Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Болотова Ольга Володимирівна. Хіміко-токсикологічне дослідження кеторолаку : дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Болотова О.В. хіміко-токсикологічне дослідження кеторолаку. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за фахом 15.00.02. - Фармацевтична хімія та фармакогнозія. - Національний фармацевтичний університет, Харків, 2005.

Дисертаційна робота присвячена хіміко-токсикологічному дослідженню препарату групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ) - кеторолаку.

В роботі представлені результати виявлення кеторолаку за допомогою кольорових і осадових реакцій, ТШХ, ІЧ- і УФ-спектроскопії, методів ВЕРХ та ГРХ. Вивчена поведінка кеторолаку в системі ТСХ-скринінгу.

Запропоновані надійні і чутливі методики кількісного визначення кеторолаку методами УФ-спектроскопії, ВЕЖХ та ГРХ.

Досліджено умови екстракції кеторолака з водних розчинів хлороформом, діетиловим ефіром і бензолом у залежності від рН середовища. Вивчено умови ізолювання кеторолака з біологічного матеріалу за допомогою загальноприйнятих в хіміко-токсикологічному аналізі методів О.О. Васильєвої, В.П. Крамаренка, Стаса-Отто.

Розроблена ефективна і експресна методика ізолювання кеторолаку з біологічного матеріалу за допомогою діетилового ефіру, яка дозволяє виділити 75-78 % препарату.

Запропоновано методики ізолювання кеторолака з біологічних рідин організму (кров і сечі), які дозволяють виділити 57-58% препарату з крові, і 76-78% з сечі.

Вивчено розподіл кеторолаку в органах отруєних ним тварин і його зберігання в біологічному матеріалі при його гнильному розкладанні. На підставі проведених досліджень запропонована схема хіміко-токсикологічного аналізу біологічного матеріалу на кеторолак.

  1. Вивчено умови виявлення кеторолаку за допомогою кольорових та осадових реакцій, а також методів ТШХ, ВЕРХ, ГРХ та УФ-спектрофотометрії, які придатні для виявлення кеторолаку, виділеного з біологічного матеріалу.

  2. Вперше досліджено поведінка кеторолаку у системі ТШХ -скринінгу при ненаправленому дослідженні.

  3. Розроблено доступні та чутливі методики кількісного визначення кеторолаку у витяжках з біологічного матеріалу:

ВЕРХ: в спиртових розчинах та рухомій фазі (дозволяє визначити його в області концентрації від 0,2 мкг до 100 мкг в 1 мл; відносна помилка визначення складає ±1,23-1,49 %).

УФ-спектрофотометричні: запропонована методика дозволяє визначати препарат від 1,4 мкг до 20 мкг у 1 мл 96 % спирту етилового. Відносна помилка визначення складає ± 2,88 %.

ГРХ: за продуктом його взаємодії зі спиртом метиловим, яка дозволяє визначити від 1 мкг до 100 мкг кеторолаку у 1 мл розчину. Відносна помилка визначення складає ±1,50 %. За допомогою методів ТШХ та ВЕРХ встановлено, що значення Rf та відносний час утримання () одержаної сполуки та кеторолаку не співпадають. Встановлено, що в процесі етерифікації кеторолак практично на 100% переходить в продукт етерифікації кеторолаку (ПЕК).

  1. Вивчено умови екстракції кеторолаку з водних розчинів у залежності від рН середовища. Встановлено, що оптимальним розчинником для екстракції кеторолаку з водних розчинів є ефір діетиловий при рН 3,0-4,0 (ступінь екстракції - 91,4-98,5 %) та бензол при рН 2,0-3,0 (ступінь екстракції – 97,5-99,0 %), а для екстракційного очищення водних витяжок з біологічного матеріалу у лужному середовищі зручно використовувати хлороформ чи ефір діетиловий.

  2. Вперше проведено порівняльну оцінку виділення кеторолаку з біологічного матеріалу загальноприйнятими у хіміко-токсикологічному аналізі методами, а також розроблено більш ефективну та експресну методику ізолювання кеторолаку ефіром діетиловим, яка дозволяє виділити до 75-78 % препарату.

  3. Вивчено умови виявлення кеторолаку в витяжках з біологічного матеріалу за допомогою методів ТШХ, ВЕРХ та УФ-спектрофотометрії. Для кількісного визначення препарату у витяжках із біологічного матеріалу застосовані ВЕРХ та УФ-спектрофотометричний методи.

  4. Запропоновано методики виділення кеторолаку з біологічних рідин організму (крові, сечі), які дозволяють ізолювати до 57-58 % препарату із крові та до 76-78 % із сечі.

  5. Вивчено розподіл кеторолаку в органах отруєних тварин при пероральному введенні. Встановлено, що для хіміко-токсикологічного дослідження при летальних отруєннях кеторолаком варто брати шлунок і кишечник із вмістом, нирки, печінку та сечу.

  6. Вивчено зберігання кеторолаку в біологічному матеріалі при його гнитті. Встановлено, що за допомогою методу ізолювання ефіром діетиловим через 120 діб із тканин печінки, яка піддалася гнилісним змінам, можна виділити до 3,53% препарату.

  7. На основі проведених досліджень запропоновано схему хіміко-токсикологічного дослідження біологічного матеріалу на кеторолак.

Публікації автора:

  1. Бондар В.С., Болотова О.В. Ідентифікація кеторолаку за допомогою хімічних та фізико-хімічних методів // Вісник фармації.- 2002. - № 3 (31). – С. 30 – 33. Особистий внесок здобувача: ідентифікація кеторолаку за допомогою осадових реакцій та реакцій забарвлення, хроматографії в тонких шарах сорбенту, УФ- та ІЧ-спектрофотометрії; участь у написанні статті.

  2. Бондар В. С., Болотова О.В. Застосування високоефективної рідинної хроматографії та УФ-спектрофотометрії для ідентифікації та кількісного визначення кеторолаку // Фізіологічно активні речовини – 2002. – № 2 (34).- С. 41 – 44. Особистий внесок здобувача: вивчення застосування високоефективної рідинної хроматографії та УФ-спектрофотометрії для ідентифікації та кількісного визначення кеторолаку; участь у написанні статті.

  3. Бондар В. С., Болотова О.В. Газохроматографічний метод виявлення та кількісного визначення кеторолаку // Вісник фармації.- 2003. - № 2 (34). – С. 28 – 30. Особистий внесок здобувача: дослідження газохроматографічного методу виявлення та кількісного визначення кеторолаку; участь у написанні статті.

  4. Бондар В.С., Болотова О.В. Дослідження методів виділення кеторолаку з об’єктів біологічного походження // Вісник фармації. – 2005. - № 2 (42). – С.13 – 15. Особистий внесок здобувача: вивчення методів виділення кеторолаку з обґєктів біологічного походження; участь у написанні статті.

  1. Болотова О.В., Бондар В.С. Розобка методів ідентіфікаціїї кеторолаку // Досягнення сучасної фармації та переспективи розвитку у новому тисячолітті. Матеріали V національного зґїзду фармацевтів України: Тези доповідей. – Харків: „Вид-во УкрФА”, 1999. – С.488-489.

  2. Болотова О.В., Бондар В.С. Хроматографічні методи ідентифікації кеторолаку // Вчені України – вітчизняній фармації. Матеріали науково-практичної конференції: Тези доповідей. – Харків: „Вид-во НФаУ”, 2000. – С.181-182.

  3. Болотова О.В., Бондар В.С. Розробка фізико-хімічних методів ідентифікації кеторолаку // Наукова конференція молодих вчених та студентів. Матеріали науково-практичної конференції: Тези доповідей. -Харків: „Вид-во НФаУ”, 2000. – С.297.

  4. Болотова О.В., Бондар В.С. Порівняльна оцінка методів ізолювання кеторолаку з біологічного матеріалу // Фармація ХХІ століття : Тези доповідей всеукраїнської науково- практичної конференції. – Харків : „Вид-во НФаУ” - 2002. – С.105-106.