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Наука і освіта 2004”. Том 22. Проблеми дослідження мови. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 72-73.

  9. До проблеми дослідження орфографічних варіантів нових фразеологізмів сучасної англійської мови // Матер. І Всеукр. наук.-практ. конф. „Загальні питання філології”. Том ІІ. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 94-95.

  10. Явище лексичної варіантності нових фразеологічних одиниць у сучасній англійській мові // Матер. ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень 2004”. Том 22. Мова, мовлення, мовна комунікація. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 69-70.

  11. Особливості утворення та функціонування нових дієслівних фразеологічних одиниць сучасної англійської мови // ХІ Междунар. конф. по функциональной лингвистике „Функциональное описание естественного языка и его единиц”: Сб. науч. трудов. – Ялта, 2004. – С. 372-373.

  12. Про когнітивний підхід до дослідження фразеологічних одиниць // Вісник Харківського нац. ун-ту. – 2004. - № 631. – С. 92-95.

  13. Причини трансформацій нових фразеологізмів сучасної англійської мови // Матер. Міжнар. наук.-метод. конф. Ювілейні ІV Каразінські читання: „Людина. Мова. Комунікація”. – Харків: Харківський нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна, 2004. – С. 271-273.

  14. До питання про фразеологічну деривацію // „Актуальні проблеми романо-германської філології в Україні та Болонський процес”: Матер. Міжнар. наук. конф. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 288-289.

  15. К вопросу о фразеологической системности // Матер. науч.-практ. конф. „Перспективные разработки науки и техники”. Том 8. Филология. – Белгород: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004. - С. 72-76.

  16. Про квантитативні варіанти нових фразеологічних одиниць сучасної англійської мови // Матер. І Міжнар. наук.-практ конф. „Науковий потенціал світу 2004”. Том 68. Філологічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - С. 48-49.

  17. До питання про прогресивну афіксальну фразеологічну деривацію // Сучасні проблеми дослідження романських і германських мов і літератур: Матер. третьої міжвуз. конф. молодих учених. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – С. 107-108.

  18. До питання про субститутивну афіксальну фразеологічну деривацію // Матер. VІІI Міжнар. наук.-практ. конф. „Наука і освіта 2005”. Том 3. Теоретичні та методологічні проблеми дослідження мови. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. - С. 65-66.

  19. До проблеми дослідження морфологічних варіантів нових фразеологічних одиниць сучасної англійської мови // Гуманітарний вісник. Серія: Іноземна філологія: Всеукр. зб. наук. праць. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Число дев’яте. – С. 330-333.

  20. Синонімія нових фразеологічних одиниць в сучасній англійській мові // Вісник Запорізьк. нац. ун-ту. – 2005. - №1. – С. 220-225.