Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Тананакіна Тетяна Павлівна. Характеристика взаємозв'язків ритмічної активності серцево-судинної, дихальної та центральної нервової систем у мешканців промислового регіону : Дис... д-ра наук: 14.03.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Тананакіна Т.П. Характеристика взаємозв'язків ритмічної активності серцево-судинної, дихальної та центральної нервової систем у мешканців промислового регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет МОЗ України, Луганськ, 2009.

Дисертація присвячена актуальній проблемі – вивченню взаємозв’язків і узгодженості механізмів регуляції окремих ланок респіраторно-гемодинамічної і центральної нервової систем, що формують гомеостаз організму, у людей з різним хронотипом в стані оперативного спокою (поточного функціонального стану організму), що мешкають в промисловому регіоні.

У роботі використані електрофізіологічні методи і методи багатофакторного статистичного аналізу. Вперше в широкому віковому діапазоні проведено дослідження поточного функціонального стану організму в практично здорових осіб з популяції населення промислового регіону, в яких охарактеризовані закономірності динамічних складових роботи центральною нервової, серцево-судинної і дихальної систем організму методом спектрального аналізу варіабельності| ритмів систем, що вивчаються, при одночасній і безперервній реєстрації параметрів їх діяльності в реальному часі. Виявлені статеві і вікові відмінності структури спектрів досліджених ритмів. Проведений аналіз кореляційних залежностей між спектральними складовими варіабельності відповідних ритмів. Виявлена залежність рівня активності центральної нервової системи і показників вегетативного гомеостазу від хронотипу людини в групі мешканців промислового регіону. Це можна використати для виявлення типізації взаємодії ритмічної активності основних фізіологічних систем, що може стати основою для моні торування вихідного функціонального стану організму.

У роботі на основі отриманих експериментальних даних теоретично обґрунтовано і розроблено нове наукове вирішення проблеми, яка полягає в з'ясуванні взаємозв'язків функцій ЦНС і РГДС в умовах поточного ФСО (оперативного спокою) на підставі статистичного моделювання параметрів діяльності цих систем, зареєстрованих одночасно в реальному часі, а також виявленні особливості регуляції цих систем у мешканців промислового регіону відповідно статі, віку і хронотипу.

  1. Для мешканців промислового регіону в стані спокійного неспання характерні: високий рівень ендогенних впливів на кору великих півкуль головного мозку, причому більше для жінок і людей першого зрілого віку; виражений вплив парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи; стабільніше дихання у жінок, ніж у чоловіків.

  2. Параметри, що характеризують роботу ЦНС і РГДС в стані спокою у людей, що мешкають в промисловому регіоні, об'єднуються в два кластери: один – показники діяльності вегетативної нервової системи і варіабельності частоти альфа-активності ЕЕГ, інший – показники альфа-активності і тривалості серцевого циклу. Об'єднання параметрів в кластери варіює у чоловіків і жінок та залежать від віку. Це вказує на те, що ендогенні механізми регуляції вегетативних функцій у жінок і чоловіків мають різну структуру і відображають різну взаємодію вегетативних систем організму з ЦНС. Отримані дані підтверджуються результатами кореляційного аналізу. Найбільший у формування цих зв'язків вносять показники регулярності альфа-активності і тривалості серцевого циклу.

  3. Оцінка періодичних складових поточного ФСО практично здорових мешканців промислового регіону показала, що періодичні коливання в діапазонах, описаних для ВСР, виявлені як в спектрах потужності коливань кардіоритмів, так і в спектрах потужності коливань амплітуди альфа-активності і періодів дихання. У структурах спектрів виявлені відмінності: частка високочастотних коливань найбільша в спектрі ПД, а частка дуже низькочастотних – в спектрі альфа-активності, низькочастотні коливання однаково виражені для кардіоінтервалів і для альфа-активності, а в спектрі ПД – вона мінімальна.

  4. Швидкі коливання відбуваються синхронно в серцево-судинній і дихальній системах, а в діяльності кори великих півкуль вони виникають пізніше. Періоди повільних коливань в діяльності серцево-судинної, дихальної і центральної нервової системах статистично значимо не відрізняються. Дуже повільні коливання виникають синхронно в серцево-судинній системі та ЦНС, пізніше розвиваються в дихальній системі.

  5. Виразність взаємозв'язку між періодами спектрів потужності коливань амплітуди альфа-активності, кардіоінтервалів і періодів дихання, що формують максимуми в різних діапазонах, характеризуються коефіцієнтом співвідношення періодів у всіх спектрах: високочастотні і низькочастотні – 1:3; високочастотні і дуже низькочастотні – в спектрі амплітуди альфа-активності 1:9, в спектрі кардіоінтервалів – 1:10, в спектрі дихання – 1:12; відношення періодів низькочастотних і дуже низькочастотних діапазонів кратні 1:3 у всіх трьох спектрах.

  6. Структура спектрів потужності коливань амплітуди альфа-активності, періодів дихання, кардіоінтервалів мають гендерні відмінності і вікові особливості. Частка потужності спектру в діапазоні ВЧ у чоловіків була більшою в спектрах коливань амплітуди альфа-активності і кардіоінтервалів, в спектрі періодів дихання ця частка мала великий відсоток і широко варіювала в різних осіб обох статей. Частка потужності коливань в діапазоні НЧ в спектрах потужності варіабельності амплітуди альфа-активності і періодів дихання у чоловіків і жінок не відрізнялась, а в спектрі варіабельності серцевого ритму у чоловіків була вище, ніж у жінок, в яких це значення мало великий розмах. Частка потужності коливань в діапазоні ДНЧ у чоловіків була нижчою у всіх спектрах, проте в спектрі потужності коливань періодів дихання у жінок значення цього показника мало великий розмах. Вікові зміни показника потужності спектрів в різних діапазонах виявлялися в обох гендерних групах, частіше мали однакову спрямованість, але мали різну міру статистичної значущості.

  7. Тривалість періодів коливань, що формують максимуми потужності діапазонів спектрів варіабельності амплітуди альфа-активності та ПД, у чоловіків і жінок статистично значимо не відрізнялися, окрім діапазону ВЧ спектру потужності варіабельності періодів дихання (у чоловіків були великими). У спектрі потужності у ВСР у чоловіків значення цього параметра були більшими в діапазонах ВЧ і НЧ, ніж у жінок. Вікові зміни тривалості періодів коливань різних діапазонів мали різні тенденції у чоловіків і жінок. Причому у чоловіків виявлені відмінності мали частіше статистично значимий характер, ніж у жінок.

  8. Проведений порівняльний аналіз ФСО за результатами одночасно зареєстрованих параметрів діяльності ЦНС і РГДС в стані спокійного неспання в осіб з різним хронотипом дозволяє виділити особливості діяльності систем, що вивчаються, залежні від добових ритмів організму: (а) для осіб з середнім хронотипом характерна десинхронізована електрична активність кори великих півкуль; середній рівень ЧСС і ЧД. При цьому загальна ВСР має нижчі значення, ніж в інших групах, а варіабельність в дихальному діапазоні – не відрізняється від інших груп. Варіабельність дихального циклу, навпаки, середнього і високого рівнів; (б) для осіб вечірнім хронотипом характерний середній рівень синхронізації і регулярності альфа-активності, а також варіабельності її частоти. Частіше зустрічаються люди з ЧСС менше 70 уд/хв. і ЧД більше 17/хв. При цьому загальна ВСР має високі і середні значення, а варіабельність в дихальному діапазоні – не відрізняється від інших груп. Варіабельність дихального циклу – низька; (в) для осіб з ранковим хронотипом характерний низький рівень синхронізації і регулярності альфа-активності, а також варіабельності її частоти. Частіше зустрічаються люди з ЧСС більше 80 уд/хв. і ЧД менше 14/хв. При цьому загальна ВСР має високі значення, а варіабельність в дихальному діапазоні і варіабельність дихального циклу не мають особливостей.

  9. Багатофакторний аналіз виявив, що статистичні характеристики одночасно зареєстрованих показників функціонування окремих ланок РГДС і ЦНС корелюють між собою і їх об'єднання може служити інтегральною характеристикою ФСО практично здорових мешканців промислового регіону: (а) перший тип об'єднує людей з високими значеннями тривалості серцевого циклу, періоду дихання, регулярною альфа-активністю, а також з вираженою потужністю спектру коливань кардіоінтервалів, періодів дихання і середнім рівнем потужності спектру коливань амплітуди альфа-активності; (б) другий тип об'єднує людей з середніми значеннями тривалості кардіоінтервалів, періодів дихання, регулярності альфа-активності і потужності спектру коливань періодів дихання, при цьому спостерігається низька потужність спектру коливань кардіоинтервалів і амплітуди альфа-активності, також в цій групі може зустрічатися і висока потужність коливань амплітуди альфа-активності; (в) третій тип об'єднує людей з низькими показниками тривалості серцевого ритму, періоду дихання, потужності спектру коливань дихальних періодів, але з середнім рівнем потужності спектру коливань кардіоінтервалів. Показники десинхронізованої електричної активності кори великих півкуль в групи не об'єднуються, як правило, з іншими перемінними.

Публікації автора:

  1. Хасабов Г. А Компьютерный анализ функциональных параметров организма как основа изучения его физиологической индивидуальности (теоретическое обоснование, методология, области приложения) / Г.А. Хасабов, Т.П. Тананакина, С.П. Задорожний, С.Д. Корчиков // Архив клин. и эксп. медицины. - 1998. - Т.7, № 1. - С. 28-33.

  1. Тананакина Т.П. Исследование физиологической индивидуальности организма по данным компьютерного анализа его функциональных параметров / Т.П. Тананакина, С.П. Задорожный // «Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики». Збірник наукових праць. – К.-Луганськ, 2000. - Випуск 4. – С. 470-474.

  2. Тананакіна Т.П. Особливості РЕГ у дітей зі сколіозом / Т.П. Тананакіна, С.П. Задорожний, О.В. Бордюгова, Г.А.Гречка // «Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики». Збірник наукових праць. – К.-Луганськ, 2001. - Випуск 5. – С. 373-376.

  3. Савро В.О. Оцінка коливань розумової працездатності студентів до і після переходу на літній час / В.О. Савро, Т.П. Тананакіна, С.П. Задорожний, А.В. Івасенко, О.М. Тананакіна // Український медичний альманах – 2002. - № 4. - С. 76-77.

  4. Тананакина Т.П. Циркадные ритмы у студентов первого курса медуниверситета по показателям внимания / Т.П. Тананакина, С.П. Задорожный, А.В. Ивасенко, Е.В. Тананакина // В кн. II Всеукраїнська науково-практична конференція «Здоров’я і освіта: проблеми та перспективи». - Донецьк, 2002. - С. 355-358.

  5. Бордюгова Е.В. Клинико-физиологическая характеристика состояния здоровья детей школьного возраста с признаками вегето-сосудистой дистонии / Е.В. Бордюгова, Т.П. Тананакина, С.П. Задорожный, Г.А. Гречка, Насиф Дахер, И.А. Бардышев// Український медичний альманах. – 2003. - Т.6, №3. – С.23-26.

  6. Тананакина Т.П. Влияние занятий физкультурой на состояние вегетативного гомеостаза студентов 1-2-го курса ЛГМУ / Т.П. Тананакина, Т.В. Лаптинова, А.Р. Батова, С.П. Задорожный, Т.А. Вечканова, В.Л. Русалов // Український медичний альманах. – 2004. - №1. – С. 53-55.

  7. Тананакина Т.П. Особенности психологических характеристик, физического и вегетативного сатуса у студентов ЛГМУ с различной физической подготовкой / Т.П. Тананакина, А.Р. Батова, Н.Ю. Жабенко, Ю.А. Романенко // Український медичний альманах. – 2004. - №1. – С. 55-58.

  8. Tananakina Т. Comparative analysis of mental capacity and vegetative nervous system state in students before and after winter and summer time transition / T. Tananakina, S. Zadorozhnyi, A. Ivasenko // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2005. - №1. - С.71-74

  9. Тананакіна Т.П. Результати реоенцефалографічного комп’ютерного дослідження дітей підліткового віку зі скаргами на головний біль, які проживають в м. Луганську / Т.П. Тананакіна, С.П.Задорожний // Вопросы депопуляции в крупных промышленных регионах. – Луганськ: ЛугДМУ, 2005. – С.337-366.

  10. Тананакина Т.П. Сравнительная характеристика функционального состояния у студентов 1-го курса ЛугДМУ до и после перехода на Болонскую систему обучения / Т.П. Тананакина, Т.В. Лаптинова, С.П. Задорожный, Т.А. Вечканова, Д.С. Пархомчук // Український медичний альманах. – 2006. - Т.9, № 5. - С.206-208.

  11. Тананакина Т.П. Характеристика функционального состояния центральной нервной системы в условиях спокойного бодрствования в группе условно здоровых лиц / Т.П. Тананакина // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. – Т.2., №4. – С.66-74.

  12. Іванова Л.М. Особливості стану вегетативного тонусу у ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС / Л.М. Іванова, Т.П. Тананакіна, С.П. Задорожний // Український медичний альманах. – 2007. – Т.10, №3. – С.114-117.

  13. Тананакина Т.П. Основне принципы применения многофакторного анализа функционального состояния организма / Т.П. Тананакіна // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. – Т.2, № 5 – С. 64-70.

  14. Віддалені медичні наслідки Чорнобильської катастрофи / [В.К. Івченко, Л.М. Іванова , Т.П. Тананакіна та ін.]; под.ред. В.К.Івченко. – Луганськ, ЛугГМУ, 2008. – 170с.

  15. Тананакина Т.П. Результаты кластерного анализа взаимосвязей параметров альфа-активности ЭЭГ, сердечного ритма и паттерна дыхания в условиях спокойного бодрствования в группе условно здоровых лиц разного пола и возраста / Т.П. Тананакина // Український медичний альманах. – 2008. – Т.11, № 6. – С. 155-158.

  16. Тананакина Т.П. Анализ корреляционных зависимостей частотно-временных параметров спектров мощности колебаний амплитуды альфа-активности, кардиоинтервалов и периодов дыхания в группе условно здоровых лиц / Т.П. Тананакина // Клінічна та експериментальна патологія. – 2008. - Т.7, № 4. – С. 52-56.

  17. Тананакина Т.П. Характеристика основных показателей сердечно-сосудистой, дыхательной и центральной нервной систем у людей с разным хронотипом / Т.П.Тананакина // Український медичний альманах. - 2008. - Т.11, № 1. – С. 260-265.

  18. Тананакина Т.П. Выраженность альфа-активности у людей с разным хронотипом / Т.П.Тананакина // Нейронауки: теоретичні та практичні аспекти. – 2008. – Т.4, № 2. – С. 88-92.

  19. Тананакина Т.П. Оценка функционального состояния организма в покое в группе условно здоровых лиц по результатам комплексного многофакторного анализа альфа-активности, кардиоинтервалов и паттерна дыхания / Т.П. Тананакина// Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2008. – Т.3, № 1. – С. 54-62.

  20. Тананакина Т.П. Многофакторная характеристика исходного функционального состояния организма практически здоровых женщин, проживающих в промышленном регионе / Т.П.Тананакина // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2008. – Т.3, № 2 – С. 22-26.

  21. Тананакина Т.П. Корреляционные связи параметров альфа-активности ЭЭГ, сердечного ритма и паттерна дыхания / Т.П.Тананакина // Український журнал клінічної та лабораторної медицини. – 2009. – Т. 4, № 1. – С. 88-91.

  22. Тананакіна Т.П. Порівняльна характеристика частотно-часових параметрів спектрів потужності коливань амплітуди альфа-активності, кардіоінтервалів та періодів дихання / Т.П. Тананакіна // Вісник Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова. - 2009. - № 13. – С. 32-36

  23. Тананакина Т.П. Многофакторная характеристика исходного функционального состояния организма практически здоровых мужчин, проживающих в промышленном регионе / Т.П. Тананакина// Український медичний альманах. – 2009. – Т12., №2. – С.7-12

  24. Тананакина Т.П. Взаимосвязи спектральных характеристик и статистических параметров деятельности центральной нервной, респираторно-гемодинамической систем у жителей промышленного региона / Т.П. Тананакина // Клінічна та експериментальна патологія. – 2009. - Т.8, №1. – С.88-92

  25. Тананакина Т.П. Характеристика функционального состояния системы дыхания в покое по результатам статистического анализа паттерна дыхания / Т.П. Тананакина // Український журнал експериментальної медицини ім. Г.О. Можаєва. – 2009. – Т. 10, № 1. – С. 26-30.

  26. Тананакина Т.П. Сравнительная характеристика корреляционных связей параметров альфа-активности ЭЭГ, сердечного ритма и паттерна дыхания в группах условно здоровых женщин и мужчин разного возраста // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2009. - № 12. – С. 21-26.

  27. Тананакина Т.П. Оценка исходного функционального состояния организма практически здоровых лиц, проживающих в промышленном регионе, по результатам множественного анализа соответствий / Т.П. Тананакина // Український медичний альманах. – 2009. – Т. 12, №1. – С.

  28. Хасабов Г.А. Комплексна оцінка фізіологічних функцій здорового організму на основі комп’ютерного аналізу / Г.А. Хасабов, Т.П. Тананакіна, С.П. Задорожний, С.Д. Корчіков // Фізіологічний журнал. - 1998. - Т. 44, № 3. - С. 67.

  29. Тананакіна Т.П. Клініко-фізіологична характеристика дітей шкільного віку з короткозорістю / Т.П. Тананакіна, С.П. Задорожний, О.В. Бордюгова, Г.А. Гречка, Насіф Дахер // Тези доповідей з’їзду СФУЛТ, 19-22 серпня 2002. - Луганськ-К.-Чикаго, 2002. – С. 169.

  30. Тананакіна Т.П. Дослідження фізіологічної індивідуальності організму за даними комп’ютерного аналізу його функціональних показників / Т.П. Тананакіна, С.П. Задорожний // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т. 48, № 2. – С. 46.

  31. Бордюгова О.В. Особливості РЕГ у дітей шкільного віку з ознаками вегето-судинної дистонії / О.В. Бордюгова, Т.П. Тананакіна, С.П. Задорожний, Г.А. Гречка, Насіф Дахер // Вестник физиотерапии и курортологи. – 2003. - № 1. - С. 10.

  32. Тананакина Т.П. Оценка вегетативного гомеостаза у практически здоровых подростков, занимающихся баскетболом, по показателям вариабельности кардиоинтервалов, ЭЭГ и паттерна дыхания / Т.П. Тананакина, С.П. Задорожный, Насиф Дахер // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2003. - Т. 12, №1. – С. 50.

  33. Іванова Л.М. Екологія та стан здоров’я ліквідаторів аварії на ЧАЕС / Л.М. Іванова, Т.П. Тананакіна, С.П. Задорожний // Фізіологічний журнал. – 2006. - Т.52, № 2. - С. 188.

  34. Тананакіна Т.П. Оцінка функціонального стану організму людини за даними порівняльного аналізу ритмічної активності центральної, серцево-судинної та дихальної систем / Т.П.Тананакіна // IV Міжнародна наукова конференція «Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології» присвячена 90-річчю від дня народження П.Г.Богача 8-10 жовтня. 2008 р., Київ. Тези доповідей. – К., 2008. - С.184-185.

  35. Тананакина Т.П. Выраженность альфа-активности ЭЭГ у людей с разным хронотипом / Т.П. Тананакина // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти. - 2008. – Т. 4, №1. – С. 64