Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Локшин Андрій Ігорович. Інтеграція України до світового ринку металу : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Локшин А.І. Інтеграція України до світового ринку металу. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і методичних положень щодо удосконалення включення України до світового ринку металу в умовах посилення інтеграційних процесів.

У роботі досліджено міжнародні теорії розвитку світової економіки, досліджено еволюцію теорій міжнародної торгівлі, сутність, напрямки і еволюцію теорій міжнародної економічної інтеграції.

Здійснено аналіз сучасного стану і структури світового ринку чорних металів, досліджено сучасний стан металургійної галузі України і її включення до процесів міжнародної галузевої інтеграції, проаналізовано зовнішньоекономічну діяльність України на світових ринках чорної металургії.

Запропоновано напрямки удосконалення інтеграції держави до світового ринку металопродукції, визначено пріоритетні напрямки інтеграції України до світового ринку металу, визначено перспективи міжнародної економічної інтеграції України.

В дисертаційній роботі вирішено важливу наукову задачу теоретичного обґрунтування і розробки науково-практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності інтеграції України до світового ринку металопродукції.

У результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки.

  1. Особливістю сучасного етапу розвитку світової економіки є якісне і кількісне зростання процесів міжнародної економічної інтеграції. Їх розвиток обумовлений об’єктивними економічними законами організації суспільства. Аналіз теорій міжнародної економічної інтеграції і розвитку світових ринків на мікрорівні дозволив надати визначення економічної інтеграції як процесу об’єднання в одне ціле підприємств або їх підрозділів на основі упорядкованих зв’язків і об’єднаних функцій з метою забезпечення єдності цілей діяльності і наявності центру корпоративного контролю.

  1. Встановлено збільшення споживання металопродукції в світі, що свідчить про подальший розвиток світового господарства на основі інтеграції і глобалізації економічних відносин, оскільки країни, що споживають металопродукцію, є величезними цільовими ринками, які визначають географічну спрямованість інтеграційних зусиль України.

  2. В результаті проведеного аналізу ідентифіковано вплив транснаціональних фінансово-промислових груп на інтеграцію держав до світового ринку металу в умовах глобалізації шляхом укрупнення металургійного сектору, що проявляється через інтеграцію металургійних компаній шляхом злиттів і поглинань і консолідацію їх активів з метою недопущення перевиробництва і зниження цін.

  3. Аналіз включення України до процесів міжнародної галузевої інтеграції свідчить про домінуючу роль горизонтальної інтеграції, яка має ряд значних переваг, і про неповну реалізацію переваг вертикальної інтеграції. На основі проведеного дослідження запропоновано прямі і зворотні форми горизонтальної і вертикальної інтеграції країни до світового ринку металу за такими напрямками: інтеграція збутових каналів, інтеграція металопрокатних потужностей, інтеграція потужностей з виробництва ливарної заготовки, інтеграція нових менш витратних сировинних потужностей.

  4. Зроблено висновок, що найбільш перспективними напрямками інтеграції України до світового ринку металу є вертикальна інтеграція на основі прямого відновлення заліза як менш витратного сировинного напрямку галузі і горизонтальна інтеграція до нових форм міжнародних ринків металу на прикладі біржового посередника – Лондонської біржі металів. Визначено економічний і соціальний ефект від реалізації зазначених напрямків горизонтальної і вертикальної інтеграції країни до світового ринку металу.

  5. В результаті проведеного дослідження визначено передумови успішної інтеграції держави до світового ринку металу: величезний досвід функціонування металургійної галузі України, наявні запаси природних ресурсів, висококваліфіковані кадри, значний внесок галузі в економічне зростання держави.

  6. Доведено, що найважливішим інструментом інтеграції України до світового ринку металу і відповідності національної економіки світовим стандартам є членство України у Світовій організації торгівлі. Виділено позитивні і негативні наслідки для металургійної галузі вступу держави до СОТ.

  7. На основі проведеного дослідження запропоновано механізм державної підтримки інтеграції України до світового ринку металу в умовах членства в СОТ, який базується на принципах рівноправності і усунення дискримінації, які декларуються СОТ і впровадження якого буде сприяти захисту інтересів національних товаровиробників.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Локшин А.И. Развитие черной металлургии – основа экономической безопасности Украины // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2006. – С. 1258-1260 (0,4 д.а.).

  2. Локшин А.И., Фарук Сиддики. Становление металлургии Украины как конкурентного участника мировых рынков // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2005. – С. 860-862 (0,4/0,2 д.а.).

Особистий внесок здобувача: визначено етапи інтеграції України до світового ринку металу.

  1. Локшин А.И. Стратегия вхождения предприятия на мировые рынки металлопродукции // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2004. – С. 194-196 (0,4д.а.).

  2. Локшин А..И. Дискриминационные преимущества транснациональных компаний – участников СЭЗ // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2002. – С. 579-581 (0,4 д.а.).

  3. Локшин А.І. Оцінка стійкості трендів економічного розвитку металургійного підприємства // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць). Вип. 6 (XLIV). В 4-ч ч / НАН України Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. Ред. Академік НАН України М.І. Долішній. – Ч.2 – Львів, 2003. – С. 80-88 (0,5 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Локшин А.И. Интегральная оценка устойчивости развития металлургического предприятия // Старопромислові регіони Західної і Східної Європи в умовах інтеграції. Збірник наукових праць. Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 480-483 (0,4д.а.).

  2. Локшин А.И. Реализация экспортного потенциала ОАО «Донецкий металлургический завод» // Материалы докладов участников Международной Летней Экономической Школы для студентов специальности «Международная экономика» г. Донецк – Славяногорск, июнь – июль 2000 г. и материалы студенческой научной конференции (секция «Международная экономика» апрель 2000 г.). – С. 168-171 (0,2 д.а.).