Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Приходько Тетяна Володимирівна. Хімічні перетворення та контроль якості лікарських препаратів спеціального призначення під час тривалого зберігання: Дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Українська військово-медична академія. - К., 2002. - 197арк. - Бібліогр.: арк. 164-180.



Анотація до роботи:

Приходько Т.В. Хімічні перетворення та контроль якості лікарських препаратів спеціального призначення під час тривалого зберігання. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія. - Київська медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню кінетичних закономірностей процесів деструкції лікарських препаратів спеціального призначення: антибіотиків групи пеніциліну і цефалоспорину, похідних сульфаніламіду, кислоти барбітурової в процесі тривалого зберігання, встановленню природи домішкових компонентів і продуктів розкладу із застосуванням хроматографічних, мас-спектрометричних та спектроскопічних методів аналізу, розробці високочутливих, вибіркових спектрофотометричних методик аналізу 8 лікарських речовин з класу слабких кислот з сульфофталеїновими барвниками.

1. Вивчені та узагальнені проблеми стабільності, хімічних перетворень лікарських препаратів спеціального призначення антибіотиків груп пеніциліну, цефалоспорину, похідних аміду кислоти сульфанілової та кислоти барбітурової в процесі зберігання з метою забезпечення їх належної якості в екстремальних умовах для потреб військово-медичної служби та медицини катастроф.

2. Методами тонкошарової хроматографії та хроматомас-спектрометрії встановлено, що барбітал-натрій та етамінал-натрій містять дві групи домішкових продуктів: похідні барбітурової кислоти (5-етилбарбітурову кислоту, 1-етил-5-етил-5-(2'–аміл)-барбітурову кислоту) та технологічні домішки (етиловий ефір п-амінобензойної кислоти, бутилфталат, ді-(2-етилгексил)-фталат, ді-(2-етилгексиловий ефір)-адипінової кислоти), наявність яких не пов’язана з синтезом цільового продукту, а обумовлена механічним контактом лікарських препаратів з гумовотехнічними та полімерними матеріалами в процесі зберігання.

3. На підставі результатів хроматомас-спектрометричних досліджень встановлено, що при тривалому зберіганні етамінал-натію та барбітал-натрію у суворій відповідності з вимогами аналітичної нормативної документації не відбувається руйнування піримідинового циклу.

4. Для цефотаксиму натрієвої солі, що містить в основі 7-аміноцефалоспоранову кислоту, деструкція в процесі тривалого зберігання полягає в проходженні дезацетилювання в положенні 3 дигідротіазинового циклу з утворенням дезацетоксицефотаксиму.

5. Методами високоефективної рідинної хроматографії, нітритометрії та нейтралізації встановлено, що процес розкладу натрієвих солей ампіциліну, оксациліну, цефотаксиму, цефтриаксону, барбітал-натрію, етамінал-натрію, етазол-натрію, сульфацил-натрію в процесі тривалого зберігання проходить відповідно кінетичної реакції нульового порядку, визначені константи швидкості реакцій розкладу та час напіврозпаду. Енергії активації дорівнюють для натрієвих солей ампіциліну 12,04±0,43 ккал/мол, оксациліну 10,49±0,39 ккал/мол, цефотаксиму 10,42±0,48 ккал/мол, цефтриаксону 11,44±0,41 ккал/мол, етазол-натрію 14,36±1,34 ккал/мол, сульфацил-натрію 19,84±2,98 ккал/мол, барбітал-натрію 18,44±1,17 ккал/мол, етамінал-натрію 14,83±0,83 ккал/мол.

6. Розширені аспекти використання сульфофталеїнових барвників в аналітичній практиці для кількісного визначення лікарських препаратів спеціального призначення. Встановлені оптимальні умови фотометричного визначення лікарських речовин з бромфеноловим синім та бромкрезоловим пурпуровим: розчинник - ацетоново-водна суміш з вмістом води 2-20%, 0,1% розчин бромфенолового синього та бромкрезолового пурпурового в межах 0,2 до 3,0 мл, величина рН середовища 4,0 – 6,0, кімнатна температура.

7. Розроблені методики характеризуються високою чутливістю. Межа виявлення досліджуваних лікарських речовин з бромфеноловим синім знаходиться в межах 0,44-1,6мкг/мл, з бромкрезоловим пурпуровим - 0,87-1,66 мкг/мл.

8. Розроблено і проведено валідацію 8 методик кількісного визначення субстанцій лікарських речовин спеціального призначення з класу солей органічних кислот. Метрологічна оцінка розроблених методик дозволяє рекомендувати їх для проведення експертизи лікарських засобів в умовах надзвичайного стану. Розроблено методики кількісного визначення досліджуваних лікарських речовин антибіотиків груп пеніциліну, цефалоспорину, похідних аміду кислоти сульфанілової, кислоти барбітурової в їх лікарських формах.