Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


Ролінський Олександр Володимирович. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських виробничих кооперативів : Дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. — К., 2005. — 214арк. — Бібліогр.: арк. 194-207.



Анотація до роботи:

Ролінський О.В. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських виробничих кооперативів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук, Київ, 2005.

У роботі досліджено основні закономірності, методологічні та методичні особливості розвитку, інвестиційного забезпечення, сучасний стан та перспективи розвитку сільськогосподарських виробничих кооперативів України, визначено шляхи підвищення їх матеріально-технічного забезпечення з метою ведення інтенсивної форми господарювання, обґрунтовано потребу в інвестиційних ресурсах сільськогосподарських виробничих кооперативах на перспективу і розроблено рекомендації щодо напрямів та способів ефективного використання інвестиційних ресурсів сільськогосподарських виробничих кооперативів.

1. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських виробничих кооперативів є найбільш важливим фактором їх економічного та соціального розвитку. Теоретичні засади інвестиційної діяльності сільськогосподарських виробничих кооперативів потребують поглиблення. У зв’язку з цим у наукових дослідженнях і в практичній діяльності доцільно використовувати запропоновані автором визначення наступних понять: "власний капітал сільськогосподарського виробничого кооперативу" як вартість належних йому на правах власності грошових коштів, майна, нематеріальних та інших активів, що забезпечують умови збереження й відтворення капіталу, а також працевлаштування, отримання доходів і соціальних послуг членами кооперативу; "інвестиції сільськогосподарського виробничого кооперативу" як вкладення особистого і спільного капіталу членів кооперативу, здійснені в його виробничо-господарську, невиробничу та іншу діяльність з метою збереження і збільшення капіталу, отримання запланованого фінансового результату або соціального ефекту; "інвестиційна діяльність сільськогосподарського виробничого кооперативу" як сукупність дій щодо здійснення інвестицій, забезпечення мобілізації капіталу, удосконалення структури та підвищення економічної й соціальної ефективності його використання з метою забезпечення інтересів учасників кооперативу.

2. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських виробничих кооперативів забезпечує економічний, соціальний та інші види ефектів, які складають вигоди їх членів, а також суспільства. У поглиблених оцінках ефективності інвестицій сільськогосподарського виробничого кооперативу або їх групи слід застосовувати розвинуту у процесі досліджень систему основних і додаткових показників. Основним показником ефективності інвестиційної діяльності є обсяг соціально-економічного ефекту з розрахунку на 1 грн. валових (чистих) інвестицій. Показниками ефективності є також обсяг приростів валового доходу, чистого прибутку, грошового потоку, а також зміни показників продуктивності земельних угідь, використання трудових ресурсів та капіталовіддачі.

3. Сучасні тенденції умов і стану інвестиційної діяльності сільськогосподарських виробничих кооперативів характеризуються: скороченням їх загальної кількості та збільшенням загальної площі сільськогосподарських угідь у користуванні, що зумовлено більшою довірою до них не лише членів кооперативу, а й інших селян, які при реструктуризації колективних сільськогосподарських підприємств увійшли до складу інших сільськогосподарських виробничих формувань. Сільськогосподарські виробничі кооперативи забезпечують порівняно кращі умови оренди землі, краще зберігають капітал, мають нижчі темпи скорочення функціонуючого капіталу; повільніше вивільняють працівників і забезпечують більші гарантії працевлаштування та соціального захисту; зберігають або розширюють трудомісткі виробництва тваринницької, рослинницької й іншої продукції, утримують більше дитячих садків, навчально-виховних комплексів та інших об’єктів соціальної сфери села; гірше забезпечуються кредитними ресурсами, не користуються довгостроковими кредитами і порівняно з іншими сільськогосподарськими підприємствами отримують менше короткострокових позик, а тому орієнтуються на власні інвестиційні ресурси і першочергово спрямовують їх на приріст оборотного капіталу, що пов’язано з розширенням трудомістких і матеріаломістких виробництв, а також на відновлення поголів’я тварин і реконструкцію виробничих потужностей.

4. Сільськогосподарські виробничі кооперативи порівняно з іншими сільськогосподарськими підприємствами мають нижчий рівень економічної ефективності інвестицій. Однак динаміка показників економічної ефективності у них краща. Крім того, ними отримано соціальний ефект, розмір якого в сільськогосподарських виробничих кооперативів Уманського та Христинівського районів у середньому за 2001-2003 рр. становив 688 грн. на одного члена кооперативу, а тому загальна сума соціального та економічного ефекту в сільськогосподарських виробничих кооперативах в 1,2 раза перевищує повного ефекту інших господарств. На 1 грн. економічного ефекту, одержаного сільськогосподарськими виробничими кооперативами, припадає 27 коп. соціального ефекту.

5. Ефективність інвестицій у виробничих кооперативах порівняно з іншими сільськогосподарськими формуваннями меншою мірою залежить від впливу зовнішніх і внутрішніх факторів. На показники ефективності інвестицій сільськогосподарських виробничих кооперативів істотно впливає концентрація вкладень. При збільшенні обсягів чистих інвестицій на 1 га сільськогосподарських угідь зростають прирости валового доходу й повного ефекту як з розрахунку на 1 грн. інвестицій, так і на одного працівника, 100 га сільськогосподарських угідь та 1 грн. вартості капіталу.

6. Інвестиційну діяльність сільськогосподарських виробничих кооперативів слід забезпечувати на основі запропонованої перспективної моделі, яка забезпечує максимальне використання внутрішніх резервів, достатній рівень забезпечення матеріально-технічними ресурсами, збереження для всіх членів сільськогосподарського виробничого кооперативу робочих місць і ефективне використання сільськогосподарських угідь. Зазначену модель характеризують наступні параметри: площа сільськогосподарських угідь – 1684 га, середньорічна кількість працівників – 130 чол., обсяг основного й оборотного капіталу – 7,6 млн. грн. нормативні розміри питомих капітальних вкладень, визначені у процесі досліджень, становлять 56 тис. грн. з розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь, зокрема чистих інвестицій – 35 тис. грн. Ці обсяги на 87% сільськогосподарські виробничі кооперативи можуть забезпечити власними джерелами фінансування.

7. З метою підвищення інвестиційної діяльності сільськогосподарським виробничим кооперативам слід кооперуватися інтегруватися з іншими суб’єктами господарювання. У зв’язку з цим у практичній діяльності слід використовувати науково обґрунтовані в дослідженнях пропозиції щодо використання наявних у них потужностей для створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

8. Підвищенню ефективності інвестиційної діяльності сільськогосподарських виробничих кооперативів сприятиме удосконалення управління нею. У зв'язку з цим господарствам доцільно використовувати запропоновані пропозиції щодо удосконалених принципів кооперативного управління, які забезпечать захист прав інвесторів, надійні механізми управління та контролю, відкритість і прозорість прийняття управлінських рішень, зокрема інвестиційних. Питання інвестиційного розвитку кооперативу повинні належати до компетенції спостережної ради та правління кооперативу і вирішуватися ними. Система кооперативного управління сприятиме створенню необхідних умов для своєчасного обміну інформацією й ефективної взаємодії між спостережною радою та правлінням, що позитивно вплине на результати діяльності господарств.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

1. Ролінський О.В. Вплив соціального фактора на ефективність сільськогосподарських виробничих кооперативів// АгроІнКом. –2005.- №1-2.-С.59-61.

2. Ролінський О.В. Стратегія інвестування розвитку сільськогосподарського виробничого кооперативу/Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. Вип. 2 (45)/ Наук. ред. І.К. Бондар. - К., 2005.- С . 130-133.

3. Ролінський О.В. Формування власних інвестиційних ресурсів сільськогосподарських виробничих кооперативів// Облік і фінанси АПК.- 2005.-№ 4(6).-С. 45-49.

В інших виданнях:

1. Ролінський О.В. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських виробничих кооперативів/ Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У чотирьох частинах. Ч. 3. За ред. П.Т. Саблука, – К.:ІАЕ УААН, 2001.- С.202- 204.

2. Ролінський О.В. Ефективність діяльності сільськогосподарських виробничих кооперативів // Вісник Житомирського інженерно-технічного інституту. – 2002.- № 19.- С.264-266.

3. Ролінський О.В. Законодавчі засади інвестиційної діяльності сільськогосподарських виробничих кооперативів//Науковий вісник Національного аграрного університету - 2002.- № 52.- С. 159-162.