Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


802. Хмизов Сергій Олександрович. Керований остеосинтез стержневими системами в дитячій травматології і ортопедії: дис... д-ра мед. наук: 14.01.21 / Інститут патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Хмизов С.О. Керований остеосинтез стержневими системами в дитячій травматології і ортопедії.— Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.21 — травматологія та ортопедія. Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. М.І. Ситенка АМН України, Харків, 2004.

В дисертації на підставі біомеханічного моделювання процесів лікування перелому і подовження кінцівки розроблено нову концепцію використання апаратів зовнішньої фіксації для лікування травм, деформацій та укорочень кінцівок у дітей та підлітків.

Запропонована система апаратів зовнішньої фіксації, заснована на принципово нових підходах до корекції деформацій та укорочень кінцівок, детально розроблена технологія втручань при різноманітних клінічних ситуаціях для різних сегментів скелета.

Проаналізовано досвід застосування цієї групи пристроїв при лікуванні переломів, укорочень і деформацій кісток кінцівок у 477 пацієнтів (виконано 737 оперативних втручань на 538 сегментах). Вперше виявлені й систематизовані фактори прогресування деформацій кісток кінцівок у дітей з незавершеним ростом, а також розроблено алгоритм розрахунку оптимальних параметрів корекції деформацій кінцівок у цих пацієнтів.

Обґрунтовано вимоги до транспедикулярних систем, що імплантуються, для лікування захворювань хребта у дітей, розроблено, біомеханічно тестовано й впроваджено нову систему пристроїв для лікування захворювань і ушкоджень хребта, визначено показання до оперативного лікування деяких деформацій хребта з використанням транспедикулярних систем та апаратів зовнішньої фіксації (гало–тракція). На підставі результатів лікування 15 пацієнтів з деформаціями хребта оцінено ефективність клінічного використання стержневих систем для корекції деформацій хребта.

  1. Запропонована система комплексної оцінки деформацій кінцівок дозволяє з достатньою точністю планувати втручання з корекції деформацій кінцівок у дітей і підлітків.

  2. Розроблена система пристроїв для керованого остеосинтезу дозволяє об'єднати переваги різних типів АЗФ.

  3. Порівняльне біомеханічне тестування запропонованих АЗФ і найпоширеніших зарубіжних систем аналогічного призначення підтверджує кращі репозиційні та фіксаційні характеристики пропонованих пристроїв.

  4. Виявлення прогностичних чинників прогресування деформацій кінцівок у пацієнтів, що ростуть, дозволило розробити алгоритм розрахунку оптимальних параметрів корекції різних типів деформацій кінцівок у пацієнтів з незавершеним ростом.

  5. Концепція застосування керованого остеосинтезу для корекції деформацій і подовження кінцівок полягає в :

а) точній оцінці всіх (як первинних, так і вторинних компенсаторних) компонентів деформацій;

б) ретельному передопераційному плануванні втручання з урахуванням дії чинників прогресування деформацій;

в) корекції всіх компонентів деформації (деформацій) до біомеханічної норми у пацієнтів із завершеним ростом;

г) "гіперкорекції" прогресуючих деформацій у пацієнтів з незавершеним ростом з використанням запропонованого алгоритму;

д) за наявності багатоплощинних деформацій і укорочення обох нижніх кінцівок доцільно проводити першим етапом подовження і корекцію сегментів однієї кінцівки (більш укороченої або деформованої);

е) при клінічній ситуації, що дозволяє здійснити “переподовження укороченої кінцівки” у пацієнта, що росте, даний прийом може бути здійснений з певною обережністю;

є) в періоді дистракції темп на одному рівні подовження лише у виняткових випадках і впродовж короткого проміжку часу може перевищувати 1 мм/доба;

ж) використання засобів рефлексодіагностики на етапах планування втручання дозволяє значно зменшити відсоток розвитку ускладнень при застосуванні АЗФ, на етапах дистракції і фіксації ефективно купірувати виниклі ускладнення;

и) на всіх етапах лікування необхідне максимально можливе навантаження на оперовану кінцівку;

к) питання про демонтаж АЗФ може розв'язуватися позитивно тільки після виконання "клінічної проби" на механічну міцність регенерату.

  1. Створення технічних рішень АЗФ з новими властивостями дозволили вирішити ряд складних клінічних задач, деякі з яких неможливо вирішити іншими способами:

а) лікування тяжких природжених аномалій розвитку проксимального відділу стегна в поєднанні з укороченням сегмента;

б) лікування природженого вивиху у дітей старших вікових груп;

в) лікування тяжких деформацій передпліччя в поєднанні з укороченням кісток сегмента (із збереженням пронаційно-супінаційних рухів протягом всього періоду лікування).

  1. Аналіз клінічного застосування запропонованих систем АЗФ для корекції деформацій і подовження кінцівок, заснований в першу чергу на ретельному аналізі й інтерпретації відзначених ускладнень, дозволяє зробити висновок, що:

а) застосування стержневих АЗФ є високоефективним методом лікування, що дозволяє проводити остеосинтез перелому, корекцію деформації або подовження практично будь-якого сегмента кінцівок;

в) найбільш часто ускладнення розвиваються у пацієнтів, яким необхідне одночасне подовження і корекція деформацій кісток сегментів;

г) використання стержнів дозволяє значно зменшити кількість запальних ускладнень, забезпечити достатню стабільність АЗФ, полегшити переносимість процесу лікування пацієнтами;

д) оперативне подовження і корекція багатоплощинних деформацій кінцівок залишаються складним, часто багатоетапним методом лікування, що супроводиться значною кількістю ускладнень, воно повинне здійснюватися у відповідних установах підготовленими фахівцями.

  1. Розроблена система стержневого апарата зовнішньої фіксації, що імплантується, може бути ефективно використана для лікування захворювань і ушкоджень хребта у дітей і підлітків, що підтверджується низкою біомеханічних досліджень її властивостей, а також попереднім аналізом ефективності клінічного використання.

  2. У ряді випадків використання АЗФ в системі лікування тяжких деформацій хребта має істотні переваги перед іншими методиками.

  3. Проведений попередній аналіз результатів оперативного лікування деяких форм спондилолістезу у дітей і підлітків дозволяє зробити висновок про необхідність більш ретельного вивчення питання показань до раннього оперативного лікування прогресуючих форм цієї патології, а також випадків, що погано піддаються консервативній терапії.

Публікації автора:

  1. Лiкування переломiв довгих кiсток стержневими апаратами зовнiшньої фiксацiї у дiтей i пiдлiткiв: Метод. рекомендацiї / ХНДІОТ ім. проф. М.І. Ситенка; Сост.: Шевченко С.Д., Хмызов С.О., Демченко О.В., Ватаманiца Б.Г.-Харків, 1996.-19 с.

Особистий внесок автора – розробка та впровадження методики лікування.

  1. Шевченко С.Д., Хмизов С.О., Демченко О.В., Ватаманіца Б.Г. Методика хірургічного лікування переломів довгих кісток за допомогою стержневих апаратів зовнішньої фіксації (АЗФ) // Реєстр мед.-біол. і наук.-техн.нововведень.-Київ, 1994.-Вип.4.-С.56-57.

Особистий внесок автора полягає в розробці методики лікування.

  1. Маколинец В.И., Мельник В.В., Хмызов С.А. Возможности метода Риодораку для профилактики осложнений при применении спице-стержневых аппаратов // Ортопедия, травматология и протезирование.-1995.-№1.-С.73-77.

Особистий внесок автора полягає в проведенні оперативних втручань та формулюванні завдання дослідження.

  1. Шевченко С.Д., Продан А.И., Демченко А.В., Хмызов С.А. Реконструктивно-восстановительные операции при деформациях позвоночника у детей и подростков // Ортопедия, травматология и протезирование.-1996.-№4.-С.13-16.

Особистий внесок автора – ідея розробки інструментарію та технології його використання.

  1. Хмызов С.А. Восстановительное лечение заболеваний и повреждений верхней конечности у детей и подростков с использованием аппаратов внешней фиксации // Ортопедия, травматология и протезирование.-1997.-№3.-С.67-68.

  2. Хмызов С.А., Махашабде А. Клиническое обоснование применения стержневых аппаратов внешней фиксации у детей младших возрастных групп // Ортопедия, травматология и протезирование.-1998.-№2.-С.29-36.

Особистий внесок автора - розробка та впровадження методики лікування.

  1. Шевченко С.Д., Хмызов С.А., Демченко А.В., Махашабде А., Малланайк Н. Перспективы использования стержневых аппаратов внешней фиксации при политравме у детей // Ортопедия, травматология и протезирование.-1998.-№2.-С.60-64.

Автором запропонована та впроваджена ідея лікування постраждалих.

  1. Хмызов С.А., Малланайк Н. Паллиативные операции при застарелых дислокациях и деструкциях проксимального отдела бедра у подростков с использованием стержневых аппаратов внешней фиксации // Літопис травматології та ортопедії.-1999.-Вип. 1.-С.64-65.

Особистий внесок автора полягає в розробці техніки втручань та методиці післяопераційного ведення хворих.

  1. Хмызов С.А., Малланайк Н., Тяжелов А.А. Реконструктивные операции при застарелых вывихах и дефектах проксимального отдела бедра с использованием стержневых аппаратов внешней фиксации // Ортопедия, травматология и протезирование.-1999.-№1.-С.25-28.

Особистий внесок автора полягає в розробці методики лікування та засобів профілактики ускладнень.

  1. Хмызов С.А., Малланайк Н. Эффективность использования стержневых аппаратов внешней фиксации при лечении «неопорного бедра» // Эксперим. и клинич. медицина.-1999.- №4.-С.74-76.

Особистий внесок автора полягає в обґрунтуванні методів оцінці критеріїв ефективності втручань.

  1. Шевченко С.Д., Корольков А.И., Хмизов С.А. Хирургическая реабилитация детей с лучевой косорукостью // Вісник ортопедії, травматології та протезування.-2000.-№ 1.-С. 80-81.

Особистий внесок автора полягає в проведенні операцій та аналізі результатів.

  1. Хмызов С.А., Тихоненко А.А. Применение стержневых аппаратов внешней фиксации при травмах и заболеваниях верхних конечностей у детей // Ортопедия, травматология и протезирование.-2001.-№2.-С.81-83.

Особистий внесок автора полягає в оперуванні 50% хворих з усього масиву пацієнтів.

  1. Хмызов С.А., Тихоненко А.А. Анализ ошибок и осложнений при использовании аппаратов внешней фиксации для коррекции деформаций костей предплечья // Ортопедия, травматология и протезирование.-2002.-№4.-С.33-37.

Особистий внесок автора полягає в проведенні аналізу результатів втручань.

  1. Хмызов С.А., Тихоненко А.А. Возможности функциональной реконструкции предплечья стержневыми аппаратами внешней фиксации у детей // Ортопедия, травматология и протезирование.-2002.-№1.-С.38-42.

Особистий внесок автора полягає в оперуванні 30% хворих з усього масиву пацієнтів.

  1. Корольков А.И., Хмызов С.А. Опыт лечения врожденного вывиха бедра у детей с применением аппарата внешней фиксации // Ортопедия, травматология и протезирование.-2003.-№1.-С.68-71.

Особистий внесок автора полягає в пропозиції ідеї застосування стержневих АЗФ для лікування патології та оперуванні хворих.

  1. Михайлов С.Р., Хмызов С.А. Биомеханическое обоснование заднего спондилодеза имплантируемым стержневым аппаратом при патологии позвоночника // Междунар. мед. журнал.- 2003.- Т. 9, №1.- С.109-113.

Особистий внесок автора полягає в обґрунтуванні ідеї експеріменту.

  1. Спузяк М.І., Шармазанова О.П., Хмизов С.О., Фокіна Н.С. Клініко-рентгенологічні дані формування дистракційного регенерату у дітей при подовженні верхніх кінцівок за допомогою стержневих апаратів зовнішньої фіксації // Укр. мед. альманах.-2003.-Т. 6, № 2.-С. 138-141.

Особистий внесок автора полягає в наданні даних для аналізу та участі в інтерпретації отриманих результатів.

  1. Спузяк М.І., Шармазанова О.П., Фокіна Н.С., Хмизов С.О. Динаміка формування кісткового регенерату при подовженні кісток кінцівок у дітей за даними променевих методів дослідження // Актуальні питання сучасної ортопедії та травматології. Матерiали Всеукр. наук.-практ. конф.-Київ, 2004.-С.305-309.

Особистий внесок автора полягає в наданні даних для аналізу та участі в інтерпретації отриманих результатів.

  1. Спузяк М.І., Шармазанова О.П., Фокіна Н.С., Хмизов С.О., Скребцов В.В. Формування дистракційного регенерату в дітей при подовженні нижніх кінцівок за допомогою стрижневих апаратів зовнішньої фіксації за клініко-рентгенологічними даними // Укр. радіол. журн.-2003.-№1.-С.17-20.

Особистий внесок автора полягає в участі в обробці результатів.

  1. Спузяк М.І., Шармазанова О.П., Фокіна Н.С., Хмизов С.О. Структура кісткової тканини в дітей при деформаціях і укороченнях кісток кінцівок різного походження до оперативного втручання та в процесі лікування // Проблеми остеології.-2003.-Т.6,№4.-С.39-41.

Особистий внесок автора полягає в оперуванні усієї групи паціентів.

  1. Хмизов С.О., Тихоненко О.А., Кікош Г.В. Використання нового пристрою для позаосередкового остеосинтезу в лікуванні ушкоджень і деформацій верхніх кінцівок // Експерим. і клініч. медицина.-2003.-№ 3-4.-С.179-181.

Особистий внесок автора полягає в оперуванні 50% хворих з усього масиву пацієнтів.

  1. Хмызов С.А. Алгоритм расчёта оптимальных параметров коррекции осевых деформаций конечностей у пациентов с незавершённым ростом // Вісник ортопедії, травматології та протезування.-2003.-№ 3.-С.38-44.

  2. Хмызов С.А. Возможности реконструкции бедра при тяжелых врожденных аномалиях стержневыми аппаратами внешней фиксации у детей // Літопис травматології та ортопедії.-2003.-№1-2.-С.60-64.

  3. Хмызов С.А. Лечение спондилолистеза у детей и подростков с использованием стержневых транспедикулярных систем // Ортопедия, травматология и протезирование.-2003.-№2.-С.6-11.

  4. Хмызов С.А., Скребцов В.В. Результаты применения стержневых аппаратов внешней фиксации в детской ортопедии и травматологии // Травма.-2003.-Т.4, № 4.-С. 391-397.

Особистий внесок автора полягає в в аналізі результатів лікування пацієнтів.

  1. Хмызов С.А., Михайлов С.Р. Сравнительный анализ свойств некоторых стержневых аппаратов внешней фиксации // Ортопедия, травматология и протезирование.-2003.-№3.-С.100-106.

Особистий внесок автора полягає в обґрунтуванні ідеї експеріменту.

  1. Хмызов С.А., Тихоненко А.А., Кикош Г.В. Технологические особенности управляемого остеосинтеза с использованием стержневых аппаратов внешней фиксации // Медицина сегодня и завтра.- 2003.- №4.- С. 138 – 141.

Особистий внесок автора полягає в проведенні операцій та аналізі результатів.

  1. Хмызов С.А., Скребцов В.В., Тихоненко А.А. Анализ результатов применения стержневых аппаратов внешней фиксации в практике детской ортопедии и травматологии // Ортопедия, травматология и протезирование.-2004.-№ 1.-С.30-36.

Особистий внесок автора полягає в проведенні операцій та аналізі результатів.

  1. Стержень для апаратів зовнішньої фіксації: Декларац. пат. 48805 А (Україна), МКИ А 61 В 17/56, А 61 В 17/58 / Хмизов С.О. (Україна).-№ 2001128673; Заявлено 17.12.01; Опубл. 15.08.02, Бюл. № 8 // Пром. власність.-2002.-№ 8.-С.4.35.

  1. Апарат зовнішньої фіксації кісткових фрагментів: Декларац. пат. 49433 А (Україна), МКИ А 61 В 17/60 / Хмизов С.О., Попсуйшапка О.К. (Україна).-№ 2001128424; Заявлено 7.12.01; Опубл. 16.09.02, Бюл. № 9 // Пром. власність.-2002.-№ 9.-С.4.44.

Особистий внесок автора полягає в проведенні патентного пошуку та розробці системи апарату.

  1. Апарат зовнішньої фіксації: Декларац. пат. 53904 А (Україна), МКИ А 61 В 17/60 / Хмизов С.О., Попсуйшапка О.К. (Україна).-№ 2002021380; Заявлено 19.02.02; Опубл. 17.02.03, Бюл. № 2 // Пром. власність.-2003.-№ 2.-С.4.31.

Особистий внесок автора полягає в проведенні патентного пошуку та розробці системи апарату.

  1. Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта: Декларац. пат. 55819 А (Україна), МКИ А 61 В 17/56, А 61 В 17/58 / Хмизов С.О., Лигун Л.М. (Україна).-№ 2002075367; Заявлено 01.07.02; Опубл. 15.04.03, Бюл. № 4 // Пром. власність.-2003.-№ 4.-С. 4.29.

Особистий внесок автора полягає в проведенні патентного пошуку, розробці апарату та впровадженні оперативних втручань.

  1. Пристрій для позаосередкового остеосинтезу: Декларац. пат. 58274 А (Україна), МКИ А 61 В 17/56, А 61 В 17/58 / Хмизов С.О., Тихоненко О.А. (Україна).-№ 2002118905; Заявлено 08.11.02; Опубл. 15.07.03, Бюл. № 7 // Пром. власність.-2003.-№ 7.-С.4.25.

Особистий внесок автора полягає в розробці системи апарату.

  1. Пристрій для хірургічного лікування кульшового суглоба: Декларац. пат. 60160 А (Україна), МКИ А 61 В 17/56, А 61 В 17/58 / Скребцов В.В., Корольков О.І. Хмизов С.О., Лигун Л.М. (Україна).-№ 2003021334; Заявлено 14.02.03; Опубл. 15.09.03, Бюл. № 9 // Пром. власність.-2003.-№ 9.-С.4.35.

Автором запропонована та впроваджена ідея методики лікування та принципова схема апарату.

  1. Транссегментарний стержень: Декларац. пат. 63198 А (Україна), МКИ А 61 В 17/58, А 61 В 17/60 / Хмизов С.О. (Україна).-№ 2003021641; Заявлено 25.02.03; Опубл. 15.01.04, Бюл. № 1 // Пром. власність.-2004.-№ 1.-С.4.40 – 4.41.

  2. Пристрій для хірургічного лікування кульшового суглоба: Декларац. пат. 63587 А (Україна), МКИ А 61 В 17/56, А 61 В 17/58 / Скребцов В.В., Хмизов С.О., Корольков О.І., Лигун Л.М. (Україна).-№ 2003054193; Заявлено 12.05.03; Опубл. 15.01.04, Бюл. № 1 // Пром. власність.-2004.-№ 1.-С.4.39 – 4.40.

Автором запропонована та впроваджена ідея методики лікування та принцип використання апарату.

  1. Хмызов С.А. Тактические аспекты коррекции неравенства длины конечностей различной этиологии // Актуал. вопр. лечения заболеваний опорно-двигательного аппарата.- Евпатория, 1995.-С.54-55.

  2. Фiлiппенко В.А., Радченко В.О., Хмизов С.О. Ускладнення при транспедикулярному спондилодезi поперекових та грудних хребцiв // Дванадцятий з`їзд травматологiв-ортопедiв України: Матеріали.-Київ, 1996.-С.236-237.

Автор брав участь в аналізі результатів лікування.

  1. Шевченко С.Д., Хмизов С.О., Демченко О.В. Застосування стержневих апаратiв зовнiшньої фiксацiї у дитячої ортопедiї та травматологiї // Дванадцятий з`їзд травматологiв-ортопедiв України: Матеріали.-Київ, 1996.-С.106-107.

Особистий внесок автора полягає в проведенні операцій та аналізі результатів.

  1. Шевченко С.Д., Хмызов С.А., Демченко А.В., Мезенцев.А.А., Махашабде А. Хирургическая реабилитация детей с патологией опорно-двигательной системы с использованием стержневых аппаратов // IV съезд травматологов-ортопедов России.-Нижний Новгород, 1997.-С.462.

Особистий внесок автора полягає в проведенні операцій та аналізі результатів.

  1. Демченко А.В., Радченко В.А., Хмызов С.А. Возможности хирургической коррекции спондилолистеза у детей и подростков транспедикулярными системами // Вертебрология - проблемы, поиски, решения: Научн. конф. к 30-летию клиники патологии позвоночника ЦИТО.-М.,1998.-С.199-200.

Автором запропонована та впроваджена ідея методики лікування та принцип використання апарату.

  1. Шевченко С.Д., Хмизов С.О., Попсуйшапка О.К., Махашабде А. Оперативна корекцiя пiслятравматичних деформацiї кiнцiвок апаратами зовнiшньої фiксацiї у дiтей та пiдлiткiв // Профiлактика та лiкування захворювань i наслiдкiв травм опорно-рухового апарата у дiтей в умовах спец. санаторiїв: Матерiали Всеукр. наук.-практ. конф.-Київ; Євпаторiя, 1998.-С.98-100.

Особистий внесок автора — оперування 50% хворих з усього масиву пацієнтів.

  1. Шевченко С.Д., Хмизов С.О., Махашабде А. Помилки та ускладнення при застосуваннi апаратiв зовнiшньої фiксацiї // Матерiали пленуму ортопедiв-травматологiв України.-Київ; Одеса, 1998.-Розд. 2.-С.423-424.

Особистий внесок автора полягає в проведенні операцій та аналізі результатів.

  1. Хмызов С.А., Тихоненко А.А. Коррекция деформаций предплечья, вызванных экзостозной дисхондроплазией, с использованием стержневых аппаратов внешней фиксации // Актуал. вопр. детской травматологии и ортопедии: Сб. тез. конф. детских травматологов-ортопедов России.-М., 2001.-С.216-217.

Особистий внесок автора полягає в оперуванні 30% хворих з усього масиву пацієнтів.

  1. Хмызов С.А., Корольков А.И., Шевченко С.Д. Перспективы применения аппаратов внешней фиксации у детей, пострадавших в дорожно-транспортных происшествиях // Неотложная мед. помощь: Сб.статей Харьк. гор.клин.больницы скорой неотлож. помощи.- Харків: Основа, 2001.-Вип. 4.-С.283-284.

Автором запропонована та впроваджена ідея методики лікування та принципи використання АЗФ.

  1. Хмызов С.А., Тихоненко А.А. Реконструкция предплечья стержневыми аппаратами при опухолеподобных заболеваниях костей у детей // ХIII з`їзд ортопедів-травматологів України: Зб. наук. праць.-Київ; Донецьк, 2001.-С.357-359.

Особистий внесок автора полягає в проведенні операцій та аналізі результатів.

  1. Корольков О.І., Хмизов С.О. Сучасні технології лікування рецидиву уродженого вивиху стегна // Альманах клініч. медицини: Матеріали конф. «Нові технології в хірургії».-Київ, 2002.- С.96-101.

Автором надана ідея та принципи використання методики.

  1. Корольков А.И., Скребцов В.В., Хмызов С.А. Технология лечения врожденного вывиха бедра у детей старше 5 лет // Соврем. технологии диагностики, лечения и реабилитации повреждений и заболеваний опорно-двигательной системы: Материалы VII съезда травматологов-ортопедов Респ. Беларусь.-Минск, 2002.- С.283-285.

Внесок автора полягає в оперуванні 60% хворих з усього масиву пацієнтів.

  1. Спузяк М.І., Фокіна Н.С., Хмизов С.О. Порівняльна оцінка перебігу репаративного процесу при хірургічному лікуванні деформацій і вкорочень кісток кінцівок у дітей за допомогою остеосинтезу апаратами зовнішньої фіксації: (Клін.-рентгенол. дані) // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наук. робіт асоц. радіологів України. Укр. конгрес радіологів УКР-2003.-Київ, 2003.- С 266-269.

Особистий внесок автора полягає в наданні даних для аналізу та участі в інтерпретації отриманих результатів.

50. Khmyzov S., Tichonenko A. Possibilities of Severe Congenital Proximal Hip Abnormalities Reconstruction // 3 – rd Meeting of the A.S.A.M.I. International – Istanbul (Turkey), 2004. – P. 351.

Особистий внесок — оперування хворих та аналіз отриманих результатів.