Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11. – кардіологія. – Запорізький державний медичний університет МОЗ України, Запоріжжя, 2009.
Дисертація присвячена опрацюванню схем обстеження та ведення хворих на атеросклероз на підставі визначення клініко-анамнестичних та генетичних чинників, які впливають на вираженість та розповсюдженість атеросклеротичного процесу у хворих з ангіографічно верифікованим атеросклерозом вінцевих судин.
У хворих з верифікованим атеросклерозом вінцевих артерій процес у 71,6 % носить системний характер з утягненням сонних судин та периферійних артерій нижніх кінцівок. Доведено, що наявність прикмет «нестабільності» атеросклеротичного ураження в одному з басейнів у 61,4 % поєднується з аналогічними морфологічними змінами в інших. При аналізі ролі традиційних чинників, що впливають на розповсюдженість та перебіг атеросклеротичного процесу, за допомогою багатофакторного аналізу встановлений наступний розподіл за рангом: рівень систолічного артеріального тиску (3), наявність ускладнень атеросклерозу (3), чоловіча стать (2), цукровий діабет 2 типу (3), куріння (2), ожиріння (2), дисліпідемія (2), обтяжена спадковість (1). При аналізі ролі досліджуваних факторів розвитку мультилокусного атеросклеротичного процесу встановлено, що делеційний поліморфізм гену АПФ та активність цього ферменту вища за 57,5 Од/л асоціюється з розвитком системного ураження. Наявність делецій в генотипі АПФ та підвищений рівень ферменту асоціюється також з «нестабільним» характером перебігу атеросклеротичного ураження. При динамічному спостереженні за обстеженими хворими на протязі 16±2,7 місяців встановлено високий рівень серцево-судинної смертності за рік – 6,8 %. Проведено багатофакторний аналіз чинників, що впливають на частоту виникнення кінцевих точок, та встановлено, що найбільший негативний внесок у прогноз даної категорії хворих належить наявності нестабільного атеросклеротичного ураження у будь якому судинному басейні, ускладнень атеросклерозу в анамнезі, ураження декількох судинних басейнів, гіпертензії, куріння, цукрового діабету 2 типу, обтяженої спадковості, рівня активності АПФ більше за 57,5 Од/л, делеційного поліморфізму гена АПФ.
В роботі наведено нове рішення науково-практичного завдання кардіології – на ряду з традиційними чинники, визначена роль генетичних факторів, що впливають на клінічний перебіг та розповсюдженість атеросклеротичного ураження та прогноз у хворих з ангіографічно верифікованим атеросклерозом коронарних артерій, на підставі вивчення клініко-анамнестичних, ангіографічних, ультразвукових і генетичних показників.
Частота поліморфних алелей гена АПФ серед хворих на атеросклероз відрізняється від розподілу серед населення, та суттєво відрізняється від групи пацієнтів без атеросклеротичного ураження судин. Більша питома вага припадає на носіїв делеційних алелей - 76 %, тоді як серед випадкової вибірки населення – 72 %, а серед пацієнтів без атеросклеротичного ураження судин – 55 %.
Встановлений зв’язок між поліморфізмом гену АПФ та розповсюдженістю атеросклеротичного ураження - серед групи хворих з мультилокусною локалізацією атеросклеротичного процесу делеційний поліморфізм зустрічається у 89,1 %.
Доведено, що дестабілізація атеросклеротичного процесу відбувається на фоні високої активності АПФ. У хворих з ознаками «нестабільності» ураження у будь якому з артеріальних басейнів середня активність ферменту складає 67,9 Од/л.
На підставі проведеного багатофакторного аналізу результатів проспективного спостереження встановлено наступне ранжування генетичних факторів: делеційний поліморфізм гена АПФ (1), активність АПФ більша ніж 57,5 ОД/л (2), та класичних чинників ризику розвитку розповсюдженого атеросклеротичного ураження: рівень систолічного артеріального тиску (3), наявність ускладнень атеросклерозу (3), чоловіча стать (2), цукровий діабет 2 типу (3), куріння (2), ожиріння (2), дисліпідемія (2), обтяжена спадковість (1).
Публікації автора:
Целуйко В. Й. Активность ангиотензинпревращающего фермента при мультифокальном атеросклеротическом поражении / В. Й. Целуйко, І. В. Кузнецов // Пробл. сучасної мед. науки та освіти. – 2008. - № 4. – С. 24-25. (Автор проводив клінічне та інструментальне обстеження хворих, проводив забір матеріалу – крові з виділенням сироватки з подальшим вимірюванням активності АПФ імуноферментним фармакокінетичним методом, проводив статистичну обробку).
Целуйко В. Й. Влияние инсерционно-делеционного полиморфизма гена ангиотензинпревращающего фермента на развитие и течение атеросклеротического процесса / В. Й. Целуйко, І. В. Кузнецов, О. П. Медведь // Междунар. мед. журн. – 2008. – Том 14, № 2. – С. 36-40. (Автор проводив клінічне та інструментальне обстеження хворих, проводив забір матеріалу – епітелію слизової оболонки ротової порожнини пацієнтів, приймав участь у визначенні інсерційно-делеційного поліморфізму гена АПФ, проводив статистичну обробку).
Целуйко В. Й. Клинико-анамнестические данные у пациентов с ангиографически верифицированным атеросклерозом коронарных артерий в зависимости от распространенности атеросклеротического поражения в различных артериальных бассейнах / В. Й. Целуйко, І. В. Кузнецов // Укр. журн. екстремальної медицини ім. Г. О. Мажаєва. – 2008. – № 4. – С. 17 – 19. (Автор провів пошук та обробку літературних даних, оцінив клініко-анамнестичні дані хворих на вказану патологію в залежності від стану коронарних артерій, статистично обробив отримані результати).
Целуйко В. Й. Предикторы неблагоприятного прогноза у больных со стенозирующим атеросклерозом коронарных артерий в течение длительного динамического наблюдения / В. Й. Целуйко, Л. М. Яковлева, І. В. Кузнецов // Ліки України – 2009. - № 1. – С. 83 – 87. (Автор проаналізував дані динамічного тривалого спостереження, статистично обробив отримані результати).
Кузнецов І. В. Можливість застосування реовазографії як скрінінгового методу щодо виявлення облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок / І. В. Кузнецов, О. Г. Почепцова, Л. М. Яковлева // Медична наука: сучасні досягнення та інновації: матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених, присвяч. 85-річчу ХМАПО, м. Харків, 20 листопада, 2008. – С. 52-53. (Автор провів обстеження груп хворих за допомогою реовазографії та допплерівського ультразвукового дослідження, виконав порівнювальний аналіз, виконав статистичну обробку та аналіз отриманих результатів).
Целуйко В. Й. Предикторы неблагоприятного прогноза у больных со стенозирующим атеросклерозом коронарных артерий в течение длительного динамического наблюдения / В. Й. Целуйко, Л. М. Яковлева, І. В. Кузнецов // щорічні терапевт. читання: сучасна терапія та її узагальнююча роль в клініці внутрішніх хвороб: матеріали науково-практичної конференції, м. Харків, 9-10 квітня 2009. – С. 215. (Автор проаналізував дані динамічного тривалого спостереження, статистично обробив отримані результати).