459. Любарець Світлана Федорівна. Характеристика стану твердих тканин зубів та пародонта у дітей з хронічним тиреоїдитом та його фармакологічна корекція: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Любарець С.Ф. Характеристика стану твердих тканин зубів та пародонта у дітей з хронічним тиреоїдитом та його фармакологічна корекція. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2004.
Дисертацію присвячено вивченню стану твердих тканин зубів та пародонта у дітей з ХТ, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС, та розробці методів лікування і профілактики у них карієсу зубів і гінгівіту.
Встановлено кореляційний зв’язок між інтенсивністю карієсу зубів і вмістом кальцію в ротовій рідині. Інтенсивність карієсу і ступінь тяжкості гінгівіту корелює з рівнем sIgA.
Розроблено патогенетично обґрунтований комплекс лікувально-профілактичних заходів, спрямований на запобігання розвитку і подальшого прогресування карієсу та гінгівіту у дітей з ХТ.
Ефективність запропонованого методу підтверджено результатами клінічних, імунологічних, мікробіологічних досліджень у найближчі та віддалені терміни після курсу лікування.
В роботі представлено теоретичне узагальнення і вирішено актуальну задачу дитячої стоматології – зниження розповсюдженості та інтенсивності карієсу зубів, захворювань пародонта у дітей з хронічним тиреоїдитом шляхом клініко-лабораторного обґрунтування та впровадження комплекса лікувально-профілактичних заходів із застосуванням засобів, які підвищують ступінь мінералізації твердих тканин зубів та зменшують інтенсивність запалення тканин пародонта.
1. У дітей з хронічним тиреоїдитом виявлено високу розповсюдженість та інтенсивність карієсу зубів. 100% поширеність карієсу зубів та максимальне значення індексу КПВ (8,11±0,84) встановлені у жителів III зони. У евакуйованих із зони відчуження та жителів IY зони ці показники дорівнювали 96,2% та 7,63±0,31 і 96% та 7,28±0,69, відповідно.
2. Встановлено високу розповсюдженість хвороб пародонта у дітей з хронічним тиреоїдитом. Найвищі показники мали місце у дітей, які мешкають в III зоні. Хронічний катаральний гінгівіт діагностовано у 59,4%, гіпертрофічний – у 29,8%, генералізований пародонтит – у 3,1% обстежених.
3. У дітей з хронічним тиреоїдитом, згідно індексу СРІ, найвищий відсоток секстантів з кровоточивістю (38,7%) був діагностований у мешканців IY зони, секстантів із каменем – у жителів III зони (55,2%), секстантів з інтактним пародонтом – у евакуйованих із зони відчуження (15,4%). Максимальна кількість секстантів з кровоточивістю встановлена у жителів IY зони (2,32±0,40), секстантів з каменем – у мешканців III зони (3,32±0,41), секстантів з інтактним пародонтом – у евакуйованих із зони відчуження (0,92±0,42).
4. Зміни місцевого гуморального імунітету у дітей з хронічним тиреоїдитом були обумовлені зниженням рівня sIgA і підвищенням рівня сироваткового IgA. Найбільш суттєві зміни мали місце у жителів III зони – 0,62±0,18 г/л і 0,70±0,20 г/л, відповідно. У практично здорових корінних киян ці показники становили 1,29±0,2 г/л і 0,32±0,01 г/л. Виявлено кореляційний зв’язок між рівнем секреторного імуноглобуліну А в ротовій рідині і інтенсивністю карієсу зубів, та ступенем тяжкості гінгівіту.
5. Результати вивчення вмісту кальцію у дітей з хронічним тиреоїдитом свідчать про відсутність змін його рівня в сироватці крові та зниження в ротовій рідині. Мінімальний рівень кальцію виявлено в ротовій рідині дітей, які мешкають в III зоні – 0,47 г/л (у практично здорових корінних киян – 0,98 г/л).
6. Застосування комплексної схеми лікування і профілактики карієсу зубів та гінгівіту з включенням препаратів ремінералізуючої дії (“Белагель Са/Р”) та антимікробної і імунокорегуючої дії (“Парагель”) веде до зниження приросту інтенсивності карієсу, ступеня ураження тканин пародонта та тяжкості гінгівіту у дітей з хронічним тиреоїдитом. Моніторинг показників стоматологічного статуса протягом 18 місяців свідчить про ефективність запропонованого методу лікування і профілактики.
Практичні рекомендації
При діагностиці захворювань твердих тканин зубів та пародонта у дітей з хронічним тиреоїдитом необхідно проводити комплексне обстеження з використанням клінічних, імунологічних, біохімічних методів дослідження.
З метою профілактики і лікування карієсу зубів та гінгівіту у дітей з ХТ доцільно застосовувати комплекс заходів, який включає загальне та місцеве лікування. Загальне лікування передбачає призначення ендокринологами препарату L-тироксину у профілактичній або лікувальній дозах (25-100 мг), антигістамінних препаратів. Місцеве лікування передбачає професійну гігієну та санацію порожнини рота, герметизацію фісур молярів та премолярів із застосуванням герметика світлового отвердіння “Fissurit F” (VOCO), ремінералізуючу терапію твердих тканин зубів із застосуванням гелю “Белагель Са/Р” (“ВладМиВа”), при наявності запалення – аплікації або інстиляції в ясенні кишені гелю “Парагель” (Львівська фармацевтична фабрика), при наявності вмісту найпростіших в ясенних кишенях – гелю “Метрагіл-Дента” (“Юник Фармасьютикал Лабораториз”, Індія), при наявності гіпертрофічного гінгівіту – препарату “Мараславін” (“Sopharma”, Bulgaria), гідромасаж ясен (після зняття запалення), індивідуальний добір засобів та методів гігієни порожнини рота, корекцію дієти, спрямованої на профілактику карієсу зубів і гінгівіту.
Дітей з ХТ належить включити до III стоматологічної диспансерної групи з кратністю лікувально-профілактичних заходів 3-4 рази на рік паралельно з диспансерним наглядом педіатра та ендокринолога.
Публікації автора:
Любарець С.Ф. Інтенсивність карієсу та гігієнічний стан порожнини рота у підлітків, які мешкають в різних зонах радіаційного забруднення // Вопр. эксперим. и клинич. стоматологии: Сб. науч. тр., Харьков: ХГМУ. – 2001. – Вып. 4. – С. 53-56.
Хоменко Л.А., Боярская О.Я., Копылова О.В., Любарец С.Ф., Любарец Т.Ф. Интенсивность кариеса и поражения тканей пародонта у подростков, эвакуированных из г. Припять в связи с аварией на Чернобыльской АЭС // Современная стоматология. – 2001. – № 3 (15). – С. 53-55. Дисертантом проведено стоматологічне обстеження, індексна оцінка інтенсивності карієсу, стану тканин пародонта та гігієнічного стану порожнини рота, обробка та аналіз отриманих результатів.
Хоменко Л.О., Антонишин Б.В., Кононович О.Ф., Шаповалова Г.В., Біденко Н.В., Любарець С.Ф. Стоматологічний статус у дітей після аварії на ЧАЕС (10-річні спостереження) // Український стоматологічний альманах. – 2001. – № 6. – С. 92-95. Дисертантом проведено стоматологічне обстеження дітей з хронічним тиреоїдитом, визначення вмісту кальцію в сироватці крові та ротовій рідині, обробка та аналіз отриманих результатів.
Боярская О.Я., Копылова О.В., Усатенко Ж.В., Любарец С.Ф., Полянская В.М., Колбасинская В.Н. Интенсивность кариеса и некоторые показатели обмена кальция у подростков с хроническим тиреоидитом в отдаленном периоде после аварии на Чернобыльской АЭС // Український стоматологічний альманах. – 2001. – № 3. – С. 20-21. Дисертантом проведена індексна оцінка інтенсивності карієсу зубів, визначення вмісту кальцію в сироватці крові та ротовій рідині, обробка та аналіз результатів.
Хоменко Л.О., Любарець С.Ф., Усатенко Ж.В., Полянська В.М. Стоматологічний статус підлітків, опромінених внутрішньоутробно в результаті аварії на Чорнобильській АЕС // Український стоматологічний альманах. – 2002. – № 3. – С. 34-36. Дисертантом проведено стоматологічне обстеження, індексна оцінка інтенсивності карієсу, стану тканин пародонта та гігієнічного стану порожнини рота, обробка та аналіз результатів.
Хоменко Л.О., Базика Д.А., Боярська О.Я., Копилова О.В., Любарець С.Ф., Плескач О.Я. Стан твердих тканин зубів та деякі показники гуморального імунітету у підлітків з хронічним тиреоїдитом // Український журнал гематології та трансфузіології. – 2002. – № 5 (2). – С. 38-39. Дисертантом проведено стоматологічне обстеження, імунологічні дослідження, обробка та узагальнення результатів.
Хоменко Л.О., Любарець С.Ф., Салій С.В. Стан твердих тканин зубів та показники обміну кальцію у підлітків, опромінених внутрішньоутробно, внаслідок аварії на ЧАЕС // Материалы I междунар. славянской науч.-практич. конф. молодых ученых стоматологов. – Одесса. – 2002. – С. 103-104. Дисертантом проведено стоматологічне обстеження, визначення вмісту кальцію в сироватці крові та ротовій рідині, обробка та узагальнення результатів.
Базыка Д.А., Любарец Т.Ф., Любарец С.Ф., Плескач О.Я. Состояние гуморального иммунитета подростков с заболеваниями щитовидной железы // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – № 1/2. – С. 219-220. Дисертантом проведені імунологічні дослідження, обробка та узагальнення результатів.
Любарець С.Ф. Клініко-гігієнічна характеристика порожнини рота підлітків, хворих на хронічний тиреоїдит, які мешкають на територіях, забруднених радіонуклідами // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології: Зб. наук. пр. – Київ, 2003. – Вип. 9. – С. 55-57.
Любарець С.Ф. Стан секреторного імунітету при карієсі зубів у підлітків з хронічним тиреоїдитом // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т. 10, № 1. – С. 120-121.
Любарець С.Ф. Поширеність гінгівіту серед підлітків із захворюваннями щитоподібної залози, які мешкають на територіях, забруднених радіонуклідами // Актуальні проблеми сучасної стоматології: Тези ХХI наук.-практич. конф. студентів і молодих вчених Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. – Київ, 2003. – С. 11-12.