Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Лисенко Ксенія Вікторівна. Інтеграція України до світового господарства в контексті процесу транснаціоналізації : Дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2005. — 202, [26]арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 187-200.



Анотація до роботи:

Лисенко К.В. Інтеграція України до світового господарства в контексті процесу транснаціоналізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено розробці обґрунтованих методологічних та науково-практичних підходів щодо активізації інтеграції України до світового господарства в контексті процесу транснаціоналізації.

У роботі досліджено теоретичні основи інтеграційної взаємодії на регіональному та глобальному рівнях світової економіки, проаналізовано сучасні теорії і концепції процесу транснаціоналізації світової економіки і виявлено роль транснаціональних корпорацій у розвитку світових інтеграційних процесів.

В дисертації проведено дослідження стану транснаціоналізації світової економіки на сучасному етапі, визначено особливості економічної інтеграції України до світової господарської системи та включення України в процес транснаціоналізації світової економіки на сучасному етапі.

Запропоновано рекомендації щодо розробки напрямків покращення інвестиційної привабливості України через розвиток процесу транснаціоналізації, удосконалено структурну модель процесу розвитку форм транснаціонального бізнесу і національних компаній на етапах розвитку міжнародної економічної інтеграції.

У результаті проведеного дослідження вирішено важливу наукову задачу розробки теоретичних підходів і науково-практичних рекомендацій щодо активізації інтеграції України до світового господарства в контексті процесу транснаціоналізації світової економіки. В результаті здійсненого дослідження зроблено такі висновки:

1. Проведений аналіз теоретичних основ процесу транснаціоналізації: існуючих теорій і концепцій та уточнення понятійного апарату дозволив зробити висновок, що термін “транснаціональна корпорація” доцільно розглядати як об’єднання компаній різних організаційно-правових форм у єдиний комплекс, який має один або декілька центрів прийняття управлінських рішень в країні (країнах) базування, має чисельні підприємства (представництва) закордоном і контролює велику мережу філій та дочірніх компаній та в основу своєї діяльності ставить міжнародну стратегію розвитку фірми. На рівні світового господарства зросли масштаби міжнародного виробництва, що за показниками обороту переважають міжнародну торгівлю в її традиційному розумінні. Таке міжнародне виробництво властиве саме ТНК і складає їх “внутрішньофірмові ринки”, засновані на динамічно зростаючих обсягах прямих іноземних інвестиціях.

2. Аналіз сучасних тенденції в світовій економіці дозволів систематизувати стадії і результати процесу інтернаціоналізації за наступними критеріями: в залежності від системно взаємопов’язаних економік, в залежності від особливостей взаємозв’язку процесів регіональної інтеграції і транснаціоналізації та на основі цього аналізу дістала подальшого розвитку систематизація видів та форм прояву інтернаціоналізаційного процесу на макро- і мікрорівнях.

3. З метою оцінки доцільності і напрямків процесу іноземного інвестування в Україну в рамках інтеграційних економічних угруповань запропоновано економіко-математичну модель дослідження залежності розвитку інвестиційних форм співробітництва України від динаміки зовнішньоторговельних операцій України з країнами ЄС і СНД, яка надає можливість виявити найбільш доцільні напрями розвитку торгово-економічних відносин України та створити передумови для успішного розвитку транснаціонального бізнесу України.

4. Дослідження свідчить, що для України на сучасному етапі більш характерною є іноземна інвестиційна діяльність, ніж закордонна. Подоланню цих диспропорцій буде сприяти здійснення оцінки потенціалу розвитку транснаціонального бізнесу українських компаній на ринках країн ЄС і СНД. Використання такого підходу дозволило виявити нереалізований потенціал розвитку транснаціонального бізнесу вітчизняними товаровиробниками на цих ринках.

5. Для поліпшення інвестиційного клімату України удосконалено механізм розвитку OLI – переваг України, що розглядає різні етапи проникнення фірми на міжнародний ринок і перехід до все більш розвинутих форм міжнародного бізнесу, пов'язаних з поглибленням проникнення на зарубіжні ринки і посиленням контролю за ним для отримання додаткових прибутків, підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства та залучення додаткових іноземних інвестицій.

6. По мірі поглиблення інтеграційних процесів зростають можливості формування і розвитку процесів взаємного проникнення міжнародних компаній певного інтеграційного угруповання на ринки країн-членів. Розвиток форм міжнародного бізнесу здійснюється від товарного експорту й експорту послуг до розвитку торгівлі ліцензіями і патентами і далі - до інвестиційних форм співробітництва - СП і 100% володіння. Для активізації участі України в цих процесах автором удосконалено структурну модель процесу розвитку форм транснаціонального бізнесу і національних компаній на етапах розвитку міжнародної економічної інтеграції яка враховує взаємозалежність рівня проникнення на зовнішній ринок і рівня інтеграційної взаємодії між національними економіками.

7. Розвитку масштабної інтеграційної взаємодії сприяють процеси транснаціоналізації. Для активізації включення України в процес транснаціоналізації світової економіки класична кейнсианська модель макроекономіки була приведена до вигляду, придатного для використання на мікрорівні для моделювання процесів, що протікають у транснаціональних корпораціях, яка дозволяє зробити висновок щодо необхідності централізованого формування стратегії внутрішньофірмового ринку для ТНК з метою забезпечення її фінансової стійкості. Використання моделі на практиці дозволить українським компаніям розвивати різні форми міжнародного бізнесу для ефективної інтеграції у світову господарську систему.

8. Доведено, що основою формування національних ТНК в Україні повинні стати ПФГ (промислово-фінансові групи) як наслідок вертикальної та горизонтальної інтеграції на мікрорівні. На макрорівні ТНК сприяють створенню регіональних інтеграційних угруповань.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

1. Лисенко К.В., Орєхова Т.В. Украина в процессе транснационализации мировой экономики // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2002. – С.248-250 (0,4 д.а./0,2 д.а.).

Особистий внесок здобувача: виявлено роль інтернаціоналізації в розвитку процесу транснаціоналізації світової економіки та проаналізовано залучення ПІІ в економіку України.

2. Лисенко К.В. Інтеграція України і ЄС: наслідки розширення ЄС для України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць). Вип. 6 (XLIV). В 4-х ч. / НАН України Інститут регіональних досліджень. – Ч.2 – Львів, 2003. – С.139-150 (0,54 д.а.).

3. Лысенко К.В. Экономико-правовые аспекты функционирования транснациональных корпораций в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2004 г. – С.177-181 (0,4 д.а.).

4. Лисенко К.В. Значення іноземних інвестицій для розвитку української економіки // Вісник Донецького університету. – № 1, 2004. – С.202-204 (0,4 д.а.).

5. Лысенко К.В. Взаимодействие процес сов транснационализации и интеграции на международном уровне // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2005 г. – С.925-929 (0,4 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

1. Лисенко К.В. Роль транснациональных корпораций в реструктуризации базовых отраслей экономики Украины // Старопромислові регіони Західної і Східної Європи в умовах інтеграції. Збірник наукових праць. Донецьк: ДонНУ. 2003. – С.449-454 (0,4 д.а.).

2. Лисенко К.В. Организация Черноморского экономического сотрудничества в интеграционном развитии Украины // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2003. – С.455-464 (0,63 д.а.).

3. Лысенко К.В. Черноморское региональное сотрудничество в интеграционном развитии Украины: инвестиционный аспект» // Сборник материалов конференции. – Баку: БГУ, 2004. – С.155-162 (0,4 д.а.).

4. Лысенко К.В., Орєхова Т.В. Перспективы расширения внешнеторгового и инвестиционного сотрудничества стран-членов ОЧЭС // Экономика, курорты и туризм стран Черноморского бассейна: Сборник материалов Международной научно-практической конференции - Краснодар: ИМСИТ, 2004. – С.17-21 (0,4 д.а./0,2 д.а.).

Особистий внесок здобувача: досліджено розвиток торгових та інвестиційних відносин України з країнами-учасницями ОЧЕС.

5. Лысенко К.В. Особенности взаимодействия процессов транснационализации и интеграции мировой экономики в контексте интеграции Украины в мирохозяйственную систему // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2004. – С.363-369 (0,4 д.а.).