Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Неорганічна хімія


125. Шаповалов Валерій Васильович. Хімія простих і координаційних сполук джерел і переносників молекулярного кисню: дис... д-ра хім. наук: 02.00.01 / НАН України; Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Шаповалов В.В.– Хімія простих і координаційних сполук джерел і переносників молекулярного кисню. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук за спеціальністю 02.00.01 – неорганічна хімія. Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського НАН України, Київ – 2004.

Дисертація присвячена вивченню процесів одержання молекулярного кисню в реакціях за участю простих і координаційних пероксидних, супероксидних і дикисневих сполук. Мета роботи полягала у розробці хімічних основ створення ефективних джерел кисню і виявленні основних закономірностей їхньої роботи.

Вперше запропоновані і вивчені процеси одержання О2 при протіканні твердофазних екзотермічних реакцій, що самопоширюються, у пероксидно-сольових системах. Механізм реакцій залежить від електронної конфігурації іона металу, типу аніона солі. Взаємодія сульфатів, перхлоратів і нітратів двох- і тривалентних металів з NaО2 і Na2O2 здійснюється через катіонний механізм шляхом заміщення іона Mе2+(Mе3+) на іони натрію. Взаємодія NaClО4 і NaClО3 з NaО2(Na2O2) здійснюється через аніонний механізм. Математична модель, що прогнозує швидкість виділення О2 у залежності від складу системи і зовнішніх факторів, є функцією термодинамічних, кінетичних параметрів окремих стадій процесу і теплофізичних характеристик системи. Встановлено закономірності впливу різних факторів на швидкість реакцій і кількість кисню; визначені кінетичні характеристики і розрахована структура фронту реакцій, що самопоширюються.

Як переносники кисню запропоновані нові комплекси кобальту(II), що містять у внутрішній сфері електроноакцепторні і електронодонорні ліганди – фенантролін, дипіридил, аніони амінокислот і дипептидів. Встановлено механізм оксигенації-деоксигенації змішанолігандних комплексних сполук з дипептидами і виявлений вплив стеричних, електронодонорних і гідрофобних властивостей лігандів на процеси.

1. Результати формують науковий напрямок – хімію реакцій простих і координаційних пероксидних, супероксидних і дикисневих сполук як основу створення переносників і джерел кисню для техніки і медицини.

2. Вперше для одержання О2 запропоновані твердофазні реакції пероксидних сполук натрію – Na2O2 і NaО2 з солями типу Men(SO4)m, Me(NO3)n, Me(ClО4)n. Взаємодія солей двох і тривалентних металів з NaО2 і Na2O2 здійснюється через катіонний механізм шляхом заміщення іона Mе2+(Mе3+) на іони натрію. Температура початку взаємодії визначається:

– розкладанням NaО2 до Na2O2 і не залежить від природи солі, якщо вона не перетерплює перетворень до температури розкладання NaО2;

– фазовими перетвореннями солі;

– для перхлоратів Ме2+ температурою каталітичного розкладання NaО2 до Na2O2 у присутності солей.

Температура початку взаємодії Me(ClО4)2 з Na2O2 зменшується прямо пропорційно зі зменшенням радіуса іона металу, що входить у перхлорат.

3. Вперше встановлена можливість протікання вивчених реакцій у режимі взаємодії, що самопоширюється (СПВ), без підведення енергії ззовні. Лінійна швидкість (U) поширення фронту СПВ і виділення О2 залежить від механізму взаємодії, термодинамічних (Qi, C) і кінетичних параметрів (k0i, Ei) хімічних реакцій у конденсованій фазі, критична до геометричних розмірів (L) і формі зразків, температуропровідності (a) твердофазних композицій, а також до параметрів зовнішнього середовища. Взаємозв'язок факторів здійснений у математичних моделях джерел кисню з постійною і перемінною кривизною фронту СПВ, що включають рівняння хімічної кінетики реакцій у конденсованому середовищі і теплопровідності з внутрішнім джерелом енергії:

, ,

.

З їхньою допомогою пояснене нестабільне виділення кисню при наявності в системі ендотермічних стадій і при зміні кривизни фронту.

Чисельним експериментом установлено, що в математичних моделях одному значенню швидкості U відповідають, за інших рівних умов, різні набори кінетичних параметрів k0 і E/R. Вперше запропонований експериментально-розрахунковий метод визначення одиничності взаємозв'язку між кінетичними параметрами і швидкістю СПВ, заснований на спільному аналізі даних ДТА і СПВ. Визначено кінетичні параметри всіх запропонованих реакцій, розрахована структура фронту СПВ.

4. Механізм виділення О2 у реакціях сульфатів металів з NaО2 (Na2O2) залежить від природи іону металу, що входить до складу солі. Солі, що містять іони s- і р-металів (Pb2+, Mg2+, Al3+), а також Cd2+, взаємодіють з Na2O2 в одну стадію з утворенням Na2SO4 і оксиду відповідного металу за схемою:

MeSO4 + Na2O2 Na2SO4 + MeО + O2.

Взаємодія між Na2O2 і сульфатами, що містять іони металів з незаповненими внутрішніми електронними оболонками – Cu2+, Ni2+, Fe3+, здійснюється шляхом поетапного заміщення іона металу сульфату на іони натрію, через стадію утворення комплексних сполук типу Na2МеII(SO4)2 і NaMeIII(SO4)2:

2 MeSO4 + Na2O2 Na2Me(SO4)2 + MeО + O2,

Na2Me(SO4)2 + Na2O2 2 Na2SO4 + MeО + O2.

Утворення у присутності надлишку Na2O2 сполук Cu(III) – NaCuО2, Ni(III) – NaNiО2, Fe(IV) – Na2FeО3, Al(III) – NaAlО2, Mn(V) – Na3MnО4 істотно не впливає на швидкість СПВ і виділення О2.

Швидкість поширення фронту СПВ залежить від радіуса (r) і валентності (z) іона металу сульфату, теплового ефекту процесу (Q), температури перебудови кристалічних решіток сульфату (T) відповідно до рівняння: .

5. Перхлорати та хлорати знижують температуру розкладання NaО2 до Na2O2 за рахунок підвищення ентропійної складової процесу і зниження енергії активації. Утворення у системах Mg(ClО4)2-NaО2 і Mg(ClО4)2–Na2O2 NaClО4 та його ендотермічне перетворення у NaClО3 є причиною нестабільного протікання реакції, що самопоширюється, і виділення О2.

Експонентна залежність лінійної швидкості СПВ від температури у системах Me(ClО4)2-Na2O2 свідчить про переважний вплив кінетичних характеристик на швидкість процесу. Введення в реакційну суміш речовин, що зменшують температуру процесу, наприклад, NaClО4, NaClО3, NaО2 (Na2O2) дозволяє контролювати чистоту кисню, але сприяє нестабільному протіканню процесу. Уперше як стабілізуючий компонент запропонований SiО2. Зміною розміру часток SiО2 можна керувати швидкістю виділення кисню і його чистотою, забезпечуючи при цьому стабільність процесу.

6. Взаємодія NaClО4 і NaClО3 з NaО2(Na2O2) здійснюється через аніонний механізм. Він реалізується через утворення біядерних і моноядерних комплексів типу , , , і . У результаті переносу електронної щільності від пероксо- аніону до хлорат- чи перхлорат-іону відбувається ослаблення зв'язку Cl-O і стабілізація О-аніону. Це пояснює каталітичну активність пероксидних сполук у процесі розкладання перхлорат- і хлорат- іонів та зниження окисних властивостей О-аніону.

Вперше на основі систем Mg(ClО4)2-NaClО4-NaО2-SiО2 та NaClО4-NaО2-Si-SiО2 створені твердофазні хімічні джерела і генератори медичного кисню високого тиску.

7. Вперше виявлено, що система Zr-BaCrО4–СuО, крім основної функції теплового ініціатору процесу одержання кисню з твердофазних джерел О2, може відігравати роль електрохімічного високотемпературного сигналізатора початку і закінчення процесу виділення кисню.

8. Вперше як переносники кисню запропоновані змішанолігандні комплекси, що містять у внутрішній сфері p-акцепторні ліганди – 1,10-фенантролін чи 2,2’-дипіридил, а в якості другого ліганду аніони a- амінокислот чи дипептидів. Механізм оксигенації і тип комплексів, що утворюються, змінюється при заміні дводентатного ліганду (амінокислоти) на тридентатний - дипептид. У першому випадку утворюються біядерні бімісткові комплекси [(CoAA L)2(m-OH,m-O2)]+, де АА – Phen чи Dipy, L – аніон a-амінокислоти. У другому – мономісткові комплекси типу [(CoAA Dp)2(m-O2)], де Dp – аніон дипептиду. Наявності трьох донорних атомів N не досить для створення в атома кобальту електронної щільності, необхідної для координації О2. Така можливість з'являється у комплексів з дипептидами після координації пептидного азоту. У комплексів з амінокислотами роль додаткового донора відіграє місткова ОН-група.

9. Комплекси з фенантроліном або дипіридилом та аніонами дипептидів відрізняються не високою розчинністю й осаджуються у твердому стані безпосередньо при пропущенні через розчин кисню чи повітря, що приводить до стабілізації дикисневої групи. У кристалічному стані виділені сполуки (CoPhenGl-Ala)2О29H2O, (CoPhenGl-n-Val)2О26H2O, (CoPhenАlа-n-Val)2О27H2O, (CoDipyGl-Ala)2О25H2O. Комплекси при звичайній температурі у твердому стані не піддані необоротному окислюванню і становлять інтерес як акумулятори кисню.

Виділення О2 з комплексів [(CoAADp)2(m-O2)] у розчині протікає без протонування лігандів, а здійснюється шляхом зсуву рівноваг між оксигенованими і неоксигенованими формами комплексів. Швидкість деоксигенації [(CoAA Dp)2(m-O2)] приблизно в 100 разів вища, ніж комплексів з амінокислотами [(CoAAL)2(m-OH,m-O2)]+. Деоксигенація останніх у кислому середовищі обумовлена руйнуванням ОН-містка.

10. Встановлено основні закономірності процесів оксигенації і деоксигенації змішанолігандних комплексів кобальту(II), а саме:

– підвищенню стійкості неоксигенованих форм переносників О2, що містять дипіридил (фенантролін) і дипептиди, сприяє зростання електронодонорної дії радикалу R2 вторинної амінокислоти дипептиду і його гідрофобних властивостей, а збільшення стеричних властивостей – перешкоджає;

– наявність вуглеводневого радикалу R1 у первинної амінокислоти дипептиду, внаслідок його стеричного впливу, перешкоджає координації аміногрупи дипептиду і зменшує стійкість неоксигенованих комплексів. Після координації аміногрупи радикал R1 сприяє зміцненню оксигенованих комплексів внаслідок його електронодонорного впливу;

– у змішанолігандних комплексах з дипіридилом (фенантроліном) і амінокислотами посилення індукційного і стеричного впливу алкільного радикалу a-амінокислоти сприяє зміцненню оксигенованих комплексів. Збільшення електронодонорних і стеричних властивостей радикалу амінокислоти викликає прискорення реакції утворення оксигенованих комплексів і сповільнює їхню деоксигенації. Вплив індукційних і стеричних параметрів радикалу R2 дипептидів на швидкість деоксигенації змішанолігандних комплексів з дипептидами протилежний тому, що має місце в амінокислотних комплексах;

– кореляція між константами стійкості оксигенованих комплексів і потенціалом напівхвилі координованого кисню свідчить про те, що зміцнення зв'язку Co–O2, обумовлено переносом електронної щільності з Со(II) на О2 зі збільшенням негативного заряду на координованій молекулі кисню;

– збільшення p-акцепторних властивостей лігандів при переході від дипіридилу до фенантроліну знижує стійкість оксигенованих комплексів і збільшує швидкість деоксигенації.

Публікації автора:

  1. Шаповалов В.В. Определение кинетических параметров интенсивных экзотермических твердофазных реакций // Укр.хим.журн. – 2000. – Т.66, №7. – С. 31-36.

  2. Шаповалов В.В. Твердофазные источники кислорода для электрохимических генераторов тока // Вопросы химии и хим.технологии. –1999. – №1. – С. 368-370.

  3. Шаповалов В.В. Термографическое исследование взаимодействия пероксидных соединений натрия с перхлоратом магния // Укр.хим.журнал. – 2000. – Т. 66. № 1. – С. 24-27.

  4. Шаповалов В.В. Самораспространяющееся взаимодействие безводного перхлората магния с пероксидными соединениями натрия // Укр.хим.журнал. – 2000. – Т.66, № 6. – С. 96-101.

  5. Шаповалов В.В. Самораспространяющиеся реакции в пероксидно-солевых системах как твердофазные источники кислорода // Химия и хим.технология. Труды ДонГТУ. Донецк: -2000. – Вып. 13. – С. 31-41.

  6. Гороховский А.Н., Шаповалов В.В. Взаимодействие пероксида и надпероксида натрия с сульфатом меди // Укр.хим.журнал. – 2000. – Т.66. №3. – С.12-16.

  7. Шаповалов В.В., Гороховский А.Н., Бажутина Ю.В. Кинетика и механизм самораспространяющегося взаимодействия CuSO4 с NaO2 и Na2O2// Химия и хим.технология. Труды ДонГТУ. Донецк: -2000. – Вып. 13. – С. 63-70.

  8. Шаповалов В.В., Бажутіна Ю.В. Саморозповсюджуюча взаємодія пероксидних сполук натрію з нітратом кадмію // Вопросы химии и химической технологии. – 2001. – № 3. – С. 18-22.

  9. Гороховский А.Н., Шаповалов В.В. Экспериментальное и теоретическое моделирование термического анализа // Химия и хим.технология. Труды ДонГТУ. Донецк: -2000. – Вып.13. – С. 50-56.

  10. Шаповалов В.В., Гороховский А.Н. Кинетика и механизм самораспространяющегося взаимодействия Fe2(SO4)3 с Na2O2 и NaO2 // Укр.хим.журнал. – 2000. – Т.66, №4. – С. 77-82.

  11. Ежовский Г.К., Шаповалов В.В., Андрийко Т.В. Окисление циркония хроматом бария и свинцовым суриком // Укр. хим. журнал. – 1998. – Т.64, №12. – C. 101-105.

  12. Шаповалов В.В., Андрийко Т.В., Ежовский Г.К. Влияние ZrO2, LiF и NaCl на горение смесей циркония с хроматом бария // Химия и хим.технология. Труды ДонГТУ. Донецк: -2000. – Вып. 13. – С. 59-63.

  13. Шаповалов В.В., Андрийко Т.В., Ежовский Г.К. Окисление циркония нитратом натрия // Укр.хим.журнал. – 2000. – Т.66, № 10. – С. 64-67.

  14. Шаповалов В.В., Андрийко Т.В. Высокотемпературные тепловые источники тока на основе реакций окисления циркония // Вопросы химии и химической технологии. – 1999. – № 1. – С. 370-372.

  15. Шаповалов В.В., В.И.Ванин, Ю.В.Мнускина. Кинетика термического разложения супероксида натрия // Вопросы химии и хим. технологии. – 2002. – №2. – С. 23-26.

  16. Гороховский А.Н., Шаповалов В.В. Самораспространяющееся взаимодействие NiSO4 с пероксидными соединениями натрия // Укр.хим.журнал. – 1999. – Т.65, №4. – С. 94-99.

  17. Гороховский А.Н., Шаповалов В.В. Кинетика самораспространяющегося взаимодействия сульфата никеля с пероксидом натрия // Вопросы химии и хим. технологии. – 2000. – №1. – С. 27-30.

  18. Шаповалов В.В, Мнускіна Ю.В.Взаємодія сульфату кадмію з пероксидом натрію // Вопросы химии и хим. технологии. – 2002. – №1. – С. 15-19.

  19. Шаповалов В.В., Гороховский А.Н. Закономерности самораспространяющегося взаимодействия сульфатов металлов с пероксидными соединениями натрия // Укр. хим. журн. – 2001. – Т.67, №2. –С. 85-88.

  20. Шаповалов В.В., Ванин В.И. Самораспространяющееся взаимодействие в твердофазных системах как основа новых химических технологий.// Хімія і хім.технологія. Наукові праці ДонНТУ. Донецьк: -2002. – Вип. 43. – С.15-18.

  21. Шаповалов В.В., Паладе Д.М., Семыкин В.С. Оксигенация глицинатофенантролинового комплекса кобальта(II) // Журн.неорган.химии. –1980. – Т.25, №4. – С. 1024-1028.

  22. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Ожерельев И.Д. Кинетика и механизм оксигенации смешанолигандных дипиридилдипептидных комплексов кобальта(II) // Проблемы современной бионерганической химии. – Новосибирск: Наука, 1986. – С. 116-122.

  23. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Семыкин В.С. Влияние природы координированной аминокислоты на устойчивость оксигенильных фенантролинаминокислотных комплексов кобальта(II) // Журн. неорган.химии. – 1984. – Т.29, №4. – С. 987-992.

  24. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Семыкин В.С. Кинетика и механизм процесса оксигенации фенантролинаминокислотных комплексов кобальта(II) // Журн.неорган.химии. – 1984. – Т.29, № 9. – С. 2284-2292.

  25. Шаповалов В.В., Ожерельев И.Д., Паладе Д.М. Кинетика оксигенации смешанолигандного дипиридилглицилглицинового комплекса кобальта(II) // Журн.неорган.химии. –1985. –Т.30, № 6. – С. 1453-1456.

  26. Шаповалов В.В., Афанасьев В.В., Паладе Д.М., Ванин В.И. Кинетика комплексообразования гетероциклических диамином с ионом кобальта(II) // Журн.неорган.химии. –1989. – Т.34, № 3. – С. 677-682.

  27. Паладе Д.М., Ожерельев И.Д., Шаповалов В.В. Комплексообразование монодипиридилового комплекса кобальта(II) с дипептидами в инертной атмосфере // Журн.неорган.химии. –1985. – Т.30, № 1. – С. 148-151.

  28. Ожерельев И.Д., Паладе Д.М., Шаповалов В.В. Константы устойчивости дипиридилдипептидных комплексов кобальта(II) в инертной атмосфере // Журн.неорган.химии. –1985. – Т.30, № 4. – С. 949-952.

  29. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Ожерельев И.Д., Ланина И.В. Смешаннолигандный оксигенированный фенантролинглициналаниновый комплекс кобальта(II) // Журн.неорган.химии. –1983. – Т.28, № 12. – С. 3067-3071.

  30. Паладе Д.М., Ожерельев И.Д., Шаповалов В.В. Оксигенированный смешаннолигандный дипиридилглициналаниновый комплекс кобальта(II) // Журн.неорган.химии. –1985. – Т.30, № 3. – С. 815-817.

  31. Ожерельев И.Д., Паладе Д.М., Шаповалов В.В. Оксигенация дипиридилдипептидных комплексов кобальта(II) // Журн.неорган.химии. –1985. – Т.30, № 5. – С. 1227-1229.

  32. Ожерельев И.Д., Паладе Д.М., Шаповалов В.В. Оксигенированные смешаннолигандные комплексы кобальта(II) с фенантролином и глицилнорвалином и аланилнорвалином // Журн.неорган.химии. –1983. –Т.28, № 9. – С. 2297-2299.

  33. Ожерельев И.Д., Афанасьев В.В., Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Яковец А.А. Кинетика и механизм кислотной деоксигенации дипиридилдипептидных комплексов кобальта (II) // Журн.неорган.химии. –1989. – Т.34, № 3. – С. 683-687.

  34. Ожерельев И.Д., Афанасьев В.В., Паладе Д.М., Шаповалов В.В. Кинетика и механизм деоксигенации фенантролиндипептидных комплексов кобальта(II) // Коорд..химия. –1998. – Т.24, № 2. – С.108-111.

  35. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Семыкин В.С. Оксигенация фенантролинаминокислотных комплексов кобальта(II) // Журн. неорган.химии. –1983. –Т.28, № 8. – С. 2156-2157.

  36. Паладе Д.М., Семыкин В.С., Шаповалов В.В. Оксигенация фенантролиннорвалин- и фенантролиннорлейцинового комплексов кобальта(II) // Журн. неорган.химии. –1981. – Т.26, № 6. – С. 1598-1603.

  37. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Линькова В.С. Оксигенация смешанного глицинатодипиридилового комплекса кобальта(II)// Журн. неорган.химии. –1983. – Т.28, № 6. – С. 1495-1498.

  38. Паладе Д.М., Линькова В.С., Шаповалов В.В. Оксигенация смешаннолигандных дипиридиламинокислотных комплекса кобальта(II)// Журн. неорган.химии. –1985. – Т.30, № 2. – С. 84-390.

  39. Паладе Д.М., Шаповалов В.В. Состояние окисления кобальта и молекулы кислорода в дикислородных комплексах // Коорд. химия. – 1999. – Т.25, № 8. – С. 563-575.

  40. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Кулишова Т.П., Линькова В.С. Влияние природы координированной аминокислоты на величину потенциала координпрованной молекулы кислорода в дипиридиламинокислотных комплексах кобальта(II) // Журн. неорган.химии. –1988. – Т.33, № 1. –С. 118-122.

  41. Паладе Д.М., Шаповалов В.В. Кинетика и механизм разложения кислотой оксигенированного фенантролинового комплекса кобальта(II) // Журн. неорган.химии. – 1984. – Т.29, № 10. – С. 2562-2564.

  42. Пат. 5733508 США, МКИ А 62 В 7/08. Oxygen Generator / A.T. Logunov (РФ), I.A. Smirnov (РФ), V.V. Shapovalov (Украина), P.P. Martyntsev (РФ), V.I. Vanin(Украина), V.S. Maslyaev (Украина). –№ 716242; Заявл. 17.02.1995; Опубл. 31.03.98; НКИ 422/125.

  43. Пат. 2029112. РФ, МКИ С1 6 F 02 B 47/06, C 01 B 13/02. Cпособ работы энергетической установки и состав для получения кислорода / Шаповалов В.В. (Украина), Масляев В.С.(Украина), Ванин В.И.(Украина), Смирнов И.А.(РФ), Логунов А.Т.(РФ). – № 5061065/06; Заявл. 14.07.92; Опубл. 20.02.1995. БИ № 5. – 4 с.

  44. Заявка РСТ /RU95/ 00027, WO 96/25226. МКИ B01J 7/00, C 01 B 13/02. Oxigen generator / A.T. Logunov (РФ), I.A. Smirnov (РФ), V.V. Shapovalov (Украина), P.P. Martyntsev (РФ), V.I. Vanin(Украина), V.S. Maslyaev (Украина). Заявл. 17.02.1995; Опубл. 22.08.96.

  45. Пат.2028472 РФ, МКИ С1 6 F 02 B 47/06, C 01 B 13/02. Cпособ работы энергетической установки / Шаповалов В.В. (Украина), Масляев В.С.(Украина), Ванин В.И.(Украина), Смирнов И.А.(РФ), Логунов А.Т.(РФ). – № 5020562; Заявл. 28.01.92; Опубл 09.02.1995. Бюл. № 3. – 4 с.

  46. Пат. 2149136 РФ, МКИ С 01 В 13/02, А 62 В 21/00. Термохимический генератор кислорода, состав твердого кислородовыделяющего элемента и устройство для снабжения кислородом / И.А.Смирнов (РФ), А.Т.Логунов (РФ), В.В.Шаповалов, В.И.Ванин (Украина). – № 98116786/12; Заявл. 11.09.1998; Опубл. 20.05.2000; Бюл. № 14. – 6 с.

  47. Комплексные соединения кобальта (II) с 1,10-фенантролином и анионами a-аминокислот, обратимо присоединяющие молекулярный кислород, и способ их получения: А.с.883051 СССР, МКИ С 07 F 15/06 / Д.М.Паладе, В.С.Семыкин, В.В.Шаповалов, Ю.Л.Попов (СССР). – № 2804765/26-04; Заявл. 26.07.79; Опубл. 23.11.81, Бюл. № 43. – 7 с.

  48. Комплексные соединения кобальта (II) с 2,2’-дипиридилом и анионами a-аминокислот как абсорбент, обратимо присоединяющий молекулярный кислород: А.с.1116037 СССР, МКИ С 07 F 15/06; B 01 J 19/04 / Д.М.Паладе, В.С.Линькова, В.В.Шаповалов, В.С.Семыкин (СССР). – № 3467965/23-04; Заявлено 07.07.82; Опубл. 30.09.84, Бюл. № 36. – 5 с.

  49. Комплексное соединение кобальта (II) с 2,2’-дипиридилом, глицил-D,L-a-алнином и молекулярным кислородом как источник циклического действия молекулярного кислорода и способ его получения: А.с.1247378 СССР, МКИ С 07 F 15/06; С 01 В 13/02. / Д.М.Паладе, И.Д. Ожерельев, В.В.Шаповалов, В.С.Семыкин (СССР). – № 3790622/23-04; Заявл. 15.06.84; Опубл. 30.07.86, Бюл. № 28. – 4 с.

  1. Устройство для исследования химических процессов: А.с. 1000849 (СССР). МКИ G01N7/14 / Максименко Б.А., Паладе Д.М., Шаповалов В.В. – 3286861/25-26; Заявл.2.11.82; Опубл. 28.02.1983, Бюл. № 8. – 3 с.

  2. Шаповалов В.В., Гороховский А.Н. Моделирование процессов термического разложения твердых веществ / Донец. гос. техн. ун-т. -Донецк, 1997. – 47 с. –Рус. – Деп. в ГНТБ Украины 18.06.97, № 368-УК97. – Анот. в: Реф. журн. Депоновані наукові роботи. – 1998. – №1.

  3. Шаповалов В.В., Гороховский А.Н. К вопросу о моделировании процесса горения в гетерогенных твердофазных системах / Донец. гос. техн. ун-т. –Донецк, 1996. – 43 с. – Рус. – Деп. в ГНТБ Украины 29.04.96, № 1066-УК96. Анот. в: Реф. журн. Депоновані наукові роботи. – 1997. – № 1.

  4. Шаповалов В.В., Смирнов И.А., Ванин В.И., Мнускина Ю.В., Андрийко Т.В. Самораспространяющиеся твердофазные реакции в качестве источников медицинского кислорода // Тези доповідей XV Української конференції з неорганічної хімії з міжнародною участю. – Київ: КНУ, 2001. – С. 80.

  5. Шаповалов В.В., Гороховский А.Н. Кинетика и механизм твердофазных реакций, протекающих в режиме низкотемпературного самораспространяющегося синтеза // Сб. докл. международнойй научно-технической конференции "Актуальные проблемы фундаментальных наук". – М.: МГУ, 1991.–Т.5. – С. 48–49.

  6. Шаповалов В.В., Мнускина Ю.В., Ванин В.И., Семыкин В.С. Процессы комплексообразования в твердофазных источниках кислорода. // Тезисы докладов XXI Международной Чугаевской конференции по координационной химии. – Киев: КНУ, 2003. – С. 144-146.

  7. Шаповалов В.В., Афанасьев В.В., Паладе Д.М., Ванин В.И. Применение “индикаторного” метода для исследования кинетики комплексообразования кобальта(II) с гетероциклическими диаминами // Тезисы докладов Х Всесоюзного совещания “Физические методы в координационной химии”, –Кишинев: Институт химии АН МССР, 1990. – С. 295.

  8. Ожерельев И.Д., Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Беляева И.В. Диаминдипептидные комплексы кобальта(П) // Тезисы докладов XV Всесоюзного Чугаевского совещания по химии комплексных соединений. –Киев: КГУ, 1985. – Ч.1. – С. 247.

  9. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Семыкин В.С., Линькова В.С. Влияние электродонорных свойств и стереохимии удаленных заместителей в хелатах кобальта на процесс оксигенации // Тезисы докладов IV Всесоюзного совещания по химии координационных соединений марганца, кобальта и никеля. –Тбилиси: ТГУ, 1983. – С. 18.

  10. Паладе Д.М., Шаповалов В.В., Ожерельев И.Д., Семыкин В.С., Линькова В.С. Влияние строения и свойств координированных лигандов на устойчивость оксигенированных комплексов кобальта // Тезисы докладов XVI Всесоюзного Чугаевского совещания по химии комплексных соединений. –Красноярск: ИНХ СО АН СССР, 1987. – Ч.1. – С. 168.

  11. Шаповалов В.В., Ванин В.И., Афанасьев В.В. Кинетика комплексообразования гетероциклических диаминов с ионом кобальта(П) // Тезисы докладов XII Украинской республиканской конференции по неорганической химии. –Симферополь: СГУ, 1989. – C. 245.

Особистий внесок дисертанта у друкованих працях

[6-8, 10, 16, 17, 18, 54] – запропонований механізм взаємодії пероксидних сполук натрію з сульфатами металів, безпосередня участь в експерименті. [9, 51, 52] – створення математичної моделі термічного аналізу і самопоширюючої взаємодії. [11 – 14] – безпосередня участь в експерименті, математична обробка результатів дослідження. [19, 20] – узагальнення результатів дослідження пероксидно-сольових систем. [21, 22, 47] – запропоновані нові переносники молекулярного кисню - координаційні сполуки кобальту з фенантроліном та амінокислотами. [25, 49] – запропоновані нові переносники молекулярного кисню - координаційні сполуки кобальту з дипіридилом і дипептидами. [23, 58] – запропоновані кореляційні залежності властивостей амінокислот на стійкість оксигенованих комплексів. [24] – участь в експерименті та створення математичної моделі оксигенації фенантролінамінокислотних комплексів. [26, 56, 60] – запропонований індикаторний метод визначення констант швидкості комплексоутворювання фенантроліну та дипіридилу з кобальтом(II), проведення експерименту методом “зупиненого” струменя. [27-32, 57] – безпосередня участь у експериментальному дослідженні, синтез оксигенованих комплексів, математична обробка результатів. [33, 34] – проведення експерименту методом “зупиненого” струменя, обробка результатів дослідження. [35 – 38, 40, 41] – безпосередня участь у експериментальному дослідженні, аналіз результатів дослідження. [39, 59] – узагальнення результатів утворення оксигенованих комплексів. [42, 46, 53, 55] – запропоновані хімічні системи і композиції для медичних генераторів кисню, експериментальне дослідження.