Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Кузьмінов Борис Павлович. Хімічна небезпека у сучасному поліграфічному виробництві як гігієнічна проблема : дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2006. — 373арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 280-323.



Анотація до роботи:

Кузьмінов Б. П. Хімічна небезпека у сучасному поліграфічному виробництві як гігієнічна проблема. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2006.

Проведено оцінку умов праці в сучасному поліграфічному виробництві. За підсумками санітарно-гігієнічних досліджень, атестації робочих місць, оцінки стану здоров’я робітників галузі (за даними обстеження і анкетування), інвентаризації основних та допоміжних поліграфічних матеріалів доведено, що трансформація друкарського виробництва у єдиний видавничо-поліграфічний комплекс, призвела до суттєвих змін в технології, організації виробництва і негативно, за рахунок підвищеної хімічної небезпеки, вплинула на гігієнічні показники умов праці та стан здоров’я робітників.

Здійснено токсиколого-гігієнічну оцінку провідних групп поліграфічних матеріалів (друкарських фарб, розчинників і розріджувачів, лаків, фотополімерних композицій), питома вага яких (за результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи) досягає 9 % серед нехарчової продукції.

Обгрунтовано гігієнічні регламенти компонентів фотополімерних композицій (1-діазо-2-нафтол-4-сульфохлориду, ацетофталату целюлози, гліцидилметакрилату), які в умовах виробництва поступають в повітря робочої зони і у воду відкритих водойм.

Розроблено концептуальну модель управління здоров’ям робітників видавничо-поліграфічного комплексу, яку використано при розробленні нормативно-методичних документів для органів практичної охорони здоров’я.

1. У дисертації на підставі вивчення санітарно-гігієнічних умов праці, нових технологій, організації і структури виробництва, оцінки стану здоров’я робітників галузі, токсикологічних експериментів та узагальнення результатів багаторічного досвіду проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи матеріалів і хімічних композицій, доведено, що трансформація друкарських підприємств у єдиний видавничо-поліграфічний комплекс, який забезпечує соціально-економічні потреби держави в інформаційно-видавничій, друкарській, рекламній і пакувальній продукції, в умовах ринкових відносин призвела до суттєвого підвищення рівнів хімічної небезпеки, яка стала домінуючим небезпечним фактором виробництва і потребує невідкладних профілактичних та корегуючих заходів для збереження і підвищення потенциіалу здоров’я робітників поліграфічної промисловості.

2. Підготовка і випуск друкованої продукції на поліграфічних підприємствах пов’язані з трудовими операціями, які відповідають 3.1. категорії важкості згідно з Гігієнічною класифікацією ГН 3.3.5-8-6.6.1-2001. Використання сучасних технологій обумовило відсутність у видавничо-поліграфічному комплексі високого друку традиційно притаманних цьому виду виробництва випадків свинцевої інтоксикації серед працюючих.

3. Основними джерелами хімічної небезпеки в сучасному видавничо-поліграфічному комплексі є поліграфічні матеріали, переважно на полімерній основі, які використовуються в галузі. На основі проведеної гігієнічної інвентаризації виділені як провідні групи: друкарські фарби і лаки – 31,6 %, органічні розчинники і розріджувачі – 21,1 %, фотополімерні композиції – 5,8 %.

4. Поліграфічні матеріали є однією з провідних груп об’єктів експертизи, питома вага яких серед зразків нехарчової продукції досягає 9 %. Застосування цих матеріалів у технологічних процесах обумовлює забруднення повітря робочої зони шкідливими речовинами, в тому числі 2 і 3 класів небезпеки, які у 60-70 % випадків перевищують відповідні ГДК у 1,2 – 5 разів. Умовою видачі позитивних висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи на поліграфічні матеріали є їх обов’язкова реєстрація як небезпечних шкідливих факторів виробництва.

5. Офсетні друкарські фарби за параметрами гострої пероральної токсичності належать до малонебезпечних речовин 4 класу (ГОСТ 12.1.007-76) з переважаючим впливом на центральну нервову систему. Проявляють слабку кумулятивну активність (коефіцієнти кумуляції перевищують 12,8). Подразнюють слизові оболонки, шкірно-резорбтивним ефектом не володіють. Багатократні аплікації на шкіру викликають прояви контактного дерматиту. Сенсибілізують організм з формуванням гіперчутливості уповільненого типу. Ураження центральної нервової системи, іритативний ефект та сенсибілізуюча активність визначаються інтенсивністю різного ступеня – від слабкого до сильновираженого залежно від застосування відповідних пігментів.

6. Флексографічним друкарським фарбам притаманні: подразнювальний ефект, вплив на центральну нервову систему, кумулятивна активність, здатність проникати через непошкоджену шкіру. Токсичність, що відповідає 3-4 класам небезпеки (ГОСТ 12.1.007-76), та ступінь прояву ефектів обумовлені рівнем вмісту органічних розчинників. Водні флексографічні фарби незалежно від шляхів надходження в організм, викликають порушення з боку клітинної та гуморальної ланок імунної системи. Спиртові флексографічні фарби впливають на імунний статус з формуванням автоімунних реакцій.

7. Розчинники і розріджувачі офсетних та флексографічних фарб за критерієм гострої токсичності належать до 3 та 4 класів небезпеки (ГОСТ 12.1.007-76). Проявляють подразнювальну дію й уражають центральну нервову систему як при інгаляційному впливові, так і при попаданні на шкіру. Викликають сенсибілізацію організму.

8. Поліграфічні лаки, що є малотоксичними сполуками (4 клас небезпеки згідно ГОСТ 12.1.007-76), проявляють подразнювальний ефект при попаданні на шкіру та слизові оболонки, у 20 % дослідів середню (коефіцієнти кумуляції 5,8-5,9) та у 80 % - слабку кумулятивну активність (коефіцієнти кумуляції перевищують 12,8). Викликають сенсибілізацію організму. Заміна в рецептурі лаків етилового та ізопропілового спиртів на пропіловий спирт підсилює їх токсичність.

9. Рiдкi фотополiмернi композиції належать до малонебезпечних речовин (4 клас за ГОСТ 12.1.007-76). Проявляють резорбтивно-токсичну дію, сенсибілізуючі властивості; при довготривалому впливові можуть викликати контактний дерматит. Місцево-подразнювальний ефект при попаданні на слизові оболонки і ступінь вираженості кумулятивних властивостей коливаються від слабкого до сильновираженого, що обумовлено різним відсотковим співвідношенням компонентів, а також наявністю в складі композицій цільових домішок.

10. Хімічний фактор поліграфічного виробництва негативно впливає на стан здоров’я друкарів, у яких виявлені зміни імунної та нервової системи. Порушення з боку імунної системи проявляються ознаками вторинного імунодефіціту.

11. Дія хімічного фактору супроводжується підвищеним шумовим навантаженням, обумовленим, в більшості випадків, порушеннями технологічного характеру: використанням застарілого і нестандартного обладнання, відсутністю системи профілактичного ремонту, розміщенням у цехах додаткового обладнання. У 30 % випадків рівні шуму на основних технологічних процесах перевищують допустимі в діапазоні низьких частот (62–250 Гц) на 5–21 дБ, на середніх (500 Гц) – 21 дБ, на високих – 26–34 дБ.

12. Результати проведених комплексних гігієнічних, токсикологічних, клінічних, медико-статистичних досліджень покладено в основу концептуальної моделі управління здоров’ям робітників видавничо-поліграфічного комплексу, які працюють в умовах хімічної небезпеки, а також використано при розробленні нормативно-методичних документів для органів практичної охорони здоров’я (проект державних санітарних правил та норм “Підприємства та організації поліграфічної промисловості”, схеми первинної токсикологічної оцінки з оформленням токсиколого-гігієнічного паспорта шкідливих хімічних речовин, схеми гігієнічної регламентації лакофарбових матеріалів та переліку речовин, за якими необхідно здійснювати контроль повітряного середовища при їх застосуванні).За результатами проведених досліджень обгрунтовано і затверджено Міністерством охорони здоров’я 3 гігієнічних нормативи на хімічні речовини, що призначені для застосування у поліграфічній галузі (1-діазо-2-нафтол-4-сульфохлорид, ацетофталат целюлози, гліцидилметакрилат).

Публікації автора:

    1. Кузьмінов Б. П., Андрейко О. Ю., Трикуленко В. І., Галушка О. І. Токсикологічна оцінка рідких фотополімерних композицій "ФОМАТ ТВ–62" і "ФОМАТ ФВ–72" // Современные проблемы токсикологии. – 2000. – № 1. – С. 33 – 34. (дисертантом визначено мету роботи, проведено аналіз літературних даних, планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

    2. Кузьмінов Б. П., Туркіна В. А. Токсикологічна характеристика розріджувачів для поліграфічних фарб "Фарбент" марок А і Б // Современные проблемы токсикологии. – 2000. – №2. – с. 40. (дисертантом визначено мету роботи, проведено аналіз літературних даних, планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

    3. Кузьмінов Б. П., Туркіна В. А. Експериментальні дослідження поліграфічного лаку ПВБ марки Б // Современные проблемы токсикологии. – 2000. – № 3. – С. 39 – 40. (дисертантом визначено мету роботи, проведено аналіз літературних даних, планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

    4. Кузьмінов Б. П., Туркіна В. А., Нєктєгаєв І. О. Токсикометрична характеристика змащувально-охолоджуючої рідини "CIMSTAR S 300" фiрми "Cimcool Industrial Products B.V.", Нiдерланди // Довкілля та здоров’я.- 2000, № 4. – С. 54 – 55. (дисертантом проведено літературний огляд, планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

    5. Кузьмінов Б. П., Туркіна В. А. Фактори ризику при побутовову застосуванні лакофарбових виробів // Современные проблемы токсикологии. – 2001. – № 3. – С. 60 – 63. (дисертантом проведено літературний огляд, взята участь у збиранні матеріалів, підготовці статті до друку).

    6. Кузьмінов Б.П., Туркіна В. А., Нєктєгаєв І. О., Паздерська І. Б. Результати первинної токсикологічної експертизи сировини для виробництва водоемульсійних фарб // Современные проблемы токсикологии. - 2001. – № 4. – С. 35 – 36. (дисертантом проведено планування експериментів, виконано фрагмент експериментальної частини й підведено підсумки досліджень, підготовлено статтю до друку).

    7. Кузьмінов Б. П. Проблеми медицини праці в сучасному поліграфічному виробництві // Гигиена труда. – Киев, 2003. – Вып. 34. – С. 269–274.

    8. Кузьмінов Б. П. Токсикологічна характеристика офсетних друкарських фарб // Медичні перспективи. - 2003. – № 3. – С. 106 – 111.

    9. Кузьмінов Б. П., Трикуленко В. І. Токсиколого-гігієнічна характеристика флексографічних поліграфічних фарб // Довкілля та здоров’я. – 2003, № 4. – С. 34 – 37. (дисертантом проведено літературний огляд, планування експериментів, виконано фрагмент експериментальної частини й підведено підсумки досліджень).

      1. Кузьмінов Б. П. Токсиколого-гігієнічна оцінка нової фотополімерной композиції // Гигиена труда. – Киев, 2004. – Вып. 35. – С. 87 – 91.

      2. Кузьмінов Б. П., Потьомкіна Г. О., Зазуляк Т. С., Галушка О. І., Паздерська І. Б., Грушка О. І., Жук С. Ш. Дослідження алергенної дії полімерних підгузників // Практична медицина. - 2004. – № 1. – С. 116–123. (дисертантом проведено літературний огляд, планування експерименту й проаналізовано одержані результати).

      3. Кузьмінов Б. П. Хімічна небезпека сучасного поліграфічного виробництва: поліграфічні лаки // Довкілля та здоров’я. - 2004. – № 3. – С. 69 –72.

      4. Кузьмінов Б. П. Токсиколого-гігієнічна характеристика поліграфічних лаків до флексографічних фарб // Современные проблемы токсикологии. – 2004. – № 3. – C. 43 – 44.

      5. Кузьмінов Б. П. Хімічна небезпечність сучасного поліграфічного виробництва: поліграфічні розчинники // Медичні перспективи. – 2004. – № 3. – С. 120 – 123.

      6. Кузьмінов Б. П. Оцінка умов праці та здоров'я поліграфістів // Практична медицина. – 2004. – № 3. – С. 103–106.

      7. Кузьмінов Б. П., Гаврилюк А. М., Грушка О. І. Дослідження стану імунітету у друкарів сучасного поліграфічного виробництва // Практична медицина. – 2005. – №2. – С. 100–103. (дисертантом проведено літературний огляд, планування експерименту й проаналізовано одержані результати).

      8. Кузьмінов Б. П. Дослідження здоров’я друкарів за показниками їх функціонального стану // Практична медицина. – 2005. – №3. – С. 98–102.

      9. Кузьмінов Б. П. Обгрунтування орієнтовного безпечного рівня впливу 1-діазо-2-нафтол-4-сульфохлориду в повітрі робочої зони // Современные проблемы токсикологии. – 2005. – № 4. - C. 47 – 48.

      10. Кузьмінов Б. П. Імунологічна перебудова організму щурів під впливом сучасних поліграфічних фарб // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2005. – №4. – С. 68–71.

      11. Кузьмінов Б.П. Дослідження здоров’я поліграфістів за показниками професійної захворюваності // Практична медицина. – 2006. – №2. – С. 91–95.

      12. Kuzminov B., Turkina V., Shafran L. The problem of allergy in ecotoxicology of polimeric materials // Environment International. – V28 (2003). – P. 699–702. (дисертант брав участь у розробці концепції та плануванні експериментів, виконав фрагмент експериментальної частини).

      13. Кузьминов Б. П. Обоснование ПДК ацетофталата целлюлозы в воздухе рабочей зоны // Токсикологический вестник. – 2004. – № 5. – С. 42–43.

      14. Kuzminov B., Turkina V., Kuzminov J. Hazard Estimation of organic solvents in printing industry // Proceeding 23rd International Symposium "Industrial toxicology ’03" 18-20, 2003, Bratislava, Slovak Republic. – 2003. – P. 187–190. (дисертантом проведено планування експериментів, виконано фрагмент експериментальної частини й підведено підсумки досліджень, підготовлено статтю до друку).

      15. Кузьмінов Б. П. Гігієнічний моніторинг сучасного видавничо-поліграфічного комплексу // Український журнал з проблем медицини праці. – 2005. - №2. – С. 23–27.

      16. Маненко А. К., Кузьминов Б. П., Шарова Т. И., Каримова С. Ш., Бисярин Ю. В. Токсикологическая оценка глицидилметакрилата // Гигиена населенных мест. - Киев, 1984. - Вып. 23. - С. 38 - 40. (дисертантом проведено планування експериментів, виконано фрагмент експериментальної частини).

      17. Кузьминов Б. П., Шарова Т. И., Жук С. Ш., Бисярин Ю. В., Кокот В. Р. Токсичность глицидилметакрилата // Гигиена и санитария. – 1987. – № 9. – С. 91. (дисертантом проведено планування експериментів, виконано фрагмент експериментальної частини).

      18. Безкопыльный И. Н., Кузьминов Б. П., Андрейко Е. Ю., Трикуленко В. И. Схема первичной токсикологической оценки для оформления токсиколого-гигиенического паспорта и раздела ТУ ''Техника безопасности'' // Метагигиена 94. – Киев, 1994. – С. 68. (дисертант брав участь у розробці концепції).

      19. Андрейко О. Ю., Безкопильный І. Н., Кузьмінов Б. П. Використання нової схеми оцінки результатів токсикологічної експертизи хімічних речовин // Пріоритетні проблеми гігієнічної науки, медичної екології, санітарної практики та охорони здоров'я. Ч. 1., Київ, 1995. – С. 179–180. (дисертантом проведено аналіз літературних даних, підведено підсумки досліджень).

      20. Безкопильний І. Н., Кузьмінов Б. П., Андрейко О. Ю. Удосконалення та формалізація схеми оцінки результатів токсикологічної експертизи хімічної речовини. Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я №44-95. Київ. – 1995. – 4 с.(дисертант брав участь у розробці концепції).

      21. Кузьмінов Б. П., Галушка О. І., Нєктєгаєв І. О., Антошин Ю. В., Веремієнко О. Ю. Дослідження нових хімічних полімерних композицій для поліграфічної промисловості // Пріоритетні проблеми гігієнічної науки, медичної екології, санітарної практики та охорони здоров'я. Ч. 2., Київ, 1995. – 341–342. (дисертантом проаналізовано одержані результати, підведено підсумки досліджень).

      22. Кузьминов Б. П., Андрейко Е. Ю., Трикуленко В. И. Клеи-герметики SIKAFLEX 221, 252, 255 PC // Токсикологический вестник. – 1997. – № 3. – С. 34–35. (дисертантом проведено планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

      23. Кузьминов Б. П., Галушка А. И., Туркина В. А. Фталиевые эмали ALKOSOL, EMAKOL, FTALUX фирмы POLIFARB // Токсикологический вестник. – 1998. – № 2. – С. 35. (дисертантом визначено мету роботи, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

      24. Кузьминов Б. П., Андрейко Е. Ю., Трикуленко В. И., Бойко Н. Б. Препараты для дубления кожи // Токсикологический вестник. – 1998. – №3. – С. 39. (дисертантом проведено планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати, обгрунтовано заходи профілактики).

      25. Кузьминов Б. П., Галушка А. И., Нектегаев И. А., Туркина В. А., Антошин Ю. В., Паздерская И. Б. Целюлозный лак Kapon extra производства фирмы ''Chemal'', РП // Токсикологический вестник. – 1999. – №5. – С. 42–43. (дисертантом проведено планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

      26. Кузьмінов Б. П., Галушка О. І., Зазуляк Т. С., Туркіна В. А. Результати діяльності лабораторії промислової токсикології ЛДМУ по санітарно-хімічній оцінці полімерних матеріалів // Гігієнічні проблеми суспільства. – Львів. – 1999. – С. 149–150. (дисертантом проаналізовано одержані результати, підведено підсумки досліджень).

      27. Кузьминов Б. П., Андрейко Е. Ю., Трикуленко В. И. Полихром С-144, Полихром С-597, Полихром С-700 // Токсикологический вестник. – 2000. – № 2. – С. 30–31. (дисертантом проведено планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

      28. Кузьминов Б. П., Галушка А. И., Туркина В. А., Нектегаев И. А. Присадки к смазачно-охлаждающим житкостям фирмы "Cimcool Industrial Products B.V.", Нидерланды // Токсикологический вестник. – 2000. – № 5. – С. 45–46. (дисертантом проведено планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати, обгрунтовано заходи профілактики).

      29. Кузьмінов Б. П., Туркіна В. А. Методичні підходи до гігієнічної регламентації лакофарбових матеріалів // Гігієнічні проблеми сучасного суспільства. – Львів. – 2001. – С. 35–38.

      30. Кузьмінов Б. П. Токсикологічна оцінка сучасних поліграфічних фарб // Тези доповідей І з'їзду Токсикологів України 11-13 жовтня 2001 року, Київ. – 2001. – С. 30.

      31. Kuzminov B., Shafran L., Turkina V. Problem of allergy in ecotoxicology polimer material // "Ecotoxicology and Environnmental Safety on the Third Millennium: Trends, Threats and Challenges" Sexotox World Congress and Sixth European Conference on Ecotoxicology and Environmental Safety. – Krakow. – 2001. – P. 294–295. (дисертант брав участь у розробці концепції та плануванні експериментів, виконав фрагмент експериментальної частини).

      32. Кузьмінов Б. П. Токсикологічна характеристика розчинника "Хемісол-11" // Актуальні проблеми профілактичної медицини. – Львів. – 2002. – С. 39–40.

      33. Кузьмінов Б. П. Хімічні фактори небезпеки на сучасних поліграфічних підприємствах // Тези доповідей науково-практичної конференції ’’Організація токсикологічної допомоги в Україні’’ 20-21 травня 2002 року. – Київ, 2002. – С. 81–82.

      34. Кузьмінов Б. П. Гігієнічні проблеми сучасного поліграфічного виробництва // Тези доповідей ІХ Конгрес Світової федерації Українських лікарських товариств. Присвячений 25-річчю СФУЛТ. – Луганськ. – 2002. – С. 496.

      35. Кузьминов Б.П. Токсиколого-гигиеническая оценка полиграфических красок ’’SIEGWERK’’ // Здоровье и окружающая среда: Сб. науч. тр. к 75-летию НИИ санитарии и гигиены в 2 т.Т.1 / НИИ санитарии и гигиены; под ред. С.М.Соколова, В.Г.Цыганова.- Барановичи; Баранов.укрупн.тип., 2002. – С 490–491.

      36. Kuzminov B., Turkina V., Kuzminov J. The Legislative Decision of the environmental problem of use of polymeric materials in Ukraine // Book of abstracts "7th Regional Meeting of the Central and Eastern European Section " Trends and advances in environmental chemistry and ecotoxicology. October 14-16, 2002. – Brno. – 2002. – P. 255–256. (дисертант брав участь у розробці концепції та плануванні експериментів, виконав фрагмент експериментальної частини).

      37. Кузьмінов Б. П. Гігієнічна характеристика сучасного поліграфічного виробництва // Збірка тез доповідей науково-практичної конференції ’’Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України (до 120-річчя з дня народження академіка О.М.Марзеєва) Випуск 5. 24-25 квітня 2003 р. – Київ. – 2003. – С. 71–72.

      38. Кузьмінов Б. П. Токсиколого-гігієнічна характеристика флексографічних поліграфічних розчинників // Тези доповідей VІІ з’їзд Всеукраїнського лікарського товариства м. Тернопіль, 16-17 травня 2003 року. Українські медичні вісті. – 2003. – Т.5. – №1 (63). – С. 231.

      39. Кузьмінов Б. П., Галушка О. І., Туркіна В. А., Зазуляк Т. С. Досвід та перспективні розробки лабораторії промислової токсикології ЛДМУ ім. Данила Галицького у гігієнічних дослідженнях полімерних матеріалів // Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 100 річчю кафедри загальної гігієни Одеського державного медичного університету. За редакцією професора В.О.Колоденко;– Одеса: Чорномор. – 2003. С. 187–190. (дисертантом проаналізовано одержані результати, підведено підсумки досліджень).

        1. Кузьминов Б. П. Сравнительная токсикологическая оценка современных полиграфических красок // Тезисы докладов 2-й съезд токсикологов России. – М. – 2003. – С. 149–150.

        2. Кузьминов Б. П., Туркина В. А. Иммунологический мониторинг новых полиграфических материалов в эксперименте // International Journal on Immunorehabilitation. – 2003. – Vol. 5. – № 2. – P. 209. (дисертантом проведено планування експерименту, виконано фрагмент експериментальної частини й проаналізовано одержані результати).

        3. Kuzminov B., Turkina V. The toxicological characteristic of modern poligraphic solvents // 12th International Symposium on Environmental Problems in the Mediterranean Region 4th to 8th, 2003, Antalya, Turkey. – 2003. – P. 165. (дисертантом проведено планування експериментів, виконано фрагмент експериментальної частини й підведено підсумки досліджень, підготовлено статтю до друку).

        4. Кузьминов Б. П. Фотополимерные композиции Фомат ФВ-41 и Фомат ФВ-42 // Токсикологический вестник. – 2004. – № 3. – С. 41.

        5. Кузьмінов Б. П. Токсикологічна характеристика ацетофталата целюлози // Тези доповідей ІІ з'їзду Токсикологів України. – Київ. – 2004. – С. 68–69.

        6. Кузьмінов Б. П. Аналіз професійної захворюванності поліграфістів // Тези Х Конгресу Світової федерації Українських лікарських товариств. – Чернівці. – 2004. – С. 563

        7. Кузьмінов Б. П., Зазуляк Т. С. Методичні проблеми токсиколого-гігієнічної оцінки основних поліграфічних матеріалів та поліграфічної продукції // Гігієнічна наука та практика на рубежі століть. Матеріали ХІV з’їзду гігієністів України. – Дніпропетровськ. – 2004. – Т. І. – С. 234–235. (дисертантом проведено літературний огляд, взята участь у збиранні матеріалів, підготовці статті до друку).

        8. Кузьмінов Б. П., Кокот В. Р. До питання вдосконалення нормативної бази при організації профілактичних оглядів працюючих в шкідливих умовах праці // Тези Ювілейного VIII з’їзду ВУЛТ (Всеукраїнського Лікарського Товариства, присвяченого 15-річчю організації (1990-2005). м. Івано-Франківськ. 21-22 квітня 2005 року. Українські медичні вісті. – 2005 – Т.6. – №1–2 (63–64). – С. 390–391. (дисертантом взята участь у збиранні матеріалів, підготовці статті до друку).

        9. Кузьмінов Б. П. Підсумки експертних досліджень сучасних полімервмісних матеріалів лабораторією промислової токсикології Львівського національного медичного університету // Тези Ювілейного VIII з’їзду ВУЛТ (Всеукраїнського Лікарського Товариства, присвяченого 15-річчю організації (1990-2005). м. Івано-Франківськ. 21-22 квітня 2005 року. Українські медичні вісті. – 2005 – Т.6. – №1–2 (63–64). – С. 391.