Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Каськова Людмила Федорівна. Карієс зубів та його профілактика в дітей із родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2003.



Анотація до роботи:

Каськова Л.Ф. Карієс зубів та його профілактика в дітей із родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. – Українська медична стоматологічна академія.-Полтава, 2003.

Дисертація присвячена питанням підвищення резистентності твердих тканин зубів шляхом застосування комплексу лікувально-профілактичних заходів на підставі вивчення особливостей перебігу карієсу зубів у дітей із родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. У цих дітей виявлена висока розповсюдженість та інтенсивність карієсу тимчасових та постійних зубів, а також ускладнень карієсу тимчасових зубів. Ці показники вірогідно вищі у дітей із родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, ніж у дітей групи порівняння .

Перебіг карієсу в дітей із родин ліквідаторів відбувається на тлі карієсогенної ситуації в порожнині рота, дисбалансу імунної системи, підвищення процесів ліпопероксидації в ротовій рідині та зниження антиоксидантного захисту, що обумовлює необхідність проведення профілактичних заходів. Розроблений профілактичний комплекс, із застосуванням спіруліни для внутрішнього вживання, який сприяє редукції приросту карієсу протягом двох років на 64%.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у підвищенні резистентності твердих тканин зубів у дітей, які народилися в родинах ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, шляхом розробки та застосування комплексу лікувально-профілактичних заходів на підставі вивчення карієсогенної ситуації в порожнині рота, дослідження показників вільнорадикального окислення ліпідів, вивчення факторів імунітету крові та ротової рідини, визначення гормонального статусу в цієї групи дітей.

1. У дітей із родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС виявлена висока розповсюдженість та інтенсивність карієсу тимчасових та постійних зубів, а також ускладнень карієсу тимчасових зубів. Ці показники вірогідно вищі у дітей із родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, ніж у дітей групи порівняння у всіх вікових періодах, що вивчалися. Уже в 3-річному віці у дітей з родин ліквідаторів виявлені ускладнення карієсу, а в 4- річному віці 4,10±1,79 % дітей мають видалені зуби з приводу ускладнень карієсу (р<0,05).

2. У дітей із родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС значно виражена карієсогенна ситуація в порожнині рота, яка характеризується поганим та незадовільним станом гігієни, низькою та середньою структурно-функціональною резистентністю емалі, яка коливається в межах від 2,11±0,02 до 2,30±0,06 балів (від 1,63±0,11 до 2,05±0,10 балів – у групі порівняння), у 69,39 % дітей дуже низьким та низьким мінералізуючим потенціалом ротової рідини (55,2 % - у контрольній групі), зниженим умістом кальцію.

3. У дітей, чиї батьки були ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС, спостерігається підвищення процесів ліпопероксидації в ротовій рідині та зниження антиоксидантного захисту в порівнянні з дітьми контрольної групи, що супроводжується зниженням активності каталази, відємним значенням супероксиддисмутази, підвищенням концентрації початкового рівня та більшим приростом малонового диальдегіду через 1,5 години інкубації і особливо в дітей із карієсом. У дітей основної групи виявлено підвищення вмісту гормону кортизолу в сироватці крові.

4. Перебіг карієсу в дітей із родин ліквідаторів відбувається на тлі дисбалансу імунної системи, який характеризується Т-лімфоцитопенією, зниженням активності лізоциму ротової рідини, зниженням перекисної резистентності еритроцитів у порівнянні з дітьми контрольної групи.

5. Розроблений і впроваджений в клінічну практику лікувально-профілактичний комплекс, який передбачає:

чищення зубів зубною пастою “Жемчуг” із використанням стандартного методу чищення зубів;

аплікації зависі глюконату кальцію 15 хвилин щодня протягом 4-х тижнів (завись готується шляхом розчинення таблеток глюконату кальцію в дистильованій воді), після закінчення процедури протягом 2 годин не вживається їжа;

вживання внутрішньо препарату синьо-зеленої водорості спіруліни по 0,5 чайної ложки, запивати теплою рідиною (компот, кефір, молоко, чай) один раз за день протягом 4-х тижнів,

що сприяє покращанню гігієнічного стану порожнини рота, підвищенню кислотостійкості емалі, швидкості слиновиділення, мінералізуючого потенціалу ротової рідини, вмісту кальцію, кислотно-лужного показника, нормалізує стан прооксидантно-антиоксидантної системи, місцевого імунітету, що в свою чергу позитивно впливає на процеси мінералізації емалі зубів.

6. Результатом позитивного впливу запропонованого комплексу є редукція приросту карієсу, яка через 2 роки спостереження становить 64%.

Публікації автора:

  1. Каськова Л.Ф. Поширеність та інтенсивність карієсу тимчасових зубів у дітей з родин ліквідаторів аварії на ЧАЕС // Вісник стоматології. – 2000. - №2. – С. 51-52.

  2. Каськова Л.Ф. Показатели осложнений кариеса временных зубов у детей из семей ликвидаторов последствий аварии на Чорнобильській атомній електростанції // Современная стоматология. - 2000. - № 3. – С. 52-54.

  3. Каськова Л.Ф. Характеристика ураженості карієсом різних груп постійних зубів у дітей з сімей ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції // Український медичний альманах. – 2000. -Т.3, № 4. – С. 84-85.

  4. Каськова Л.Ф. Стан гігієни порожнини рота у дітей з групи радіаційного ризику // Український медичний альманах. – 2000. -Т.3, № 5. – С. 88-90.

  5. Каськова Л.Ф. Оцінка стану функціональної кислотостійкості емалі у дітей з родин ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС // Вісник стоматології. – 2000. - №5 (29). – С. 98-99.

  6. Каськова Л.ф. Ураженість карієсом різних груп тимчасових зубів та локалізація каріозних порожнин у дітей з родин ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС // Вісник проблем біології і медицини. – 2000. – №5-6. – С. 68-73.

  7. Каськова Л.Ф. Характеристика ураженості карієсом постійних зубів у дітей, які народились в сім’ях ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції // Одеський медичний журнал. – 2000. - № 6 (62). – С. 100-101.

  8. Каськова Л.Ф. Мінералізуючий потенціал ротової рідини у дітей з родин ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС // Вісник проблем біології і медицини. – 2001. - № 1. – С. 71 – 74.

  9. Каськова Л.Ф., Журавльова Ю.І. Характеристика ураженості карієсом перших постійних молярів в залежності від одонтогліфіки жувальної поверхні // Проблеми екології та медицини.- 2001. – Т.5, № 1-2. – С. 50-53. Дисертантом особисто проведений аналіз літературних джерел.

  10. Каськова Л.Ф. Вміст кальцію та неорганічного фосфору в ротовій рідині у дітей з родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС // Український медичний альманах. – 2001. -Т.4, № 2. – С. 149-151.

  11. Каськова Л.Ф. Водневий показник ротової рідини у дітей з карієсом та з інтактними зубами з родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС // Медицина сегодня и завтра.- 2001. - № 2. – С.- 153-154.

  12. Каськова Л.Ф. Стан процесів перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту ротової рідини у дітей з родин ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції // Український стоматологічний альманах. – 2001. - № 3 (4). – С. 53-54.

  13. Каськова Л.Ф. Динаміка рівня активності лізоциму ротової рідини дітей у процесі проведення профілактичних заходів // Медичні перспективи. – 2001. – Т. IV, № 4. – С. 115 – 117.

  14. Каськова Л.Ф. Біохімічні показники ротової рідини дітей з ураженими карієсом та з інтактними зубами // Український стоматологічний альманах. – 2001. - № 5. – С. 65-67.

  15. Каськова Л.Ф. Динаміка мінералізуючого потенціалу ротової рідини дітей під впливом профілактичних заходів // Проблеми екології та медицини. – 2001. – Т 5, № 5 – 6. – С. 27 – 29.

  1. Каськова Л.Ф., Шешукова О.В. Активность кариеса временных зубов и его осложнений у детей с факторами риска // Український стоматологічний альманах. – 2001. - № 6. – С. 81 – 83.

Дисертантом особисто проведене обстеження дітей із родин ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, визначені показники інтенсивності карієсу та його ускладнень, проведений аналіз літературних джерел.

  1. Каськова Л.Ф. Вплив різних способів профілактики карієсу на стан гігієни порожнини рота та швидкість слиновиділення у дітей // Вісник проблем біології і медицини. – 2001. – Вип. 6. – С. 86 – 89.

  2. Каськова Л.Ф. Зміна вмісту кальцію та неорганічного фосфору ротової рідини дітей з родин ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції під впливом профілактичних засобів // Український стоматологічний альманах. – 2002. - № 1. – С. 56 – 59.

  3. Каськова Л.Ф. Динаміка показників карієсу зубів у дітей з родин ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції при проведенні профілактичних заходів // Вісник проблем біології та медицини. – 2002. – Вип. 2. – С. 76 – 78.

  4. Каськова Л.Ф. Вплив профілактичного комплексу на показники вільнорадикального перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту ротової рідини дітей з групи радіаційного ризику // Проблеми екології та медицини. - 2002. –Т.6, №1-2. - С.27-29.

  5. Каськова Л.Ф. Показники активності лізоциму ротової рідини у дітей з інтактними і ураженими карієсом зубами з групи радіаційного ризику // Одеський медичний журнал. – 2002.-№2(70). – С.50-52.

  6. Показники ураженості карієсом зубів у дітей Полтавської області/ Каськова Л.Ф., Бабіна О.О., Андріянова О.Ю., Чуприна Л.Ф., Амосова Л.І., Маковка І.Л., Журавльова Ю.І., Ващенко І.Ю., Сахно Л.І. //Український стоматологічний альманах.- 2002.- № 4.- С.13-15. Дисертантом особисто проведене обстеження дітей м. Полтави, та аналіз отриманих результатів.

  7. Каськова Л.Ф. Розповсюдженість та інтенсивність карієсу і зубощелепних аномалій у дітей, які народились від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС // Дент Арт. -1995. - № 1. – С. 45 – 47.

  8. Пат. 37934 А Україна, А61К6/02. Спосіб профілактики карієсу зубів: Деклараційний патент України 37934 А Україна, А61К6/02. Каськова Л.Ф; Українська медична стоматологічна академія (UA).-№ 2000052566; Заявл.04.05.2000; Опубл. 15.05.2001, Бюл. №4.

  9. Диспансеризація дітей, які народились від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, у стоматолога/ Каськова Л.Ф., Лебедева Е.І., Клименкова Л.І., Дьоміна Т.М., Журавльова Ю.І.. // Проблеми екології та медицини. – 1998. - №3-4. С. – 86.

Дисертантом особисто проведене обстеження дітей віком 6 – 8 років, які народилися від ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, та аналіз отриманих результатів.

26.Використання зубної пасти “Бленд-а-мед” в профілактиці стоматологічних захворювань у дітей з факторами ризику /Л.Г.Павленко, Л.Ф.Каськова, О.В.Шешукова, Ю.І.Журавльова // Проблеми екології та медицини. – 1998. - № 3-4. С. – С. 87.

Дисертантом особисто проведене обстеження дітей, які народилися від ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, визначення в них показників карієсу постійних зубів.

27. Чуприна Л.Ф., Каськова Л.Ф., Лебедєва Е.І. Обґрунтування необхідності проведення профілактики стоматологічних захворювань у дітей раннього віку //. Сб. тез. І Респ. конф. “Современная стоматология и челюстно-лицевая хирургия” . – К.- 1998. – С. 105-106.

Дисертантом особисто проведене обстеження дітей, аналіз літературних джерел, обгрунтування та аналіз отриманих результатів.

28.Каськова Л.Ф., Журавльова Ю.І. Вивчення глибини ямок жувальної поверхні перших постійних молярів // Матеріали 1(VІІІ) з’їзду Асоціації стоматологів України.– К. - 1999. – С. 125.

Дисертантом проведене планування обстеження, аналіз літературних джерел.

29.Каськова Л.Ф., Маковка І.Л. Пластівці із зародків пшениці, як засіб підвищення резистентності органів ротової порожнини // Мат. міжнар. наук.-практ. конф. “Вплив екологічного оточення на стан здоров’я дітей”. – Полтава. -2000. – С. 54-55.

Дисертантом проведений аналіз літературних даних із питань використання зародків пшениці для підвищення резистентності органів ротової порожнини.

30.Каськова Л.Ф., Журавльова Ю.І. Распространенность кариеса зубов у детей в зависимости от экологических факторов // Мат. міжнар. наук.-практ. конф. “Вплив екологічного оточення на стан здоров’я дітей”. – Полтава.- 2000. – С. 55-57.

Дисертантом особисто зроблені висновки, на підставі аналізу літературних джерел із питань розповсюдженості карієсу зубів у дітей.