Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


83. Лопатюк Наталія Іванівна. Якісні прислівники на - ly в лінгвокогнітивному аспекті (на матеріалі англійської художньої прози): дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Лопатюк Н.І. Якісні прислівники на -ly в лінгвокогнітивному аспекті (на матеріалі англійської художньої прози). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2005.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню структурно-синтаксичних, лексичних та функціональних особливостей якісних прислівників на -ly, що виражають категорію якості в художньому тексті, з позицій когнітивної лінгвістики. Роботу виконано на матеріалі художніх текстів Британського національного корпусу загальним обсягом 16 377 726 слів. Встановлено належні до мови-системи базові синтаксичні моделі та їх мовленнєві реалізаційні варіанти, визначено прототипічну структуру вираженої досліджуваними одиницями мовної категорії якості, відтворено картину реалізації лексичних фреймів з якісними прислівниками на -ly, розкрито функціональний потенціал даних одиниць.

Виступаючи засобом вираження мовної категорії якості, якісні прислівники на -ly є конституентами 53 синтаксичних моделей, що фіксують положення якісного прислівника на -ly по відношенню до означуваного дієслова-предиката в реченні. З них 39 синтаксичних моделей, які складають 73,58% усіх встановлених з даними прислівниками, виступають мовленнєвими реалізаційними варіантами 15 належних до мови-системи базисних моделей, кожна з яких фіксує елементний склад відповідного блоку реалізаційних моделей. Решта 14 моделей, що складають 26,42% від загальної кількості встановлених синтаксичних моделей, не мають аналогових варіантів. Частотність їх вживання невисока, кількість зафіксованих у них прислівників із числа досліджуваних не перевищує дві одиниці.

З точки зору представлення в синтаксичній побудові речення виражена досліджуваними якісними прислівниками на -ly мовна категорія якості є за структурою прототипічною категорією. Її ядро з усіма досліджуваними прислівниками формують синтаксичні моделі-прототипи, що, виражаючи об’єктивно існуючі відношення між дією та її якісною характеристикою, втілюють найбільш характерні риси категорії якості. Інші моделі, залежно від відстані, на якій вони знаходяться від прототипічного ядра, формують ближню і дальню периферію, окремі з них є зонами перетину з категорією оцінки.

Синтаксична модель, в якій прислівник займає положення безпосередньо після означуваного дієслова (V+Adv), є центральною моделлю ядерної зони для всіх досліджуваних одиниць. Вона відзначається найвищою частотністю вживання і в більшості випадків охоплює в середньому 50-60% досліджуваного матеріалу (лише для прислівника softly цей показник становить 84%). Цим самим, з одного боку, підтверджується думка більшості лінгвістів про те, що позиція адвербіального компонента по відношенню до дієслова у такій моделі є найбільш характерною і безумовно домінуючою, тобто нормою. З іншого боку, такий частотний розподіл між “нормативною” та іншими моделями свідчить про тенденцію наближення зафіксованого в них способу вираження якісної ознаки дії до моделі, що відображає традиційно нормоване бачення якісної ознаки у постпозиції по відношенню до означуваної дії. Це, в свою чергу, дозволяє припустити, що поняття норми не є абсолютним і може бути застосоване не лише до зазначеної моделі, а й до інших моделей ядерної зони, а також ближньої та дальньої периферії. Причину цього вбачаємо у відображенні в граматиці, до якої належать встановлені нами синтаксичні моделі, змін у способі мислення сучасної людини – творця художнього тексту як повноправного члена суспільства, який прагне до найбільш адекватного вираження своїх думок та почуттів у певну епоху розвитку соціуму.

Активовані мовною реалізацією категорії якості лексичні фрейми належать до розряду класифікативних фреймів сполучуваності. Вони передають знання і думки про регулярно повторювану ситуацію, якою є мовна реалізація категорії якості, що проявляється у сполученні дієслова та конкретного якісного прислівника на -ly, а отже, відображають закріплений в мові досвід всіх її носіїв, є виразниками колективного знання. Всього з досліджуваними прислівниками зафіксовано 29 семантичних груп дієслів. З огляду на показники частотності вживання в тексті, лексичним прототипом по відношенню до прислівників abruptly, sharply, softly, desperately та happily виcтупає лексичний фрейм, який фіксує сполучення даних одиниць з дієсловами мовлення. Лексичний фрейм, слоти якого заповнені дієсловами руху, виступає прототипічним для прислівників slowly та joyfully. Для прислівника despairingly найбільш репрезентативним утворенням є фрейм, в якому зафіксовано сполучення даного прислівника з дієсловами розумової діяльності.

Характерний для художнього стилю високий ступінь варіантності синтаксичних моделей, наявність безаналогових синтаксичних моделей та контекстів, можливість моделювання в яких відсутня, пояснюється специфікою прагматичної установки мовця (автора тексту). Її центром є прагнення останнього до вираження власного бачення представленої якісними прислівниками на -ly кваліфікації дії, що проявляється у суб’єктивізації кваліфікативних відношень між дією та її ознакою; маркуванні за допомогою досліджуваних якісних прислівників на -ly зон підвищеної уваги; наділенні якісних прислівників на -ly дискурсотворчим потенціалом.

Публікації автора:

1. Лопатюк Н.І. Функціональне навантаження якісних прислівників на -ly в художньому тексті // Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наук. пр. – К.: ВПЦ “Київський університет”. – 2003. – Вип. 9. – С. 165-168.

2. Лопатюк Н.І. Особливості когнітивного підходу до вивчення якісних прислівників на -ly в художньому тексті // Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наук. пр. – К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго. – 2004. – Вип.11, кн. 1. – С. 272-275.

3. Лопатюк Н.І. Якісні прислівники на -ly в матричних синтаксичних моделях та їх варіантах // Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наук. пр. – К.: Логос. – 2004. – № 10. – С. 352-359.

4. Лопатюк Н.І. Лексичні фрейми з якісними прислівниками на -ly в прагмалінгвістичному аспекті // Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наук. пр. – К.: ВПЦ “Київський університет”. – 2004. – Вип. 12, ч. 1. – С. 300-304.

5. Лопатюк Н.І. Стилістична функція якісних прислівників на -ly в художньому тексті // Науковий вісник Чернівецького університету. Германська філологія. – Чернівці: Рута. – 2004. – Вип. 213. – С. 83-90.

6. Лопатюк Н.І. Когнітивна функція якісних прислівників на -ly в художньому тексті // Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наук. пр. – К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго. – 2004. – Вип. 14, кн. 1. – С. 257-260.

7. Лопатюк Н.І. Особливості вираження мовної категорії якості в синтаксичному плані // Актуальні проблеми романо-германської філології в Україні та Болонський процес: Матеріали Міжнародної наукової конференції (24-25 листопада 2004 р.). – Чернівці: Рута, 2004. – С. 161-162.