Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Сисоєва Наталія Олександрівна. Характеристика вегетативного гомеостазу у дітей з патологією щитовидної залози та його корекція на санаторному етапі реабілітації : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2006.



Анотація до роботи:

Сисоєва Н.О. Характеристика вегетативного гомеостазу у дітей з патологією щитовидної залози та його корекція на санаторному етапі реабілітації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. – Сiмферополь, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню вегетативного гомеостазу у дітей з патологією ЩЗ, а також підвищенню ефективності їх санаторно-курортної реабілітації шляхом використання сеансів БРВС і антигомотоксичного препарату «Thyreoidea compositum».

В результаті проведеного обстеження встановлено наявність вегетативної дисфункції, явищ дистиреоза, які супроводжуються розвитком дизадаптаційних реакцій, напруженням психоемоційної сфери, легкої дисфункції неспецифічних структур мозку, зниженням фізичної працездатності, порушення взаємодії гормональних компонентів осі гіпофіз-наднирокові залози. Виявлена зворотна залежність змін вегетативного і гормонального гомеостазу від тривалості і характеру тиреоїдної патології. Вивчена динаміка показників варіабельності ритму серця, тиреоїдних гормонів, АКТГ і кортизолу під впливом запропонованих засобів корекції на санаторному етапі реабілітації. Показана ефективність включення до стандартного комплексу СКЛ БРВС і препарату «Thyreoidea compositum».

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і практичне рішення актуальної наукової задачі, що полягає в розшифровці змін ендокринної, імунної, центральної і вегетативної нервової систем у дітей з патологією ЩЗ і розробка методів їх корекції.

  1. У дітей з дифузним нетоксичним зобом і аутоімунним тиреоїдитом виявлено ознаки вегетативної дисфункції в 81,4%, що супроводжувались високим рівнем нейротизму, особистісної і реактивної тривожності у 67,9% пацієнтів і розвитком дизадаптаційних реакцій у 64,3% хворих.

  2. У 45,2% дітей з дифузним нетоксичним зобом I ст. переважає наявність вихідної ейтонії, у 47,1% пацієнтів з дифузним нетоксичним зобом II ст. - ваготонії, у 59,1% хворих на аутоімунний тиреїдит - симпатикотонії. При цьому зниження реактивності парасимпатичного відділу ВНС зареєстровано відповідно у 57,1%, 55,9% і 45,5% цих дітей, вегетативне забезпечення діяльності розцінено як недостатнє у 21,4% дітей з ДНЗ I ст., у 73,5% дітей з ДНЗ II ст. і у 31,8% хворих на АІТ, як нормальне відповідно у 38,1%, 26,5% і 36,4% пацієнтів. Дисфункція неспецифічних структур мозку мала місце у 17,9% дітей, яка частіше зустрічались при ДНЗ II ст. і АІТ.

  3. Патологічні реакції адаптації за Гаркаві відмічені у дітей з ДНЗ I ст. в 16,7%, у пацієнтів з ДНЗ II ст. в 17,6% і хворих на АІТ в 9,1% випадків. Неповноцінність й напруження адаптаційних реакцій виявлені відповідно у 57,1%, 79,4% і 63,6% цих дітей, що супроводжувалося гіперкортизолемією, десинхронізацією рівней АКТГ і порушенням їх співвідношення, зниження загальної фізичної працездатності у 42,9% дітей з ДНЗ I ст., у 91,2% пацієнтів з ДНЗ II ст. і у 31,8% хворих на АІТ.

  4. Порушення функції щитовидної залози відмічено у 79,3% дітей, з них явища дистиреозу у 66,7% хворих на ДНЗ I ст., у 94,1% пацієнтів з ДНЗ II ст. У 54,6% хворих АІТ виявлені ознаки дистиреозу, у 45,4% - гіпотиреозу.

  5. Санаторно-курортне лікування дітей з патологією щитовидної залози приводило у 51,4% хворих до покращення показників вегетативного і гормонального гомеостазу (зниження ваготонічних впливів, рівня кортизолу).

  6. Включення в комплекс СКЛ біорезонансної вібростимуляції сприяло підвищенню ефективності реабілітації до 77,1% (зниження первісно підвищеного рівня ТТГ, нормалізація адаптаційних реакцій, рівня АКТГ, зменшення гіперкортизолемії), а додаткове застосування антигомотоксичного препарату «Thyreoidea compositum» до 82,9% (нормалізація рівней вТ4, вТ3, ТТГ, АКТГ, вегетативного балансу, адаптаційних реакцій, зменшення гіперкортизолемії).

  7. Сполучене застосування методу біорезонансної вібростимуляції і препарату «Thyreoidea compositum» в комплексі санаторно-курортної реабілітації у 94,3% дітей з патологією щитовидної залози дозволяло досягнути покращення показників вегетативного і гормонального гомеостазу, яке проявлялося нормалізацією вегетативного балансу, рівнів гормонів системи гіпофіз-щитовидна залоза-надниркові залози, адаптаційних реакцій і фізичної працездатності.

Публікації автора:

    1. Сысоева Н.А. Роль спектрального анализа вариабельности ритма сердца в оценке состояния вегетативной нервной системы у детей с патологией щитовидной железы // Український медичний часопис. – 2005. - №4(48). – С.25-27.

    2. Сысоева Н.А. Характеристика вегетативного гомеостаза у детей с патологией щитовидной железы и пути его коррекции на санаторно-курортном этапе реабилитации // Таврич. медико-биологич. вестник. - 2006. - Т.9, №1. – С.233-236.

    3. Сысоева Н.А. Динамика основных показателей вегетативной нервной системы и адаптационных возможностей организма у детей с диффузным увеличением щитовидной железы с использованием математического анализа ритма сердца // Мат. науково-практичної конференції «Актуальные вопросы реабилитации детей из регионов антропогенного загрязнения». - Євпаторія. - 2005. - Вестн. физиотерапии и курортологии. – 2004. – №4. – С.50.

    4. Сысоева Н.А., Каладзе Н.Н. Динамика основных показателей психо-вегетативного гомеостаза у детей с диффузным увеличением щитовидной железы в процессе санаторно-курортного лечения // Вестн. физиотерапии и курортологии. – 2005. – №2. – С.98-100. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    5. Каладзе Н.Н., Сысоева Н.А. Роль вариабельности ритма сердца в оценке вегетативной регуляции у детей с диффузным нетоксическим зобом в условиях санаторно-курортного лечения // Таврич. медико-биологич. вестник. – 2005. – Т.8, №2. – С.37-39. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    6. Сысоева Н.А., Каладзе Н.Н. Влияние дифференцированного санаторно-курортного лечения на характер изменений основных показателей вегетативного статуса у детей с патологией щитовидной железой, постоянно проживающих в регионах экологического неблагополучия // Вестн. физиотерапии и курортологии. – 2005. – №4. – С.55-58. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    7. Сысоева Н.А., Каладзе Н.Н. Дифференцированное лечение детей с патологией щитовидной железы в условиях санатория // Вестн. физиотерапии и курортологии. – 2006. – №1. – С.29-30. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    8. Сысоева Н.А., Каладзе Н.Н. Влияние комплексного санаторно-курортного лечения на состояние гормонального и вегетативного статуса у детей с патологией щитовидной железой // Вестн. физиотерапии и курортологии. – 2006. – №2. – С.21-23. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    9. Каладзе Н.Н., Сысоева Н.А., Кармазина И.В. Динамика основных показателей вегетативного и гормонального гомеостаза у детей с патологией щитовидной железы под влиянием комплексного санаторно-курортного лечения // Таврич. медико-биологич. вестник. - 2006. - Т.9, №2. – С.34-37. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    10. Каладзе Н.Н., Сысоева Н.А. К вопросу реабилитации детей с диффузным нетоксическим зобом на санаторно-курортном этапе // Мат. всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання медичної реабілітації дітей та підлітків». - Одеса, 2005. – С.34. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    11. Сысоева Н.А., Каладзе Н.Н. Характер изменений вегетативной регуляции и психоэмоционального состояния у детей с патологией щитовидной железы, находящихся на санаторном лечении // Материалы VI науково-практичної конференції з міжнародною участю «Кліматолікувальна фізкультура, механотерапія, бальнеотерапія в комплексному санаторно-курортному лікуванні». - Євпаторія. - 2005. - Додаток до журналу «Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія». – 2005. - №3. - С.248-249. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    12. Сысоева Н.А., Каладзе Н.Н. Эффективность санаторно-курортного лечения детей с патологией щитовидной железы, проживающих в регионах экологического неблагополучия, с учетом изменений вегетативного гомеостаза // Мат. науково-практичної конференції «Новые технологии санаторно-курортной реабилитации детей из регионов антропогенного загрязнения». – Євпаторія. - 2005. - Вестн. физиотерапии и курортологии. – 2006. - №1. – С.67. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).