Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


318. Сидорченко Тетяна Федорівна. Інвестиційне забезпечення розвитку будівельного комплексу регіону: дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Сидорченко Т.Ф. Інвестиційне забезпечення розвитку будівельного комплексу регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2005.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних, методичних і прикладних аспектів інвестиційного забезпечення розвитку будівельного комплексу регіону та обґрунтуванню напрямів вдосконалення їх використання. Проведено аналіз інвестиційних процесів в Україні, визначена сутність інвестицій, їх провідна роль в умовах трансформаційної економіки; розглянуто сучасні особливості таких основних понять, як “інвестиційна діяльність”, “інвестиційний процес”, “інвестиційний ринок”. Досліджено, спираючись на зарубіжний досвід, методичні підходи і напрямки регулювання інвестиційної діяльності, фактори активізації їх впливу в регіоні. Проаналізовано сферу капітального будівництва як передумову ефективного розвитку інвестиційного ринку регіону. Запропоновано, з метою підвищення ефективності інвестиційної діяльності в регіоні ввести додаткову ланку інвестиційного ринку регіону - інвестиційно-будівельний комплекс, як сукупність виробничих і невиробничих галузей, включаючи управління, що забезпечують здійснення інвестиційної діяльності у формі капітальних вкладень у регіональних межах, а також реалізацію державної політики в житловій сфері. Подано методичні розробки автора стосовно обгрунтування заходів та визначення інструментів підвищення ефективності використання інвестиційних ресурсів регіону, спираючись і використовуючи можливості будівельного комплексу.

У дисертації досліджено теоретичні проблеми і запропоновано методи формування взаємодії господарських суб’єктів будівельно комплексу в регіоні пов’язаних інвестиційними процесами, що дозволяє зробити наступні висновки:

1. Пропонується розглядати процес інвестування як стратегічно спрямоване вкладення різних економічних ресурсів, здійснюване з метою набуття суб’єктом (групою інвесторів) індивідуальних конкурентних переваг щодо одержання в будь-якій формі (фінансових, майнових, нематеріальних і ін.) вигод у майбутніх періодах. Відповідно, інвестування являє собою спосіб впливу фінансових відносин на господарський процес, у результаті якого з’єднуються ті, хто пропонує тимчасово вільні кошти, із тими, хто їх потребує.

2. Основними складовими інвестиційного ринку є інвестиційний попит та інвестиційна пропозиція, які взаємодіють таким чином, що при нормальному інвестиційному кліматі й інвестиційній активності досягається їхній відносний збіг, рівновага. У якості продавців на ринку інвестиційних товарів, які формують інвестиційну пропозицію, виступають їхні виробники, продавці цінних паперів і інші постачальники інвестиційних товарів.

3. Підготовці будівництва, власне будівництву і реалізації будівельної продукції (здача готового об’єкта будівництва в експлуатацію) відповідають три стадії кругообігу капітальних вкладень: 1) виробництво як продуктивна форма створення основних фондів; 2) реалізація як форма перетворення будівельної продукції в основні фонди і 3) підготовка наступного циклу відтворення з метою чергового перетворення грошових фондів у продуктивні.

Роль капітального будівництва в інвестиційному процесі полягає в наступному:

капітальне будівництво бере участь в освоєнні (здійсненні) капітальних вкладень;

капітальне будівництво забезпечує ріст основних фондів виробничих потужностей підприємств і, отже, сприяє розвитку галузей народного господарства; розвитку виробництва і підвищенню добробуту населення;

забезпечуючи застосування на підприємствах нової техніки і технології, будівництво сприяє впровадженню досягнень науково-технічного прогресу у виробництво;

особлива роль будівництва в процесі створення виробничих підприємств полягає в тому, що, здійснюючи поряд зі зведенням будинків і споруд монтаж технологічного, енергетичного й іншого видів устаткування, воно забезпечує умови для введення в дію заводів, фабрик, комбінатів і, таким чином, завершує загальний процес їхнього створення;

до будівельної галузі відносяться проектні організації і, отже, проектно-вишукувальні роботи, пов’язані з розробкою будівельних інвестиційних проектів як підготовчою стадією будівельного виробництва.

4. Для успішної реалізації іпотеки необхідне створення законодавчо – нормативної бази, яка визначає умови іпотеки, доступні для широкої маси споживачів. Для цього необхідно розробити і затвердити для умов регіону Концепцію розвитку системи іпотечного житлового кредитування, у якій поряд із визначеними умовами для розвитку системи в цілому запровадити також конкретні напрямки удосконалювання законодавчої і нормативної бази як на рівні центру, так і на рівні регіонів. Активізувати і розширити коло банків, які послідовно і професійно будуть здійснювати операції по довгостроковому іпотечному житловому кредитуванню населення. З цією метою доцільно утворити регіональне іпотечне агентство (РІА) основними задачами якого є організація в регіоні вторинного ринку іпотечних кредитів і створення системи рефінансування іпотечних кредитів, наданих банками.

5. Структурою, здатною взяти на себе рішення всього комплексу задач, пов’язаних з організацією житлового будівництва в сучасних умовах, можуть виступити регіональні фінансово-будівельні групи (ФБГ). При цьому регіональні ФБГ виступають у ролі забудовника (девелопера), що включає: вибір економічно ефективного проекту; створення чи перетворення об’єкта нерухомості (забудова незасвоєної ділянки землі, реконструкція будинку й ін.); одержання всієї необхідної передбаченої законодавством документації і дозволів на реалізацію проекту; пошук інвесторів; визначення умов залучення інвестицій і позикових коштів; розробка механізмів обороту коштів і форм їхнього повернення; добір і залучення підрядників; контроль над здійсненням робіт.

6. Підвищенню ефективності інвестиційної діяльності сприятиме зміна організаційної системи управління будівельним комплексом області, задач органу управління інвестиційно-будівельного комплексу, серед яких: створення конкурентного середовища серед потенційних виконавців замовлень; проведення конкурсів як на проектні рішення, так і на одержання замовлень на будівництво; формування банку даних по проектах замовлень на перспективне будівництво; розробка і здійснення єдиної інвестиційної політики в сфері комплексної забудови області об’єктами соціального і виробничого призначення, влаштування інженерної, транспортно–дорожньої й інших видів обласної інфраструктури.

7. Проведене дослідження показало, що інвестиційно-будівельна діяльність в регіоні реалізується визначеною системою виробничих, функціональних, організаційних і інституціональних структур, утворюючих інвестиційно-будівельний сектор регіону, для яких запропоновано концептуальну модель кругообігу інвестицій.

Модель буде функціонувати за умови, що :

1) сумарна величина первинних витрат інвесторів при ефективній організації інвестиційно-будівельного циклу (на базі ефективного інвестиційного проекту) повинна бути менша за сумарну величину приведених з врахуванням фактору часу доходів (результатів), які утворяться в інвесторів у період терміну окупності капітальних вкладень;

2) вторинні і наступні доходи інвесторів, одержувані ними після терміну окупності капітальних вкладень, забезпечують можливість здійснення вторинних і наступних витрат з метою розширеного відтворення основних фондів.

Публікації автора:

У фахових виданнях

1. Сидорченко Т.Ф. Проблеми фінансування житлового будівництва та можливі шляхи їх вирішення // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України (щорічник наукових праць). Випуск ХХІУ/НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. -Львів, 2001. - С.103-111.

2. Сидорченко Т.Ф. Деякі питання відновлення конкурентноспроможних виробництв в регіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону (щорічник наукових праць). Випуск ХХХІ / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2001.- С.218-226.

3. Сидорченко Т.Ф. Спільні підприємства як фактор активізації інвестиційних програм в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні (збірник наукових праць). Випуск 2 (ХХХІІІ)/НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. Частина 2 – Львів, 2002.- С.47-51.

4. Н.І.Гомольська, Т.Ф.Сидорченко. Розвиток інфраструктури як фактор активізації інвестиційних процесів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово інвестиційна діяльність (Збірник наукових праць). Випуск 6 (ХХХУІІ) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2002. – С.380-387. Особистий внесок автора полягає в розгляді питань формування і функціонування інвестиційного ринку.

5. Сидорченко Т. Роль капітального будівництва у розвитку інвестиційного ринку регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики (Збірник наукових праць). Випуск 2 (ХL) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. Частина 2.– Львів, 2003. – С.11-15.

6. Т.Ф.Сидорченко. Інвестиційно-будівельний комплекс як механізм активізації інвестиційної діяльності в регіоні //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України (Збірник наукових праць). Випуск 5 (ХLІІІ) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2003. – С.357-366.

В інших виданнях

1. Інфраструктурне забезпечення конкурентної економіки регіонів (методологія і механізми) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Ред.кол.: науковий редактор д.е.н., проф. П.Ю.Бєлєнький. – Львів, 2002. – 308с. Розд. 3.2 Інвестиційний ринок та його інфраструктурні механізми с.124-152. Особистий внесок: окреслено стан інвестування, описані суб’єкти які беруть участь в інвестиційному процесі та їх роль в інфраструктурі інвестиційного ринку, визначено комплекс заходів, які впливають на ефективність інвестування.

2. Сидорченко Т. Про заходи щодо реформування принципів оцінки вартості будівництва // Науковий вісник. Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду. Випуск ІІІ / Чернівецький торговельно-економічний інститут. – Чернівці, 2001. – С. 113-117.

3. Сидорченко Т.Ф. Переорієнтування капіталу як ефективний мікроінструмент регіональної політики // Социально-экономические аспекты промышленной политики: теоретические аспекты регионального развития и модели инновационного развития территорий. Материалы докладов всеукраинской научно-практической конференции “Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины” В 2т.– Донецк: Институт экономики промышленности НАН Украины, 2002. – Т.1. – С. 224-227.