Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


276. Подольський Ростислав Юрійович. Інтеграція будівельного комплексу України до світового господарства: дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Подольський Ростислав Юрійович. Інтеграція будівельного комплексу України до світового господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню і розробці методичних підходів щодо шляхів інтеграції будівельного комплексу України до світового господарства і розробці практичних рекомендацій з удосконалення процесу управління іноземними інвестиційними ресурсами.

У роботі досліджено роль і значення інтеграційних процесів у сучасних умовах господарювання, описано організаційний механізм інтеграційних перетворень і надано характеристику особливостей управління іноземними інвестиціями на підприємствах будівельного комплексу України.

Було здійснено оцінку дієвості реалізації інтеграційних процесів у національній економіці, проаналізовано вплив макрофакторів зовнішнього ринкового середовища на ступінь інвестиційної привабливості будівельного комплексу, досліджено ефективність функціонування будівельних організацій України, проведено діагностику управління факторами внутрішньофірмового середовища на підприємствах будівельного комплексу.

За результатами дослідження запропоновано комплекс показників для розрахунку ступеня інвестиційної привабливості, який реалізовано у розробленому механізмі її оцінки, а також методичний підхід щодо підвищення ефективності процесу управління іноземними інвестиційними ресурсами на підприємствах будівельного комплексу України на шляху його інтеграції до світового господарства.

Основні результати дисертації знайшли застосування у практичній діяльності підприємств будівельного комплексу Донецької і Чернівецької областей й у навчальному процесі Донецького національного університету при підготовці фахівців з економічних спеціальностей.

У дисертаційній роботі здійснено вирішення важливої наукової задачі обґрунтування і розробки науково-практичних і методичних підходів щодо забезпечення умов інтеграції будівельного комплексу України до світового господарства через визначення чинників інвестиційної привабливості, розробку механізму її оцінки на мега-, макро-, галузевому і мікрорівнях та напрямків її підвищення у процесі управління іноземними інвестиціями.

У результаті проведеного дослідження зроблено висновки теоретичної, методичної і науково-практичної спрямованості:

  1. Дослідження теоретичних основ інтеграційних процесів у світовому господарстві дозволило зробити висновок, що використання сучасних здобутків маркетингу і менеджменту у діяльності національних підприємств, в тому числі і будівельного комплексу, сприяє їх інтеграції до світового господарства через підвищення інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання.

  2. Поняття „управління іноземними інвестиціями” доцільно розглядати з точки зору оптимізації процесів взаємодії об’єктів ринкового середовища на мега-, макро- і мікрорівнях і використання механізмів маркетингу і менеджменту в управлінні іноземними інвестиціями, що сприяє інтенсифікації інтеграційних процесів на підприємствах будівельного комплексу.

  3. Класифікація проблем, які виникають у процесі управління іноземними інвестиціями за предметно-змістовними ознаками (інформаційно-аналітичною, реалізаційно-інструментальною, організаційно-контрольною, технологічною і логіко-дедуктивною) сприяє виявленню перешкод інтеграції підприємств будівельного комплексу до світового господарства.

  4. Проведений аналіз теоретичних наукових джерел дозволяє стверджувати, що врахування комплексного впливу факторів ринкового середовища буде сприяти виявленню умов і пріоритетів інтеграції будівельного комплексу України до світового господарства.

  5. Результати дослідження умов інтеграції будівельного комплексу України до світового господарства дозволили зробити висновок про те, що низька активність у реалізації інтеграційних зусиль на підприємствах будівельного комплексу обумовлена нерівномірним його розвитком і використанням недосконалих механізмів в управлінні іноземними інвестиціями, що вимагає удосконалення функціонування ринкових механізмів господарювання з метою інтенсифікації інтеграційних процесів.

  6. Розроблено механізм визначення рівня інвестиційної привабливості підприємств будівельного комплексу України, який ґрунтується на використанні маркетингового підходу та враховує вплив факторів мега-, макро-, галузевого і мікрорівня. Його практичне використання на підприємствах будівельного комплексу Донецької і Чернівецької областей дозволило визначити пріоритетні локальні ринки у їх діяльності, загальні тенденції змін ступеня інвестиційної привабливості і конкурентоспроможності підприємств на зовнішньому ринку, можливості підприємств у підвищенні ступеня їх конкурентоспроможності через залучення іноземних інвестицій як інструменту інтеграції до світової системи господарювання.

  7. Запропоновано використовувати метод „павутина” при отриманні інформації щодо інвестиційної привабливості підприємств будівельного комплексу України для іноземного інвестора на мега-, макро- і галузевому рівні, що дозволило на підприємствах будівельного комплекс здійснювати обґрунтоване бізнес-планування з урахуванням комплексного впливу факторів ринкового середовища.

  8. Запропоновано при виборі території інвестування використовувати модифіковану маркетингову методику аналізу торговельного простору, яка ґрунтується на аналізі темпів зміни обсягів будівельних і монтажних робіт у областях України і частки будівельних робіт, яка припадає на область у визначений період. Практична її реалізація дозволила окреслити можливості диверсифікації діяльності підприємств будівельного комплексу України з огляду можливого залучення додаткових іноземних інвестицій на шляху його інтеграції до світового господарства.

  9. Запропоновано використовувати предметно-змістовну класифікацію проблем, які виникають у процесі управління іноземними інвестиціями під час розробки альтернатив при підготовці і прийнятті управлінських рішень, що буде сприяти підвищенню ефективності функціонування механізму управління іноземними інвестиційними ресурсами на мікрорівні і інтеграції підприємств будівельного комплексу України до світового господарства. Її використання на підприємствах будівельного комплексу України дозволило сформувати ефективні управлінські технології в управлінні іноземними інвестиціями, розробити стратегічні управлінські рішення щодо діяльності підприємств як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях:

  1. Подольський Р.Ю. Оцінка дієвості трансформаційних перетворень у національній економіці // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Ч.1. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – С.221–227 (0,4 д.а.).

  2. Подольский Р.Ю. Вплив факторів ринкового середовища на ступінь інвестиційної привабливості будівельного комплексу України. // Вісник Донецького національного університету. Серія В „Економіка і право”. –Донецьк: ДонНУ, 2004. – №1. – С.165–169 (0,4 д.а).

  3. Подольський Р.Ю. Умови інтерналізації економіки України у світове господарство // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Т.1. – Дніпропетровськ: ДНУ. – Вип. № 163. – 2004. – С.62–69 (0,6 д.а).

  4. Подольский Р.Ю. Стратегический подход в повышении конкурентоспособности предприятий строительной индустрии: миссия целеполагания // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Ч.2. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С.501–504 (0,4 д.а).

  5. Подольский Р.Ю., Белявцев М.И. Особенности и перспективы использования маркетинга во внешнеэкономической деятельности украинских предприятий // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Ч.1.– Донецьк: ДонНУ, 2003. – С.273–276 (0,4 д.а/0,2 д.а).

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність використання маркетингу при зовнішньоекономічній діяльності та проаналізовано фактори впливу на її ефективність, визначені задачі маркетингу.

  1. Подольський Р.Ю., Кузнецов В.Г., Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища на діяльність будівельних організацій // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Видавництво ТАНГ “Наукова думка”. – Вип. № 5. – 2002. – С.125–128 (0,4 д.а/0,3 д.а).

Особистий внесок здобувача: зроблено комплексний аналіз впливу факторів ринкового середовища на діяльність будівельних організацій.

  1. Подольский Р.Ю. Оценка эффективности функционирования строительных организаций в Украине // Маркетинг: теорія і практика. Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету. – Луганськ: Видавництво СНУ, 2002. – №8. – С.149–155 (0,4 д.а).

  2. Подольский Р.Ю. Маркетинговая оценка привлекательности территориальных областей Украины для строительных предприятий // Вісник Доненецького національного університету. Серія В. „Економіка і право”. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – № 2–2. – С.165–169 (0,4 д.а).

  3. Подольский Р.Ю., Воробьев В.Н., Исследование инвестиционной привлекательности рынка строительной индустрии // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: Донеччина, 2000. – С.147–148 (0,6 д.а/0,3 д.а).

Особистий внесок здобувача: зроблено маркетингове дослідження ринку діяльності будівельних організацій з огляду його інвестиційної привабливості.

Публикації в інших виданнях:

  1. Подольський Р.Ю. Напрямки змін макроекономічної ситуації в Україні // Тези доповідей 2 міжнародної науково–практичної конференції “Маркетингові дослідження в Україні”. – Луганськ: Видавництво СНУ, 2002. – С.146–147 (0,2 д.а).

  2. Подольський Р.Ю., Бєлявцев М.І. Управління діяльністю будівельних організацій // Матеріали 10 Міжнародної науково–практичної конференції “Управління організацією: регіональні аспекти”. – К.: ІВЦ Політехніка, 2002. – С.24 (0,2 д.а/0,1 д.а).

Особистий внесок здобувача: проаналізовані фактори, які впливають на результативність управління.

  1. Подольский Р.Ю. Оценка влияния правовых факторов маркетинговой среды на эффективность функционирования строительных организаций // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. Праці Першої міжнародної другої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених. Ч.3. – Донецьк: ДонНУ, 2001. – С.129-132 (0,3 д.а).