Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


Семенченко Галина Володимирівна. Інноваційні процеси в сфері соціальних послуг (на прикладі медичних послуг закладів охорони здоров'я): дисертація канд. екон. наук: 08.02.02 / Національний технічний ун-т "Харківський політехнічний ін-т". - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Семенченко Г.В. Інноваційні процеси в сфері соціальних послуг (на прикладі медичних послуг закладів охорони здоров’я). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом. Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2002.

Захищаються теоретичні та практичні розробки економічної оцінки інноваційних процесів у сфері соціальних послуг. Пропонується удосконалення системи інноваційних чинників розвитку лікувально-профілактичних закладів у сучасних умовах у галузі охорони здоров’я в Україні. Розроблена система економічних показників планування, фінансування та аналізу використання грошових ресурсів у медичних закладах, яка діє в умовах переходу від суто бюджетного фінансування до плюралізму фінансових відносин у галузі охорони здоров’я. Запропонована концепція ціноутворення в галузі надання медичної допомоги з урахуванням впливу інфляційних процесів. Запропоновані засади формування економічного механізму впровадження інноваційних проектів у сфері соціальних послуг та оцінки їх економічної ефективності.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукового завдання, що виявляється в підвищенні ефективності інноваційних програм організації та управління господарською діяльністю закладів охорони здоров’я. Головні результати роботи полягають у наступному.

  1. Проблеми реалізації інноваційних проектів у галузі охорони здоров’я, які вирішуються багатьма країнами з розвинутою економікою, актуальні і для України. Але цей досвід у чистому вигляді в умовах України використати неможливо. Дефіцит бюджетних коштів, невизначеність пріоритетів і критеріїв розвитку галузі потребують додаткових досліджень щодо можливості розробки і впровадження досягнень науки і техніки в соціальну сферу. Проведений аналіз показав, що для нашої країни найбільш актуальними є інноваційні програми, які пов’язані з проблемами імунопрофілактики, запобігання розповсюдження СНІДу, ранньої діагностики інфекційних та онкологічних захворювань, зниження серцево-судинних захворювань.

  2. Автором узагальнені наукові та практичні результати, які одержані в процесі дослідження еволюції інноваційної політики в галузі охорони здоров’я в період з 1980 по 2002 рік. У зв’язку зі складністю та багатогранністю об’єкта дослідження здобувачем використана комплексна методика обстеження галузі. Ця методика включає такі удосконалені види дослідження, як об’єктно-орієнтований підхід до аналізу і синтезу складних систем, клініко-статистичний та економічний аналіз, соціологічне вивчення стану медичної допомоги населенню, організаційно-економічний експеримент, математичне моделювання.

  3. Проведений за участю здобувача багатопрофiльний економічний і медико-статистичний аналіз діяльності медичних установ дозволив виявити динаміку та функціональні залежності показників господарської діяльності та на цій основі сформулювати пропозиції з метою раціонального використання обмежених фінансових, матеріальних і трудових ресурсів.

  4. Розроблена в дисертації система планування на рівні закладів охорони здоров’я дозволяє на практиці реалізувати наступні нові підходи: комплексне врахування чинників, які впливають на якість кінцевих результатів; розвиток інформаційних складових при обґрунтуванні та прийняття управлінських рішень на основі математичного моделювання і використання стандартів, пов’язаних з підвищенням якості медичного обслуговування населення та матеріальної зацікавленості медичного персоналу в покращенні своїх результатів діяльності.

  5. Автором запропонована методика визначення обґрунтованої потреби в грошових ресурсах на медичну допомогу населенню на підставі чинних стандартів якості лікування та розроблених деталізованих нормативів на видатки. Вона орієнтована на автоматизацію розрахунків з використанням комп’ютерної техніки, створює основу для глибокого економічного аналізу господарської діяльності кожного медичного закладу і прийняття обґрунтованих управлінських рішень. Розроблена методика дозволяє складати планові зобов’язання медичних установ, які стимулюють підвищення якості та ефективності надання медичної допомоги населенню.

  6. Удосконалена методика розрахунку цін i тарифів на медичні послуги в сучасних умовах, яка створена на основі нормативно-господарського підходу до формування калькуляції собівартості медичної послуги і розробки кошторисів підрозділів медичних закладів. Запропонована методика стимулює залучення альтернативних джерел фінансування медичного обслуговування населення, дозволяє враховувати якісні і кількісні показники лікувального процесу.

  7. Розроблена і впроваджена методика оцінки ефективності інноваційних заходів, яка побудована на принципах комплексного врахування економічних, соціальних та організаційно-медичних чинників. Методика рекомендується для практичного застосування при розгляді альтернативних інноваційних медичних проектів. Вона використовується як основа формування економічного механізму впровадження інноваційних заходів та подальшого вдосконалення системи підвищення якості роботи у сфері соціальних послуг.

Публікації автора:

  1. Гончарова Г.Д., Кузик Н.И., Семенченко Г.В. Проблемы бюджетного финансирования в непроизводственной сфере // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: ХГПУ, 1996. – Вып. 20/17. – С.42-45.

Особисто здобувачем запропонована методика визначення видатків у закладах охорони здоров’я залежно від обсягів виконаних медичних послуг.

  1. Садовский В. А., Семенченко Г. В., Кузик Н. И. Система экономической оценки качества медицинского обслуживания // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: ХГПУ, 1996. – Вып. 20/17.– С. 156-158.

Особисто здобувачем запропоновані напрямки удосконалення економічних методів управління в закладах охорони здоров’я.

  1. Садовский В. А., Семенченко Г. В. О монетарной концепции расчета цен и тарифов на медицинские услуги // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Новые решения в современных технологиях. – Харьков: ХГПУ, 1999. – Вып. 66.– С. 9-13.

Особисто здобувачем запропонована методика ціноутворювання на медичні послуги.

  1. Семенченко Г.В. Эффективность совершенствования системы экономических факторов развития здравоохранения в условиях рыночных отношений // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: ХГПУ, 2000. – Вып. 128. – С.134-138.

  2. Семенченко Г. В. Объктно-ориентированный подход в исследовании системы экономических факторов развития охраны здоровья // Вісник Харківського державного політехнічного університету. Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: ХДПУ, 2000. – Вип. 128. – С. 177-181.

  3. Семенченко Г. В. Актуальные вопросы совершенствования управления в системе охраны здоровья в условиях перехода к рыночным отношениям // Вісник Харківського державного університету. Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених. – Харків. – 2001. – № 506. – Ч.2. – С. 354-356.

  4. Семенченко Г. В. Система показателей хозяйственной деятельности в здравоохранении // Вісник Національного технічного університету “ХПІ”. Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2002. – № 8/2. – C. 55-58.

  5. Перерва П. Г., Семенченко Г. В. Экономический эксперимент как метод исследования направлений совершенствования управления в здравоохранении // Вісник Національного технічного університету “ХПІ”. Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2002. – № 8/1. – C. 187-191.

Особисто здобувачем запропонована програма дослідження напрямків удосконалення системи управління охорони здоров’я.

  1. Садовский В. А., Погорелов Н. И., Гончарова Г. Д., Семенченко Г. В. Планирование бюджетных средств медицинских учреждений железнодорожного транспорта в условиях рыночной экономики // Тезисы докладов международной научно-практической конференции «Проблемы и новые реалии в мировом бизнесе и менеджменте».– Харьков: ХПИ, 1993. – Т. 1. – С. 37-39.

Особисто здобувачем запропонована методика планування бюджетних коштів.

  1. Гончарова Г. Д., Семенченко Г. В., Кузик Н. И. Методика планирования потребности в бюджетных средствах учреждений охраны здоровья // Материали республиканской научно-методической конференции ”Проблемы изучения экономической теории, макро- и микроэкономики”. – Харьков: ХГАДТУ, 1994. – С. 229–232.

Особисто здобувачем запропонована методика планування видаткiв залежно вiд господарських показникiв закладу охорони здоров’я.