Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Тернинко Інна Іванівна. Хіміко-токсикологічне дослідження лепонексу: дисертація канд. фармац. наук: 15.00.02 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Тернинко І.І. “Хіміко-токсикологічне дослідження лепонексу”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія.
Національний фармацевтичний університет, Харків, 2003.

Дисертаційна робота присвячена хіміко-токсикологічному дослідженню антипсихотичного препарату лепонексу.

У роботі представлені результати виявлення лепонексу за допомогою методів ТШХ та ВЕРХ, УФ- та ІЧ-спектроскопії.

Запропоновані доступні та чутливі екстракційно-фотометричний, УФ-спектроскопічний та ВЕРХ методи кількісного визначення препарату в розчинах та витяжках з біологічного матеріалу.

Вивчено умови екстракції лепонексу з водних розчинів у залежності від рН середовища. Вивчено виділення лепонексу з біологічного матеріалу загальноприйнятими у хіміко-токсикологічному аналізі методами і запропоновано ефективний індивідуальний метод ізолювання препарату за допомогою хлороформу.

Розроблені методики ізолювання лепонексу з біологічних рідин організму (крові, сечі).

Вивчено розподіл лепонексу в органах отруєних ним тварин та його зберігання в біологічному матеріалі.

На основі проведених досліджень запропонована схема хіміко-токсикологічного аналізу біологічного матеріалу на лепонекс.

  1. Запропоновано методи ТШХ, ВЕРХ, УФ-спектроскопії, що придатні для виявлення лепонексу, який виділено з біологічного матеріалу.

  2. Розроблено доступні і чутливі методики кількісного визначення
    лепонексу:

а) екстракційно-фотометрична, що заснована на утворенні іонного асоціату лепонексу з метиловим оранжевим; оптична густина забарвлених розчинів підпорядковується основному закону світлопоглинання в межах концентрацій від 10 до 90 мкг лепонексу в пробі. Відносна помилка визначень становить ±2,29 %.

б) УФ-спектрофотометрична, що дає можливість визначати від 12 мкг до 120 мкг лепонексу в 10 мл розчину. Відносна помилка визначення середнього результату складає ±2,25%.

в) методика кількісного визначення лепонексу за допомогою ВЕРХ. Лінійність побудованого градуювального графіка спостерігається в інтервалі концентрацій 1,5-30мкг/мл. Чутливість методики становить 1,5мкг/мл препарату. Відносна помилка складає ±2.27 %

Методики застосовані для кількісного визначення лепонексу в хлороформних та водних розчинах та в витяжках з біологічного матеріалу.

  1. Вивчено умови екстракції лепонексу з водних розчинів у залежності від рН середовища. Встановлено, що максимум екстракції препарату хлороформом має місце при рН 10. Для екстракційного очищення водних витяжок з біологічного матеріалу від співекстрактивних речовин у кислому середовищі зручно використовувати гексан та хлороформ.

  2. Вперше проведена порівняльна оцінка виділення лепонексу з біологічного матеріалу загальноприйнятими в хіміко-токсикологічному аналізі методами, а також розроблена більш ефективна і експресна часна методика ізолювання препарату за допомогою хлороформу. Методика дозволяє виділити 35-40% лепонексу з біологічного матеріалу.

  3. Вивчено умови виявлення лепонексу у витяжках з біологічного матеріалу методами ТШХ й УФ-спектроскопії. Для кількісного визначення препарату у витяжках з біологічного матеріалу застосовано екстракційно-фотометричний та УФ-спектрофотометричний методи.

  4. Запропоновано методики виділення лепонексу з біологічних рідин організму (крові і сечі), що дозволяють ізолювати до 64 і до 77% препарату відповідно.

  5. Встановлено, що найбільша кількість лепонексу, через 3 години після внутрішньошлункового введення тваринам, знаходиться в шлунку, мозку, кишечнику зі вмістом, легенях, нирках, серці та печінці. Ці органи рекомендовано відправляти на судово-хімічні дослідження біологічного матеріалу на лепонекс в разі летальних отруєнь препаратом.

  6. Вивчено зберігання лепонексу в біологічному матеріалі при його гнитті. Встановлено, що за допомогою методу ізолювання хлороформом через
    90 діб з тканини печінки, що піддалася гнильним змінам, можна виділити до 14% препарату.

  7. На основі проведених досліджень запропоновано схему хіміко-токсикологічного аналізу біологічного матеріалу на лепонекс.

Публікації автора:

1 Болотов В.В., Тернинко І.І. Екстракційно-фотометричне та спектрофотометричне визначення лепонексу // Вісник фармації. – 2000. - №4 (24).– С.11-13. Особистий внесок здобувача полягає в розробці методик екстракційно-фотометричного та УФ-спектрофотометричного визначення лепонексу та участі у написанні та оформленні статтті.

2. Болотов В.В., Тернинко І.І. Застосування хроматографії в тонких шарах сорбенту для визначення лепонексу // Вісник фармації. – 2001. - №4 (28). – С.23-25. Особистий внесок здобувача полягає в розробці методики визначення лепонексу методом хроматографії в тонких шарах сорбенту та участі у написанні та оформленні статтті.

3. Болотов В.В., Тернинко І.І. Застосування високоефективної рідинної хроматографії в аналізі лепонексу при його сумісній присутності з іншими нейролептичними препаратами // Фізиологічно активні речовини. – 2002. - №1(33). – С.47-49. Особистий внесок здобувача полягає в розробці методики визначення лепонексу методом високоефективної рідинної хроматографії при його сумісній присутності з іншими нейролептичними препаратами та участі у написанні та оформленні статтті.

4. Болотов В.В., Тернинко І.І. Порівняльна оцінка методів виділення лепонексу з біологічного матеріалу та вивчення його ізолювання з біологічних рідин організму // Фізиологічно активні речовини.–2002.-№2(34).–С.45-48. Особистий внесок здобувача полягає в вивченні методів виділення лепонексу з біологічного матеріалу та вивчення його ізолювання з біологічних рідин організму та участі у написанні та оформленні статтті.

5. Болотов В.В., Тернинко І.І. Вивчення розподілу лепонексу в органах отруєних ним тварин та його зберігання в біологічному матеріалі // Клінічна фармація.-2003.-Т.7, №1.-С.20-22. Особистий внесок здобувача полягає в вивченні розподілу лепонексу в органах отруєних ним тварин та його зберігання в біологічному матеріалі та участі у написанні та оформленні статтті