Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Бондар Наталія Миколаївна. Хіміко-токсикологічне дослідження амлодіпину : Дис... канд. наук: 15.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Бондар Н.М. “Хіміко – токсикологічне дослідження амлодипіну”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія. Національний фармацевтичний університет, Харків, 2006.

Дисертаційна робота присвячена хіміко – токсикологічному дослідженню препарата з групи блокаторів кальцієвих каналів – амлодипіна.

У роботі наведено умови виявлення та ідентифікації амлодипіну та його основного метаболіту за допомогою методів ТШХ, ВЕРХ, УФ – спектрофотометрії, а також доведено можливість їх застосування для ідентифікації амлодипіну у присутності інших препаратів серцево – судинної групи, які можуть застосовуватися разом. Розроблено доступні та чутливі методики кількісного визначення препарату в витяжках з біологічного матеріалу на основі методів екстракційної фотометрії, УФ – спектрофотометрії та ВЕРХ.

Вивчено умови екстракції амлодипіну з водних розчинів органічними розчинниками в залежності від рН середовища. Проведено порівняльне вивчення ефективності ізолювання амлодипіну з біологічного матеріалу за допомогою загальноприйнятих у хіміко – токсикологічному аналізі методів та запропоновано власну ефективну методику ізолювання препарату з біологічного матеріалу за допомогою суміші метанолу та ацетонітрилу (2:3).

Розроблено методики виділення амлодипіну з біологічних рідин організму (сечі та крові).Вивчено розподіл амлодипіну в органах отруєних ним тварин та зберігання в біологічному матеріалі при гнитті. На основі проведених досліджень запропоновано схему спрямованого хіміко – токсикологічного аналізу біологічного матеріалу на амлодипін.

  1. Запропоновано кольорові, осадові та мікрокристалоскопічні реакції, а також методи ТШХ, УФ-спектрофотометрії, та ІЧ-спектроскопії, які придатні для виявлення амлодипіну, виділеного з біологічного матеріалу.

  2. Вивчено умови ідентифікації амлодипіну за допомогою методу ВЕРХ як окремої речовини, так і в суміші з іншими препаратами серцево-судинноі групи

  3. Розроблено доступні та чутливі методики кількісного визначення амлодипіну у водних розчинах та витяжках з біологічного матеріалу:

- екстракційно-фотометрична, заснована на утворенні іонного асоціату з метиловим оранжевим (підпорядкування розчинів основному закону світлопоглинання в межах концентрацій 20,0 – 160,0 мкг препарату у 15 мл кінцевого об`єму; відносна невизначеність методу – 2,40%) та бромтимоловим синім (підпорядкування основному закону світлопоглинання знаходиться в межах 10,0 – 90,0 мкг в пробі, відносна невизначеність 2,92%).

-УФ-спектрофотометрична: в хлороформному розчині (відносна невизначеність 1,64%, підпорядкування основному закону світлопоглинання знаходиться в межах 5,0 - 30,0 мкг/мл) та в 0,1 М розчині кислоти хлоридної в метанолі (відносна невизначеність 1,80%, підпорядкування основному закону світлопоглинання знаходиться в межах 10,0 -70,0 мкг/мл).

- метод ВЕРХ: межі визначення препарату 5,0-500,0 мкг/мл, відносна невизначеність

методу 1,30%.

  1. Вивчено умови екстракції амлодипіну з водних розчинів у залежності від рН середовища та природи органічного розчинника. При цьому максимальна кількість препарату екстрагується при значеннях рН від 7,0 до 8,0 і складає близько 81,3% для хлороформу, 56,7% для діетилового єфіру та 44,7% для бензолу. Всі досліджені органічні розчинники можна використовувати для екстракції амлодипіну з лужних витяжок. Діетиловий ефір практично не екстрагує амлодипін з водного середовища при рН = 2,0, (3,3%), що можна використовувати для очищення у процесі виділення препарату з об`єктів біологічного походження.

  2. Вперше проведено порівняльну оцінку ефективності виділення амлодипіну з біологічного матеріалу загальноприйнятими у хіміко-токсикологічному аналізі методами, а також розроблено більш ефективний і експресний метод ізолювання амлодипіну метанолом і ацетонітрилом (2:3), який дозволяює виділити близько 82% препарату.

  1. Вивчено умови виявлення амлодипіну у витяжках з біологічного матеріалу хімічними методами та методом ТШХ. Для кількісного визначення препарату у витяжках було застосовано екстракційно-фотометричний та УФ-спектрофотометричний методи.

  2. Запропоновано методики виділення амлодипіну з біологічних рідин організму (крові, сечі), які дозволяють ізолювати близько 55% із сечі та близько 79% із сечі.

  3. Вивчено розподіл амлодипіну в органах отруєних тварин при пероральному введенні. Встановлено, що для хіміко-токсикологічного дослідження при летальних отруєннях амлодипіном варто направляти на аналіз сечу, шлунок з вмістом, кишечник з вмістом, селезінку та нирки.

  4. Досліджено зберігання амлодипіну в біологічному матеріалі при його гнитті, та встановлено, що за допомогою методу ізолювання метанолом та ацетонітрилом (2:3) через 30 діб із тканин печінки, яка піддалася гнилісним змінам, можливо виділити приблизно до 24% препарату, а через 40 діб 3,52% препарату.

  5. На основі проведених досліджень запропоновано схему хіміко- токсикологічного дослідження біологічного матеріалу на амлодипін.

Розроблені методики хіміко-токсикологічного аналізу амлодипіну впроваджено в практику судово-хімічних лабораторій (Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи (акт від 20.02.05 р.), Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи (акт від 01.02. 05 р.), Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи (акт від 30,04.2005)), а також у навчальний процес Тернопільської державної медичної академії (акт від 30.05.05 р.), Запорізького державного медичного університету (акт від 28.03. 05 р.), та Львівського національного медичного університету (акт від 04.05. 05 р.).

Публікації автора:

  1. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Розробка методів ідентифікації амлодипіну, придатних для хіміко-токсикологічного аналізу.//Вісник фармації. - 2004. - №2 (38). - С.18-22. Особистий внесок здобувача: розробка хімічних, хроматографічних та спектрофотометричних методів ідентифікації амлодипіну, статистична обробка даних, участь у написанні статті.

  2. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Застосування високоефективної рідинної хроматографії в аналізі амлодипіну при його сумісній присутності з іншими препаратами серцево-судинної дії.//Фармацевтичний журнал .- 2004. - №4.- С. 74-78. Особистий внесок здобувача: розробка методики ідентифікації амлодипіну за допомогою ВЕРХ як окремої речовини, так і в суміші з іншими препаратами серцево-судинної групи, статистична обробка даних, участь у написанні статті.

  3. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Дослідження умов екстракції амлодипіну з водних розчинів органічними розчинниками та його аналіз в біологічних рідинах організму.//Запорожский медицинский журнал.- 2004.-№5.-С.146-149. Особистий внесок здобувача: дослідження умов екстракції амлодипіну з водних розчинів органічними розчинниками, розробка методик ізолювання препарату з біологічних рідин організму (крові та сечі), статистична обробка даних, участь у написанні статті.

  4. Маміна О.О., Бондар Н.М. Розробка методів кількісного визначення амлодипіну, придатних для хіміко-токсикологічного аналізу.// Фармацевтичний журнал.- 2005. - №5. – С. 87-92. Особистий внесок здобувача: розробка методик кількісного визначення амлодипіну за допомогою УФ-спектрофотометрії, екстракційної фотометрії та методу ВЕРХ, статистична обробка даних, участь у написанні статті.

  5. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Дослідження ефективності методів ізолювання амлодипіну з біологічного матеріалу. //Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей, Запоріжжя: Вид-во ЗДМУ. – Вип.XV, Т.1. - 2006. – С. 70-75. Особистий внесок здобувача: дослідження по виділенню амлодипіну з біологічного матеріалу за допомогою загальноприйнятих методів у хіміко-токсикологічному аналізі, розробка власної методики ізолювання, статистична обробка даних, участь у написанні статті.

  6. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Дослідження ступіню екстракції амлодипіну з водних розчинів. //В кн.: Тези доповідей наукової студентської конференції, Харків: Вид. НФаУ. - 2002.-С.25.

  7. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Розробка методів ідентифікації амлодипіну для проведення хіміко-токсикологічних досліджень.// Тези доповідей ІХ конгрес світової федерації українських лікарських товариств, присвячений 25-річчю СФУЛТ(19-22 серпня 2002р., м. Луганськ).- Луганськ-Київ-Чикаго.- 2002.-С.456.

  8. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Ізолювання амлодипіну з біологічного матеріалу та його ідентифікація. // В кн.: Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції (23-24 жовтня 2002р., м. Харків). Харків: Вид. НФаУ.- 2002.-С.106.

  9. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Дослідження по ізолюванню амлодипіну з біологічних рідин організму.// В кн.: Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004” 10-25 лютого 2004 року. Том 52. Хімія та хімічні технології.Дніпропетровськ.:- 2004. – С. 58-59.

  10. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Кількісне визначення амлодипіну методом екстракційної фотометрії з використанням бромтимолового синього.// В кн.: „Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономіка лікарських засобів та біологічно активних добавок”. Матеріали науково практичної конференції з міжнародною участю. Тернопіль.: “Укрмедкнига”. – 2004. – С. 263-265.

  11. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Вивчення умов екстракції амлодипіну з біологічного матеріалу.// В кн.: Проблеми діагностики, профілактики та лікування екзогенних та ендогенних інтоксикацій: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. м. Чернівці, 16-18 жовтня 2004 року. Чернівці.: - 2004. – С.90-92.

  12. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Порівняльна оцінка спектральних методів кількісного визначення амлодипіну.// В кн.: Матеріали VI Національного зїзду фармацевтів України „Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України”. 28-30 вересня 2005 року. Харків.: Видавництво НФаУ - 2005. – С 145-147.

  13. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Ідентифікація амлодипіну за допомогою методу високоефективної рідинної хроматографії.// В кн.: Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2005”. Том 65. Хімія. Дніпропетровськ.: Наука і освіта - 2005. – С. 3-4.

  14. Бондар Н.М., Маміна О.О. Ізолювання амлодипіну з біологічного матеріалу за допомогою хлороформу.// В кн.: Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу – 2005”. Том 9. – Дніпропетровськ: Наука і освіта – 2005. – С. 52-54.

  15. Бондар Н.М., Бондар В.С., Маміна О.О. Ізолювання амлодипіну з біологічного матеріалу за допомогою метанолу та ацетонітрилу (4:6).// В кн.: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Стан, перспективи судово-токсикологічної служби та наукових досліджень” 9-10 листопада 2005 р. – Х.: Вид-во НФаУ, 2005. – С. 35-36.