Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Прімова Людмила Олександрівна. Хімічний склад препаратів каротину вітатону і вітадепсу та їх вплив на ріст і деякі показники обміну речовин в організмі курей в постнатальному онтогенезі : Дис... канд. наук: 03.00.04 - 2003.



Анотація до роботи:

Прімова Л.О. Хімічний склад препаратів каротину вітатону і вітадепсу та їх вплив на ріст і деякі показники обміну речовин в організмі курей в постнатальному онтогенезі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 - біохімія. Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню хімічного складу біотехнологічних препаратів каротину вітатону і вітадепсу, виготовлених на основі біомаси гриба Blakeslea trispora, та їх впливу на ріст, розвиток, збереження і деякі показники обміну речовин в організмі курей.

Встановлено високий вміст у препаратах ліпідів і низьку кількість білка; значну концентрацію амiнокислоти метiонiну у загальному бiлку препаратiв. Визначені наявність і концентрації різних форм небілкового азоту, каротиноїдів, каротину, ксантофiлiв, вітаміну С, макроелементів (Nа, К, Са, Мg), мікроелементів (Fe, Zn, Mn, Cu, Pb, Cd), а також кiлькiснi вiдмiнності в хiмiчному складi вiтатону i вiтадепсу.

Виявлено значну доступність каротину з препаратів для організму та їх позитивний вплив на ріст, розвиток, деякі показники білкового обміну, каротинний, А-вітамінний, iмунний статус, забезпечення вітаміном С i збереження молодняка курей.

Отримані результати можуть бути використані при розробленні рекомендацій щодо застосування вітатону і вітадепсу, а також для обгрунтування напрямків удосконалення існуючих та розроблення нових технологій виробництва біотехнологічних препаратів на основі біомаси гриба Blakeslea trispora.

1. Дослідження препаратів каротину, виготовлених на основі біомаси гриба Bl.trispora, показало, що вітатон і вітадепс, поряд із каротином, містять комплекс біологічно активних речовин. При певних дозах вони можуть бути джерелом метіоніну, фосфоліпідів, мікроелементів, аскорбінової кислоти, вітамінів групи В.

Використання препаратів у раціонах курей, що ростуть, стимулює біосинтетичні процеси в організмі, підвищує забезпечення каротином, вітаміном А, активує синтез аскорбінової кислоти, не впливає негативно на розвиток внутрішніх органів, сприяє росту, розвитку, стресостійкості і збереженню птиці.

2. У ході вивчення хімічного складу у вітатоні та вітадепсі визначено високий вміст ліпідів, що містять: фосфоліпіди, ксантофіли, каротиноїди, 89,0% та 30,0% яких складає каротин; незначну кількість білка, до складу якого входять всі протеїногенні амінокислоти. Особливістю є значна концентрація метіоніну. Небілковий азот препаратів на 72% представлений амінним та амідним при незначній кількості нітратного та амонійного. Вміст аскорбінової кислоти у вітатоні та вітадепсі дозволяє вважати їх джерелами цього вітаміну.

3. У вітатоні макроелементи складають - 53,1%, у вітадепсі - 50,4%, мікроелементи - не більше ніж1% від сирої золи. Серед макроелементів переважає Са, серед мікроелементів - Fe і Zn. Вміст Pb і Cd у вітадепсі дещо вищий, ніж у вітатоні, але в тих дозах, в яких застосовуються препарати в раціонах тварин і птиці, вони не впливають суттєво на концентрацію токсичних елементів у комбікормах.

4. На відміну від вітатону, вітадепс містить менше ліпідів, каротину, фосфоліпідів, віта-міну С, нітратного та амонійного азоту, при більших концентраціях мінеральних речовин, протеїну, амінного та амідного азоту, амінокислот.

5. Використання вітатону та вітадепсу в раціонах курей не має негативного впливу на синтез основних білкових фракцій крові, сприяє підвищенню активності амінотрансфераз і катепсинів у печінці та м,язах. Встановлено, що концентрація альбумінів, a-глобулінів, АСТ, АЛТ у сироватці крові залежить від вмісту каротину в гепатоцитах. Активність амінотрансфераз (особливо АЛТ) у печінці, катепсинів у гепатоцитах та м,язах прямо залежить від А-вітамінного статусу организму. У м,язах курей усіх піддослідних груп переважає переамінування аспартату.

6. Каротин з вітатону та вітадепсу засвоюється, депонується в організмі, а також трансформується у вітамін А, який накопичується у печінці та яєчниках курей і сприяє підтри-манню концентрації ретинолу на більш високому в порівнянні з контролем рівні, особливо в період росту та розвитку птиці.

Препарати каротину стимулюють біосинтез вітаміну С в наднирникових залозах та інших внутрішніх органах курчат, підвищують стресостійкість та життєздатність піддослідної птиці.

7. Введення вітатону та вітадепсу в раціони стимулює синтез гемоглобіну, еритропоез та лейкопоез, сприяє росту, збільшенню живої маси курчат, їх збереженню, негативно не впливає на розвиток внутрішніх органів. Кращим є вітадепс в одній дозі.

Результати проведених досліджень можуть бути використані при розробленні рекомендацій щодо використання вітатону і вітадепсу, а також для обґрунтування напрямків удосконалення існуючих та розроблення нових технологій виробництва біотехнологічних препаратів на основі біомаси гриба Blakeslea trispora.

Публікації автора:

1. Прімова Л. О. А-вітамінний статус організму курчат при використанні біотехнологічних препаратів каротину //Вісник Сумського державного аграрного університету.-1999- Вип.3.- С.79-84.

2. Прімова Л., Мартиновський В., Кіндя В., Сидоренко А. Мікроелементний склад біо-технологічних препаратів каротину - вітатону і вітадепсу // Ветеринарна медицина України.-1999 - № 8.- С.14-15.

3. Прімова Л.О., Мартиновський В.П., Кіндя В.І. Амінотрансферазна активність у тканинах курей, вирощених з використанням біотехнологічних продуктів глибинної ферментації мікроскопічного гриба Blakeslea trispora // Науковий вісник Львівської державної академії ветери-нарної медицини.-Львів,1999. - Вип.3.-Ч.1.- С.85-86.

4.Прімова Л.О., Мартиновський В.П., Сидоренко А.А., Кіндя В.І. Порівняльна ефективність біотехнологічних препаратів, які було використано в період росту молодняка курей // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини.- Львів,1999. -Вип.3.- Ч.2.-С.189-191.

5. Прімова Л.О., Ужако П.В., Кіндя В.І. Особливості хімічного складу біотехнологічних препаратів каротину // Проблеми хімії: Збірник наукових праць.- Суми: Слобожанщина,1997.-С.49-57.

6. Прімова Л.О. Біохімічні аспекти біотехнологічних препаратів каротину вітатону і вітадепсу // Біологічні науки: Збірник наукових праць.- Суми: СДПІ,1998.-С.83-90.

7. Ужако П.В., Прімова Л.О., Живодьор О.В. Вміст вітаміну С в органах і тканинах курей при використанні біотехнологічних препаратів каротину // Біологічні науки: Збірник наукових праць.- Суми: СДПІ, 1998.С.91-99.

8. Прімова Л.О. Вплив біотехнологічних препаратів каротину на ріст і розвиток птиці. //Біологічні науки: Збірник наукових праць.- Суми: СДПІ, 1998.- С. 104-110.

9. Примова Л.О., Ужако П.В. Активность аминотранфераз в органах и тканях кур при использовании биотехнологических препаратов каротина // Вісник Сумського державного університету.-1998.-№ 10.-С.155-159.

10. Прімова Л.О., Ужако П.В. Вплив біотехнологічних препаратів вітатону і вітадепсу на забезпечення каротином організму курчат // Економіка та екологія виробництва продукції птахівництва на основі прогресивних технологій.- Суми: Козацький вал,1999.-С.191-195.

11. Ужако П.В., Яновський І.І., Кіндя В.І., Прімова Л.О. Хімічний склад і деякі властивості біотехнологічного препарату каротину // Шляхи підвищення продуктивності та якості с/г продукції: Матеріали наукової конференції.-Суми, 1993. - С.199-200.

12. Прімова Л.О., Ужако П.В., Яновський І.І., Кіндя В.І. Вплив біотехнологічних препаратів каротину на ріст, розвиток і деякі біохімічні показники курчат // Шляхи підвищення продук-тивності та якості с/г продукції : Матеріали наукової конференції. - Суми, 1995.- С.110.

13. Ужако П.В., Прімова Л.О., Кіндя В.І. Вплив біотехнологічних препаратів b-каротину на деякі гематологічні та біохімічні показники курчат // Шляхи підвищення продуктивності та якості с/г продукції: Матеріали наукової конференції. - Суми, 1995.- С.111.

14. Прімова Л.О., Ужако П.В. Вплив біотехнологічних препаратів каротину на вміст вітаміну А, b-каротину та вітаміну С у деяких органах та сироватці крові курчат // Биоконверсия органических отходов и охрана окружающей среди. Международний конгресс по биоконверсии органических отходов. - Киев, 1996.- С.87.

15. Ужако П.В., Прімова Л.О.Будник С.М. Використання біотехнологічних препаратів каротину в раціонах птиці // Биоконверсия органических отходов и охрана окружающей среды. Международный конгресс по биоконверсии органических отходов. - Киев, 1996. - С.86.

16. Ужако П.В., Прімова Л.О., Кіндя В.І., Будник С.М. Біохімічні аспекти використання біотехнологічних препаратів каротину // VII Український біохімічний з,їзд (3-6 вересня,1997 р.): Тези.доп.- Київ,1997.-Ч.3.-С.153-154.

17. Примова Л.О., Ужако П.В. Исследование минерального состава биотехнологических препаратов b-каротина // Современные проблемы клинической и експериментальной медицины. Итоговая конференция медицинского факультета СумГУ. - Суми,1996.-С.21-23.

18. Примова Л.О., Ужако П.В. Содержание витамина А и b-каротина в сыворотке крови, печени и яичниках цыплят при использовании биотехнологических препаратов каротина //Современние проблеми клинической и експериментальной медицины. Итоговая конференция медицинского факультета СумГУ. - Сумы,1996.-С.30-31.

19. Примова Л.О., Ужако П.В. Активность ферментов сыворотки крови и тканей внутренних органов цыплят при использовании биотехнологических препаратов каротина //Итоговая конференция медицинского факультета СумГУ.-Сумы, 1997.-С.111-112.

20. Прімова Л.О. Вплив біотехнологічних препаратів каротину на активність ферментів обміну амінокислот // Сучасні проблеми клінічної і експериментальної медицини. VII Підсумкова науково-практична конференція медичного факультету СумДУ. - Суми,1999.-С.198-199.

21. Прімова Л.О. Вплив мікробіологічних препаратів вітатону і вітадепсу на активність каталази сироватки крові курчат // Сучасні проблеми клінічної і експериментальної медицини. VIII Підсумкова науково-практична конференція медичного факультету СумДУ.-Суми,2000.- С.103-104.