Ісько Катерина Дмитрівна. Іридофакопротезування хворих з частковою посттравматичною аніридією : Дис... канд. наук: 14.01.18 - 2002.
Анотація до роботи:
Ісько К.Д. Іридофакопротезування хворих з частковою посттравматичною аніридією. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спецiальністю 14.01.18 – очні хвороби. Інститут очних хвороб і тканинної терапії iм. В.П.Філатова, АМН України, Одеса, 2002.
Дисертація присвячена підвищенню ефективності хiрургiчного лікування хворих з част-ковою посттравматичною аніридією шляхом удосконалення методу – іридофакопротезування, застосовуючи модифiкований iридопротез з вуглецевим покриттям. В експерименті на кролях вивчена переносимiсть тканинами ока рiзних видiв лавсанових трансплантатів. Встановлено, що тканини ока кролів більш толерантні до лавсанового матеріалу з вуглецевим покриттям, аніж до лавсану без такого покриття. Запропоновано модифіковану модель лавсанового іридопротезу з вуглецевим покриттям. При клiнiчному застосуваннi модифiкованого iридопротезу у хворих з посттравматичною аніридією ступiнь вираженостi запальної реакції в ранньому післяоперацій-ному періоді був менший порiвняно з реакцією на іридопротези без такого покриття, що сприяло уникненню ускладнень упродовж ранніх і віддалених термінiв спостережень. Підвищення гостро-ти зору до 0,3-1,0 на момент виписки при імплантації іридопротезів з вуглецевим покриттям досягнуто у 87,5% хворих проти 57,1% пацієнтів, яким імплантовані іридопротези без вуглецевого покриття.
Обширнi повнi посттравматичнi колобоми райдужної оболонки, що складають 35,3-57,7% ушкоджень її при важких травмах ока, можуть бути усуненi шляхом iридопротезування, проте сучаснi iридопротези мають недолiки, одним з яких є недостатня бiосумiснiсть. Це зумов-лює пошук нових бiоiнертних матерiалiв для iридопротезування та модифiкацiю ранiше запропо-нованих моделей штучної райдужки, що є актуальною проблемою сучасної офтальмохiрургiї.
Модифіковано модель лавсанового іридопротезу шляхом нанесення на її поверхню вуг-лецевого покриття і cтворена комбінація такого іридопротезу з ІОЛ для використання в хiрур-гiї часткової посттравматичної аніридії.
Експериментальними дослідженнями встановлено, що тканини ока більш толерантні до лавсанового матеріалу з вуглецевим покриттям, аніж до лавсану без такого покриття, на що вказує ареактивний перебіг раннього післяопераційного періоду в 59,4% випадків проти 33,3% випадків відповідно.
Гістологічні зміни в оболонках заднього відділу ока при імплантації забарвленого лавсанового матеріалу і лавсану з вуглецевим покриттям як на ранніх, так і у віддалені терміни експерименту - відсутні. Зміни, що спостерігались у структурах переднього відділу ока, є проявом посттравматичної регенерації і реакції на механічну дію трансплантатів. У віддалені терміни спо-стереження (до 12 місяців) навколо лавсанових трансплантатів з вуглецевим покриттям сполучна тканина утворюється неiнтенсивно.
5. При імплантації іридопротезів з вуглецевим покриттям і стандартних ІОЛ в клінічних умовах вираженість запальної реакції в ранньому післяопераційному періоді знижується: аре-активний перебіг (0 ступінь) мав мiсце у 68,8% хворих проти 23,8%, яким імплантовані іри-допротези без цього покриття; запальна реакція легкого ступеня при імплантації іридопротезів з модифікованою поверхнею і стандартних IОЛ відзначена у 31,2% пацієнтів, а запальна реакція середнього і вираженого ступенів у них була відсутня. За умови iмплантацiї iридопротезiв без вуглецевого покриття запальна реакцiя середнього ступеня i виражена в ранньому пiсляопе-рацiйному перiодi спостерiгалась у 42,8% випадкiв, що стало причиною ускладнень (зменшення глибини передньої камери, сполучнотканинна плівка на поверхні іридопротезу, дегiстенцiя корнеосклерального розрiзу).
6. Підвищення гостроти зору до 0,3 і вище при імплантації іридопротезів з вуглецевим покриттям досягнуто на момент виписки зi стацiонару у 87,5% хворих проти 57,1% пацієнтів, яким були імплантовані іридопротези без вуглецевого покриття.
7. Запропоновано модифiкований лавсановий iридопротез з вуглецевим покриттям з по-лiпшеною бiосумiснiстю для вiдновлювального лiкування хворих з частковою посттравматичною анiридiєю в хiрургiчнiй практицi спецiалiзованих вiддiлень.
Ісько К.Д., Мальцев Е.В., Венгер Г.Ю., Клименкова Н.Т., Прокопчук О. Є. Експериментальне вивчення деяких модифікованих зразків лавсану як матеріалу для інтраокулярного протезування // Український науково-медичний молодіжний журнал. - 1998. - № 2-3. - С.49-51.
3. Венгер Г.Е., Исько Е.Д. Сравнительная эффективность частичного иридопротезирования с помощью двух моделей лавсановых иридопротезов // Український медичний альманах. - 2000. - Т. 3. - № 4. - С. 38-42.
4. Венгер Г.Е., Исько Е.Д. Клинические результаты применения иридопротезов с модифицированной углеродсодержащим покрытием поверхностью // Офтальмол. журн. – 2001. - № 2. - С.56-61.
5. Патент України А 61 F 2/14, 9/00 № 9688 А. Трансплантат для протезування райдужної оболонки при анірідії /Венгер Г.Ю., Клименкова Н.Т., Прокопчук Є.О., Ісько К.Д. Заявл. 27.11.95; Опубл. 30.09.96 // Промислова власнiсть. – Офiцiй-ний бюл. № 3. - С. 3. 1. 65.
6. Венгер Г.Ю., Клiменкова Н.Т., Прокопчук Е.А.,Солдатова А.М., Icько К.Д. Колеснiченко С.В. Новi можливостi удосконалення офтальмологiчних iмплантатiв // Тези IV мiжнародної конференцiї з офтальмологiї. - Київ, 1998. - С. 67-68.
7. Venger G., Isko E. Surgical reabilitation of the patient with traumatic aniridia // XXVIII Internation congress of ophthalmology. - Amsterdam, 1998. - P. 191.
8. Isko E.D., Maltzev E.W., Venger G.Е. New meshy lavsan for iridoprosthesis // Abstrac Joint European Association for Vision and Eye Research. Palma de Mallorca, 1998. - P.43.