Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Непогодіна Наталія Іванівна. Інвестиційна стратегія в управлінні розвитком промислового підприємства (на прикладі машинобудівної галузі) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Непогодіна Н.І. Інвестиційні стратегії в управлінні розвитком підприємства (на прикладі машинобудівної галузі). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Хмельницький національний університет, Хмельницький, 2008.

Дисертація присвячена питанням, пов’язаним з розвитком науково-теоретичних положень, розробкою та обґрунтуванням методичних і практичних рекомендацій з формування інвестиційної стратегії виробничого підприємства в контексті реалізації стратегії розвитку. Розкрито сутність категорій «збалансований розвиток підприємства», «інноваційно-інвестиційний потенціал підприємства». З позицій системного та еволюційного підходу розкрито завдання управління інвестиційними процесами в контексті життєвого циклу підприємства. Здійснено структурно-динамічний аналіз інвестиційних процесів у галузевому та регіональному розрізі та досліджено характеристики й детермінанти інвестиційних стратегій машинобудівних підприємств АР Крим. Сформовано методичні підходи до розроблення інвестиційної стратегії в контексті управління розвитком підприємства. З позицій інституціональної економічної теорії та теорії ігор окреслено можливості мінімізації інвестиційних ризиків через узгодження інтересів зацікавлених груп. Методами нечітких множин та експертних оцінок визначено структуру інноваційно-інвестиційного потенціалу підприємства як основу вибору його інвестиційної стратегії. Розроблено динамічну модель оцінювання збалансованості розвитку підприємства для моніторингу і коригування інвестиційної стратегії у ході її реалізації.

У дисертації зроблено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо вдосконалення теоретико-методологічних і практичних рекомендацій з формування інвестиційної стратегії машинобудівного підприємства у контексті його розвитку. Загальні висновки, сформовані за результатами досліджень, такі:

  1. Доведено, що з позицій управління розвитком підприємства основне стратегічне завдання менеджменту полягає у побудові його оптимального структурно-функціонального простору для забезпечення ефективної взаємодії системних елементів бізнесу з метою найповнішої реалізації наявних і майбутніх бізнес-можливостей, що виникатимуть у ході змін ринкової кон’юнктури та під впливом інших мікро- і макро чинників функціонування фірми. З огляду на це під стратегією збалансованого сталого розвитку підприємства запропоновано розуміти довгострокову модель його діяльності, яка розробляється для досягнення стратегічних цілей на основі систематичних, обґрунтовано-взаємоузгоджених якісних змін у бізнес-системі, що сприяє удосконаленню здійснюваних процесів, збільшенню позитивної синергетики, забезпечує нарощування підприємством конкурентних переваг і зміцнення ринкових позицій.

  2. Акцентовано, що реалізація завдань розвитку здебільшого потребує значних інвестицій, що дає підстави говорити про необхідність всебічного обґрунтування векторів і темпів розвитку для уникнення надмірного інвестиційного ризику і мінімізації інвестиційних потреб. Це потребує стратегічного підходу до управління інвестиційною діяльністю підприємства, який втілюється у інвестиційній стратегії.

  3. За результатами критично-порівняльного аналізу сутності інвестиційної стратегії встановлено, що її основним завданням є забезпечення довгостроковості функціонування і зростання ринкової вартості підприємства. Аргументовано, що це потребує її розроблення з дотриманням принципів збалансованості та коеволюції, здійснимості та економічності, поліваріантності та ефективності, обмеженої раціональності та узгодженості інтересів зацікавлених груп.

  4. На основі структурно-динамічного аналізу інвестиційних процесів в Україні встановлено невідповідність напрямів і обсягів інвестування завданням економічного розвитку національної економіки. Діагностування здатності низки машинобудівних підприємств АР Крим до розвитку, проведене на основі порівняння динаміки індексів авансованого капіталу, виручки від реалізації продукції і прибутку («золоте правило економіки підприємств») засвідчило недотримання значною кількістю досліджуваних підприємств правила забезпечення стійкості економічного розвитку, особливо за індексами прибутковості. Висловлено припущення, що це є наслідком нехтування інноваціями як джерелами збільшення прибутковості господарювання.

  5. З метою вдосконалення стратегічного управління розвитком машинобудівних підприємств запропоновано доповнити існуючу практику формування інвестиційної стратегії наступним методичним інструментарієм:

методичними рекомендаціями для аналізу сили впливу на прийняття стратегічних інвестиційних рішень основних зацікавлених груп, що даватиме змогу окреслити поле торгу між ними і визначати ймовірність досягнення компромісу при прийнятті інвестиційних рішень, сприяючи тим самим зменшенню інвестиційних ризиків та інвестиційних витрат;

методичними рекомендаціями для оцінювання рівня інноваційно-інвестиційного потенціалу машинобудівного підприємства на основі методології нечітких множин з метою визначення його здатності реалізувати стратегію розвитку;

модифікованою методикою SWOT- аналізу, яка дає змогу окреслити коло інвестиційних рішень для вдосконалення бізнес-системи підприємства, що сприятиме нарощуванню потенціалу розвитку;

конкретизацією завдань стратегічного маркетингу для прогнозування перспективних напрямів розвитку підприємства, які можуть бути покладені в основу інвестиційних рішень;.

методичними рекомендаціями для оптимізації портфеля реальних інвестиційних проектів машинобудівного підприємства з урахуванням їх здатності забезпечувати збалансований розвиток підприємства. Запропоновано оцінювати збалансованість розвитку підприємства на основі побудови динамічної моделі управління інвестуванням розвитку, яка ґрунтується на «золотому правилі економіки підприємства» та доповнена низкою інших показників, що описують бажану динаміку розвитку і внесок у цю динаміку інвестиційних чинників.

Практична реалізація сукупності сформованих науково-теоретичних положень і методичних рекомендацій щодо вдосконалення процесу формування інвестиційної стратегії сприятиме підвищенню ефективності інвестиційних рішень і збільшенню потенціалу розвитку вітчизняних машинобудівних підприємств.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Непогодіна Н.І. Стратегічне управління інвестиційною діяльністю у реалізації завдань розвитку підприємства / Н.І. Непогодіна // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2007. – №6, т.2. – С.93-98. (0,54 д.а.)

  2. Непогодіна Н.І. Теоретико-методологічні основи інвестування розвитку підприємства / Н.І. Непогодіна, В.В. Стадник// Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 12. – С.44-48. Внеском автора є визначення характе-ристик бізнес-системи, що забезпечують її синергію і їх вплив на зміст інвестиційної діяльності при плануванні розвитку підприємства (0,28 д.а.).

  3. Непогодіна Н.І Концепція стратегічного маркетингу у формуванні інвестиційного портфеля виробничого підприємства / Н.І. Непогодіна // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2007. – № 6, т.3. – С. 326-330 (0,41 д.а.)

  4. Непогодіна Н.І. Інноваційно-інвестиційні стратегії в управлінні ринковою вартістю підприємства: Монографія / Стадник В.В., Рудніченко Є.М., Непогодіна Н.І., Томаля Т.С. – Хмельницький: ХНУ, 2008. – 302 с. Внеском автора є формування методичних підходів до розроблення інвестиційної стратегії підприємства (2,41 д.а.)

  5. Непогодіна Н.І. Проблеми підвищення рівня інноваційності інвестиційної діяльності вітчизняних підприємств / Н.І. Непогодіна // Наукові праці ДонНТУ. Серія економічна. Випуск 32-2. – 2008. – С.72-78. (0,63 д.а.)

  6. Непогодіна Н.І. Вплив інноваційно-інвестиційних процесів на можливості збільшення ринкової вартості машинобудівних підприємств Хмельницької області / М.А. Йохна, Н.І. Непогодіна, Т.С. Томаля // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2008. – № 3. ч.1. – С. 127-133. Внеском автора є аналіз інноваційної спрямованості інвестиційних процесів в Україні (0,4 д.а.).

  7. Непогодіна Н.І. Дослідження інвестиційних стратегій підприємств машинобудівної галузі АР Крим / Н.І. Непогодіна // Культура народів Причорномор'я. Вісник Таврійського нац. у-ту. – Сімферополь: «Крим», 2008. – № 144 – С. 34-39 (0,71 д.а.)

  1. Непогодіна Н.І. Формування компонентної структури і оцінка рівня інноваційно-інвестиційного потенціалу промислового підприємства / Н.І. Непогодіна, М.А. Йохна // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2008. – С. 123-130 (Внесок автора – методика оцінювання рівня інноваційно-інвестиційного потенціалу підприємства) (0,6 д.а.).

в інших виданнях:

  1. Непогодіна Н.І. Проблеми інвестиційного забезпечення інноваційного розвитку виробничих підприємств / Н.І. Непогодіна // В зб. «Управління інноваційним розвитком підприємств України в умовах світових інтеграційних процесів». – Дніпропетровськ: ДнНУ, 2007. – С.84-87.

  2. Непогодіна Н.І. Фінансові аспекти інвестиційного забезпечення інноваційного розвитку виробничих підприємств / Н.І. Непогодіна // В зб. «Інвестиційні пріоритети епохи глобалізації: вплив на національну економіку та окремий бізнес». – Дніпропетровськ: ДнНУ, 2008. – С. 46-48.