Давидова Ірина Олександрівна. Інноваційна політика бібліотек України: зміст та стратегії розвитку в інформаційному суспільстві : Дис... д-ра наук: 27.00.03 - 2008.
Анотація до роботи:
Давидова І.О. Інноваційна політика бібліотек України: зміст та стратегії розвитку в інформаційному суспільстві. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з соціальних комунікацій за спеціальністю 27.00.03 – книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство. – Харківська державна академія культури. – Харків, 2008.
Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних засад формування інноваційної політики бібліотек України в умовах їх функціонування на документно-інформаційному й інформаційно-когнітивному рівнях соціальних комунікацій. Розвинуто теорію парадигмальних змін у бібліотечній сфері в умовах розгортання виробничої функції бібліотек. Обґрунтовано, що бібліотека як контрагент інформаційного ринку позиціонує себе виробником інформаційних продуктів і послуг, споживачем і посередником, який, на відміну від діяльності інших установ, що є нейтральною до моралі і соціальних цінностей, виступає гарантом гуманістичних традицій суспільного розвитку та засобом підтримки суспільного гомеостазу.
Подано науково обґрунтовані рекомендації щодо управління інноваційним розвитком бібліотек. Розроблена системна й багаторівнева модель інноваційної політики. Сформовані стратегії розвитку бібліотек, які полягають у її визначенні як виробничої системи і складової інформаційної інфраструктури суспільства; розгортанні діяльності бібліотеки як елементу інформаційного ринку й інтелектуальної економіки, визначенні бібліотеки як культурної та освітньої установи, що виконує функції ресурсної бази гуманізації суспільного життя.
У процесі дослідження досягнуто поставлену мету дисертації, пов’язану з розробкою науково-теоретичних засад управління інноваційним розвитком бібліотек України та формуванням інноваційної політики, вирішено всі завдання, що дозволило дійти наступних наукових висновків:
1. Активнє розгортання інформаційного простору України, інтеграція бібліотек до світової інформаційної спільноти потребують нових концептуальних підходів до управління їх інноваційним розвитком. Загальносоціальний стан функціонування бібліотечно-інформаційної системи України відповідно до вимог інформаційного суспільства потребує розробки науково-теоретичних засад управління інноваційним розвитком бібліотек, яке сьогодні можливе на рівні формування й упровадження інноваційної політики. Ситуація відставання України від стану та темпів інформаційного розвитку розвинених держав потребує дослідження предметно-когнітивного поля інноваційної політики бібліотек, визначення її концептуальних конструктів, що дасть змогу забезпечити при реалізації інноваційної політики гармонізацію суспільних й індивідуальних інформаційних потреб, з’ясувати можливості держави та бібліотечно-інформаційних установ стосовно пріоритетів і перспектив подальшого розвитку бібліотек в інформаційному суспільстві.
Незважаючи на актуальність проблематики, у бібліотекознавстві відсутні дисертаційні й монографічні дослідження (крім праць автора дисертації), в яких визначаються механізми інноваційного розвитку бібліотек, обґрунтовуються зміст та стратегії інноваційної політики бібліотек України. Узагальнення теоретичного досвіду, здійснення теоретико–методологічного аналізу процесів трансформаційних та інноваційних змін дозволили визначити еволюційний характер трансформаційних процесів, які розвиваються об’єктивно і створюють підґрунтя науково-інформаційної й аналітичної бази прийняття рішень стосовно стратегічних напрямів розвитку бібліотечно-інформаційної діяльності. Інноваційні процеси є соціально-управлінськими, що дає змогу визначити стратегічні напрями розвитку бібліотек України як провідних та системоутворюючих соціально-комунікативних структур. Інноваційна політика активно впливає як на мету соціокультурного й економічного розвитку окремої бібліотеки, так і орієнтує бібліотечний соціальний інститут на виконання своєї соціальної місії.
2. Використання методології системного, діяльнісного, інформаційного, когнітивного, соціокультурного та соціопроектного підходів, а також комплексу дослідницьких методів – аналізу і синтезу, термінологічного, історико-генетичного, прогнозного, моделювання – дозволили розвинути теорію управління інноваційною діяльністю бібліотек, яка є науково-теоретичним підґрунтям інноваційної політики і складається з теоретичного обґрунтування й узагальнення змісту трансформаційних та інноваційних змін, координації термінологічних понять, об’єктно-предметної характеристики об’єктів інноваційної діяльності бібліотек, концептуалізації інноваційної політики.
Інноваційна політика як система дій, спрямованих на управління інноваційним розвитком бібліотек, має на меті створення умов для інтеграції бібліотек України до глобального інформаційного простору з конкурентоспроможними інформаційними продуктами і послугами та має відповідати національним пріоритетам у культурно-духовному розвиткові держави. Як системне явище інноваційна політика набуває певних інституалізаційних ознак – завдання, суб’єкти й об’єкти інноваційного впливу, механізми інноваційного розвитку.
3. Теоретична реконструкція умов розгортання механізму інноваційного розвитку бібліотек дозволяє розглядати бібліотеку як нову економічну структуру, зміни в характері праці і виробничі функції якої здійснюються відповідно до загальних трансформаційних змін у суспільстві: від трудоємних і капіталоємних технологій до наукоємних, новітніх інформаційних та телекомунікаційних технологій; від індустріального до постіндустріального виробництва, основаного на роботі з інформацією та знанням; від матеріально насиченої до інтелектуально насиченої економіки; від територіально відокремленого до глобального інформаційного простору.
Усі ці процеси визначають метасистемні зв’язки бібліотек, пов’язані з процесами модернізації, інформатизації й інноваційним розвитком, та у сукупності впливають на якісний стан бібліотечного соціального інституту, зумовлюють суттєві зміни в його діяльності.
4. Вивчення змісту трансформаційних та інноваційних змін у бібліотеках дозволило дійти висновку про їх суттєвий вплив на формування виробничої функції бібліотек, яка реалізується на базі використання сучасних автоматизованих бібліотечно-інформаційних систем та мережевих технологій пошуку й обробки інформації. Розвиток бібліотечно-інформаційного виробництва відбувається в напрямі від доіндустріального документного виробництва, яке є масовим, монопольним, неприбутковим, до індустріального інформаційного виробництва, яке за ринкових умов вирішує завдання індустріальної обробки інформаційних потоків та розгортається як комерційне, матеріальне виробництво персоніфікованих інформаційних продуктів і послуг.
Бібліотечне виробництво набуло ознак індустріального завдяки системній модернізації, інформатизації й інноваційному розвиткові. На початку ХХI ст. можна говорити про подальший розвиток цього процесу – від індустріального бібліотечного виробництва до інноваційно-знаннєвої моделі бібліотечного соціального інституту. Роль бібліотеки як виробничої системи, що функціонує в умовах формування економіки інформаційного суспільства, невпинно зростає, увага зосереджується на проблемі підвищення ефективності бібліотечно-інформаційного виробництва.
Бібліотечне виробництво характеризується наявністю робочої сили (бібліотечно-інформаційні фахівці), праці, засобів (комп'ютерна техніка, програмне, лінгвістичне забезпечення, АБІС, поліграфічне обслуговування, оргтехніка) і предметів праці (національні та світові інформаційні ресурси) та результату (інформаційні продукти і послуги). Практично спостерігається ланцюговий процес перетворень в організаційній, технологічній, функціональній, управлінській складових бібліотечно-інформаційних систем, що уможливлює проведення організаційної реформи й оновлення законодавчої бази діяльності бібліотек.
5. Системні трансформації бібліотек відбуваються на рівнях техніко-технологічних, організаційно-структурних, функціональних й управлінських змін. Техніко-технологічні трансформації відбуваються в напрямі переходу від ручних технологій обробки документного потоку в окремій бібліотеці до застосування корпоративних технологій, основаних на одноразовій обробці інформації та багаторазовому її використанні, від упровадження в діяльність бібліотек автоматизованих бібліотечно-інформаційних систем до застосування технологій інтелектуального виробництва й управління.
Організаційні трансформації від замкненої структури окремої бібліотеки відбуваються в напрямі створення нових організаційних форм – корпоративних бібліотечних об’єднань, електронних, цифрових бібліотек, медіатек, які функціонують у глобальному розподіленому інформаційному просторі. Функціональні трансформації бібліотек пов’язані зі зміною їх функцій від виключно документозберігаючих до тих, що забезпечують доступ до світових інформаційних ресурсів, що сприяє і змінам управління – від управління об’єктами до управління процесами.
Досліджені системні трансформації діяльності бібліотек не скасовують попередніх форм свого існування, а в комплексі створюють багаторівневу, технологічно розрізнену, функціонально різноспрямовану систему бібліотек в Україні, які перебувають на різних щаблях функціонування в системі соціальних комунікацій та потребують диференційованих підходів до формування інноваційної політики свого розвитку й обраних стратегій.
6. Бібліотека під впливом ринкових реформ інтегрує в нову інформаційну й економічну реальність і як контрагент інформаційного ринку позиціонує себе виробником інформаційних продуктів і послуг, споживачем і посередником, котрий, на відміну від діяльності інших установ, що є нейтральною до моралі і соціальних цінностей, виступає гарантом гуманістичних традицій суспільного розвитку та засобом підтримки суспільного гомеостазу. Вивчення особливостей функціонування й розвитку інформаційного ринку дозволило констатувати, що пропозиції інноваційних інформаційних продуктів і послуг мають передувати попиту. Відповідно до цього можливості бібліотек щодо виробництва інформаційних продуктів і послуг мають бути достатньо суттєвими для того, щоб не лише задовольняти існуючі потреби суспільства й громадян в інформації та знаннях, але й породжувати їх. Успіх функціонування бібліотек на інформаційному ринку можливий за умови забезпечення конкурентоспроможності інформаційних продуктів і послуг, які надає бібліотека, їх відповідності вимогам споживачів. Нині на теренах України спостерігаються прояви і поширення комерційної діяльності бібліотек. Комерціалізація є потенційною якістю інноваційних змін у бібліотеках і може бути реалізована у перспективі при досягненні бібліотечно-інформаційним комплексом країни ринково-виробничих рис.
7. Системне управління інноваційним розвитком бібліотеки як складової соціокомунікативної структури суспільства й агента інформаційного ринку реалізується в інноваційній політиці, яка є потужним чинником вирішення законодавчих, нормативно-правових й економічних питань функціонування бібліотечного соціального інституту, підвищення якості і конкурентоспроможності інформаційних продуктів та послуг бібліотек, забезпечення їх організаційно-функціональної перебудови і виходу на світовий інформаційний ринок.
Нині інноваційна політика в бібліотечній сфері України набуває інституціональних ознак, пов’язаних з виокремленням об’єктів інноваційної політики – інформаційних технологій; програмного забезпечення автоматизації діяльності бібліотек; інформаційних ресурсів і технологій їх переробки; інформаційних продуктів і послуг; бібліотечних програм і проектів; інфраструктури бібліотечно-інформаційного виробництва і підприємництва. Суб’єктами інноваційної політики є держава, галузеві й регіональні органи управління, бібліотечні громадські організації й асоціації, бібліотечні установи. Головним завданням інноваційної політики бібліотек є створення умов для їх інноваційного розвитку й адекватних організаційних структур управління.
Сфера впливу інноваційної політики, яка ґрунтується на процесах модернізації, інформатизації й інноваційного розвитку, спрямована на існуючу в Україні бібліотечно-інформаційну систему, яка характеризується розподіленою ієрархією за рівнями техніко-технологічного, фінансового, матеріального, кадрового забезпечення. Досягнення результативності управлінського впливу на бібліотеки потребує чітких орієнтирів у формуванні інноваційної політики з урахуванням рівня готовності бібліотечних структур до інноваційних змін.
8. Завдяки аналізу предметно-об’єктного поля інноваційної політики розроблено концептуальну модель інноваційної політики розвитку бібліотек, яка має системний характер і реалізується на рівнях державного регулювання інноваційного розвитку бібліотек; регіональної інноваційної політики в галузі бібліотечної діяльності; інноваційної політики окремої бібліотеки. Центральним моментом бібліотечної інноваційної політики є розмежування впливу інформаційного ринку і держави. Успішне функціонування бібліотек потребує поряд із застосуванням ринкових механізмів пріоритетної державної інноваційної політики свого розвитку, розвинутої системи науки та бібліотечно-інформаційної освіти, що створить умови для інтеграції бібліотек до глобального інформаційного середовища як виробників та постачальників національного інформаційного ресурсу. Ефективна інноваційна політика розвитку бібліотек, котра реалізується на трьох рівнях, зумовлює необхідність вибору гнучких елементів менеджменту: процедури прийняття рішень, планування, контролю, стимулювання, технології інформаційного забезпечення управлінської діяльності, впровадження нових форм організації праці й інших організаційно-управлінських новацій. Якість упровадження основних ліній інноваційної політики в Україні залежить від повноти інформаційно-аналітичної бази, яку використовують органи управління, та рівня науково-теоретичного забезпечення прийняття рішень. Структура управління має закріпити організаційні умови інноваційних перебудов, передбачити ресурси їх реалізації.
9. Формування стратегій як головних напрямів діяльності передбачає упереджуючі наукові дослідження, виявлення і систематизацію перспективних проблем, які підлягають вирішенню засобами управління і складають зміст реальної інформаційно-політичної діяльності в бібліотечно-інформаційній сфері. На основі виконаного аналізу в дисертаційному дослідженні обґрунтовано орієнтири бачення стратегічних змін, які полягають у визначенні бібліотеки як виробничої системи і складової інформаційної інфраструктури суспільства; розгортанні діяльності бібліотеки як елементу інформаційного ринку й інтелектуальної економіки на підґрунті виробництва конкурентоспроможних продуктів та послуг інформаційного і когнітивного характеру; визначенні бібліотеки як культурної й освітньої установи, яка виконує функції ресурсної бази гуманізації суспільного життя. Визначені стратегічні напрями інноваційної політики мають бути деталізовані в спеціальних науково-теоретичних і інформаційно-аналітичних дослідженнях і реалізовані на рівні доктрин, концепцій, програм, проектів з урахуванням місця бібліотечно-інформаційної установи в розподіленій та різнорівневій системі бібліотек України, рівня інформаційної діяльності та характеру бібліотечно-інформаційного виробництва.
Цільова програма реалізації обраних стратегій має передбачити такі напрями: завершення процесу техніко-технологічної модернізації бібліотек України (впровадження комп’ютерної техніки, автоматизація бібліотечно-інформаційних процесів, створення сучасної системи комунікацій та підключення до міжнародних телекомунікаційних мереж); зміну існуючих форм організації бібліотечно-інформаційного виробництва, його концентрацію та збільшення, утворення корпоративних бібліотечно-інформаційних мереж; подолання монополізації бібліотечно-інформаційного виробництва та застосування механізмів державного економічного регулювання діяльності бібліотеки як виробничої системи, яка функціонує за умов домінування ринкових відносин. Державне регулювання діяльності бібліотеки має передбачати державні контракти і замовлення, регулювати форми й умови виробничо-господарської діяльності бібліотеки через застосування досконалої системи їх оподаткування. Реалізація цих напрямів сприятиме створенню: належного підґрунтя для адаптації бібліотечно-інформаційних установ до ринкових умов господарювання та підприємницької діяльності; правового підґрунтя для виокремлення малих фірм у системі господарювання, діяльність яких має бути спрямована на виробництво інформаційних продуктів і послуг зі значною доданою вартістю; інформаційно-аналітичних продуктів, підвищеного рівня комфортності інформаційного сервісу; системи підготовки та перепідготовки бібліотечно-інформаційних кадрів, спроможних реалізувати означені стратегії.
Проведене дослідження повною мірою не вичерпує проблему управління інноваційним розвитком бібліотек в інформаційному суспільстві та формування інноваційної політики. Перспективні напрями подальшої розробки проблеми передбачають:
– порівняльні бібліотекознавчі дослідження функціонування бібліотек на різних рівнях інформаційного виробництва в єдиному інформаційному просторі;
– проведення цілеспрямованих інформаційно-аналітичних досліджень з метою деталізації змісту управлінських дій на різних рівнях функціонування бібліотечного соціального інституту;
– дослідження процесів, методів, технологій опрацювання інформаційних ресурсів і їх перетворення на інтелектуально-аналітичний продукт.
Публікації автора:
Давидова І.О. Бібліотечне виробництво в інформаційному суспільстві : моногр. / І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 2005. – 295 с.
Брошури, науково-методичні посібники:
Інформаційний ринок продуктів та послуг: конспект лекцій / І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 2000. – 70 с.
Давидова І.О. Інформаційний ринок: організація, маркетинг, управління : навч. посібник / І.О. Давидова. – Х. : ХДАК. – 2001. – 136 с.
Інформаційне обслуговування та інформаційне забезпечення : практикум для студентів спеціальностей «Бібліотекознавство і бібліографія», «Документознавство та інформаційна діяльність» / Уклад.: Є.А. Медвєдєва, І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 1998. – 81 с.
Маркетинг бібліографічних продуктів та послуг : прогр. для студентів факультету «Бібліотекознавство та інформатика» / Уклад.: І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 1998. – 20 с.
Інформаційне обслуговування та інформаційне забезпечення : прогр. курсу / Уклад.: О.Є. Куденко, Є.М. Тодорова, І.О. Давидова. – Х.: ХДАК, 1998. – 16 с.
Інформаційний менеджмент та маркетинг : методичні вказівки до виконання практичних занять / Уклад.: В.О. Ільганаєва, І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 1998. – 12 с.
Інформаційний менеджмент та маркетинг : прогр. курсу та завдання для самостійної роботи студентів зі спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» / Уклад.: В.О. Ільганаєва, І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 1999. – 20 с.
Програма виробничої практики студентів 4 курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» / Уклад.: І.О. Давидова, А.А. Соляник, І.М. Фоменко, О.П. Щербініна. – Х. : ХДАК, 1999. – 18 с.
Інформаційний ринок продуктів та послуг : прогр. курсу для студентів зі спеціальності 7.020105 «Документознавство та інформаційна діяльність» / Уклад.: І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 2000. – 16 с.
Програма виробничої практики студентів 4 курсу зі спеціальності 7.020102 «Бібліотекознавство і бібліографія» / Уклад.: Г.М. Брагіна, І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 2001. – 14 с.
Наскрізна програма виробничої практики студентів зі спеціальності «Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографія» / Уклад.: Л.М. Білан, І.О. Давидова, В.А. Маркова, В.В. Сєдих. – Х. : ХДАК, 2003. – 11 с.
Інформаційний маркетинг : прогр. курсу / Уклад.: І.О. Давидова. – Х. : ХДАК, 2003. –12 с.
Інформаційний маркетинг : навч.– метод. матеріали до курсу / Уклад.: І.О. Давидова. – Х.: ХДАК, 2003.– 16 с.
Інформаційний менеджмент : прогр. курсу / Уклад.: В.О. Ільганаєва, І.О. Давидова. – Х.: ХДАК, 2003. – 14 с.
Інформаційне право : прогр. курсу / Уклад.: І.О. Давидова, Ю.Є. Петрухно. – Х. : ХДАК, 2003. – 19 с.
Інформаційне право : навч.-метод. матеріали до курсу / Уклад.: І.О. Давидова, Ю.Є. Петрухно. – Х. : ХДАК, 2003. – 21 с.
Програма виробничої практики для студентів 5 курсу спеціальності «Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографія» / Уклад.: Ільганаєва В.О., Давидова І.О., Шемаєва Г.В. – Х. : ХДАК, 2007. – 15 с.
Основи науково-дослідницької роботи : прогр. та навч.-метод. матеріали до курсу / Уклад.: В.О. Ільганаєва, І.О. Давидова. – Х., 2008. – 26 с.
Бібліотечно-інформаційне виробництво : прогр. та навч.-метод. матеріали до курсу для магістрів зі спец. «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія» / Уклад.: В. О. Ільганаєва, І.О. Давидова.. — Х., 2008. — 42 с.
Давидова І.О. Програма кандидатського іспиту зі спеціальності 27.00.01 – теорія та історія соціальних комунікацій (галузь науки – соціальні комунікації) (проект) / Н.М. Кушнаренко, В.О. Ільганаєва, А.А. Соляник, І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. Спецвип. — Х., 2008. — Вип. 22. — С. 8–22.
Давидова І.О. Програма кандидатського іспиту зі спеціальності 27.00.02 – документознавство. Архівознавство (галузь науки – соціальні комунікації) (проект) / Н.М. Кушнаренко, В.О. Ільганаєва, А.А. Соляник, І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. Спецвип. — Х., 2008. — Вип. 22. — С. 24-36.
Давидова І.О. Програма кандидатського іспиту зі спеціальності 27.00.03 – книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство (галузь науки – соціальні комунікації) (проект) / Н.М. Кушнаренко, В.О. Ільганаєва, А.А. Соляник, І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. Спецвип. — Х., 2008. — Вип. 22. — С. 38-52.
Давидова І.О. Програма кандидатського іспиту зі спеціальності 27.00.06 – прикладні інформаційно-комунікаційні технології (галузь науки – соціальні комунікації) (проект) / Н.М. Кушнаренко, В.О. Ільганаєва, А.А. Соляник, І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. Спецвип. — Х., 2008. — Вип. 22. — С. 54-66.
Давидова І.О. Програма кандидатського іспиту зі спеціальності 27.00.07 – соціальна інформатика (галузь науки – соціальні комунікації) (проект) / Н.М. Кушнаренко, В.О. Ільганаєва, А.А. Соляник, І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. Спецвип. — Х., 2008. — Вип. 22. — С. 68-83.
Статті в наукових журналах і збірниках:
Давидова І.О. Бази даних як інформаційний продукт / І.О. Давидова // Вісн. Кн. палати. – 2000. – №1. – С. 19-21.
Давидова І.О. Управління інформацією – інноваційність фахової свідомості / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2000. – Вип. 3. – С. 156-162.
Давидова І.О. Економічні механізми регулювання ринку інформаційних продуктів та послуг / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2001. – Вип. 5. – С. 67-74.
Давидова І.О. На шляху до електронної бібліотеки: правові аспекти / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2001. – Вип. 6. – С. 167-178.
Давидова І.О. Інформаційні продукти та послуги в структурі інформаційного ринку/ І.О. Давидова // Наукові праці Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського. Вип.6. – К. : НБУВ, 2001. – С. 404-414.
Давидова І.О. Ринкова трансформація інформаційної діяльності в Україні / І.О. Давидова // Вісн. Кн. палати. – 2001. – №8. – С. 21-25.
Давидова І.О. Аналітична функція маркетингу інформаційних продуктів та послуг / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2001. – Вип. 7. – С. 108-116.
Давидова І.О. Державне регулювання ринкової діяльності інформаційних структур / І.О. Давидова // Вісн. Кн. палати. – 2001. – № 9. – С. 31-35.
Давыдова И.А. Управление информацией как предмет преподавания / В.А. Ильганаева, И.А. Давыдова // Науч. и техн. б-ки. – 2001. – № 10. – С.48-61.
Давидова І.О. Інформаційне право як основа інтеграції України до світового інформаційного простору / І.О. Давидова/ / Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2002. – Вип. 9. – С. 98-106.
Давидова І.О. Управління електронними інформаційними ресурсами: питання методології та організації / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2002. – Вип. 10. – С. 55-61.
Давидова І.О. Детермінанти життєздатності бібліотек в умовах інформаційного ринку / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2003. – Вип. 11. – С. 94-101.
Давидова І.О. Індустрія інформації як результат змін домінантної макроструктури суспільного виробництва / І.О. Давидова // Вісн. Кн. палати. – 2003. – №8. – С. 21-24.
Давидова І.О. Національні інформаційні ресурси України: соціокультурні аспекти розвитку / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2004. – Вип. 12-13. – С. 178-190.
Давидова І.О. Динаміка інноваційної політики бібліотек в умовах ринкових відносин / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2004. – Вип. 14. – С.161-169.
Давидова І.О. Бібліотечно-інформаційне виробництво: технології інтелектуалізації та гуманізації / І.О. Давидова // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. – 2004. – №2. – С. 38-45.
Давидова І.О. Феномен управління інформацією / І.О. Давидова // Вісн. Кн. палати. –2004. – №5. – С.38-41.
Давидова І.О. Сучасна бібліотека як система виробництва інформаційних продуктів та послуг / І.О. Давидова // Вісн. Кн. палати. – 2005. – № 4. – С.18-20.
Давидова І.О. Перспективи розвитку бібліотечного виробництва в ринково-орієнтованому суспільстві знань / І.О. Давидова // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. – 2005. – №1. – С. 30-37.
Давидова І.О. Бібліотечна освіта як фактор інтенсифікації бібліотечного виробництва / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2004. – Вип. 16. – С. 113-120.
Давидова І.О. Бібліотека як складова інформаційної інфраструктури держави / І.О. Давидова // Вісн. Кн. палати. – 2005. – № 6. – С. 19-22.
Давидова І.О. Інноваційні стратегії розвитку бібліотек / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2005. – Вип. 17.– С. 104-109.
Давидова І.О. Культурологія і соціальні комунікації – нові галузі наукових досліджень в Україні / І.О. Давидова, М.В. Дяченко, В.О. Ільганаєва, Н.М. Кушнаренко, В.М. Шейко та ін. // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2007. – Вип. 19.– С. 204-215.
Давидова І.О. Методологічні засади формування інноваційного механізму управління бібліотекою як провідною соціально-комунікаційною установою суспільства / І.О. Давидова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2007. – Вип. 21. – С. 113-119.
Тези доповідей:
Давидова И.А. Теория и практика развития информационных систем: проблема взаимообусловленности / И.А. Давыдова // Человек в мире искусства: информационные аспекты: междунар. науч. конф.: тез. докл. – Краснодар, 1994. – С. 118-119.
Давидова И.А. Дифференцированный подход как основа преподавания курса «Информационная культура личности» / И.А. Давыдова, Н.В. Лопатина // Информатизация и проблемы гуманитарного образования : междунар. науч. конф.: тез. докл. – Краснодар, 1995. – С. 156-157.
Давидова И.А. Формирование информационной культуры личности в системе общеобразовательной школы / И.А. Давыдова // Актуальні питання впровадження інформаційних технологій у документально-комунікаційній сфері : матеріали третього міжнар. семінару. – Х.,1996. – С. 98-99.
Давидова И.А. Перспективы информационного обслуживания специалистов профессионально-ориентированной информацией / И.А. Давыдова // Библиотечное дело на пороге ХХ1 века : тез. докл. и сообщ. междунар. науч. конф., Москва, 15-16 апр. 1998 г./ Моск. гос. ин-т культуры и др. – М., 1998. – Ч.2. – С.
Давидова І.О. Маркетингова діяльність засобами Інтернету / І.О. Давидова, Я.Л. Поварова // Інформаційна та культурологічна освіта на зламі тисячоліть : матеріали міжнар. наук. конф. до 70-річчя ХДАК / Харк. держ. акад. культури. – Х., 1999. – С. 168-170.
Давидова И.А. Информационный рынок Украины / И.А. Давыдова // Библиотечное дело–2000: проблемы формирования открытого информационного общества : тез. докл. пятой междунар. науч. конф. (Москва, 25-26 апр. 2000 г.) / Моск. гос. ун-т культуры и искусств и др. – М., 2000. – С. 150-152.
Давидова И.А. Информационный менеджмент как предмет преподавания / И.А. Давыдова // Інформацыйная рэсурсы бібліятэк і іх кадраваэ забеспеячэние : матэрыялы міжнароднай наукова – практичнай канферэнцыі (23-26 мая 2000 г., Мінськ). – Мінськ, 2000. – С. 175-176.
Давидова И.А. Интеграция Украины в мировое информационное пространство / И.А. Давыдова // Библиотечное дело–2001: Российские библиотеки в мировом информационном и интеллектуальном пространстве : тез. докл. шестой междунар. науч. конф. (Москва, 26-27 апр. 2001 г.). – М., 2001. – С. 213-214.
Давидова І.О. Електронні бібліотеки: правові засади функціонування в Україні / І.О. Давидова // Нові обличчя бібліотек та організацій: від надій до партнерства і професіоналізму : фокусний семінар восьмої міжнар. конф. «Крим-2001» «Бібліотеки та асоціації у світі, що змінюється: нові технології і нові форми співробітництва», Судак, 9-17 черв. 2001 р. – Судак, 2001. – С. 47-51.
Давидова И.А. Правовое сознание участников информационного общества / И.А. Давыдова // Парадигмы ХХ1 века: информационное общество, информационное мировоззрение, информационная культура : материалы междунар. науч. конф. (Краснодар, 16-18 сент. 2002 г.) / Междунар. акад. информатизации и др. – Краснодар, 2002. – С. 55-57.
Давидова І.О. Логістика як засіб управління інформаційним сервісом / І.О. Давидова // Духовна культура в інформаційному суспільстві : матеріали міжнар. наук.–теорет. конф., 24-25 січ. 2002 р. / Харк. держ. акад. культури. – Х., 2002. – С. 209-211.
Давыдова И.А. Перспективные технологии организации библиотечно-информационного сервиса / И.А. Давыдова // Библиотечное дело – 2002. Библиотечное образование и практика: поиски взаимопонимания : тез. докл. седьмой междунар. науч. конф. (Москва, 24-25 апр. 2002 г.) / Моск. гос. ун-т культуры и искусств и др. – М., 2002. – С. 198-200.
Давидова И.А. Библиотека как производственная и социокоммуникативная система эпохи формирования глобального общества / И.А. Давыдова // Библиотечное дело – 2003: Гуманитарные и технологические аспекты развития : материалы восьмой междунар. науч. конф. (Москва, 24-25 апр. 2003 г.) / Моск. гос. ун-т культуры и искусств и др. – М., 2003. – С. 9-10.
Давидова И.А. Библиотека как участник информационного производства / И.А. Давыдова // Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества. Тема 2003 года: Библиотека и доступность информации в современном мире: электронные ресурсы науке, культуре и образованию : тр. конф. / 10-я юбил. междунар. конф. «Крым-2003». – М.: ГПНТБ России, 2003. – Т.1. – С. 207-209.
Давидова І.О. Епіфеномен технократизму та інформатизація суспільства / І.О. Давидова // Соціокультурні комунікації в інформаційному суспільстві : матеріали міжнар. наук. конф., 21-22 листоп. 2003 р. / Харк. держ. акад. культури. – Х., 2003. – С.104-106.
Давидова И.А. Библиотечно-информационное производство в контексте гуманизации инфосреды / И.А. Давыдова // Библиотечное дело – 2004: Всеобщая доступность информации : материалы девятой междунар. науч. конф. (Москва 22-24 апр. 2004 г.). – М., 2004. – С.15-16.
Давидова И.А. Информационное производство как фактор формирования культурной среды современного общества / И.А. Давыдова // Культура и образование в информационном обществе : материалы междунар. науч. конф. (Краснодар, 16-18 сент. 2003 г.) / Междунар. акад. информатизации и др. – Краснодар, 2003. – С. 112-114.
Давидова І.О. Місце бібліотеки в суспільстві, основаному на знаннях / І.О. Давидова // Інформаційно-культурологічна та мистецька освіта: стан і перспективи : матеріали міжнар. наук. конф. (Харків, 12-13 жовтня 2004 р.) / Харк. держ. акад. культури. – Х. : ХДАК, 2004. – С.36-38.
Давидова І.О. Бібліотечна освіта: зміна моделей підготовки фахівців / І.О. Давидова // Документознавство. Бібліотекознавство. Інформаційна діяльність: проблеми науки, освіти, практики : матеріали міжнар. наук.– практ. конф. (Київ. 25-26 травня 2004 р.) / Держ. акад. керівних кадрів культури і мистецтва. – К., 2004. – С.194–196.
Давыдова И.А. Информационное пространство Украины: стратегия гуманитарного развития / И.А. Давыдова // Единое информационное пространство России: федеральный и региональный компоненты : материалы междунар. науч. конф. (Краснодар-Геленджик, 21-24 сент. 2004 г.) / Междунар. акад. информатизации и др. – Краснодар, 2004. – С.130-132.
Давидова И.А. Информационная культура библиотекарей как условие эффективного развития библиотечного производства / И.А. Давыдова // Библиотечное дело – 2005: деятельность библиотек и развитие информационной культуры общества : тез. докл. десятой междунар. науч. конф. (Москва, 20-22 апр. 2005 г.) / Моск. гос. ун-т культуры и искусств и др. – М., 2005. – С. 13-14.
Давидова І.О. Інституційний зміст інноваційної політики розвитку бібліотек України / І.О. Давидова // Документознавство. Бібліотекознавство. Інформаційна діяльність: проблеми науки, освіти, практики : матеріали четвертої міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 21-23 травня 2007 р.) / Держ. акад. керівних кадрів культури і мистецтва. – К., 2007. – С. 66-68.
Давидова І.О. Роль бібліотечно-інформаційних структур у процесі глобалізації / О.Ю. Мар’їна, І.О. Давидова // Освіта, культура та мистецтво в добу цивілізаційної глобалізації : матеріали міжнар. наук. конф. (Харків, 22-23 листоп. 2007 р.) / Харк. держ. акад. культури. – Х. : ХДАК, 2007. – С. 209-210.
Давидова І.О. Інноваційна політика як засіб прогресивного розвитку бібліотечно-інформаційних систем України / І.О. Давидова // Освіта, культура та мистецтво в добу цивілізаційної глобалізації : матеріали міжнар. наук. конф. (Харків, 22-23 листоп. 2007 р.) / Харк. держ. акад. культури. – Х. : ХДАК, 2007. – С. 196-197.