Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Яріш Олена Валентинівна. Інвестиційна привабливість акцій відкритих акціонерних товариств (на матеріалах Полтавської області) : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Яріш О.В. Інвестиційна привабливість акцій відкритих акціонерних товариств (на матеріалах Полтавської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 — фінанси, грошовий обіг і кредит. -Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, Харків, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і методичних підходів до оцінки інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств. У роботі виокремлено і систематизовано фактори інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств та запропоновано диференційований підхід до визначення змісту категорії „інвестиційна привабливість акцій”, зокрема для стратегічних і портфельних інвесторів. Запропоновано і обґрунтовано методичні підходи до оцінки відносної інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств для стратегічних та портфельних інвесторів на регіональному та галузевому рівнях. Розроблені методичні підходи до оцінки абсолютної інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств на основі системи неформалізованих критеріїв якості емітента.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і наукове вирішення проблеми вдосконалення теоретико-методологічних засад та інструментарію оцінки інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств. Це дозволило розробити методичні основи експрес-діагностики відносної інвестиційної привабливості галузей (підгалузей) економіки, а також методичні підходи до оцінки абсолютної інвестиційної привабливості акцій певного відкритого акціонерного товариства як інструмента підвищення ефективності процесу розміщення фінансових ресурсів інвесторів на ринку акцій.

Здійснене дисертаційне дослідження дає змогу дійти таких загальних висновків і обґрунтувати такі пропозиції:

  1. На основі ретельного аналізу структури зареєстрованих випусків цінних паперів та динаміки обсягів торгівлі на організованому та неорганізованому ринках цінних паперів в Україні, а також інвестиційних якостей, притаманних фінансовим інструментам фондового ринку України було визначено домінантне положення акцій.

  2. У процесі проведеного аналізу переваг і недоліків акціонерної форми господарювання порівняно з іншими формами організації господарських товариств було доведено пріоритетність акціонерних відносин у системі відносин власності суспільства.

  3. Розгляд і систематизація факторів, які безпосередньо або опосередковано пов’язані із діяльністю відкритого акціонерного товариства і впливають на інвестиційну привабливість випущених ним акцій, дозволили уточнити сутність поняття „інвестиційна привабливість акцій”. В основу запропонованого підходу до теоретичного тлумачення даної категорії покладено мотивацію інвестиційних дій інвестора, відповідно до чого запропоновано розмежувати поняття „інвестиційна привабливість акцій” для стратегічних і портфельних інвесторів.

4. Дослідження різних підходів до оцінки інвестиційної привабливості інструментів фондового ринку, зокрема теорії ефективного ринку, фундаментального і технічного аналізу та можливості їх адаптації для цілей оцінки фінансових інструментів сучасного фондового ринку України дозволили виділити пріоритетність методів фундаментального аналізу, логіка якого була покладена в основу запропонованих автором методичних підходів до оцінки інвестиційної привабливості акцій.

5. На основі співставлення динаміки обсягу укладених та виконаних угод з акціями на організованому фондовому України з основними макроекономічними показниками було встановлено відсутність прямої залежності між станом економіки країни та активністю її внутрішнього ринку акцій. Внаслідок цього обґрунтована необхідність адаптації методів фундаментального аналізу до умов вітчизняної економіки.

6. З метою підвищення ефективності процесу розміщення фінансових ресурсів інвесторів на ринку акцій на основі диференційованого підходу до структури інвестиційного аналізу корпоративних цінних паперів для вітчизняних і зарубіжних інвесторів запропоновано алгоритм комплексного дослідження інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств з введенням у науковий обіг понять абсолютної та відносної інвестиційної привабливості акцій на виділених етапах дослідження.

7. На основі аналізу інвестиційних процесів, що відбулися протягом 1999-2003 рр. на ринку акцій Полтавської області в роботі запропоновані заходи регіональної політики щодо регулювання фондового ринку, реалізація яких сприятиме динамічному розвитку ринку акцій Полтавської області та спричинить зростання рівня інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств регіону, зокрема:

впровадження в практику діяльності акціонерних товариств області затверджених ДКЦПФР “Принципів корпоративного управління”;

забезпечення прозорості та відкритості діяльності акціонерних товариств шляхом контролю за процесом розкриття інформації про їх діяльність;

встановлення ефективних механізмів захисту прав та інтересів інвесторів;

створення системи контролю за діяльністю професійних учасників ринку цінних паперів регіону;

створення незалежних інформаційних та рейтингових агенцій, які
надають послуги щодо економічного обґрунтування напрямків розміщення фінансового капіталу інвесторів на ринку акцій;

розробка і впровадження методики оцінки інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств регіону, адаптованої до специфічних умов функціонування ринку акцій Полтавської області.

8. У рамках запропонованого алгоритму інвестиційного аналізу акцій розроблено методичні основи експрес-діагностики відносної інвестиційної привабливості галузей (підгалузей) економіки з позицій фінансового інвестування стратегічних і портфельних інвесторів.

9. Практичну реалізацію запропонована методика знайшла у побудованих рейтингах інвестиційної привабливості галузей (підгалузей) економіки Полтавської області та інвестиційної привабливості акцій відкритих акціонерних товариств сфери машинобудування і металооброблення (без промисловості медичної техніки), рівень відносної інвестиційної привабливості якої був визначений найвищим у Полтавському регіоні.

10. Аналіз факторів інвестиційної привабливості акцій, які в залежності від мотиваційного механізму інвестора та специфіки конкретної оціночної ситуації мають різну силу впливу, викрив неможливість отримання кількісно обґрунтованої оцінки ступеня задоволення інвестиційних вимог інвестора. У зв’язку з цим розроблено методичні підходи до оцінки абсолютної інвестиційної привабливості акцій, побудованої на основі системи неформалізованих критеріїв якості емітента, зокрема ступеня надійності і достовірності публічної фінансової звітності акціонерного товариства; якості корпоративного управління; ефективності інвестування в акції; ступеня задоволення прихованих переваг відповідно до очікувань інвесторів.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Давидов О.І., Яріш О.В. Інвестиційна привабливість цінних паперів в Україні // Фінанси України. – 2001. -№ 2. – С. 130-140. -0,7 д.а.

  2. Яріш О.В. Методика вибору цінних паперів як об’єктів інвестицій // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. - 2001. -№ 5. – С.261-264.- 0,4 д.а.

  3. Яріш О.В. Проблеми використання фундаментального аналізу для оцінки інвестиційної привабливості цінних паперів //Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 164. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. -С.44-53. – 0,4 д.а.

  4. Яріш О.В. Особливості корпоративної форми господарювання в сучасних умовах соці-ально-економічного розвитку України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 192: В 4 т. Т.ІІ– Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.- С. 413-421.- 0,4 д.а.

  5. Яріш О.В. Галузевий зміст методики інвестиційної привабливості акцій //Регіональні перспективи. – 2004. – №1-2. – С. 16-18.- 0,3 д.а.

Тези доповідей:

  1. Яріш О.В., Скляр Г.П. Деякі аспекти інвестиційної діяльності в умовах реструктуризації економіки // Реструктуризація економіки та інвестиції в Україні. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Частина І. – Чернівці, 1998. -С. 41-47. – 0,6 д.а.

  2. Яриш Е.В. Инвестиционные качества акций, как основа принятия решения об инвестировании // Социально-экономические приоритеты регионального развития: Материалы Всероссийской научно-практической конференции студентов и молодых ученых. Часть ІІ. – Самара, 2002 .- С.61-63.- 0,1 д.а.

  3. Яріш О.В. Проблеми використання фундаментального аналізу для оцінки інвестиційної привабливості цінних паперів // Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної кон-ференції „Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – 252-254. – 0,1 д.а.

9. Яріш О.В. Удосконалення методики оцінки інвестиційної привабливості акцій // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины (в контексте глобализации): Материалы ІІІ Всеукраинськой научно-практической конференции. – Симферополь, 2004. – С.74-75. - 0,1 д.а.