Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Лисенко Антон Олександрович. Кардіогемодинаміка і вазоактивна функція ендотелію судин у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень з супутньою артеріальною гіпертензією в динаміці лікування : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Лисенко А.О. Кардіогемодинаміка і вазоактивна функція ендотелію судин у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень з супутньою артеріальною гіпертензією в динаміці лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Запорізький державний медичний університет МОЗ України, Запоріжжя, 2008.

Дисертація присвячена вивченню особливостей порушення гемодинаміки, вазорегулюючої функції ендотелію судин у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень ІІ та ІІІ стадії в поєднанні з есенціальною артеріальною гіпертензією ІІ стадії, а також аналізові монотерапії лозартаном калію на процеси, що досліджувалися.

У роботі визначені особливості та ступені порушення діастолічної функції шлуночків серця, ендотеліальної функції судин та добового профілю артеріального тиску. Оцінена перспектива покращення кардіогемодинаміки та ендотеліальної функції судин за допомогою антагоністів ангіотензину ІІ у хворих на ХОЗЛ з есенціальною артеріальною гіпертензією. Доведено, що довготривале застосування лозартану калію в добовій дозі 50 – 100 мг сприяє нормалізації діастолічної функції шлуночків серця, підвищенню концентрації нітриту азоту в сироватці крові та зростанню ендотелій-залежної вазодилатації, що може бути розцінено як покращення вазорегулюючої функції ендотелію судин. Для підвищення ефективності лікування хворих на ХОЗЛ із супутньою артеріальною гіпертензією до складу комплексної терапії як препарат вибору можна призначати представника групи антагоністів ангіотензину ІІ – лозартан калію – для покращення морфофункціонального стану міокарда та вазорегулюючої функції ендотелію судин.

У дисертації наведено узагальнення клінічного дослідження і вирішена конкретна наукова задача внутрішніх хвороб щодо діагностики порушень кардіогемодинаміки та вазорегулюючої функції ендотелію судин у хворих на ХОЗЛ ІІ та ІІІ стадії в поєднанні з артеріальною гіпертензією, оцінена можливість їх медикаментозної корекції із застосуванням антагоніста ангіотензину ІІ лозартану калію.

1. У хворих на ХОЗЛ ІІ та ІІІ стадії виявлене порушення гемодинаміки за гіперкінетичним типом, що проявляється зростанням швидкості кровотоку в легеневій артерії та хвилинного об’єму кровотоку на фоні зростання ЧСС, зростання тиску в легеневій артерії.

2. При супутній артеріальній гіпертензії у хворих на ХОЗЛ виявлено порушення діастолічної функції шлуночків серця на фоні збереження їх систолічної функції: так, співвідношення швидкісних показників кровотоку на мітральному та тристулковому клапанах серця були нижчими в порівнянні із показниками здорових осіб на 32,8% та 21,2% відповідно (р<0,05). Показники часу уповільнення швидкості раннього наповнення та періоду ізоволюметричного розслаблення лівого шлуночка були вищими, ніж у хворих на ХОЗЛ із нормальними цифрами АТ на 19,7% та 13,9% відповідно (р<0,05).

3. Виявлені ознаки ремоделювання серця у вигляді гіпертрофії міокарда лівого шлуночка та міжшлуночкової перетинки, так товщина вільної стінки правого шлуночка в групі хворих на ХОЗЛ із артеріальною гіпертензією перевищувала аналогічний показник групи контролю на 58,1%, а групи хворих на ХОЗЛ без АГ на 8,8%.

4. У обстежених хворих виявлена дисфункція ендотелію судин та порушення його вазорегулюючої функції: так, рівень нітриту азоту сироватки крові у хворих на ХОЗЛ з супутньою АГ був нижчим на 65,9% в порівнянні з аналогічним показником у здорових осіб та на 34,9%, ніж у нормотонічних хворих на ХОЗЛ; ендотелій-залежна вазодилатація в пробі з реактивною гіперемією плечової артерії нижче на 42,9% та на 64,8% відповідно (р<0,05). Індекс ауторегуляторної відповіді в групі хворих на ХОЗЛ із супутньою АГ був вищим за аналогічний показник нормотонічних хворих у 2 рази, що свідчить про схильність до спазму судин.

5. Добовий ритм АТ виявився порушеним у 73,4% хворих на ХОЗЛ ІІ та ІІІ ступеня з супутньою АГ і змінювався за типом non-dippers та night-peakers, нічного надмірного пониження показників не спостерігалося. В групі нормотонічних хворих порушення добового ритму АТ було з’ясоване у 61,9% пацієнтів, нічного надмірного підвищення показників АТ не спостерігалося.

6. Встановлена висока ефективність антагоніста ангіотензину ІІ лозартану калію в лікуванні хворих на ХОЗЛ ІІ та ІІІ стадії з супутньою АГ, у яких наприкінці спостереження при монотерапії препаратом були досягнуті цільові рівні «офісного» АТ у 80% хворих, систолічний артеріальний тиск понизився на 9,7%, діастолічний – на 7,3%. Достовірно зменшилася короткострокова варіабельність САТ та ДАТ протягом дня на 15,9% та 12,8% відповідно, що в комплексі з покращенням добового профілю артеріального тиску, зростанням добового індексу САТ та ДАТ (99,8% та 48,4% відповідно).

7. Застосування антагоніста ангіотензину ІІ лозартану калію 1 раз на добу сприяло корекції кардіогемодинамічних порушень та вазорегулюючої функції ендотелію судин, так рівень нітриту азоту сироватки крові підвищився на 44,1%, на 87,9% збільшився діаметр плечової артерії в пробі реактивної гіперемії, мало місце зменшення товщини вільної стінки правого шлуночка на 12,2%, уповільнення швидкості кровотоку в легеневій артерії на 8,4%, хвилинного об’єму кровотоку на 18,1%. Зазначені зміни сприяють поліпшенню умов функціонування серця і прогнозу життя хворих на ХОЗЛ із супутньою АГ завдяки гальмуванню прогресування серцево-судинних ускладнень.

Публікації автора:

1. Родіонова В.В., Лисенко А.О., Соя О.В. Використання лозартану (лозару) в лікуванні хворих на хронічні обструктивні захворювання легень із супутньою артеріальною гіпертензією // Вісник Української медичної стоматологічної академії: Актуальні проблеми сучасної медицини. – Том 5. – Випуск 3 (11). – 2005.– С. 34-37. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки. Дисертантом самостійно проведене спірографічне дослідження хворих).

2. Курята О.В., Лисенко А.О., Неклеса Л.М. Клінічна ефективність та вплив антагоніста АТ1-ангіотензинових рецепторів лозартану на кардіогемодинаміку у хворих із легеневою гіпертензією, зумовленою хронічними обструктивними захворюваннями легень // Медичні перспективи.– Том 11.– 2006. – №2.– С. 42-48. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки, брав участь в інтерпретації даних інструментального дослідження).

3. Лисенко А.О., Родіонова В.В. Стан вазорегулюючої функції ендотелію судин у хворих на ХОЗЛ на фоні застосування блокатора ангіотензину ІІ - лозартану // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей. Випуск 17.– Запоріжжя, 2006.– С. 69-74. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки. Дисертантом самостійно проведене спірографічне дослідження хворих).

4. Родіонова В.В., Лисенко А.О., Ручко В.І., Лисенко О.А. Стан вазорегулюючої функції ендотелію судин та кардіогемодинаміки у хворих на ХОЗЛ на тлі застосування антагоніста ангіотензину ІІ - лозартану // Лікарська справа. – 2007.– №5-6.– С. 111-117. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки, брав участь в інтерпретації даних лабораторних методів дослідження. Дисертантом самостійно проведене спірографічне дослідження хворих).

5. В.В. Родионова, А.А. Лысенко, С.В. Харьковская, Е.Н. Вильянская. Применение комбинации бронхолитика короткого действия «Дуолина» у пациентов с хроническими обструктивными заболеваниями легких // Актуальні питання медичної науки та практики. Збірник наукових праць. Випуск 72. (Запоріжжя) 2007.– С. 135 – 137. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, брав участь в аналізі отриманих матеріалів, формулюванні висновків).

6. Лисенко А.О. Ефективність застосування антагоніста АТ-1 рецепторів лозартану для корекції тиску в легеневій артерії у хворих на бронхообструктивні захворювання // Дніпропетровська державна медична академія. Збірник матеріалів 74-ї підсумкової наукової конференції студентів та молодих вчених. – 2003. – С. 38-39. Тези доповідей.

7. Лисенко А.О., Родіонова В.В. Haemodynamic characteristics of the right heart dysfunction in patients with COPD // European respiratory journal.– Vol. 26. – 2005. Р. 509. Матеріали 15 щорічного Європейського пульмонологічного конгресу. 17 – 21 вересня Копенгаген, Данія. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки, брав участь в інтерпретації даних інструментального дослідження).

8. Лысенко А.А., Родионова В.В. Изменение кардиогемодинамики и эндотелиальной функции сосудов у больных ХОЗЛ // Інститут терапії імені Л.Т. Малої АМН України. Матеріали науково-практичної конференції «Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб».– Харків, 2005.– С. 141. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки, брав участь в інтерпретації даних інструментального та лабораторного дослідження).

9. Лисенко А.О., Родіонова В.В. Визначення прогнозу ефективності реабілітаційних заходів у хворих на ХОЗЛ із супутньою артеріальною гіпертензією // Матеріали науково практичної конференції з міжнародною участю Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності «Інноваційні діагностичні технології в медико-соціальній експертизі і реабілітації інвалідів». Дніпропетровськ, 2005.– С. 214-215. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки. Дисертантом самостійно проведено анкетування хворих).

10. Лисенко А.О. Медикаментозна корекція порушень кардіогемодинаміки у хворих на ХОЗЛ // Одеський державний медичний університет. Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених. Тези доповідей.– 2005.– С. 70.

11. Лисенко А.О. Застосування блокаторів АТ1 рецепторів ангіотензину ІІ в лікуванні порушень кардіогемодинаміки у хворих на ХОЗЛ // Одеський державний медичний університет. Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених. Тези доповідей.– 2005.– С. 69.

12. Лысенко А.О., Родионова В.В. Влияние антагониста ангиотензина ІІ лозартана на состояние кардиогемодинамики у больных с хронической обструктивной болезнью легких // 13 Российский национальный конгресс «Человек и лекарство». Сборник материалов конгресса.– Москва, 2006.– С. 199-200. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки, брав участь в інтерпретації даних інструментального дослідження).

13. Лысенко А.О., Родионова В.В. Влияние блокаторов АТ1 рецепторов к ангиотензину ІІ на вазодилятирующую функцию эндотелия сосудов у больных ХОЗЛ // Материалы 16 Национального конгресса по болезням органов дыхания. Конгресс Евроазиатского Респираторного Общества, Санкт-Петербург, 2006.– С. 119. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки, брав участь в інтерпретації даних інструментального та лабораторного дослідження ).

14. Лисенко А.О., Родіонова В.В. Cardiohemodynamics changes in COPD patients while using blockers of AT1 receptors to angiotensin ІІ // European respiratory journal.– Vol. 28.– 2006. Р. 105. Збірник матеріалів (тез) Щорічного Конгресу Європейського респіраторного товариства. Мюнхен, 2006. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки).

15. Лисенко А.О., Родіонова В.В. Impact of blockers of AT1 receptors to angiotensin ІІ on endothelium vasoregulating function in COPD patients // European respiratory journal. – Vol. 28. – 2006. Р. 739. Збірник матеріалів (тез) Щорічного Конгресу Європейського респіраторного товариства. Мюнхен, 2006. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки).

16. Лисенко А.О., Родіонова В.В., Лисенко Андрій О. Використання добового артеріального тиску для оцінки профілю артеріального тиску та безпечності лікування у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень // Український кардіологічний журнал.– 2007.– №5.– Матеріали VIII Національного конгресу кардіологів України.– Київ, 2007.– С. 126. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки).

17. Лисенко А.О., Родіонова В.В., Лисенко Андрій О. Використання добового моніторування ЕКГ для оцінки впливу лікування на порушення серцевого ритму у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень // Український кардіологічний журнал.– 2007.– №5.– Матеріали VIII Національного конгресу кардіологів України.– Київ, 2007.– С. 186-187. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки).

18. Родіонова В.В., Лисенко А.О. Оцінка функціонального стану кардіореспіраторної системи у хворих на ХОЗЛ // Український кардіологічний журнал.– 2007.– №5.– Матеріали VIII Національного конгресу кардіологів України.– Київ, 2007.– С. 232. (Дисертантом самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувався отриманий матеріал, формулювались висновки).