Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Заплатинський Маркіян Володимирович. Інституційне забезпечення розвитку малого підприємництва в регіоні : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Заплатинський М.В. Інституційна підтримка розвитку малого підприємництва в регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2008.

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад вивчення функціонування інститутів підтримки розвитку малого підприємництва регіону. На основі використання основних положень теорії розвитку підприємництва та інституціональних теорій досліджено розвиток наукових поглядів на формування системи інституційної підтримки малого підприємництва в регіоні країни. Здійснено аналіз існуючих методологічних підходів до визначення суті підприємництва регіону та його інституційної підтримки.

На основі аналізу світового та європейського досвіду визначено принципи та особливості функціонування систем інститутів підтримки малого підприємництва на регіональному рівні, обґрунтовано об’єктивність впливу інституційного чинника на процеси формування підприємницького середовища регіону

Проведено аналіз впливу інституційного чинника на розвиток підприємницьких структур у Львівській області та досліджено основні тенденції розвитку малого підприємництва області.

Розроблено моделі для удосконалення системи інститутів підтримки розвитку малого підприємництва на регіональному рівні. Зокрема на основі застосування просторового підходу – врахування підприємницького чинника в системі макрорегіоналізації країни, також сформульована інституційна складова інноваційно-інвестиційних моделей розвитку малого підприємництва в регіоні.

Запропоновано принципи удосконалення та етапи побудови стратегій та програм розвитку малого підприємництва в регіоні, як інструменту реалізації розроблених моделей.

У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і практичне вирішення актуальної науково-практичної задачі, яка полягає в удосконаленні інституційної підтримки розвитку малого підприємництва в регіоні, що дозволило сформулювати такі висновки:

1. Загальноприйняті концептуальні підходи до встановлення сутності підприємництва та його інституційної підтримки характеризуються певною невизначеністю, недосконалістю положень, відсутністю системного підходу до аналізу процесів розвитку підприємницької діяльності, що не дає можливості визначити роль і місце малого підприємництва в реформуванні економіки регіонів, посиленні позитивного впливу розвитку підприємницького сектору економіки на темпи економічного зростання, вирішення соціально-економічних проблем. Результатом дисертаційного дослідження стало більш вичерпне окреслення суті інституційної підтримки малого підприємництва регіону, під якою розуміється діяльність державних та самоврядних інституцій в напрямку формування на регіональному рівні сприятливого інституційного середовища функціонування малого підприємництва.

2. Аналіз світового та європейського досвіду інституційного забезпечення розвитку малого підприємництва в регіонах країни дозволив виділити основні принципи на яких слід провадити політику інституційної підтримки підприємництва, а саме: зменшення інституційно-правової невизначеності; подолання корупції та детінізація бізнесу; мінімізація бюрократичного навантаження на суб’єктів підприємницької діяльності; посилення ролі малого підприємництва як обслуговуючої системи для крупного бізнесу; домінування культурних цінностей, що сформовані на основі свободи вибору та інституту приватної власності.

3. В процесі дослідження з’ясовано, що інституційний чинник відіграє ключову роль у формуванні підприємницького середовища регіону. Проте, його значення применшується органами державного управління, що пояснюється специфікою функціонування самих інститутів розвиту підприємництва, їх складністю та консервативністю, крім того проблема ускладнюється через перенесення частини інститутів із західних економічних систем в регіони України. З огляду на це у провадженні державної політики розвитку малого підприємництва акцент повинен робитися саме на інституційному компоненті.

4. За останні п’ять років у Львівській області значно активізувалася дія інституційного чинника на розвиток підприємницьких структур. Це, передусім, проявляється в інтенсифікації організаційно-економічних впливів владних інституцій регіону на формування сприятливого середовища підприємницької діяльності. Проте, недостатньою виявилася діяльність, спрямована на подолання бюрократичних та корупційних перешкод розвитку малого підприємництва області, а заходи, що проводилися у цьому напрямі, мали переважно пропагандистський характер, що слабо позначилося на якості інституційного середовища реальної підприємницької діяльності. Розвиток малого підприємництва у Львівській області характеризується стабільною позитивною динамікою. Відбувається зростання кількості малих суб’єктів господарювання. Середній щорічний приріст кількості суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб складає більше 10%, малих підприємств – до 5%, працюючих на них – понад 4%. З розрахунку на 10 тис. осіб населення в області припадає 59 малих підприємств (по Україні 57 підприємств). Частка малих підприємств в області до загальної кількості становить 87%.Натомість загальний внесок підприємницького сектору економіки до соціально-економічного потенціалу області не відповідає європейським стандартам.

5. Удосконалення функціонування інститутів підтримки розвитку підприємництва регіону необхідно здійснювати за такими напрямками: удосконалення правової основи функціонування підприємництва; удосконалення системи оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності; впровадження системи подолання адміністративних бар'єрів; розробка і реалізація державних програм підтримки підприємництва з урахуванням регіональних особливостей; удосконалення інфраструктурного забезпечення підприємництва; формування стратегії наукового забезпечення підприємництва; формування системи кадрового забезпечення підприємницької діяльності; створення системи економічного і суспільного контролю за державною службою; сприяння взаємодії малого і великого бізнесу.

6. Використання просторових моделей у проблематиці інституційної підтримки розвитку малого підприємництва в регіоні передбачає використання розроблених схем соціально-економічного районування (макрорегіоналізації) території країни. В економічних центрах макрорегіонів слід створити структури із залученням науково-дослідного потенціалу НАН України, які б проводили незалежну експертизу проектів розвитку підприємництва із врахуванням соціально-економічної специфіки кожного регіону.

7. Інноваційно-інвестиційний розвиток регіонів України можливий лише за умови включення підприємницького сектора у формування інтелектуально-інноваційного потенціалу, що передбачає розвиток специфічних інноваційних форм підприємницької діяльності та формування відповідного інституційно-інфраструктурного середовища, яке б забезпечувало взаємодію трьох провідних інститутів – влади, підприємництва та науки.

8. У зв’язку з розробкою і реалізацією стратегічних цільових програмних заходів з інституційної підтримки розвитку малого підприємництва слід акцентувати увагу на таких функціях управління програмами, як загальне керівництво та планування, ефективності здійснення виконавчої діяльності по програмних заходах, контролі та інформаційному забезпеченні. Оптимізацію програмно-цільового забезпечення слід проводити на основі дотримання принципів єдності та послідовності, інтеграції і злагодженості в роботі. Підвищенню ефективності управління програмно-цільовими заходами сприятиме практика встановлення і реалізації пріоритетів розвитку, яких на рівні окремого регіону обласного рівня повинно бути не більше п’яти. Це дозволить сконцентрувати зусилля та ресурси на розв’язанні дійсно нагальних проблем малого підприємництва кожного регіону.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Заплатинський М.В. Розвиток малого підприємництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи (Збірник наукових праць). – Випуск 1 (XLV): / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: відпов. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2004. – С.547-549.

  2. Заплатинський М.В. Розвиток підприємництва в Україні: фінансові проблеми і шляхи їх подолання // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи (Збірник наукових праць). – Випуск 1 (XLVІІ). – Частина 1: / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: відпов. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2004. – 466 с. – С.411-416.

  3. Максимчук М.В., Заплатинський М.В. Інституційне забезпечення розвитку підприємництва в регіоні // Podnikatel’skй prostredie a regionбlne aspekty rozvoja. III. (zbornнk tъdiн ъlohy VEGA и. 1/0493/03). –Preov: ManaCon, 2005. – S.206-214. Особистий внесок автора: визначення основних інститутів підтримки розвитку підприємництва, аналіз інститутів, що зумовлені культурними традиціями.

  4. Заплатинський М.В. Актуальні проблеми розвитку підприємництва в регіонах України та шляхи їх вирішення // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Моніторинг соціально-економічного розвитку регіону: методологічні підходи (Збірник наукових праць). – Випуск 3 (53) / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: відпов. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2005. – 519 с. – С.321-327.

  5. Заплатинський М.В. Підприємницький ресурс та підприємницький потенціал регіону: понятійно-термінологічний аналіз понять // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Конкурентний потенціал і європейська інтеграція (регіональні аспекти). Збірник наукових праць. Вип. 1 (57) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2006. – С.244-250.

В інших виданнях:

  1. Пшик Б.І., Заплатинський М.В., Шульган Ю.Б. Методичні рекомендації щодо розроблення регіональних програм підтримки малого підприємництва. – Львів: Арал, 2007. – 52 с. Особистий внесок автора: аналіз зарубіжного досвіду з формування інститутів підтримки розвитку малого підприємництва.

  2. Заплатинський М.В. Європейські стандарти розвитку малого підприємництва: досвід для України // Деякі аспекти в наукових підходах до євроатлантичної інтеграції України. Матеріали регіональної науково-теоретичної конференції «Український шлях: НАТО – Європейський Союз». – Львів: ЛІЕТ, 2006. – С.65-72.

  3. Заплатинський М.В. Фінансові важелі розвитку підприємництва в регіонах України // Матеріали науково-практичної конференції «Теоретичні та прикладні аспекти аналізу фінансових систем». – Львів: ЛБІ, 2007. – С.57-63.

  4. Заплатинський М.В. Сутність інституційної підтримки підприємництва на рівні регіонів держави // Розвиток підприємництва в Україні: економіко-правове забезпечення. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (13-14 грудня 2007, м. Львів). – Львів: НВФ «Українські технології», 2007. – С.93-97.