Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Оприсок Мирослава Дмитрівна. Інституціональні фактори розвитку і функціонування системи підприємництва в регіоні : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Оприсок М.Д. Інституціональні фактори розвитку і функціонування системи підприємництва в регіоні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 - розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – ДВНЗ “Ужгородський національний університет ”. – Ужгород, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні основи інституціональних факторів розвитку підприємництва у регіоні в умовах трансформації економіки України. Обґрунтовано об’єктивний характер інституціональних чинників розвитку підприємництва в системі регіонального менеджменту та його роль в економічному та соціальному розвитку регіону.

Здійснено аналіз нормативно-правового забезпечення та фінансової підтримки підприємницької діяльності в регіоні, а також економічної та соціальної ефективності реалізації регіональних програм і проектів.

На основі зарубіжного досвіду соціального партнерства в розвитку підприємництва запропоновані моделі удосконалення регіональної підтримки та перспектив розвитку малого і середнього бізнесу. Розроблено прогнозний сценарій на основі індикаторів стратегічного розвитку підприємництва регіону на перспективу до 2010 та 2015 рр. та визначено шляхи формування і реалізації регіональної програми розвитку туризму.

У дисертації теоретично узагальнено й обґрунтовано вплив інституціональних факторів на розвиток і функціонування системи підприємництва в регіоні. Результати проведеного дослідження дозволяють сформулювати такі висновки та пропозиції:

  1. Розвиток і функціонування підприємництва у регіоні залежить від дії низки інституціональних факторів, серед яких у системі регіонального менеджменту головну роль відіграють чинники економічного зростання. У вирішенні стратегічних завдань регіональної економіки актуальним є застосування кластерного підходу до управління та розвитку підприємницької інфраструктури в регіоні з відповідними елементами. Досвід зарубіжних країн засвідчує, що важливим чинником розвитку малого і середнього бізнесу в Україні має стати сприяння в одержанні державних та корпоративних замовлень на продукцію та послуги. Водночас розміщуючи замовлення на великих фірмах, держава може встановлювати обов’язковий відсоток держзамовлень для передачі малому бізнесу.

  2. У країнах Європейського Союзу економіка базується на підприємствах малого і середнього бізнесу, які забезпечують роботою більше 70% працездатного населення у приватному секторі економіки. Серед фінансових заходів найбільш значущими були зниження рівнів оподаткування та полегшення доступу до ринків капіталів. Особлива увага і сьогодні приділяється кооперації соціальних партнерів. У системі регіонального економічного розвитку програми і прогнози, визначені законодавством країни, з одного боку, є основним орієнтиром, а з іншого – продуктом діяльності структур з підтримки підприємництва. Світова практика засвідчує провідну роль держави у формуванні законодавчої і нормативної бази підприємницьких структур, виходячи з таких основних передумов: пріоритетності розвитку малого і середнього бізнесу, його важливого значення для економіки регіонів; обмеженості кадрового, фінансового та технологічного потенціалу такого бізнесу задля участі в розробці і реалізації державних регіональних програм; необхідності гарантування стабільного правового поля реалізації програм, передусім для потенційних інвесторів та суб’єктів бізнесу. На регіональному рівні важливу роль відіграють розпорядження та постанови державних адміністрацій у сфері регуляторної політики і підтримки підприємництва, Державний комітет з розвитку підприємництва, спеціалізовані організації з розбудови системи підтримки розвитку підприємництва та реалізації регіональних проектів і програм.

  3. У фінансовому забезпеченні (підтримці) підприємницької діяльності в регіоні важлива роль капітальних інвестицій, до яких відносяться інвестиції в основний капітал (основні засоби), інші необоротні матеріальні активи; витрати пов’язані з поліпшенням об’єкта, що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первинно очікуваних від використання об’єкту, і на суму яких збільшується первісна вартість основних засобів (капітальний ремонт будівель, споруд, машин та обладнання; інвестиції у необоротні (нематеріальні активи), а також інші витрати. Дослідження свідчить, що найбільші обсяги інвестицій в основний капітал надходять за рахунок власних коштів підприємств, а також кредитів банків та інших позик. На внутрішньо регіональному рівні найбільша частка інвестицій належить м. Тернопіль та Тернопільському району. Для регіонів Західноукраїнського економічного району, як і для України в цілому, характерна спадна тенденція щодо зменшення кількості збиткових підприємств. Подальші дослідження засвідчують, що в порівняльному аналізі основних показників структури бюджету України та Тернопільської області виявляється зростаюча тенденція щодо доходів, з яких найбільша частка належить податковим надходженням, у тому числі й з прибутку підприємств, а також від власності і підприємницької діяльності. Попри це, фінансова підтримка підприємницької діяльності недостатня, оскільки в Тернопільській області видатки на економічну діяльність становлять понад 7,0 %, а доходи від податку на прибуток підприємств та від власності й підприємницької діяльності – більше 20,0 %.

  4. Застосування кореляційного аналізу для визначення стохастичних зв’язків щодо даних про розвиток підприємництва в Тернопільській області показало, що видатки на підтримку підприємництва в області за останні роки є одним із найважливіших чинників створення нових суб’єктів підприємництва. При цьому на основі кореляції виведений чіткий причинно-наслідковий зв’язок між показниками витрат на розвиток підприємництва і кількістю діючих суб’єктів, виручкою від реалізації продукції, а також чисельністю зайнятих в малому бізнесі. Заходи з підтримки розвитку підприємництва позитивно впливають на зайнятість населення регіону.

  5. Досвід розвинених країн засвідчує, що важливим елементом соціального партнерства є укладання колективних договорів і угод. Відповідно до принципів побудови партнерських структур з підтримки підприємництва у регіоні окреслені основні завдання партнерства, які полягають у тому, щоб всебічно сприяти та узгоджувати розвиток малого і середнього бізнесу з соціально-економічним розвитком регіону, загальнодержавними та міжнародними пріоритетами; здійснювати активну роботу з консультування представників малого і середнього бізнесу щодо можливостей і перспектив реалізації проектів і програм; сприяти залученню фінансових ресурсів на реалізацію попередньо опрацьованих проектів і програм. У дисертаційній роботі запропонована авторська розробка організаційної структури Спеціалізованого регіонального Фонду підтримки підприємництва у Тернопільській області, виходячи з основного алгоритму моделювання організаційних структур (ціль – функція – структура).

  6. Розроблений автором прогнозний сценарій за оптимістичним варіантом стосовно індикаторів стратегічного розвитку підприємництва Тернопільської області на перспективу до 2010 та 2015 рр. свідчить, що кількість суб’єктів ЄДРПОУ буде збільшуватись, в основному, за рахунок малих підприємств. При цьому валовий регіональний продукт у 2010 р. повинен подвоїтись порівняно з 2006 р., а в 2015 р. збільшитись на 35,0 % у порівнянні з 2010 р. Такі високі темпи задані у зв’язку з тим, що Тернопілля значно відстає від інших регіонів України за виробництвом ВРП та ВДВ в розрахунку на одну особу. Враховано, що демографічна криза в 2010 р. в регіоні буде подолана через просте, або розширене відтворення населення. Збільшення кількості туристів у 2015 р. проти 2006 р. майже у 4,5 разів, зумовить кумулятивний вплив на розвиток підприємництва в інших сферах економіки регіону. В дисертаційній роботі обґрунтовано шляхи формування і реалізації регіональної програми розвитку туризму за проектами „Замки Тернопілля”, „Намисто Галича”, „Екопатруль” та іншими.

  7. Одні з домінуючих характеристик регіональної програми розвитку туризму – її відкритість і динамізм. У процесі роботи регіонального фонду підтримки підприємництва Тернопільської області перманентний аналіз та супровід реалізації проектів дасть можливість своєчасно визначити проблемні проекти та вивести збиткові з переліку програмних складових. Селективний підхід до проектів та постійне оновлення основної частини (проектів) не лише сприятиме конкуренції між окремими проектами за включення до регіональної програми розвитку туризму, а й забезпечить певний рівень ефективності програми в цілому.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях

  1. Оприсок М. Теорії регіональної економіки та їх вплив на розвиток вітчизняної регіоналістики / М. Оприсок // Наукові записки: Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. Випуск 16. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. –– С. 114 –118. – 0,6 друк. арк.

  1. Оприсок М. Оцінка ефективності регіональних програм в Тернопільській області / В. Мартинюк, М. Оприсок, М. Корецький // Наукові записки: Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. Випуск 16. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. –– С. 103–107. – 0,59 друк. арк. (особистий внесок автора полягає у аналізі ефективності регіональних програм у Тернопільській області, виявленні проблем щодо функцій бюджетного планування та пропозиціях для їх вирішення шляхом запровадження програмно-цільового методу бюджетування – 0,32 друк.арк.)

  2. Оприсок М. Регіональний кластер у контексті структурної перебудови економіки Тернопільської області /М. Оприсок // Економічний аналіз. Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. Випуск 1(17). – Тернопіль: Економічна думка, 2007. –– С. 62-66. – 0,43 друк. арк.

  3. Оприсок М.Д. Роль підприємництва у соціально-економічному розвитку регіональних суспільних систем /М.Д. Оприсок// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Структурна трансформація територіальних суспільних систем (Збірник наукових праць). Вип. 5 (67) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. д.е.н., проф. Є.І. Бойко. – Львів. –– 2007, С.79 – 88. – 0,47 друк. арк.

  4. Оприсок М.Д. Бюджетне фінансування розвитку Тернопільської області: від “відомчих” до “проектних” критеріїв виділення коштів / М. Д. Оприсок // Регіональна економіка. – 2008. – №1. – С. 50 – 56. – 0,59 друк. арк.

  5. Оприсок М. Аналіз ефективності регіональних проектів і програм розвитку: проблеми методології та вплив на якість регіонального економічного менеджменту / М. Оприсок // Економічний аналіз. Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. Випуск 1(18). – Тернопіль: Економічна думка, 2008. С. 64 – 67. – 0,34 друк. арк.

в інших виданнях:

  1. Оприсок М. Активізація внутрішнього інвестування в Україні / М. Оприсок // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. матеріалів Всеукр. наук.- практ. конф., Київ, 27-28 березня 2003 р.; У 5-ти т./ Редкол.: М.І. Шкіль (відп. ред.) та ін. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003.– Т.4. – С. 249–252. – 0,17 друк. арк.

  2. Оприсок М.Д.Стратегія розвитку зовнішніх економічних зв’язків Тернопільської області / М. Д. Оприсок // Наукові студії. Вісник Тернопільського комерційного інституту. Випуск 2 . – Тернопіль, 2007. – С. 37– 41. – 0,24 друк. арк.

  3. Oprysok Myroslava. Diagnostication (Diagnostics) of the Business Processes in Management of enterprise on the Regional Level / М. Оприсок // Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку: Зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 23 березня 2007 р. / Редкол.: І.І. Тимошенко (відп. ред.) та ін.– К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2007. – С. 163– 165. – 0,13 друк. арк.

  4. Оприсок М.Д. Підтримка малого та середнього бізнесу: досвід європейських країн / М. Д. Оприсок // Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку. Матеріали ІХ науково-практичної конференції 30 листопада 2007р. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ІМА-прес, 2007.–– С. 322–326. – 0,47 друк. арк.

  5. Оприсок М.Д. Основні складові стратегічного менеджменту в регіональній системі підтримки підприємництва / М. Д. Оприсок // Всеукраїнська науково-практична конференція “Теорія і практика стратегічного управління розвитком регіональних суспільних систем” (Збірник тез доповідей), м. Івано-Франківськ 6-8 грудня 2007 р. Івано-Франківськ, 2007. – С.68–71. – 0,23 д. арк.

  6. Оприсок М.Д. Нормативне забезпечення діяльності регіональних організацій з розвитку підприємництва /М. Д. Оприсок // Розвиток підприємництва в Україні: економіко-правове забезпечення. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (13-14 грудня 2007, м. Львів)/ Відп. ред. д.е.н., проф. О.Є. Кузьмін. – Львів: НВФ “Українські технології”, 2007. –– С. 200–204. – 0,40 друк. арк.

  7. Оприсок М.Д. Соціальне партнерство: реалізація принципів в розвитку регіонального бізнесу та соціальної сфери / М. Д. Оприсок // Економіка України напередодні входження у європейські та світові структури. Матеріали науково-практичної конференції студентів, аспірантів, викладачів Тернопільського комерційного інституту (14 травня 2008р., м. Тернопіль) – Тернопіль: ПП “Лідер”, 2008. – С. 176 – 179. – 0,16 друк. арк.

  8. Оприсок М.Д. Розвиток інфраструктури підприємництва в Тернопільській області /М. Д. Оприсок // Ефективність бізнесу в умовах трансформаційної економіки. Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції 30 травня – 1 червня 2008 р. Сімферополь: Видавничий центр Кримського інституту бізнесу, 2008. – С. 34–37. – 0,2 друк. арк.