Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Шквира Зінаїда Андріївна. Історія плуга в Україні в ХІХ - на початку ХХ століття : Дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / Центральна наукова сільськогосподарська бібліотека УААН. — К., 2002. — 224арк. — Бібліогр.: арк. 186-209.



Анотація до роботи:

Шквира З.А. Історія плуга в Україні в ХІХ – на початку ХХ століття.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. - Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України. – Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі визначення ролі і місця України в здобутках сільськогосподарського машинобудування Росії в ХІХ – на початку ХХ століття та відродження забутих імен творців вітчизняної історії науки і техніки з метою виявлення напрямків, закономірностей і тенденцій історичного розвитку конструкції плуга для використання їх у науково-технічному прогнозі плугобудування України, удосконалення інтеграції науки і техніки у виробництво, реконструкції національної історії науки і техніки. Дослідженнями встановлено основні стадії формування схематичних ознак плуга зародкового періоду, який бере свій початок з кінця неоліту і завершується в ХVІ столітті. Проаналізовано в хронологічному порядку процес розробки і удосконалення конструкції плуга у світовому контексті в період з середини ХVІІ до початку ХХ століття, на основі чого виявлено основні закономірності та тенденції цього процесу. Визначено основні етапи плугобудування в Україні як головного центру сільськогосподарського виробництва всеросійського значення. Однією із величних постатей в історії науки і техніки України є маловідомий широкому науковому загалу дослідник і педагог, вчений і винахідник, випробувач і громадський діяч професор Київського політехнічного інституту Камілл Гаврилович Шіндлер, дослідження життя і діяльності якого наведені в дисертації.

1. Комплексний аналіз історії розвитку плуга дозволив виявити основні закономірності і тенденції удосконалення конструкції та технології його виготовлення, а також скласти хронологію його еволюції, що дало можливість відтворити у світовому контексті цілісну історико-наукову картину цього найважливішого знаряддя землероба.

2. Розроблено періодизацію еволюції плуга, що включає: зародковий період (з кінця епохи неоліту і до ХVІІ століття), у якому завершилось формування загальної схеми конструкцією “римського” плуга; період визрівання ідей і теорій (з другої половини ХVІІ століття до 70-х років ХІХ століття), у якому почали залучатись наукові знання, досвід суміжних галузей, з’явились наукові розробки по теорії плуга; період бурхливого розвитку конструкції плуга (з 70-х років ХІХ століття і до середини ХХ століття), у якому землеробська механіка стала вже, як сформована і розвинена галузь наукових знань із своїм предметом, засобами, методами і чітко окресленою ділянкою досліджень.

3. Сформульовано історичний принцип конструктивної недостатності: кожна наступна конструкція плуга зароджується на базі попередньої шляхом введення до останньої додаткового (недостаючого) конструктивного елемента нової якості (геометричних або технологічних нововведень) відповідно запитам суспільства при конкретних суспільно-економічних умовах, переходячи з одного технічного рівня на принципово інший. Цей принцип може бути використаний при створенні нових конструкцій плуга.

4. Встановлено, що енергетичні джерела, починаючи від використання мускульної сили до сучасної тракторної тяги, на всіх етапах еволюції плуга впливали не тільки на його конструктивне удосконалення, а й на якість та продуктивність орних робіт, технологію обробітку грунту й урожайність. Ця закономірність може бути підставою для розробки плуга принципово нового конструктивного рішення з появою нових перспективних енергетичних засобів у майбутньому.

5. Значний внесок у розвиток конструкції і теорії плуга зробили діячі науки, техніки і виробництва різних професій (годинникар і президент країни, хлібороб і служитель культу, коваль і підприємець, слюсар і винахідник, інженер і педагог, вчений і фермер) і різної національності (українець і росіянин, американець і італієць, німець і англієць, француз і австрієць, словак і поляк), що свідчить про загальнолюдську значимість створення основного знаряддя землероба.

6. У теоретичному плані найбільшу зацікавленість дослідників і творців плуга на всіх етапах історії його розвитку викликали: доцільність форм та контурів, стан поверхні робочих органів; загальна компоновка конструкції; застосування нових джерел енергії та допоміжних механізмів, які визначали технічну досконалість знаряддя і якість оранки. Ці питання актуальні і нині на шляху удосконалення сучасної та розвитку нової грунтообробної техніки в Україні.

7. Виділено 5 етапів історії розвитку плугобудування в Україні, які дають якісну характеристику його розвитку, а саме: зародження плугобудування (1832-1862 рр.) на основі створення майстерень і невеликих заводів; інтенсивний розвиток плугобудування (1862-1881 рр.) і зростання потужностей заводів завдяки урядовому сприянню; криза галузі (1881-1885 рр.) через митну та цінову політику держави; відновлення галузі (1885-1894 рр.) завдяки розвитку власної металургії; досягнення світового рівня цієї галузі (1894-1913 рр.), яка стала конкурентоспроможною.

8. Значний внесок у теорію і практику плуга зробив професор К.Г.Шіндлер, який у період розквіту творчих сил працював у Київському політехнічному інституті в оточенні таких відомих вчених, як Д.Д. Арцибашев, Ю.А.Вейс, Є.П. Вотчал, В.Л.Кирпичов, В.І.Нагібін, С.В.Полєтаєв, С.П.Тимошенко, М.П.Чирвінський та інші, які в значній мірі визначали рівень науки і техніки своєї доби, в тому числі й аграрної, і заклали основи її розвитку в Україні.

9. Аналіз і синтез історичних матеріалів архівів Києва, Москви і Твері, а також літературних джерел дозволили ввести в науковий обіг маловідомі раніше джерела з життя і діяльності професора К.Г.Шіндлера, що дає змогу повернути із забуття величну постать вченого в галузі сільськогосподарської механіки взагалі, механізації обробітку грунту і випробувальної справи зокрема. Встановлено, що професор К.Г.Шіндлер першим, поєднавши агрономічний та інженерний напрями дослідження, збагнув значення і вплив способу механічного обробітку грунту та конструктивної досконалості землеробського знаряддя на продуктивність обробітку грунту та урожайність; започаткував у 1899 році в Україні спеціальний курс сільськогосподарського машинобудування; першим в Європі науково обгрунтував функції станції випробування землеробських машин і знарядь, заснувавши і очоливши таку при КПІ, яка була першою діючою станцією в Росії, чим закріпив пріоритет нашої країни у випробувальній справі.

СПИСОК

опублікованих праць здобувача за темою дисертації:

  1. Вергунов В.А., Мудрук О.С., Шквира З.А. Нарис історії плуга: до сторіччя видання альбому проф. К.Г.Шіндлера “Политипажи, эскизы и чертежи машин-орудий современнаго сельскаго хозяйства”. - К.: Аграрна наука, 2002. - 54 с. (Здобувачем опрацьовано першоджерела з історії розвитку плуга)

  2. Шквира З.А. Історичні аспекти формування загальної схеми конструкції стародавнього плуга / Історія української науки на межі тисячоліть. - К., 2001. - Вип. 6. - С.192-198.

  3. Шквира З.А. Факти з історії рушійної тяги грунтообробного знаряддя / Історія української науки на межі тисячоліть. - К., 2002. - Вип. 7. - С.198-204

  4. Шквира З.А. Історія розвитку теорії плуга / Історія української науки на межі тисячоліть. Вип. 8. - К., 2002. - С.252-258

  5. Вергунов В.А., Мудрук О.С., Шквира З.А. Хронологія розвитку плуга до першої чверті ХХ століття / Наукові праці Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського. Вип. 11 // НАН України. Нац. Б-ка України ім. В.І.Вернадського. АБУ; Редкол.: О.С.Онищенко (гол.) та ін. – К., 2003. – С. 547-560 (Здобувачем здійснено пошук та опрацювання першоджерел)

  6. Спосіб регулювання положення плуга по відношенню до трактора: Патент. Україна. / А.С.Шквира, В.Г.Мироненко, І.П.Масло, М.С.Левчук, В.К.Крохмаль, З.А.Шквира.- № 499986; Заявл. 30.07.2002; Опубл. 15.10.2002, Бюл. № 10. – 3 с. (Творчі проблемні питання вирішувалися авторами спільно. Внесок здобувача складає 15%.)

  1. Вергунов В.А., Мудрук О.С., Шквира З.А. Замітки з питань підготовки інженерних кадрів для села в Україні на початку ХХ століття / Вісник Харківського держ. техн. ун-ту с.-г. – Х., 2001. - Вип. 8, Т. І. - С.126-129. (Здобувачем опрацьовано наукові джерела)

  2. Витоки вчення про землеробські машини і знаряддя професора К.Г.Шіндлера: (до 100-річчя видання атласу “Політипажі, ескізи і креслення машин-знарядь сучасного сільського господарства”) / Д.Г.Войтюк, З.А.Шквира, В.А.Вергунов, О.С.Мудрук // Науковий вісник НАУ. - К., 2003. - Вип. 60. - С.119-128 (Здобувачем надано результати дослідження науково-практичної діяльності проф. К.Г.Шіндлера)

  3. Погорілий Л.В., Мудрук О.С., Шквира З.А. Історія зародження системи випробування сільськогосподарської техніки в Україні / Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для с.-г. України : Збірник наук. праць // УкрНДІ по прогнозуванню та випробуванню техніки і технологій для с.-г. виробництва (УкрНДІПВТ).-Дослідницьке, 2003. - Вип. 6 (20), Т.1. - С.43-50 (Здобувачем здійснено пошук та опрацювання архівних матеріалів)

  4. Мудрук О.С., Хоменко Т.В., Шквира З.А. Фрагменти історії грунтообробного знаряддя, перші автоплуги // Актуальні проблеми історії аграрної науки півдня України: Матеріали науково-практичного семінару. – К., 2000. – С.20-21 (Здобувачем систематизовано історичні факти)

  5. Шквира З.А. Історія формування теорії плуга // Актуальні проблеми аграрної науки та освіти України: регіональний аспект: Матеріали ІІ науково-практичного семінару / УААН. Від-ня регіональних центрів наук. забезп. АПВ. ЦНСГБ. Закарпат.ін-т АПВ. - К., 2003. - С.65-68

  6. Вергунов В.А., Мудрук О.С., Шквира З.А. До 100-річчя фундаментальної роботи професора К.Г.Шіндлера: популяризація технічних знань в Україні / Бібліотеки, видавництва, розповсюджувачі друкованих та електронних видань: партнерство і співробітництво: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції. - К.: 12 листопада 2002 р.(http://www.gntb.n-t.org/sb/conf02_td.htm; vergunov-1_s.rtf) (Здобувачем проаналізовано і упорядковано наукову літературну спадщину проф. К.Г.Шіндлера)

  7. Вергунов В.А., Мудрук О.С., Шквира З.А. Роль бібліотечних фондів у дослідженні наукових шкіл України / Бібліотеки, видавництва, розповсюджувачі друкованих та електронних видань: партнерство і співробітництво: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції. - К.: 12 листопада 2002 р. (http://www.gntb.n-t.org/sb/conf02_td.htm; vergunov-2_s.rtf) (Здобувачем упорядковано зібраний матеріал)

  8. Шквира З.А., Мудрук О.С. Науково-технічні досягнення і управління сільськогосподарським виробництвом на межі ХІХ-ХХ століть / Управління організацією: регіональні аспекти: Матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції. - К.: Політехніка, 2002. - С.352-353 (Здобувачем здійснено опрацювання та узагальнення першоджерел)

  9. Мудрук О.С., Шквира З.А. Сільськогосподарські виставки, конкурси та випробування сільськогосподарської техніки в ХІХ - на початку ХХ століття / Історія освіти, науки та техніки в Україні: Тези доповідей та повідомлень Першої конф. молодих вчених та спеціалістів. - К., 2002. - С.10-12 (Здобувачем здійснено пошук та опрацювання наукової літератури)