Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні та політичні процеси і технології


Крестєва Юлія Вікторівна. Інститут місцевого самоврядування в Україні: Дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2002. - 185 арк. : табл. - Бібліогр.: арк. 171-181.



Анотація до роботи:

Крестєва Ю.В. Інститут місцевого самоврядування в Україні

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02. - політичні інститути та процеси. Рукопис.

Робота присвячена існуванню і діяльності в Україні політичного інституту місцевого самоврядування, а також формуванню регіональних еліт, носіїв влади на місцях та їхнім відносинам з центральною владою.

Дисертаційне дослідження у логічній послідовності, розкриває проблеми становлення місцевого самоврядування як у світовій практиці, так і в незалежній Україні. Це дозволяє досить повно та різнобічно уявити хід політичного процесу, проаналізувати форми, методи і способи, що його забезпечують. Автор зупиняється на методологічно-концептуальних підходах до місцевого самоврядування, розглядає його політико-правове закріплення та досліджує реальні процеси існування цього інституту сьогодні. В роботі вперше увагу приділено взаємовідносинам центральної та регіональних еліт, зокрема Донецької, у контексті державної політики місцевого самоврядування.

Історичний вітчизняний та міжнародний досвід ефективної політики місцевого самоврядування свідчить про необхідність розробки теоретичних основ та практичних рекомендацій діяльності державних і регіональних органів влади. Автором проаналізовані існуючі у світі організаційно-правові форми місцевої влади та моделі відносин центру і регіонів. На основі цього розглядаються можливості існування подібних форм в українському суспільстві

Об’єктивні умови функціонування демократичної держави передбачають розподіл повноважень і компетенцій між органами державної влади і місцевого самоврядування, створення економічної бази для виконання відповідних повноважень кожним органом влади й управління. Саме децентралізація влади є одним з принципів, які лежать в основі ефективної моделі управління.

Автор наголошує, що самостійність окремих регіонів розглядається, як правило, в якості їх економічної самостійності та часто тлумачиться не як формування закритого і самодостатнього ринку, а як оволодіння контролем над економічними ресурсами та рішеннями. Тому вплив регіональних правлячих еліт на розвиток системи місцевого самоврядування і, перш за все, на політичну самостійність територіальних об’єднань є найважливішим.

Функціонування інституту місцевого самоврядування в Україні аналізується у контексті світового досвіду, проведений детальний політологічний аналіз питання і практичне застосування результатів дослідження на прикладі Донецької області.

Автором розроблена концепція бачення і дослідження проблеми. Аналізуючи проблему розподілу повноважень і вивчаючи формування політичних регіональних еліт в Україні, автор наводить приклади Дніпропетровської, Одеської, Київської та інших областей України. Автор робить висновки щодо загальних тенденцій, пропонує шляхи вирішення існуючих питань та прогнозує розвиток процесу на прикладі фактів та результатів, використовуючи метод порівняльного аналізу та вивчаючи особливості функціонування інститут місцевого самоврядування в Україні.

Автор торкається й економічного боку питання, адже місцеві влади мають і власний бюджет, і майно, і землю. Саме через невирішені питання розподілу повноважень і місцевого бюджету нерідко виникають політичні протиріччя на місцях та у відносинах регіонів із центром. До того ж, домінуючі з початку становлення державності країни намагання правлячих регіональних еліт стати від центру самостійними у політичному сенсі, замінюються акцентом на досягненні економічної самостійності.

Визначаються основні методологічно-концептуальні підходи до місцевого самоврядування, узагальнюються етапи політико-правового закріплення місцевого самоврядування в Україні. У роботі досліджений процес формування місцевої політичної еліти України, і проаналізовані відносини регіональних еліт з центральною, а також простежена еволюція місцевого самоврядування у регіонах України.

На основі аналізу законодавчої бази, наукових праць та публікацій у періодичних виданнях, визначені особливості реалізації політики місцевого самоврядування в Україні та Донецькій області, означені проблеми реалізації політики та запропоновані шляхи їх вирішення.

Практична значущість дисертаційної роботи зумовлена можливістю використання висновків та пропозицій у діяльності місцевих органів самоврядування, у вирішенні проблем пов’язаних із функціонуванням інституту місцевого самоврядування.

Публікації автора:

1. Продан Ю. Завдання регіональної політики та структура управління в країнах Центрально-Східної Європи та СНД: порівняльний аналіз // Нова політика, 2000. - № 8. – С. 17-21.

2. Крестєва Ю. Політико-правове оформлення місцевого самоврядування в Україні на початку 1990-х рр.// Нова політика, 2001. - № 6. – С. 50-53.

3. Продан Ю. Теоретичні основи місцевого самоврядування // Історичні і політологічні дослідження. - Донецьк: ДонДУ (історичний факультет), 1999. - № 2. – С. 222-228.

4. Продан Ю. К вопросу о гармоничном образовании в вузах Донецкой области // Вестник Донецкого государственного университета экономики и торговли, серия “Гуманитарные науки”, 1999. - № 2. – С. 95-98.

5. Продан Ю. Процеси утворення еліт в контексті відносин “центр – регіон”// Регион, город, предприятие в условиях переходной экономики. – Донецк: ИЄПИ НАН Украины, 2000. - С. 209-214.

6. Продан Ю. Відносини центральної та регіональних еліт в Україні // Політологічний вісник. – К.: КНУ, 2001. - № 9. – С. 98-104.