Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


368. Колєснік Ілля Миколайович. Інтеграція України до світової економічної системи через діяльність морських портів: дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Колєснік І.М. Інтеграція України до світової економічної системи через діяльність морських портів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини.- Донецький національний університет, Донецьк, 2004.

У дисертації здійснено постановку і вирішення актуальної задачі визначення напрямків і чинників посилення інтеграційної взаємодії України зі світовою економічною системою через удосконалення обслуговування міжнародних морських перевезень портами, розробку методичних рекомендацій щодо підвищення їх ефективності як на рівні держави в цілому, так і окремих суб'єктів господарської діяльності.

В роботі проаналізовано сучасний стан зовнішньоторгових відносин та розвиток портового господарства України, його участь в інтеграційних процесах, які мають місце на світовому ринку, виявлено певні недоліки, запропоновано теоретичні і практичні рекомендації щодо їх усунення.

На основі дослідження тенденцій, які мають місце в процесі транспортної та економічної інтеграції країн світу, в системі обслуговування міжнародних перевезень морськими торговельними портами, сучасного розвитку світового портового господарства та моделей і методів визначення ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємств розроблено методичний підхід щодо організації процесу маркетингу в порту; схема процесу стратегічного планування в морському порту; підхід щодо використання концепції “інтерпорту” у створених на базі портів портово-промислових комплексах в умовах світових інтеграційних процесів; методику застосування системи інформаційного забезпечення транспортної логістики.

В результаті проведеного дослідження вирішено важливу наукову задачу визначення напрямків та чинників посилення інтеграційної взаємодії України зі світовою економічною системою через удосконалення діяльності морських портів із обслуговування міжнародних морських перевезень та розробку методичних рекомендацій щодо підвищення їх ефективності як на макро-, так і на мікрорівні.

Що дає змогу зробити такі найбільш важливі висновки та рекомендації:

  1. Встановлено, що поглиблення та розширення інтеграційних процесів вимагають встановлення максимально надійних та скоординованих виробничо-збутових ліній між країнами, створення та розвитку сприятливих умов для міжнародної торгівлі та інфраструктурного розвитку комунікаційної та транспортної складової, особливо для країн з перехідною економікою.

  2. Визначено, що значення національного морського транспорту у здійсненні зовнішньоторговельної діяльності й формуванні платіжного балансу останнім часом трансформується та набуває особливої актуальності під впливом процесів глобалізації та інтеграції світогосподарських зв'язків і інтернаціоналізації транспортного забезпечення.

  3. Встановлено, що економічні і транспортні задачі окремих держав в умовах зростання взаємозалежності економік різних країн визначають наступні аспекти світових господарських зв’язків: зростання міжнародного руху товарів та факторів виробництва, розвиток інтеграційних процесів на макро- і мікрорівнях, інтенсивний перехід розвинутих країн від замкнених національних господарств до економік відкритого типу.

  4. Виявлено, що зростання обсягів зовнішньої торгівлі України і її подальша інтеграція у світове економічне співтовариство роблять особливо актуальними питання щодо удосконалення діяльності морських портів України шляхом застосування системи стратегічного маркетингу, створення транспортно-логістичних систем та застосування систем інформаційного забезпечення цих процесів.

  5. У сучасних умовах розвитку світової економіки торговельні порти стають промислово-комерційними центрами вантажоподілу й інформаційного забезпечення в системі виробництва і розподілу товарів. Тому запропоновано створення портово-промислових комплексів в межах міжнародних транспортно-логістичних систем інтерпортів, що спеціалізуються на здійсненні дистрибутивної діяльності, транспортно-складських і митних операціях, та портово-промислових комплексів з додатковим асортиментом послуг.

  6. Великомасштабний розвиток контейнеризації і змішаних перевезень призвів до появи портів, що представляють собою динамічні центри складної міжнародної мережі виробництва і розподілу. Істотно трансформувалася й управлінська парадигма - від пасивної пропозиції засобів і послуг до активної участі у світовій торгівлі. З огляду на специфіку портових послуг, при визначенні областей маркетингових впливів запропоновано використовувати розроблену модель маркетингу портових послуг.

  7. Визначено, що розвиток діяльності портів із метою пристосування до ринку міжнародних перевезень повинен відбуватися за рахунок удосконалення співробітництва при створенні загальних міжнародних транспортно-логістичних систем та вироблення маркетингової стратегії діяльності портів. З огляду на це запропоновано методичний підхід до процесу визначення маркетингової стратегії порту, завдяки введенню етапу розрахунку стратегічного потенціалу порту на ринку міжнародних перевезень.

  8. Сучасний етап розвитку світових економічних відносин спонукає до налагодження сталих взаємозв’язків між окремими країнами, а також до пріоритетного розвитку транспортно-комунікаційних сполучень у довгостроковому періоді. З огляду на це запропоновано методичний підхід до процесу розробки стратегії порту з використанням схеми стратегічного планування й урахуванням зовнішньоекономічних пріоритетів та інших чинників.

  9. Важливим елементом транспортної інтеграції є використання інформаційних систем. Скоординований інформаційний простір дозволяє активізувати інтеграцію, забезпечити ефективність і безпеку експлуатації транспортних систем, підвищити якість обслуговування споживачів транспортних послуг, у зв’язку з чим запропоновано методику використання системи інформаційного забезпечення транспортної логістики, в частині її застосування у портових транспортно-логістичних системах.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Колесник И.Н. Пути повышения эффективности обслуживания международных перевозок морскими торговыми портами // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: сборник научных трудов. - Донецк: ДонНУ, 2004. - Ч.2. - С.712-719.(0,9 д.а.)

  2. Колесник И.Н. Совершенствование маркетинговой деятельности в морском торговом порту // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: сборник научных трудов.- Донецк: ДонНУ, 2003. - Ч.1. – С.317-320. (0,4 д.а)

  3. Колесник И.Н. Стратегия развития морских портов Украины на этапе становления черноморского экономического сотрудничества // Наукові праці. - Миколаїв: МДГУ, 2003. – Вип. 17(Том 30): Економічні науки. – С.114-121. (0,8 д.а)

  4. Колесник И.Н. Выбор оптимальной организационной структуры портового комплекса // Економіка: проблеми теорії і практики: збірник наукових праць.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.70-74. (0,4 д.а)

  5. Колесник И.Н. О необходимости автоматизации управленческого учета // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сборник научных трудов.- Донецк: ИЭП НАН Украины, 2002.-Т.1.-С.314-319. (0,4 д.а)

  6. Колесник И.Н. Формирование инвестиционных приоритетов в экономике Украины // Научно-производственный журнал “Донбасс - инвест”.- Донецк, 2002.- № 5-6 - С.99-100. (0,4 д.а)

  7. Колесник И.Н. Современная структура управления деятельностью портового комплекса // Вісник Донецького університету: серія В: “Економіка і право”. - Донецьк: ДонНУ, 2002.- №2-2. - С.250-254. (0,4 д.а)

  8. Колесник И.Н. Современные методы осуществления инновационных процессов на предприятиях с помощью инвестиционных проектов // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: сборник научных трудов. - Донецк: ДонНУ, 2002. - Ч.2. - С.393-395. (0,4 д.а)

  9. Колесник И.Н. Особенности реструктуризации системы управления предприятия с использованием новых информационных технологий // Вісник Донецького університету: серія В „Економіка і право”.- Донецьк: ДонНУ, 2001.- №2.- С. 84-88. (0,3 д.а)

  10. Колесник И.Н. Роль системы информации в управлении предприятием // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сборник научных трудов. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2001.-Т.1.-С.220-225. (0,4 д.а.)

Публікації в інших виданнях:

  1. Колєснік І.М. Особливості інноваційно-інвестиційної тактики портових комплексів України в умовах перехідної економіки // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. - Київ: КНУТД, 2003.- №3. – С.120-125. (0,5 д.а.)

  2. Колесник И.Н. Проблемы документационного обеспечения управления предприятием // Организационно-экономические проблемы развития промышленных предприятий: Материалы Всероссийской научно-практической конференции. – Воронеж: ВГТУ, 2002. -Ч.1.-С.55-56. (0,2 д.а.)