Туровська Галина Іванівна. Інтенсифікація роботи споруд очищення малокаламутних кольорових вод шляхом використання біопоглиначів: дисертація канд. техн. наук: 05.23.04 / Український держ. ун-т водного господарства та природокористування. - Рівне, 2003. , табл.
Анотація до роботи:
Туровська Г.І. Інтенсифікація роботи споруд очищення малокаламутних кольорових вод шляхом використання біопоглиначів. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.04 – водопостачання, каналізація. – Український державний університет водного господарства та природокористування, Рівне, 2003.
Дисертаційна робота присвячена актуальній задачі інтенсифікації процесу прояснення та знебарвлення малокаламутних кольорових вод на водоочисних фільтрувальних спорудах шляхом використання біопоглиначів.
Доведена можливість використання біопрояснювальних фільтрів в практиці водопостачання для безреагентного знебарвлення та прояснення води для питних і технічних цілей.
Методом математичного планування експерименту отримано математичні залежності для прогнозування ефекту очищення поверхневої води при різних показниках якості води та швидкості фільтрування у різні періоди року.
Розроблено технічні рішення з інтенсифікації роботи споруд очищення малокаламутних кольорових вод станції підготовки технічної води м. Рівного та паперової фабрики м. Коростишева шляхом використання біопоглиначів. Встановлено, що застосування біопрояснювальних фільтрів для очищення малокаламутних кольорових вод дає можливість зменшити річні експлуатаційні витрати на 585 тис. грн. Це підтверджує економічну доцільність використання біопоглиначів для інтенсифікації процесу знебарвлення та прояснення води на піщаних фільтрах.
В дисертації наведене нове вирішення наукової задачі з інтенсифікації роботи фільтрувальних споруд очищення малокаламутних кольорових вод шляхом використання біопоглиначів.
Cучасний науково-технічний рівень очищення малокаламутних кольорових вод, який характерний для більшості поверхневих вод України, показує, що основними спорудами є фільтрувальні споруди із зернистими завантаженнями.
Для інтенсифікації процесу знебарвлення та прояснення поверхневих вод пропонується обладнати прояснювальні фільтри біологічними поглиначами, основним елементом яких є носії іммобілізованих мікроорганізмів.
Як носій прикріпленого природного біоценозу запропоновані насадки із капронових текстурованих джгутових ниток щільністю упаковки від 10000 до 160000 шт./мІ та площею контактної поверхні від 62,8 до 1004,8 мІ.
Розміщення насадки біопоглинача із прикріпленим біоценозом в надфільтровому просторі прояснювального фільтра дає можливість знижувати агрегативну стійкість гетерогенних домішок води, значно зменшити навантаження на фільтр та підвищити ефективність його роботи.
Попереднє очищення проаерованої води на біопоглиначі, а потім в зернистому завантаженні запобігає проникненню відмерлої біоплівки в очищену воду та забезпечує доочищення поверхневої води.
Результатами досліджень підтверджена ефективність очищення поверхневої води на біопрояснювальному фільтрі у всі періоди року після "дозрівання" активного обростання на носію.
Розроблена нова конструкція прояснювального фільтра передбачає використання насадки біопоглинача із капронових текстурованих джгутових ниток, на якій при експозиції у річковій воді сформувалося біологічно активне обростання, яке здатне вилучати, трансформувати та знезаражувати забруднення поверхневої води.
Експериментальними дослідженнями на реальній річковій воді доведена можливість використання біопрояснювальних фільтрів в практиці водопостачання для безреагентного знебарвлення та прояснення води як для питних, так і технічних цілей за наступними технологічними схемами:
при вмісту зависі до 60 мг/ дмі та кольоровості до 120 град.
Методом повного факторного експерименту отримано математичні залежності для прогнозування ефекту очищення поверхневої води при різних показниках якості води та швидкості фільтрування у різні періоди року.
Розроблена конструкція біопрояснювального фільтра виключає використання дорогих реагентів, первинного хлорування і тим самим утворення хлорорганічних продуктів, а також установку змішувачів.
Застосування запропонованої технології очищення малокаламутних кольорових вод, на відміну від традиційної, дасть можливість значно підвищити ефективність та надійність водоочищення поверхневих вод.
Так як очищення води досягається без застосування хімічних реагентів, то води, що утворюються від промивки фільтрів, є нешкідливими для навколишнього середовища і можуть скидатися у відкриті водоймища.
Результати досліджень використані при розробці технічної документації для впровадження технічних рішень з інтенсифікації роботи споруд очищення малокаламутних кольорових вод станції підготовки технічної води м. Рівного та паперової фабрики м. Коростишева шляхом використання біопоглиначів.
Техніко-економічними розрахунками встановлено, що застосування біопрояснювальних фільтрів для очищення малокаламутних кольорових вод дає можливість зменшити річні експлуатаційні витрати на 585 тис. грн. (24,16%). Це підтверджує економічну доцільність використання біологічних поглиначів для інтенсифікації процесу знебарвлення та прояснення води на піщаних фільтрах.
Тривала експериментальна перевірка роботи біопрояснювального фільтра у виробничих умовах показала надійність його дії та простоту експлуатації. Зокрема, на протязі трирічного терміну експлуатації насадки біопоглинача не погіршилися санітарно-токсикологічні показники самих волокон та води, що проходила очищення.
Публікації автора:
Туровська Г.І. Роль біопоглиначів у процесі знебарвлення та прояснення поверхневих вод // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Зб. наук. пр. Вип. 4(17). – Рівне, УДУВГП, 2002. - С. 259 – 265.
Пінополістирольні фільтри – світова розробка кафедри водопостачання та бурової справи / В.О. Орлов, А.М. Зощук, С.Ю. Мартинов, Г.І. Туровська, Ю.І. Гордієнко / Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Зб. наук. пр. Ч. 4, Вип. 5(18). – Рівне: УДУВГП, 2002. – С. 141 - 147.
Особистий внесок здобувача полягає в дослідженні роботи пінополістирольного фільтра для безреагентного очищення поверхневих вод та визначенні умов використання пінополістирольного фільтра.
Орлов В.О., Туровська Г.І. Безреагентне очищення річок Полісся // Коммунальное хозяйство городов. Науч. – техн. сборник. Вып. 47. Серия: технические науки и архитектура. – К.: Техніка, 2003. – С. 128 - 132.
Особистий внесок здобувача: результати експериментальних досліджень роботи біопрояснювального та пінополістирольного фільтрів в технологічній схемі безреагентного прояснення та знебарвлення поверхневих вод; визначення й обґрунтування умов застосування розроблених водоочисних фільтрів в залежності від конструктивних особливостей насадки біопоглинача та якості очищуваної води для питних і технічних цілей.
Туровська Г.І. Аналіз взаємодії освітлювально – сорбційних процесів в технології очистки води // Вісник Рівненського державного технічного університету. Зб. наук. пр. Вип. 4(6). – Рівне: РДТУ, 2000. – С. 196 - 200.
Орлов В.О., Туровська Г.И. Очистка воды на зернистом фильтре с применением биопоглотителей // Вопросы химии и химической технологии. – 2002. - № 5. – С. 247 – 249.
Особистий внесок здобувача: аналіз існуючих технологічних схем очищення малокаламутних кольорових вод; результати експериментальних досліджень роботи біопрояснювального фільтра.
Пат. 44623 А UA, МПК С 02 F 1/52. Фільтр для очистки води / Г.І. Туровська, В.О. Орлов, В.Ю. Нецький, В.М. Лотюк. Заявлено 15.06.2001; Опубл. 15.02.2002, Бюл. № 2. – 2с. іл.
Особистий внесок здобувача полягає в розробці конструкції біопрояснювального фільтра для безреагентного очищення малокаламутних кольорових вод.
Орлов В.О., Туровська Г.І. Фільтр для очистки малокаламутної кольорової води // Інформаційний листок № 15 – 2001, ДРНТІ 70.27.13. – Рівне: РЦНТЕІ, 2001. – 3 с.
Особистий внесок здобувача полягає в розробці конструкції фільтра для очищення малокаламутних кольорових вод та техніко-економічній оцінці використання фільтра в технологічній схемі безреагентного очищення поверхневих вод.
Особистий внесок здобувача: результати експериментальних досліджень роботи пінополістирольного фільтра в безреагентній схемі очищення поверхневих вод; визначення умов використання пінополістирольного фільтра.
Орлов В.О., Туровська Г.И. Очистка воды на зернистом фильтре с применением биопоглотителей // Материалы VI Междунар. науч.-практ.конф, г. Днепропетровск, 16 – 17 окт. 2002 г. Д.: МБПП ”Сфера”,2002. - С. 20 – 25.
Особистий внесок здобувача: оцінка сучасного науково-технічного рівня очищення малокаламутних кольорових вод; результати експериментальних досліджень роботи фільтра з плаваючим пінополістирольним завантаженням.