Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Мартинюк Віталій Миколайович. Інституціональні механізми інвестиційної діяльності в умовах ринкової трансформації: дисертація канд. екон. наук: 08.01.01 / Харківський національний ун-т. - Х., 2003. - 18 с.



Анотація до роботи:

Мартинюк В.М. Інституціональні механізми інвестиційної діяльності в умовах ринкової трансформації.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01. економічна теорія.- Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, м. Харків, 2003.

В якості робочої гіпотези при побудові логіки даного дослідження було обрано припущення про конкретно-історичну обумовленість форм і методів інвестиційної діяльності, в яких виражається складна сукупність інституціональних факторів, механізмів і аспектів інвестування.

Для вирішення задач дисертаційного дослідження було здійснено аналіз практики інвестиційного розвитку України та інших постсоціалістичних держав, проведена систематизація і узагальнення поглядів українських і закордонних економістів. Це дало можливість зробити висновок про те, що в умовах фундаментальної трансформації сугубо функціональний підхід до вироблення інвестиційної політики держави є непослідовним та недостатнім. Для подолання обмеженості такого підходу була зроблена спроба розширити традиційне коло проблем стимулювання інвестиційної активності за рахунок включення в об`єкт дослідження соціально-інституціональних факторів інвестиційної діяльності.

У роботі показано, що інвестиційна активність в економіці – це не стільки результат спеціальних зусиль й заходів інвестиційної спрямованості з боку держави, скільки інтегральне вираження загальної якості господарської системи.

Обгрунтовано висновок, що інвестування посідає особливе місце в механізмі оптимального розподілу і використання ресурсів, доповнюючи умови просторової задачі умовами розподілу ресурсів в часі. Запропоновані шляхи підпорядкування постіндустріальних критеріїв і цілей інвестиційної політики держави більш широкій і цілісній системі національних соціально-інституціональних і технологічних завдань.

Необхідність активізації інвестиційних процесів стає особливо актуальною в міру завершення перших етапів ринкової трансформації. Ринкові механізми господарювання вимагають формування адекватної їм технічної й інституціональної бази економіки, інакше вони мовби “провисають у повітрі” і можуть досить швидко деградувати в силу їхнього формального характеру. У той же час класичні ринкові методи стимулювання інвестицій далеко не завжди призводять до очікуваних результатів в умовах перехідної економіки. Потреба в дослідженні інституціональних механізмів інвестиційної діяльності в умовах переходу до ринку обумовлена, насамперед, відсутністю цілісної системи надійних практичних інструментів інвестиційної політики.

Інвестування як спосіб , організації господарської діяльності являє собою суперечливу єдність загальних абстрактних моментів, властивих усім історичним епохам і формам організації господарства, і специфічних, конкретно-історичних моментів, що виражають особливі методи і стереотипи господарської поведінки людей на різних історичних етапах і в різних національно-державних умовах економічного життя суспільства. Загальні моменти інвестиційної діяльності традиційно є предметом функціонального моделювання в рамках усіляких теоретичних шкіл і напрямків економічної науки. Специфічні моменти звичайно виводяться за рамки об'єкта економічного моделювання, і тим самим залишаються “на відкуп” або конкретно-економічним наукам, або різного роду практичним методичним посібникам різного рівня - від методів інвестиційного менеджменту на підприємстві до методичних рекомендацій з розробки інвестиційної складової державної економічної політики.

Наслідком такої ситуації звичайно є дефіцит системного цілісного підходу при розробці цілей, задач і напрямків інвестиційної політики держави. Це, у свою чергу, знижує ефективність інвестиційної політики і може породжувати непередбачені наслідки інвестиційних рішень - у соціальній сфері, у сфері зовнішньоекономічних зв'язків, у монетарній системі і т.і. Профілактика таких непередбачених наслідків можлива на основі системного осмислення всіх зв'язків і взаємодій інвестиційних процесів як складової частини більш загальної функціональної й еволюційної поведінки господарської системи.

Проведене дослідження дозволило прийти до наступних висновків. Інвестування як особливий напрямок і форма господарської діяльності характеризується конкретно-історичною обумовленістю і має інституціональну природу. Основним системостворюючим елементом інституціонального комплексу виступає інвестиційний статус суб'єкта, що дозволяє визначити зміст і рамки взаємодії інвестиційних процесів і інституціональних форм у ринковій економіці.

На підставі аналізу форм і передумов, відкладених у часі рівноважних бюджетних рішень, удалося структурувати інституціональні основи і передумови інвестиційної діяльності і виділити критерії періодизації становлення зрілих форм інвестування.

Аналіз феномена інверсійного розвитку економік, які реформуються, дозволив розкрити деякі особливості взаємодії внутрішнього змісту процесу ринкових реформ із зовнішнім середовищем. Інверсійний розвиток – це рефлексія відсталої системи в зовнішньому інституціональному і технологічному середовищі. Передумовою переходу до інверсійної траєкторії соціально-економічної еволюції служать так звані демонстраційні ефекти більш розвинутих держав. Криза державно-соціалістичної системи розверталася і поглиблювалася на фоні реально існуючих постіндустріальних зразків моделей бажаного соціально-економічного пристрою.

Але інверсійний розвиток таїть у собі і визначені небезпеки. Нерідко виникають спрощені уявлення про межі історичного наслідування, що орієнтують країну на повторення всього успішно і ефективно працюючого в лідера. Однак дуже часто країна, що наслідує, наштовхується на межі і границі ефективності запозичень. Ці межі можуть бути пов'язані не тільки з конкретно-історичною специфікою даної держави чи народу, але ще і зі схованими інверсійними явищами. Тому шлях прискореної модернізації є внутрішньо суперечливим і конфліктним.

В умовах реформ державі потрібно чітко вказати мінімум незмінних чи більш-менш стабільних інституціональних зон господарювання – державний сектор, недержавний сектор, дрібний бізнес чи що-небудь інше. У цих зонах має бути гарантований принцип непогіршення базисних умов господарювання – доступу до ресурсів, свободи вибору, рівня і порядку оподатковування і т.і. Селективна інституціональна стабільність повинна розглядатися не як повна ізоляція від процесу реформ, а як критерій інтенсивності напрямків змін. Цей підхід є в інвестиційному відношенні більш ефективним і дає можливість послідовно формувати такі інвестиційні механізми, що можуть включатися в роботу поетапно, без попереднього формування всього комплексу інвестиційних інститутів ринкового типу.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях

1. Мартынюк В.Н. Особенности инверсионного развития институтов инвестиционной деятельности в условиях рыночной трансформации // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Збірка наукових праць. Випуск 24. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2001. – С.27-30.

2. Мартынюк В.Н. Инверсия как социально-экономический феномен и ее проявление в институтах переходной экономики индустриального типа // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – Харків. – 2001. - № 530. – С. 308- 311.

3. Мартынюк В.Н. Инвестиционные процессы в институциональной системе координат // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – Харків. – 2002. - № 575 – С.350-354.

Інші статті

4. Мартынюк В.Н. Система инвестиционных институтов переходной экономики // Вчені записки Харківського гуманітарного інституту “Народна українська академія”: Зб.наук.праць. Т.8. – Харків: Око, 2002. – С.367-372.

Тези доповідей:

5. Мартынюк В.Н. Конкурентные механизмы консолидации социально-экономической системы // Проблемы равновесия экономических систем в условиях рыночной трансформации: Материалы II межвуз. науч.-практ. конф. – Харьков. - 2001. – С.65-66.