Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


410. Кравченко Вікторія Олександрівна. Інституціональні засади зовнішньоекономічної діяльності України в контексті світового та регіонального розвитку: дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Кравченко В.О. «Інституціональні засади зовнішньоекономічної діяльності України в контексті світового та регіонального розвитку». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів зовнішньоекономічної діяльності України. Проаналізовано інституціональні засади зовнішньоекономічної діяльності України в контексті світового та регіонального розвитку, уточнено поняття спеціальної економічної зони, запропоновано нову концепцію оцінки впливу спеціального режиму інвестиційної діяльності на соціально-економічну складову регіону. Обґрунтовано доцільність багатовекторного розвитку зовнішньоекономічного співробітництва України та доведено необхідність визначення пріоритетів участі України у інтеграційних процесах як шлях до економічного зростання та удосконалено організаційно–економічний механізм розвитку інституціональних засад зовнішньоекономічних засад України.

У дисертації вирішено важливу наукову задачу теоретичного обґрунтування і розробки практичних пропозицій щодо удосконалення інституціональних засад зовнішньоекономічної діяльності України в контексті світового та регіонального розвитку. На основі проведеного дослідження сформульовано наступні висновки:

  1. На основі дослідження теоретичних аспектів розвитку інтеграційних процесів в світовій економіці автором запропоновано уточнений концептуальний підхід щодо етапів розвитку світових інтеграційних процесів, а саме, доведено обов’язкову послідовність формування інтеграційних об’єднань та визначено перспективи формування інтеграційних об’єднань.

  2. Сучасна спеціальна економічна зона, на думку автора, становить частину національного економічного простору, де для підприємців (як резидентів, так і нерезидентів) створюється певний механізм управління і така система пільг і стимулів, яка на основі новітніх технологій дозволяє створювати і розвивати пріоритетні галузі економіки, здатні забезпечити виробництво високоякісної конкурентоспроможної товарної продукції (робіт, послуг, технологій), успішний соціально-економічний розвиток регіонів, а також подолання депресивності і відсталості регіону. При цьому ділове життя зони керується ринковими важелями в сполученні з частковою регулюючою роллю держави.

  3. Світова практика показує, що створення вільних економічних зон є дуже дієвим засобом розвитку економіки окремих територій і регіонів. Створення і розвиток вільних економічних зон орієнтовано на вирішення конкретних пріоритетних економічних і соціальних задач, реалізацію стратегічних програм і проектів, розвиток депресивних регіонів.

  4. Проаналізувавши стан зовнішньоторгівельного обороту України, можна відзначити його зростання з країнами ЄС та СНД. За результатами дослідження виявлено доцільність багатовекторного розвитку зовнішньоекономічного співробітництва України та доведено необхідність визначення пріоритетів участі України у інтеграційних процесах як шлях до економічного зростання.

  5. Пріоритети розвитку зовнішньоекономічної діяльності України та інституціональні засади мають носити різнорівневий характер, що дозволить здійснити інтеграцію до світової економіки на засадах як державного, так і міжнародного та регіонального характеру.

  6. Згідно з результатами аналізу, доцільно надалі розвивати транскордонне співробітництво на західних кордонах та формувати принципово нові мезорегіональні відносини на східних кордонах, що сприятиме більш ефективному розвитку відносин як з країнами Європейського Союзу, так і з Росією та Білорусією;

  7. Подальший розвиток територій зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності веде до формування нових пропорцій і встановлення певних тенденцій, у тому числі в сфері активізації зовнішньоекономічних зв’язків. Для відстеження їх динаміки і структури необхідно уточнити схеми моніторингу і контролю функціонування СЕЗ, а також систему вимог до статистичної звітності, яка забезпечувала б доступність статистичної інформації з метою найбільш детального аналізу процесів, що відбуваються.

  8. Стимулювання розвитку економіки України за допомогою спеціального режиму інвестиційної діяльності вимагає більш зваженого підходу до використання податкових пільг, серйозного відпрацювання організаційних, виробничих і фінансових механізмів, митного регулювання, надійних методів прогнозування результатів їх функціонування. Тому доцільно при розробці планів і програм функціонування СЕЗ і ТПР у регіоні використовувати запропоновану в дисертації схему розробки програм функціонування територій зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності та спеціальних економічних зон.

  9. Однією з найбільш гострих проблем у старопромисловому депресивному регіоні є проблема працевлаштування і зайнятості населення. Залучення як внутрішніх, так і іноземних інвестицій позитивно впливає на створення робочих місць у досліджуваних СЕЗ і ТПР, а це, у свою чергу, позначається на досягненні соціальних цілей, що були поставлені при створенні СЕЗ і ТПР у Донецькій області. У цілому щодо запропонованої у дисертації моделі можна відзначити, що створення СЕЗ і ТПР позитивно впливає на економіку старопромислового Донецького регіону, але також є доцільним стимулювання створення нових робочих місць за допомогою різних важелів і механізмів регулювання з боку держави – податкових пільг тощо.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Кравченко В.А. Использование зарубежного опыта для устранения недостатков в функционировании и управлении СЭЗ в Украине // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Донецьк: ДонНУ, 2003. – С.608-611 (0,3 д.а.).

  2. Кравченко В.А. Исследование тенденций региональной экономической безопасности Украины // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ, 2002. – Ч ІІ. – С.473-475 (0,2 д.а.).

  3. Кравченко В.А. Анализ внешнеэкономической деятельности промышленного района Восточной Украины // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект.– Донецк: ДонНУ, 2001. – Ч. ІІ. – С. 378-380 (0,2 д.а.).

  4. Макогон Ю.В. Кравченко В.А. Влияние функционирования свободных экономических зон на экономическую безопасность государства // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – К.: ВПЦ «Київський університет», Інститут міжнародних відносин. – 2001. – Вип. 26. – С. 28-31 (0,2/0,1 д.а.).

(Особистий внесок здобувача: виявлено чинники, які негативно впливають на економічну безпеку держави).

  1. Кравченко В.А. Специальные экономические зоны в Донецкой области и задачи управления // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонГУ. – 2000. – С. 220-222 (0,2 д.а.).

  2. Кравченко В.А. Зарубежный опыт функционирования свободных экономических зон // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонГУ. – 1999. – С.397-400 (0,2 д.а.).

  3. Хахулин В.В., Малыга В.А., Кравченко В.А. Проблемы правового обеспечения безопасности Украины во внешнеэкономической деятельности // Підприємництво, господарство та право.– 1998. – №8. – С.31-37 (0,3/0,1 д.а.) (Особистий внесок здобувача: означено економічні чинники впливу на економічну безпеку України).

  4. Кравченко В.А. Эффективность ВЭД и экономическая безопасность // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ.– 1998. – С.172-177 (0,3 д.а)

  5. Макогон Ю.В. Кравченко В.А. Донбасс лидирует в бизнесе с Америкой // Діловий вісник. –– № 6. – 1997. – С.16-17 (0,2/0,1) д.а. (Особистий внесок здобувача: досліджено зовнішньоекономічні зв’язки Донецької області з країнами Американського континенту та вплив їх розвитку на економіку регіону).

  6. Макогон Ю.В. Кравченко В.А. Как это делается в Америке // Діловий вісник. – № 11. – 1997. – С.28-29 (0,2/0,1 д.а.) (Особистий внесок здобувача: проаналізовано довід США щодо антідемпінгових розслідувань проти українських товаровиробників)

Публікації в інших виданнях:

  1. Кравченко В.А. Некоторые аспекты развития международных экономических отношений Украины // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – Донецк: ДонНУ, 2003. – С.398-402 (0,3 д.а.).

  2. Особенности управления СЭЗ в Украине // Юбилейна международна конференция «XXI-ви век: очаквани реалности в бизнеса и мениджмънта», Том III «Глобализация и интернационализация на бизнеса» (26 и 27 октомбри 2001 г., Свищов, Болгария). – Свищов: Академично издателство «Ценов». – 2001. – С.78-84 (0,3 д.а.)

  3. Кравченко В.А. Зарубежный опыт создания и функционирования свободных экономических зон // Збірник наук. праць міжнар. наук.-практ. конф. «Україна – Греція: історична спадщина і перспективи співробітництва». – Маріуполь: Маріупольський гуманітарний інститут ДонДУ.– 1999. – Т.1 (ч.ІІ). – С. 479-484 (0,3 д.а.)

  4. Кравченко В.А. Анализ эффективности иностранной экономической помощи, предоставляемой Украине // Совершенствование правового регулирования внешнеэкономической хозяйственной деятельности. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 1998. – С.6-8. (0,2 д.а.)

  5. Макогон Ю.В. Кравченко В.А. Коммерческая тайна во внешнеэкономической хозяйственной деятельности как элемент системы экономической безопасности Украины. Препринт доповіді. – Донецк. – ИЭПИ НАН Украины, 1998. – 51 с. (2/0,5 д.а.) (Особистий внесок здобувача: проаналізовано вплив підприємств з зовнішньоекономічною діяльністю на економічну безпеку України).

  6. Макогон Ю.В., Скобцова Г.В. Кравченко В.А. Внешнеэкономические связи Украины со странами Американского континента. Препринт доповіді. – Донецк: ДонГУ. – 1996. – 29 с. (1,3/0,2 д.а.) (Особистий внесок здобувача: проаналізовано зовнішньоекономічні зв’язки України з США та Канадою .