Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Кушлакова Надія Миколаївна. Харківське математичне товариство та його внесок в розвиток математичної думки в Україні (1879-1930) : Дис... канд. наук: 07.00.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Кушлакова Н.М. Харківське математичне товариство та його внесок у розвиток математичної думки в Україні (1879-1930 рр.) – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07. 00. 07 – історія науки і техніки. – Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім.. Г.М. Доброва НАН України. – К., 2007.

У дисертації досліджено процес виникнення, становлення та розвитку Харківського математичного товариства (ХМТ) при Імператорському Харківському університеті в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. Виявлено та проаналізовано в динаміці структуру, склад та джерела фінансування діяльності товариства.

Проведено комплексний аналіз основних напрямів його наукової, педагогічної, фінансової та видавничої діяльності.

Віднайдено невідомі та маловідомі архівні матеріали стосовно діяльності В.А. Стеклова, А.П. Пшеборського, М.П. Кравчука в ХМТ.

Охарактеризовано внесок ХМТ в цілому і його членів, зокрема, в розвиток математичної думки в Україні за досліджуваний період.

За результатами проведеного дослідження відповідно до поставлених наукових завдань автор прийшов до ряду висновків, основні з яких виносяться на захист:

1. Наявні вітчизняні історичні та історико-наукові дослідження висвітлюють історію Харківського математичного товариства фрагментарно і здебільшого стосуються перших п’яти років його існування (1879-1884 рр.). Діяльність ХМТ, як одного з наукових центрів математичної думки в Україні за період, який досліджувався, не вивчена на широкій джерельній базі. Відсутність узагальнюючого дослідження з даної проблеми і недостатність історіографічних розвідок ставить на перший план джерельну базу, як основу для висновків щодо створення та діяльності ХМТ.

2. Проведене дослідження дозволило виявити особливості виникнення та розвитку математичних товариств в Україні та за її межами наприкінці ХІХ – на початку ХХ століть. Аналіз статутів, у тому числі й закордонних, показав, що математичні товариства, які виникли та діяли в рамках одного історичного періоду (кінець ХІХ ст.) мали багато спільних рис, на які не впливали такі фактори, як географічне положення чи соціально-політичні умови окремо взятої держави. Автором зроблено переклад і вперше наведено Статут Единбурзького математичного товариства.

3. Динаміка структури, кількісного та якісного складу товариства, територіального розподілу членів ХМТ свідчить про наявність об’єднуючих тенденцій в діяльності товариства, розширення наукових контактів, залучення до складу ХМТ відомих вітчизняних та зарубіжних математиків, які вважали за честь бути його членами.

4. З’ясовані джерела фінансування діяльності Харківського математичного товариства та механізм формування кошторису, які мали свої особливості. Зокрема, на відміну від Новоросійського товариства дослідників природи, яке також діяло при університеті (Новоросійському), постійним джерелом фінансування ХМТ були спеціальні кошти Харківського університету. Членські внески були добровільними, не фіксованими, необов’язковими. Переважна більшість фінансових надходжень витрачалась на видавничу діяльність.

5. Педагогічна діяльність ХМТ носила різнобічний характер: розробка питань методики викладання, поширення науково–педагогічних знань, обмін досвідом педагогічної практики, аналіз і розробка підручників для вищої та середньої школи. Означені вище напрями педагогічної діяльності знайшли відображення в доповідях на засіданнях ХМТ, в участі членів товариства в організації ті роботі Всеросійських з’їздів математиків, викладачів математики тощо.

6. Видавнича діяльність ХМТ мала своїм наслідком журнал «Сообщения Харьковского математического общества» (що був одним з кращих математичних журналів кінця ХІХ – початку ХХ ст.), книжкову серію «Харьковская математическая библиотека», окремі видання фундаментальних праць чи дисертацій членів ХМТ, протоколи засідань товариства. Обмін виданнями сприяв поширенню наукового знання, а також давав можливість обміну науковою інформацією між вітчизняними та зарубіжними вченими.

7. Протягом усього часу свого існування ХМТ плідно співпрацювало з академічними установами. Ці співвідносини втілювалися через участь в засіданнях товариства академіків-членів ХМТ, залучення ними своїх учнів до роботи товариства (П.Л. Чебишев – Д.О. Граве – М.П. Кравчук), друкування статей в “Сообщениях ХМО”, обмін виданнями між ХМТ і академічними установами.

8. Вперше з’ясовані неформальні взаємовідносини чільників ХМТ та членів товариства. Самоорганізація наукового співтовариства, що була реалізована у вигляді такої структури як ХМТ, мала своїм підґрунтям вдале поєднання високих організаційно-наукових, наукових та моральних якостей чільників ХМТ. Спадкоємність у втіленні принципів наукової та науково-педагогічної діяльності зміцнювала позиції ХМТ і багато в чому визначала послідовний і поступальний розвиток ХМТ, становлення його як наукового центру в Україні.

9. Внесок ХМТ у розвиток математичних та природничих наук взагалі в Україні та за її межами є результатом чинників та факторів його діяльності, з’ясованих у дослідженні, і визначається широким спектром реалізованих справ:

- оприлюднення в засіданнях товариства основоположних праць видатних вчених, зокрема М.П. Кравчука, В.Г. Левицького, О.М. Ляпунова, М.О. Тихомандрицького, В.А. Стеклова та інших;

- публікації вперше на сторінках журналу «Сообщения Харьковского математического общества» основоположних праць з різних напрямів математичних наук, зокрема роботи С.Н. Бернштейна, В.В. Каврайського, М.П. Кравчука, А.П. Пшеборського, Д.М. Синцова, В.Г. Фесенкова й т. ін.;

- залучення до наукової роботи і становлення як науковців зокрема таких відомих в майбутньому вчених як В.П. Алексеєвський, О.П. Грузинцев, М.П. Кравчук, В.А. Стеклов;

- видання окремими відбитками на кошти товариства фундаментальних праць провідних вчених, зокрема О.М. Ляпунова, М.О. Тихомандрицького, В.А. Стеклова, С.Н. Бернштейна (дисертація), Д.М. Синцова (дисертація);

- сприяння розповсюдженню новітніх досягнень і розробок в галузі природничих наук як в нашій державі, так і за кордоном;

- обмін виданнями з іншими науковими товариствами та установами, завдяки чому наукові надбання вітчизняних вчених мали розповсюдження серед відомих вчених різних країн світу, а досягнення та відкриття зарубіжної наукової спільноти поширювались в колі вчених Російської імперії;

- видання книжкової серії «Харьковская математическая библиотека» на власні кошти товариства, що сприяла поширенню серед наукового співтовариства України новітніх досягнень з математики;

- залучення до наукового спілкування у якості почесних членів та членів-кореспондентів ХМТ широкого кола іноземних вчених.

Все вищезазначене дає підстави вважати ХМТ значним науковим центром математичної думки в Україні, діяльність якого мала велике значення для її розвитку.

Публікації автора:

1. Кушлакова Н.М. Харківське математичне товариство: історіографічні засади дослідження // Вісник Дніпропетровського університету: Історія і філософія науки і техніки. – Вип. 10. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 96-101.

2. Кушлакова Н.М. Педагогічна діяльність Харківського математичного товариства: 1879-1917 // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. Вип. 14. – К., 2004. – С. 57-65.

3. Кушлакова Н.М., Савчук В.С. “Харківська математична бібліотека”: історичний досвід видання математичної наукової та науково-педагогічної літератури в Україні // Вісник Дніпропетровського університету: Історія і філософія науки і техніки. – Вип. 11. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 92-100.

4. Кушлакова Н.М. Академічні установи і Харківське математичне товариство: еволюція взаємовідносин (1879-1930). // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. Вип. 16. – К., 2004. – С. 97-104.

5. Кушлакова Н.М. Організація наукової і педагогічної діяльності Харківського математичного товариства та джерела її фінансування (1879-1915 рр.) // Вісник Дніпропетровського університету: Історія і філософія науки і техніки. – Вип. 12. – № 1. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 75-83.

6. Кушлакова Н.М. Харківське математичне товариство: механізм формування складу і динаміка змін (1879-1915 рр.) // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. Вип. 18. – К., 2005. – С. 82-97.

7. Кушлакова Н.М., Савчук В.С. Статут Харківського математичного товариства: динаміка змін та порівняльний аналіз зі статутами інших математичних товариств // Вісник Дніпропетровського університету: Історія і філософія науки і техніки. – Вип. 13. – Дніпропетровськ, 2006, № 5. – С. 79-84.

8. Кушлакова Н.М. М.П. Кравчук і Харківське математичне товариство // Десята міжнародна наукова конференція імені академіка М. Кравчука, 13-15 травня 2004 р., Київ: Матеріали конференції. – К.: Задруга, 2004. – С. 693.

9. Кушлакова Н.М. Значення видання «Сообщения Харьковского математического общества» для розвитку математичної думки в Україні (1879-1917 рр.) // Десята конференція молодих істориків освіти, науки і техніки України. 27 травня 2005, м. Київ: Матеріали конференції. – К., 2005. – С. 73-80.

10. Кушлакова Н.М. Напрямки педагогічної діяльності Харківського математичного товариства // Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку: Зб. наукових праць: матеріали VII науково-практичної конференції 15 листопада 2005 р.. – Ч.І. – Павлоград, 2005. – С. 121-127.

11. Кушлакова Н.М. Роботи з астрономії та гравіметрії в «Сообщениях Харьковского математического общества» // Історія науки і техніки у вищих навчальних закладах України. Зб. наукових праць: матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції 13-14 квітня 2006 р. / Упорядник: Л.М. Бєсов, М.В. Зозуля, І.М. Криленко. – Х.: НТУ «ХПІ», 2006. – 496 с.

12. Кушлакова Н. М. Діяльність В. А. Стеклова та О. М. Ляпунова в Харківському математичному товаристві // Одинадцята конференція молодих істориків освіти, науки і техніки України. 27 квітня 2006, м. Київ: Матеріали конференції. – К, 2006. – С. 68-74

13. Kushlakova Nadezhda. Mathematicians of Polish origin in Ukraine: scientific and pedagogical activities of A.P. Psheborskiy in Kharkov Mathematics Society (1898-1922) // The History of Science and the Cultural Integration of Europe: 2-nd International Conference of the European Society for the History of Science. 6-9 September 2006, Cracow, 2006. – P. 48.

14. Kushlakova Nadezhda. The Kharkov Mathematical Society and its contribution to the development of the mathematical idea (the end ХХ - beginning XX centuries) // Historiae Scientiarum Baltica (Abstracts of XXII Baltic Conference on the History of Science October 5-6 2006, Vilnіus). – Vilnіus, 2006. – P. 50-51.

15. Кушлакова Н.М. М.П. Кравчук і Харківське математичне товариство // Серія “Історія та географія”: Зб. наук. Праць / Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди. – Вип. 25-26. – Харків, 2007. – С. 49-54.