Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Геолого-мінералогічні науки / Геофізика


Красножон Михайло Дмитрович. Інтегрована інтерпретація матеріалів геофізичних досліджень нафтогазових свердловин: Дис... д-ра геол. наук: 04.00.22 / Український держ. геологорозвідувальний ін-т (УкрДГРІ). - К., 2002. - 311 арк. - Бібліогр.: арк. 282-311.



Анотація до роботи:

Красножон Михайло Дмитрович. Інтегрована інтерпретація матеріалів геофізичних досліджень нафтогазових свердловин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора геологічних наук за спеціальністю 04.00.22-геологічні науки (геофізика). Київський національний університет ім. Т.Г.Шевченка, м. Київ, 2002.

Дисертація присвячена розробці методики та комп‘ютеризованої технології комплексної інтерпретації матеріалів ГДС нафтогазових свердловин. В дисертації досліджена історія розвитку інтерпретаційних систем, в якій виділено три характерних періоди, кожен з яких визначається колом домінуючих наукових, методичних, технічних те технологічних ідей. На підставі аналізу розвитку та сучасного стану інтерпретаційних систем сформульовані та програмно реалізовані в системі “Геопошук” принципи побудови інтегрованих інтерпретаційних технологій: цільове призначення; єдність методів управління, комплексність рішень; відкритість; принцип інтегрованого цілого; гомеостатичність; єдність інформаційного простору; багатоваріантність і повнота; адекватність технічного забезпечення. В основу побудови технологічної схеми покладено єдність інтерпретаційного, обчислювального та інформаційного процесів на всіх етапах інтерпретації.

В дисертації викладені результати теоретичних та методичних досліджень автора, які охоплюють всі питання оперативної та зведеної інтерпретації матеріалів ГДС та суміжної геолого-геофізичної інформації. З питань оперативної інтерпретації описана методика попередньої обробки каротажних діаграм розчленування розрізів на пласти, зняття відліків характерних значень каротажних кривих та виправлення їх за обмежену товщину пластів, оцінки якості матеріалів електричного, акустичного та радіоактивного каротажу, результати теоретичних досліджень розподілу опору в зоні проникнення та методика комплексної інтерпретації електричного каротажу, методика оцінки фільтраційно-ємкісних властивостей колекторів та їх насичення, методика комплексної інтерпретації ГДС в карбонатних розрізах, методика і комп‘ютеризована технологія обробки та інтерпретації матеріалів імпульсного нейтрон-нейтронного каротажу. Методика зведеної інтерпретації вміщує побудову кореляційних схем, розрізів, карт геолого-геофізичних параметрів, підрахунок запасів нафти та газу. Наведена розроблена автором структура інформації нафтогазових свердловин та ієрархія інформаційних обєктів на основі яких обґрунтована і програмно реалізована відповідна інформаційна база мережно-реляційного типу “Мікропошук”. Розроблено програмне забезпечення управління базою даних та комплекс спеціальних програм для багатоцільового статистичного аналізу геолого-геофізичної інформації. Описано інтерпретаційний процес, в основу якого покладено універсальний інтерпретатор формул та структурований каталог інтерпретаційних моделей відкритого типу. Рішення інтерпретаційних завдань виконано багатоваріантним способом з оптимізацією кінцевого результату. Наведені в дисертації методичні розробки склали основу програмного забезпечення технології “Геопошук”, яка широко впроваджена в організаціях з геофізичних досліджень свердловин України та Росії. Ефективність кожної з виконаних розробок проілюстрована багато чисельними прикладами застосування технології “Геопошук” при оперативній та зведеній інтерпретації діаграм ГДС.

На основі теоретичних, методичних та алгоритмічних розробок створена інтегрована технологія комп‘ютеризованої інтерпретації матеріалів геофізичних досліджень свердловин та суміжної геолого-геофізичної інформації, впровадження якої внесло помітний вклад в підвищення їх ефективності та достовірності. Основними результатами, отриманими автором в процесі роботи над дисертацією, є:

  1. Вперше в Україні досліджена історія розвитку інтерпретаційних систем і виділені в ній три періоди (епохи), кожна з яких характеризується домінуючою парадигмою, тобто тим колом наукових і технологічних ідей, які характеризують особливості та досягнення на окремих проміжках історичного періоду. Перший період - це зародження ГДС, поява фундаментальних теоретичних досліджень та технічних рішень. Другий період характеризується широким розвитком наукових та дослідно-методичних робіт по створенню аналогових та автоматизованих методів інтерпретації ГДС, становленням комплексу свердловинних методів. Для третього (сучасного) періоду властивим є створення промислових комп‘ютеризованих систем інтерпретації та впровадження цифрової реєстрації каротажних діаграм.

  2. Визначено поняття інтегрованої технології та сформульовано на підставі аналізу вітчизняного та світового досвіду основні принципи її побудови: цільове призначення; єдність методів управління; комплексність рішень; відкритість; принципи інтегрованого цілого; гомеостатичність; єдність інформаційного простору; багатоваріантність (багатоаспектність) і повнота; адекватність технічного забезпечення. Визначені також атрибути технології, які забезпечують інформаційний супровід та обчислювальний процес і виконувані технологією функції. Виходячи з принципів побудови інтегрованих інтерпретаційних систем (технологій) автором розроблено і практично реалізовано концепцію нерозривної єдності інформаційного та обчислювального процесу на всіх стадіях інтерпретації. На цій основі побудована технологічна схема як оперативної так і зведеної інтерпретації матеріалів ГДС та суміжної інформації в технології “Геопошук”, на яку отримано авторське свідоцтво. За повного використання наявної інформації досягається максимальна достовірність результатів інтерпретації.

  3. Розроблено методику повного циклу комплексної інтерпретації каротажних діаграм в теригенних розрізах від попередньої обробки (паспортизація та редагування діаграм, ув‘язка їх за глибиною і трансформації діаграм, побудова планшетів тощо) до оперативної інтерпретації (розчленування розрізу, оцінка якості діаграм, визначення питомого опору пластів і обчислення їх ємкісних властивостей, виділення колекторів та оцінка їх нафтогазонасиченості) та зведеної інтерпретації (кореляція розрізів, побудова карт геофізичних параметрів, підрахунок запасів нафти і газу). В основу методики покладені сучасні багатоваріантні рішення з оптимізацією кінцевого результату; при цьому використані як кількісні так і якісні методи обробки даних. Обчислення виконуються універсальним інтерпретатором формул з використанням інтерпретаційних моделей, які виробляються з урахуванням повної наявної інформації програмою статистичного аналізу.

  4. Вдосконалено методику та розроблено комп‘ютеризовану технологію інтерпретації матеріалів електрокаротажу, яка базується на розробленому автором методу приведених кривих та способу мінімізації. Методика доповнена окремим блоком визначення опору в тонкошаруватому середовищі за комплексом сфокусованих зондів (ІК, БК, та БМК). Зазначена технологія знайшла широке виробниче застосування у багатьох інтерпретаційних системах, що впроваджуються в Україні та Росії. Ефективність розробки підтверджена чисельними її випробуваннями на виробничих матеріалах, особливо у пластах з глибокою зоною проникнення, де досягнуто суттєве збільшення обчислювального опору та коефіцієнта нафтогазонасичення.

  5. Створена методика та комп‘ютеризована технологія інтерпретації комплексу ГДС в карбонатних розрізах. В її основу покладено комплексування удосконаленого методу функціональних перетворень (поточковий режим) та методу петрофізичних рівнянь (попластовий режим) з оптимізацією кінцевого результату.

  6. На підставі виконаних теоретичних досліджень вирішені методичні і технологічні питання обробки та інтерпретації матеріалів імпульсного нейтрон-нейтронного каротажу (ІННК). Розроблена методика темпорального зондування методом ІННК. Вирішена обернена задача для оцінки нафтонасиченості та компонентного складу присвердловинної зони за даними ІННК та комплексом інших методів ГДС, яка захищена патентами на винаходи.

  7. Розроблена структура інформації нафтогазових свердловин, визначені інформаційні об‘єкти та їх ієрархія. На цій основі концептуально розроблена і практично реалізована база даних реляційно-мережевого типу “Мікропошук”, яка містить в собі засоби організації та створення бази, ведення та графічного відтворення інформації, отримання довідок, генерації документів, опрацювання даних. Інформаційна структура бази вміщує цифрові каротажні діаграми, попластові геолого-геофізичні характеристики, каталог інтерпретаційних моделей, апріорну геологічну інформацію, карти, розрізи, схеми тощо. Зазначена база є ядром технології “Геопошук”.

  1. На основі виконаних автором теоретичних і методичних розробок створена єдина в Україні інтегрована технологія інтерпретації комплексу ГДС “Геопошук”, яка впроваджена у вітчизняних та російських організаціях з геофізичних досліджень свердловин. Доказана висока геологічна ефективність технології “Геопошук” на тестових та виробничих матеріалах, зокрема при виділенні та оцінці продуктивних об‘єктів. В результаті впровадження досягнуто також підвищення оперативності та достовірності геофізичних висновків.

Основний зміст дисертації відображений в таких публікаціях.

1. Красножон М.Д. Історія розвитку та сучасний стан інтерпретаційних технологій ГДС. – К.: Видавничий центр УкрДГРІ, 2001. – 72 с.

2. Красножон М.Д. Методика та компютеризована технологія комплексної інтерпретації електрокаротажу нафтогазових свердловин. – К.: Видавничий центр УкрДГРІ, 2001. – 84 с.

3. Кулинкович А.Е., Ханкин А.Л., Красножон М.Д. и др. Опробование систем автоматической обработки промыслово-геофизических данных. Изд. ВНИИГеофизики, М., 1971, с. 79 – 94.

4. Системная обработка промыслово-геофизичесих данных. / Кулинкович А.Е., Ханкин А.Л., Готынян В.С., Красножон М.Д., Колисниченко В. Г. - В кн.: Разведочна геофизика в СССР на рубеже 70-х годов. М.: "Недра", 1974, с. 254 - 257.

5. Красножон М.Д. К решению прямой задачи БКЗ для сред с неоднородной зоной проникновения. // Техника и методика геофизических исследований. Сборник научных трудов. –Львов: УкрНИГРИ, 1983. -С. 20 - 24.

6. Головцына Л.Г., Красножон М.Д. Автоматизация оценки качества материалов электрического каротажа. // Совершенствование техники и методики геофизических исследований. Сборник научных трудов. –Львов: УкрНИГРИ, 1986. -С. 12 – 15.

7. Кулинкович А.Е., Изотова Т.С., Красножон М.Д., Сорока А.А. Новая концепция машинной интерпретации данных ГИС // Научно-технический прогресс в геофизических исследованиях нефтегазоносных регионов УССР. Сборник научных трудов. –Львов: УкрНИГРИ, 1987. -С. 68 - 72.

8. Красножон М.Д., Вердиев М.Д., Головцына Л.Г. Технология оперативной интерпретации материалов ГИС на экспедиционных вычислительных комплексах СМ-1420 (применительно к условиям Украины). //Техника и технология геофизических работ на нефть и газ. Сборник научных трудов. –Львов: УкрНИГРИ, 1989. -С. 74 - 78.

9. Кулинкович А.Е. Красножон М.Д. Генеральная схема республиканской автоматизированной системы сбора, передачи, обработки данных ГИС и смежной геолого-геофизической информации. Техника и технология геофизических работ на нефть и газ. Сб. научных трудов. Львов, УкрНИГРИ, 1989, с. 66 - 69.

10. Средства информационной поддержки решения задач геофизических исследований скважин. / Алистратова Т.Г., Вердиев М.Д., Гречко В.О., Красножон М.Д. - Методы проектирования интеллектуальных прикладных программных систем. -Киев, Ин-т кибернетики НАНУ, 1992. -С. 28 – 34.

11. Красножон М.Д. Технология комплексной интерпретации материалов ГИС и петрофизики на ПЭВМ. // Проблемы интерпретации данных ГИС на ЭВМ. Сборник научных трудов. -Тюмень, 1992. -С. 32 - 37.

12. Кулинкович А. Е., Красножон М. Д. Технология многоуровневой комплексной интерпретации данных геофизических исследований скважин // Новi данi з методики i технологiї геолого-розвідувальних робiт на нафту i газ в Українi. - Львів: УкрНДГРІ, 1993. -С. 65 - 68.

13. Кулінкович А.Є., Красножон М.Д., Алексашенко О.А., Кнішман О.Ш. Технологія темпорального зондування в методі імпульсного каротажу. В кн.: «Теоретичні та прикладні проблеми нафтогазової геофізики». К.: УкрДГРІ, 2001, -С. 121-129.

14. Красножон М.Д. Інтегрована технологія комп’ютеризованої інтерпретації ГДС. Принципи побудови, атрибути та функції. // Мінеральні ресурси України. - № 4. –2001. -С. 29 - 32.

15. Красножон М.Д., Косаченко В.Д., Коломієць А.В. Розробка і впровадження програмного пакета побудови геологічних моделей нафтогазових покладів // Геофизический журнал. -№ 4. -Т. 23. –К., 2001. -С. 55 – 60.

16. Красножон М.Д., Косаченко В.Д. Комп’ютеризована технологія підрахунку запасів вуглеводнів за матеріалами ГДС // Теоретичні та прикладні проблеми нафтогазової геофізики. –К.: "Карбон ЛТД", 2001. -С. 85 - 92.

17. Красножон М.Д. Компютеризована технологія інтерпретації матеріалів електричного каротажу. // Збірник наукових праць УкрДГРІ. -№ 1-2. –К.: Видавничий центр УкрДГРІ, 2001. -С. 5-17.

18. Красножон М.Д., Косаченко В.Д. Комп’ютеризована технологія складання геологічних моделей рудних родовищ // Мінеральні ресурси України. – 2000. - №4.– С.36–39.

19. Красножон М.Д., Кулінкович А.Є. Промислово-геофізична геоінформатика. Геологічний аспект. В кн.: «Теоретичні та прикладні проблеми нафтогазової геофізики. К. , УкрДГРІ, 2001, -С. 20 - 27.

20. Красножон М.Д. Оцінка нафтогазонасиченості теригенних розрізів за даними ГДС. // Геологія та геохімія горючих копалин. - №4. – 2001. – С. 71 – 80.

21. Красножон М.Д. Методика розчленування геологічного розрізу на пласти за комплексом ГДС // Збірник наукових праць УкрДГРІ. -№1. -2002. - С. 5 – 17.

22. Красножон М.Д. Компютеризована інтерпретація ГДС карбонатних розрізів // Мінеральні ресурси України. - №1. -2002. – С. 39 – 44.

23. Красножон М.Д. Методика виділення колекторів та основних літотипів за комплексом ГДС // Нафтова і газова промисловість. - №2. – 2002. – С. 9 – 12.

24. Красножон М.Д. Комплексна інтерпретація даних ІННК для визначення структурних характеристик гірських порід // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Вип. 3 (4). - 2002. – С. 165 – 170.

25. Красножон М.Д. Попередня обробка матеріалів ГДС за комп‘ютеризованою технологією “Геопошук”// Вісник Київського національного університету. Геологія. Вип.3. - 2002. – С. 56 – 62.

26. Красножон М.Д. Комп‘ютеризована технологія визначення ємкісних параметрів теригенних розрізів за комплексом ГДС// Вісник Київського національного університету. Геологія. Вип. 4. - 2002. – С. 95 – 100.

27. Деклараційний патент на винахід №42394А, МПК Е21В47/00, G01v5/00. Спосіб визначення коефіцієнта залишкової нафтонасиченості колекторів при початковому пластовому тиску. Пріоритет 27.10.2000 р.

28. Деклараційний патент на винахід №44428А, МПК G01v5/10, Е21В47/00. Спосіб визначення коефіцієнтів залишкової нафтонасиченості обводнених колекторів з однофазним вуглеводним насиченням". Пріоритет 27.12.2000 р.

29. Свідоцтво про державну реєстрацію прав автора на твір ПА №3904. Програмний пакет “Геопошук” для комплексної інтерпретації даних геофізичного дослідження свердловин. / Гречко В.О., Тульчинський П.Г., Тульчинський В.Г., Харченко А.В., Вердієв М.Д., Жадаєв О.І., Красножон М.Д. - Зареєстровано Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України 01.02.2001 р.

30. Геофізичні дослідження та роботи у нафтогазових свердловинах. Основні вимоги. / Красножон М.Д., Косаченко В.Д., Семінський В.С., Тарасенко В.К.. - Галузевий стандарт України. –2000. – 41 с.

Публікації автора:

1. Красножон М.Д. Історія розвитку та сучасний стан інтерпретаційних технологій ГДС. – К.: Видавничий центр УкрДГРІ, 2001. – 72 с.

2. Красножон М.Д. Методика та компютеризована технологія комплексної інтерпретації електрокаротажу нафтогазових свердловин. – К.: Видавничий центр УкрДГРІ, 2001. – 84 с.

3. Кулинкович А.Е., Ханкин А.Л., Красножон М.Д. и др. Опробование систем автоматической обработки промыслово-геофизических данных. Изд. ВНИИГеофизики, М., 1971, с. 79 – 94.

4. Системная обработка промыслово-геофизичесих данных. / Кулинкович А.Е., Ханкин А.Л., Готынян В.С., Красножон М.Д., Колисниченко В. Г. - В кн.: Разведочна геофизика в СССР на рубеже 70-х годов. М.: "Недра", 1974, с. 254 - 257.

5. Красножон М.Д. К решению прямой задачи БКЗ для сред с неоднородной зоной проникновения. // Техника и методика геофизических исследований. Сборник научных трудов. –Львов: УкрНИГРИ, 1983. -С. 20 - 24.

6. Головцына Л.Г., Красножон М.Д. Автоматизация оценки качества материалов электрического каротажа. // Совершенствование техники и методики геофизических исследований. Сборник научных трудов. –Львов: УкрНИГРИ, 1986. -С. 12 – 15.

7. Кулинкович А.Е., Изотова Т.С., Красножон М.Д., Сорока А.А. Новая концепция машинной интерпретации данных ГИС // Научно-технический прогресс в геофизических исследованиях нефтегазоносных регионов УССР. Сборник научных трудов. –Львов: УкрНИГРИ, 1987. -С. 68 - 72.

8. Красножон М.Д., Вердиев М.Д., Головцына Л.Г. Технология оперативной интерпретации материалов ГИС на экспедиционных вычислительных комплексах СМ-1420 (применительно к условиям Украины). //Техника и технология геофизических работ на нефть и газ. Сборник научных трудов. –Львов: УкрНИГРИ, 1989. -С. 74 - 78.

9. Кулинкович А.Е. Красножон М.Д. Генеральная схема республиканской автоматизированной системы сбора, передачи, обработки данных ГИС и смежной геолого-геофизической информации. Техника и технология геофизических работ на нефть и газ. Сб. научных трудов. Львов, УкрНИГРИ, 1989, с. 66 - 69.

10. Средства информационной поддержки решения задач геофизических исследований скважин. / Алистратова Т.Г., Вердиев М.Д., Гречко В.О., Красножон М.Д. - Методы проектирования интеллектуальных прикладных программных систем. -Киев, Ин-т кибернетики НАНУ, 1992. -С. 28 – 34.

11. Красножон М.Д. Технология комплексной интерпретации материалов ГИС и петрофизики на ПЭВМ. // Проблемы интерпретации данных ГИС на ЭВМ. Сборник научных трудов. -Тюмень, 1992. -С. 32 - 37.

12. Кулинкович А. Е., Красножон М. Д. Технология многоуровневой комплексной интерпретации данных геофизических исследований скважин // Новi данi з методики i технологiї геолого-розвідувальних робiт на нафту i газ в Українi. - Львів: УкрНДГРІ, 1993. -С. 65 - 68.

13. Кулінкович А.Є., Красножон М.Д., Алексашенко О.А., Кнішман О.Ш. Технологія темпорального зондування в методі імпульсного каротажу. В кн.: «Теоретичні та прикладні проблеми нафтогазової геофізики». К.: УкрДГРІ, 2001, -С. 121-129.

14. Красножон М.Д. Інтегрована технологія комп’ютеризованої інтерпретації ГДС. Принципи побудови, атрибути та функції. // Мінеральні ресурси України. - № 4. –2001. -С. 29 - 32.

15. Красножон М.Д., Косаченко В.Д., Коломієць А.В. Розробка і впровадження програмного пакета побудови геологічних моделей нафтогазових покладів // Геофизический журнал. -№ 4. -Т. 23. –К., 2001. -С. 55 – 60.

16. Красножон М.Д., Косаченко В.Д. Комп’ютеризована технологія підрахунку запасів вуглеводнів за матеріалами ГДС // Теоретичні та прикладні проблеми нафтогазової геофізики. –К.: "Карбон ЛТД", 2001. -С. 85 - 92.

17. Красножон М.Д. Компютеризована технологія інтерпретації матеріалів електричного каротажу. // Збірник наукових праць УкрДГРІ. -№ 1-2. –К.: Видавничий центр УкрДГРІ, 2001. -С. 5-17.

18. Красножон М.Д., Косаченко В.Д. Комп’ютеризована технологія складання геологічних моделей рудних родовищ // Мінеральні ресурси України. – 2000. - №4.– С.36–39.

19. Красножон М.Д., Кулінкович А.Є. Промислово-геофізична геоінформатика. Геологічний аспект. В кн.: «Теоретичні та прикладні проблеми нафтогазової геофізики. К. , УкрДГРІ, 2001, -С. 20 - 27.

20. Красножон М.Д. Оцінка нафтогазонасиченості теригенних розрізів за даними ГДС. // Геологія та геохімія горючих копалин. - №4. – 2001. – С. 71 – 80.

21. Красножон М.Д. Методика розчленування геологічного розрізу на пласти за комплексом ГДС // Збірник наукових праць УкрДГРІ. -№1. -2002. - С. 5 – 17.

22. Красножон М.Д. Компютеризована інтерпретація ГДС карбонатних розрізів // Мінеральні ресурси України. - №1. -2002. – С. 39 – 44.

23. Красножон М.Д. Методика виділення колекторів та основних літотипів за комплексом ГДС // Нафтова і газова промисловість. - №2. – 2002. – С. 9 – 12.

24. Красножон М.Д. Комплексна інтерпретація даних ІННК для визначення структурних характеристик гірських порід // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Вип. 3 (4). - 2002. – С. 165 – 170.

25. Красножон М.Д. Попередня обробка матеріалів ГДС за комп‘ютеризованою технологією “Геопошук”// Вісник Київського національного університету. Геологія. Вип.3. - 2002. – С. 56 – 62.

26. Красножон М.Д. Комп‘ютеризована технологія визначення ємкісних параметрів теригенних розрізів за комплексом ГДС// Вісник Київського національного університету. Геологія. Вип. 4. - 2002. – С. 95 – 100.

27. Деклараційний патент на винахід №42394А, МПК Е21В47/00, G01v5/00. Спосіб визначення коефіцієнта залишкової нафтонасиченості колекторів при початковому пластовому тиску. Пріоритет 27.10.2000 р.

28. Деклараційний патент на винахід №44428А, МПК G01v5/10, Е21В47/00. Спосіб визначення коефіцієнтів залишкової нафтонасиченості обводнених колекторів з однофазним вуглеводним насиченням". Пріоритет 27.12.2000 р.

29. Свідоцтво про державну реєстрацію прав автора на твір ПА №3904. Програмний пакет “Геопошук” для комплексної інтерпретації даних геофізичного дослідження свердловин. / Гречко В.О., Тульчинський П.Г., Тульчинський В.Г., Харченко А.В., Вердієв М.Д., Жадаєв О.І., Красножон М.Д. - Зареєстровано Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України 01.02.2001 р.

30. Геофізичні дослідження та роботи у нафтогазових свердловинах. Основні вимоги. / Красножон М.Д., Косаченко В.Д., Семінський В.С., Тарасенко В.К.. - Галузевий стандарт України. –2000. – 41 с.