Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Чугаєвська Світлана Володимирівна. Інтеграція в молокопродуктовому підкомплексі : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / УААН; Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки". - К., 2005.



Анотація до роботи:

Чугаєвська С.В. Інтеграція в молокопродуктовому підкомплексі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. – Національний Науковий Центр «Інститут аграрної економіки» УААН, Київ, 2005.

Досліджено теоретико-методологічні аспекти формування інтегрованих структур в молокопродуктовому підкомплексі України та Житомирської області зокрема. Визначено механізми взаємовигідних економічних відносин між партнерами при здійсненні інтеграційних процесів в молокопродуктовому підкомплексі, які передбачають організаційне поєднання технологічно пов’язаних між собою видів діяльності для виробництва кінцевої молокопродукції і доведення її до споживача при досягненні на цій основі вищих економічних результатів.

Проведено аналіз сучасного стану і економічної ефективності виробництва та переробки молока. Зазначено, що на сучасному етапі розвитку інтеграційних процесів в молокопродуктовому підкомплексі їх особливістю стала втрата переробними підприємствами крупних постачальників сировини та необхідність у більших масштабах організовувати її заготівлю в особистих селянських господарствах. Невеликі обсяги молока для промислової переробки пов’язані з недостатнім рівнем організації закупівлі молочної сировини у населення та недосконалим ціноутворенням на молочну сировину.

Обґрунтовано методологічні підходи до визначення еквівалентного обміну між товаровиробниками молочної сировини і молокопереробними підприємствами. Запропоновано схему розподілу прибутків у молокопродуктовому підкомплексі Житомирської області, яка забезпечує економічний паритет учасників інтегрованого формування. Запропоновано перспективні напрями розвитку інтеграційних процесів, в тому числі і для радіоактивно забрудненого регіону Житомирської області, та опрацьовано пропозиції щодо удосконалення економічних відносин між галузями підкомплексу.

  1. Одним із важливих умов удосконалення організації ринку молочної продукції є розвиток інтеграційних процесів і формування інтегрованих структур, які передбачають організаційне поєднання технологічно пов’язаних між собою видів діяльності для виробництва кінцевої молокопродукції і доведення її до споживача при досягненні на цій основі вищих економічних результатів. Для оцінки ефективності використання матеріальних, фінансових і трудових ресурсів в підрозділах молокопродуктового підкомплексу систему показників інтеграційних процесів удосконалено методикою їх розрахунків через результати фінансово-господарської діяльності підприємств.

  2. Важкий економічний стан молокопродуктового підкомплексу значною мірою зумовлений недосконалими економічними відносинами та неузгодженістю економічних інтересів товаровиробників молочної сировини і переробних підприємств внаслідок порушеного еквівалентного обміну між цими сферами суспільного виробництва. Так, в Житомирській області у 2003 р. вироблено молока на 431,9 тис. т або на 38,4% менше порівняно з 1990 р., в 8 разів менше молочної продукції з незбираного молока, в 3,7 рази менше молочних консервів та на 19,5% менше тваринного масла.

  3. Беззбиткове виробництво молока в господарствах Житомирської області при показниках 2002 р. може бути досягнуте при граничному рівні наступних параметрів: вартість 1 ц кормових одиниць до 14 грн.; надій молока від 1 корови понад 2800 кг на рік; трудомісткість виробництва 1 ц молока до 15 люд.-год.; собівартість реалізованого 1 ц молока не вище 55 грн.; реалізаційна ціна 1 ц молока не нижче 56 грн.

  4. Аналіз розвитку інтеграційних процесів в молокопродуктовому підкомплексі показав, що на сучасному етапі їх особливістю стала втрата переробними підприємствами крупних постачальників сировини та необхідність у більших масштабах організовувати її заготівлю в особистих селянських господарствах. Невеликі обсяги молока для промислової переробки пов’язані з недостатнім рівнем організації закупівлі молочної сировини у населення та недосконалим ціноутворенням на молочну сировину.

  5. У сучасних умовах інтеграційні процеси в молокопродуктовому підкомплексі мають багатосторонній характер і проявляються : на рівні господарств – при організації виробничої взаємодії структурних підрозділів, забезпеченні комплексності його розвитку; а також на рівні групи господарств, підприємств і організацій – при формуванні молокопродуктового виробництва в регіоні. Встановлено, що найбільш перспективною формою організації інтегрованих формувань господарюючих суб’єктів всіх форм власності є контрактна, суть якої в повному збереженні самостійності і прав юридичної особи учасниками інтеграційних процесів, які в той же час підпорядковують свою діяльність інтересам досягнення високих кінцевих результатів всього технологічного ланцюга.

  6. В особистих селянських господарствах, як показало проведене анкетне обстеження, залишається низькою товарність молочного виробництва. Її збільшення можливе за рахунок удосконалення роботи заготівельних пунктів переробних підприємств на основі підвищення заготівельної ціни, розширення мережі заготівельних пунктів в області та встановлення обладнання для зберігання молочної сировини і контролю за її якістю.

  7. При вивченні інтеграційних зв’язків переробних підприємств з сільськогосподарськими товаровиробниками в залежності від технічного стану перших встановлено, що найбільш ефективно організовувати ці зв’язки вдається підприємствам з низьким рівнем зносу основних виробничих фондів. Ці підприємства є найбільш інвестиційно привабливими і в 2002 р. закуповували сировину в середньому за ціною 541,8 грн. за 1 т, що на 10,5% вище за середньообласну та здійснюють ряд організаційно-економічних заходів, спрямованих на підтримку підприємств сировинної зони: постачання кормів, паливно-мастильних матеріалів та сумішей для годування телят.

  8. Механізм ціноутворення на вироблену сировину і молочну продукцію займає визначальне місце серед чинників регулювання економічних відносин між учасниками інтеграційних процесів. Для формування ціни на молокопродукцію розраховано оптимальну заготівельну ціну на молоко і оптову ціну на молокопродукцію для сільськогосподарських і молокопереробних підприємств Житомирської області за матеріалами їх статистичної звітності в 2003 р., яка становить 0,84 грн. для молочної сировини та 1,72 грн. за 1 кг молокопродукції в перерахунку на молоко. Виходячи з нормативних витрат кожної сфери підкомплексу на 1 т молока, удосконалено схему розподілу чистого прибутку у молокопродуктовому підкомплексі області, яка забезпечує економічний паритет учасників інтегрованого формування.

  9. Результати побудованої економіко-математичної моделі оптимізації закупок молочної сировини заготівельними пунктами переробних підприємств показують, що збільшення обсягів заготівлі молока переробними підприємствами дозволяє підвищити їх завантаження та зменшити заготівельні витрати на 1 т сировини, а отже, знизити собівартість готової молочної продукції. Зокрема, на ВАТ «Житомирський маслозавод» та ВАТ «Овруцький молококонсервний комбінат» впровадження запропонованої структури заготівель дозволить підвищити завантаження цих підприємств відповідно на 38,3 та 21,9%, зменшити їх транспортно-заготівельні витрати до 20 грн. з 1 т сировини.

  10. Зниження частки споживання населенням молока, яке виробляється в радіоактивно-забрудненому регіоні, в свіжому непереробленому вигляді може бути досягнуто за рахунок збільшення обсягів його промислової переробки, яка має бути забезпечена створенням регіонального інтеграційного формування в цій зоні.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Чугаєвська С.В. Проблеми якості сировинної молочної продукції на прикладі господарств Житомирської області // Вісник ДАУ. –2003. – №2. – С. 178-182;

  2. Чугаєвська С.В. Прогнозування темпів зростання обсягів продажу молочної продукції з оцінкою економічного ризику прогнозу // Науковий вісник Буковинського державного фінансово – економічного інституту: Зб. наук. праць, вип. 4: Економічні науки. – 2003. – С. 329-331;

  3. Чугаєвська С.В. Сучасний стан молокопереробної галузі Житомирської області // Вісник ДАУ . – 2004. – №1 (12). – С.297-305;

  4. Чугаєвська С.В. Дослідження споживання та виробництва молока і молочних продуктів в Житомирській області // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. -– В 4-х т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т. 2, Вип. 187. – С. 495- 499;

  5. Чугаєвська С.В. Організація постачання сировини молокопереробним підприємствам Житомирської області // Вісник ХНАУ, Серія: «Економіка АПК і природокористування». –2004. – №3. – С. 256-260;

  6. Чугаєвська С.В. Форми інтеграційних процесів в молокопродуктовому підкомплексі в сучасних ринкових умовах // Вісник Житомирського держ. технологічного ун-ту. – 2004. – Вип. 1 (27). – С.328-332;

  7. Чугаєвська С.В. Аналіз факторів зниження собівартості виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах Житомирської області // Економіка АПК. – 2004. – №5. – С. 103-106.

Матеріали науково-практичних конференцій:

  1. Чугаєвська С.В. Прогнозування середнього темпу зростання обсягів продажу молочної продукції на переробному підприємстві ВАТ «Житомирський маслозавод» // Матеріали Всеукраїнської наук. - практ. конф. «Підприємництво в умовах пожвавлення економіки України». – Житомир: ІПСТ, 2002. – С. 130-133;

  1. Чугаєвська С.В. Організаційні процеси в молокопродуктовому підкомплексі Житомирської області // Матеріали Всеукр. наук. конф. студентів, магістрів та аспірантів «Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи”. – У 2-х т. – К: ІАЕ, 2003. – Т. 1. – С. 405-407;

  2. Чугаєвська С.В. Виробничий менеджмент на підприємствах молокопереробної галузі Житомирської області // Матеріали Міжнар. наук. - практ. конф.: “Wspolczene problemy zarzadzania i marketingu”, 16-17.04.2004 r. –Legnica: Redakcja naukowa prof. dr hab. Stanislaw Pajaczkowski, 2004. – C. 17-20;

  3. Чугаєвська С.В. Організація виробництва молочної продукції молокопереробними підприємствами Житомирської області // Матеріали ІІ Всеукр. наук. – практ. конф.: “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Т. 1. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.187-188.

В інших виданнях:

    1. Чугаєвська С.В. Регресійна модель собівартості виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах Житомирської області // Підприємництво: проблеми становлення та функціонування. – Житомир: ІПСТ, 2003. – №3. – С. 88-90.