Морозова Катерина Миколаївна. Характеристика структурно-функціональних властивостей кісткової тканини у дітей, хворих на бронхіальну астму, і корекція виявлених порушень на різних етапах реабілітації. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2008.
Анотація до роботи:
Морозова К.М.Характеристика структурно-функціональних властивостей кісткової тканини у дітей, хворих на бронхіальну астму, і корекція виявлених порушень на різних етапах реабілітації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 педіатрія. Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. Сімферополь, 2008.
Дисертація присвячена дослідженню структурно-функціонального стану кісткової тканини в дітей, хворих на БА, а також розробці методів корекції його порушень із метою підвищення ефективності етапу реабілітації. В експерименті вивчено вплив бронхіальної астми на кісткову тканину, що супроводжується порушеннями росту, диференціювання і будови кістки. Виявлено порушення структурно-функціонального стану КТ у 42% дітей з БА в усі вікові періоди, що проявляються зниженням міцності, пружності та еластичності кісткової тканини, внаслідок гормональних порушень мінерального гомеостазу, маркерів кісткоутворення більш виражені у хлопчиків у віці 7-8, 10-13, 15 років, у хворих на бронхіальну астму 2 і 3 ступеня, із тривалим перебігом захворювання, тривалим прийомом ІГКС, при наявності у дитини синдрому неспецифічної дисплазії сполучної тканини, кісткових переломів в анамнезі, зниженому рівні фізичного розвитку.
Виявлено, що застосування сполученої фармакотерапії препаратами Кальцемін, «Остеобіос» і комплексу санаторно-курортного лікування в дітей із бронхіальною астмою позитивно впливає на стан кісткової тканини, кальцій-фосфорний гомеостаз.
У роботі представлено теоретичне обґрунтування і практичне рішення актуальної проблеми дитячої пульмонології – підвищення ефективності санаторно-курортної реабілітації дітей, хворих на бронхіальну астму, на підставі вивчення структурно-функціонального стану кісткової тканини, клініко-функціональної оцінки порушень, що сформувалися, і впровадження в комплекс заходів з корекції остеопенічного стану.
1. Експериментальне моделювання бронхіальної астми виявило комплексні зміни кісткової тканини, що зачіпають процеси остеогенезу, хондрогенезу і які супроводжуються порушеннями росту, диференціювання і будови кістки. Хронічний запальний процес при бронхіальній астмі здатний самостійно впливати на метаболізм кісткової тканини, викликаючи тяжкі зміни в структурі кістки, що призводять до остеопорозу, а тривале (більше 3-х місяців) використання інгаляційних глюкокортикостероїдів збільшувало процеси кісткової мінералізації, що реалізовувалося в якісних і кількісних змінах ультраструктури кісткового матриксу.
2. Серед дітей, хворих на бронхіальну астму, дисгармонійний фізичний розвиток відзначався в 35,7 % дітей, що було більш виражено у віці 7-9 і 10-12 років, в осіб чоловічої статі, при тривалості захворювання більше 6 років, при бронхіальній астмі персистуючого легкого і середнього ступеня тяжкості перебігу.
3. Порушення структурно-функціональної властивості кісткової тканини виявлені у 42% дітей, хворих на бронхіальну астму, які проявилися зниженням основних денситометричних показників – зниженням індексу щільності кісткової тканини, широкополосного ослаблення ультразвуку, швидкості поширення ультразвуку більш виражене у хлопчиків у віці 7-8, 10-13 років і 15 років, у дівчаток у 12, 16 років; у хворих із бронхіальною астмою 2 і 3 ступеня, із тривалістю захворювання більше 6 років і прийомом ІГКС більше 1 року, при наявності в дитини кісткових переломів в анамнезі, при зниженому рівні фізичного розвитку, наявності синдрому неспецифічної дисплазії сполучної тканини.
4. Дослідження мінерального обміну у дітей, хворих на бронхіальну астму, виявило стабільність у межах фізіологічної норми рівнів загального кальцію, неорганічного фосфору і гіпомагніємію. Достовірно низький вміст у сироватці крові іонізованого кальцію свідчив про порушену абсорбцію кальцію в кишечнику дітей, більше виражене при наявності остеопенії у хлопчиків і дівчаток зі зниженим фізичним розвитком, у віці 9-13 років, при тривалому персистуючому перебігу БА.
5. Дослідження рівнів кальцій-регулюючих гормонів у дітей з БА відзначило підвищення рівня ПТГ, зниження вмісту кальцітриолу, кальцитоніну і гормону росту з наявністю позитивного кореляційного зв'язку між рівнем кальцитріолу і концентрацією кальцію в крові (r=0,59, p<0,05), вмістом магнію і тяжкістю перебігу захворювання (r=0,59; p<0,05), зворотні зв'язки між вмістом ПТГ і рівнем фізичного розвитку (r=-0,59; p<0,01), рівнем кальцитоніну і концентрацією магнію сироватки крові (r=-0,84; p<0,01), гормону росту і вмістом кальцію (r=-0,82; p<0,05). Відзначено позитивні кореляції між рівнем остеокальціну з рівнями кальцію (r=0,63; p<0,05) і фосфору сироватки крові (r=0,62; p<0,05).
6. Дослідження біохімічних маркерів остеогенезу у хворих на БА виявило достовірне збільшення значень рівнів лужної фосфатази, дезоксипіридиноліну в групі дітей з остеопенією, що свідчило про посилення функції остеокластів і процесів кісткової резорбції. Виявлено зниження вмісту остеокальціну у хворих на БА, що свідчить про уповільнення процесів кісткоутворень, внаслідок пригнічення функції остеобластів.
7. Комплексне санаторно-курортне лікування хворих з БА позитивно впливало на стан кісткової тканини, що полягало в поліпшенні показників денситометрії, у позитивній динаміці кальцій-регулюючих гормонів і біохімічних показників мінерального обміну, більш виражене при включенні в лікування препаратів Кальцемін і «Остеобіос».
8. Віддалені результати санаторно-курортного лікування із включенням препарату Кальцемін і «Остеобіос» у дітей із бронхіальною астмою, виражалися в стабілізації процесів ремоделювання кісткової тканини, денситометричних показників, стану кальцій-фосфорного обміну.
Публікації автора:
Абугазлех Е.Н., Каладзе Н.Н. Влияние санаторно-курортного лечения на основные показатели ультразвуковой денситометрии у детей, больных бронхиальной астмой //Вестник физиотерапии и курортологии. 2006. №1. С. 24-26. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, аналіз і статистична обробка, висновки, написання статті).
Каладзе Н.Н., Абугазлех Е.Н., Юрьева А.В., Друзенок Н.Г., Самойлов А.Н. Динамика морфологических признаков моделированной бронхиальной астмы под влиянием базисной терапии в условиях эксперимента //Таврический медико-биологический вестник. 2006. Т.9, №4. С. 151-156.(Участь у плануванні досліджень, збір, аналіз та узагальнення даних, висновки, написання статті).
Каладзе Н.Н., Каширина Н.К., Абугазлех Е.Н. Морфогенез бедренной кости при моделированной бронхиальной астме на фоне лечения препаратами базисной терапии// Вестник физиотерапии и курортологии. 2007. спец. вип. С. 54-57. (Участь у плануванні досліджень, збір, аналіз та узагальнення даних, висновки, написання статті).
Абугазлех Е.Н. Особенности метаболизма кальция у детей с остеопеническим синдромом в фазе ремиссии бронхиальной астмы //Вестник физиотерапии и курортологии. 2007. №2. С. 13-15.
Каладзе Н.Н., Абугазлех Е.Н., Каширина Н.К. Нарушение остеогенеза при бронхиальной астме и ее лечении ингаляционными глюкокортикоидами// Таврический медико-биологический вестник. 2007. Т.10, №2. С. 53-56. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, аналіз і статистична обробка, висновки, написання статті).
Абугазлех Е.Н., Каладзе М.М. Роль факторов риска в развитии вторичной остеопении у детей, больных бронхиальной астмой//Суглобний синдром у практиці педіатра: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. Донецьк, 2007. С. 16-18. (Участь в обстеженні дітей, контроль досліджених показників, систематизація та аналіз результатів, написання тез).
Каладзе М.М., Абугазлех К.М., Богатирьова І.С. Стан структурно-функціональних властивостей кісткової тканини в дітей із бронхіальною астмою із зон екологічного неблагополуччя на санаторно-курортному етапі реабілітації //Сучасні проблеми клінічної педіатрії: Матеріали III конгресу педіатрів України. К. 2006. С. 126-127. (Участь в обстеженні дітей, контроль досліджених показників у динаміці, систематизація та аналіз результатів).
Каладзе М.М., Абугазлех Е.Н. Нарушение состояния костной ткани по данным ультразвуковой денситомерии у детей с бронхиальной астмой//Остеопороз: епідеміологія, клініка, діагностика, профілактика й лікування: Матеріали міжнарод. наук.-практ. конф. Євпаторія, 2006. Т.9, дод. С. 18-19. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, аналіз і статистична обробка, написання тез).
Каладзе М.М., Абугазлех К.М. Оцінка імунного статусу в дітей з остеопенією, хворих на бронхіальну астму, у періоді ремісії //Питання імунології в педіатрії: Матеріали VII Всеукр. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 2007. №3(31), часть 2. С. 24. (Участь у плануванні клінічних досліджень, аналіз результатів, написання тез).
Каладзе Н.Н., Абугазлех Е.Н. Биохимические маркеры метаболизма костной ткани у детей с бронхиальной астмой//Сучасні проблеми курортно-рекреаційної діяльності й технологій відновлювального лікування в умовах глобалізації, присвяченої 200-річчю курортів Криму: Матеріали VII Міжнарод. наук.-практ. конф. Місхор, 2007. С. 186-188. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, аналіз і статистична обробка, написання тез).
Моделирование бронхиальной астмы у морских свинок при использовании разных доз ингалируемого бычьего альбумина /Друзенок Н.Г., Абугазлех Е.Н., Юрьева А.В., Самойлов А.Н., Кубышкин А.В.//Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практической охраны здоровья: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И.Георгиевского. Симферополь, 2006. – Т. 142, Ч. III. С. 214-215. (Актуальные вопросы патофизиологии: Матеріали Всеукр. наук. конф.(Ялта, 2006) (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, аналіз та узагальнення даних, висновки).
Абугазлех Е.Н., Николаева Р.И., Кулик Г.Д. Оптимизация схем применения антигомотоксического препарата «Остеобиос» у детей, страдающих бронхиальной астмой, на санаторно-курортном этапе реабилитации//Актуальні питання діяльності санаторно-курортних закладів в сучасних умовах, присвячений 100-річчю заснування санаторію «Примор’є»: Матеріали наук.-практ. конф. – Евпатория, 2007. – С. 74 (Участь у плануванні, збір, контроль досліджених показників у динаміці, аналіз та узагальнення даних, висновки).