Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Центіло Віталій Григорович. Хірургічна реабілітація хворих на злоякісні пухлини щелепно-лицевої ділянки (клініко-анатомічне дослідження) : дис... д-ра мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Центіло В.Г. “Хірургічна реабілітація хворих на злоякісні пухлини щелепно-лицевої ділянки (клініко-анатомічне дослідження) ”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.22. – стоматологія. – Національний медичний університет ім. акад.
О.О. Богомольця, Київ, 2006.

Дисертація присвячена результатам лікування регіонарних метастазів злоякісних пухлин щелепно-лицевої ділянки та ускладнень цих пухлин у неоперабельному стані.

Захищається 67 наукових робіт, що презентують результати клініко-анатомічних досліджень на 91 нефіксованому трупі людей; 279 операцій хворим на злоякісні пухлини щелепно-лицевої ділянки, що виконані чотирма існуючими і удосконаленими методами та атипові операції шийної лімфаденектомії; 74 операції хворим на неоперабельні пухлини щелепно-лицевої ділянки, яким перев'язана зовнішня сонна артерія з метою зупинки кровотечи з пухлини та зменшення нестерпного больового синдрому, і 5 операцій дефінітивної трахеостомії таким же хворим з обструкцією верхніх дихальних шляхів. У результаті проведених досліджень розроблено метод визначення замкненості фасціальними платівками анатомічних утворень переднього трикутника шиї, які вміщують лімфатичні вузли; описано фасціальну платівку, яка відокремлює вміст сонного трикутника від піднижньощелепного; обґрунтовані межі останнього, які є відмінними від традиційно описуваних; описано, впроваджено у практику удосконалені високоефективні чотири методи шийної лімфаденектомії, які охоплюють весь спектр можливого метастазування; для хворих з неоперабельними пухлинами цих локалізацій з метою зупинки кровотечи та зменшення нестерпного больового синдрому розроблено доступ та спосіб перев'язки зовнішньої сонної артерії, який є безпечним з точки зору розвитку імплантаційних метастазів та забезпечує надійний гемостаз і знеболювання, а також три методи клаптевої трахеостомії для цієї категорії хворих, які мають обструкцію верхніх дихальних шляхів за обтураційним та стенотичним типом.

Дисертаційна робота вирішує одну з актуальних проблем сучасної стоматології, що присвячена лікуванню регіонарних метастазів злоякісних пухлин щелепно-лицевої ділянки та ускладнень цих пухлин у неоперабельному стані. За допомогою розробленого методу анатомічних досліджень одержані уточнені дані меж фасціальних футлярів, які містять регіонарні для злоякісних пухлин щелепно-лицевої ділянки лімфатичні вузли, що дозволило удосконалити методи шийної лімфаденектомії, лігування зовнішньої сонної артерії та дефінітивної трахеостомії і отримати високий лікувальний ефект.

Одержані при проведенні анатомічних досліджень та клінічних спостережень результати дозволили зробити наступні висновки.

  1. Нами розроблено і застосовано у 398 випадках метод анатомічного дослідження фасціальних утворень переднього трикутника шиї, який дозволяє визначити межі змикання фасціальних платівок, що вміщують клітковинні шари з лімфатичними вузлами.

2. Пошарові препаровки фасціальних утворень 32 трупів і 53 випадки застосування запропонованого нами методу анатомічних досліджень фасціальних утворень свідчать, що межі піднижньощелепного трикутника доцільно визначати таким чином: верхня – традиційно описана (нижній край щелепи); латеральна – фасціальна платівка між піднижньощелепною і навколовушною слинними залозами та передній край грудино-ключично-соскоподібного м'язу до перетинання його з лопатково-під'язиковим; медіальна – переднє черевце двочеревцевого та верхнє черевце лопатково-під'язикового м'язів.

3. За даними 76 анатомічних досліджень фасціальних утворень переднього трикутника шиї запропонованим нами методом визначено, що вершина піднижньощелепного трикутника знаходиться на рівні перетинання лопатково-під'язикового м'язу з грудино-ключично-соскоподібним; дном піднижньощелепного трикутника є щелепно-під'язиковий, під'язиково-язиковий м'язи та описана нами фасціальна платівка, що пов'язує власні футляри грудино-ключично-соскоподібного, верхнього черевця лопатково-під'язикового та під'язиково-язикового (або заднього черевця двочеревцевого) м'язів, а частина піднижньощелепного трикутника повністю перекриває сонний трикутник, відокремлюючись від нього згаданою вище фасціальною платівкою.

4. У сонному трикутнику за даними проведених нами 72 пошарових препаровок і 143 застосувань розробленого методу анатомічних досліджень фасціальних утворень переднього трикутника шиї знаходяться два ізольовані клітковинні шари: поверхневий, який вміщує лімфатичні вузли, та глибокий, що вміщує основний судинно-нервовий пучок шиї, а вміст сонного трикутника замикається фасціальною платівкою, яка пов'язує проміжне сухожилля лопатково-під'язикового м'язу з загальним футляром основного судинно-нервового пучка шиї і власним футляром внутрішньої яремної вени.

5. При виконанні верхньої шийної ексцизії за першим варіантом удосконаленої нами методики з метою збереження цілості підщелепного футляру до блоку тканин, що видаляють, слід залучати власну фасцію грудино-під'язикового, двочеревцевого, під'язиково-язикового м'язів, м'язу дна порожнини рота, верхнього черевця лопатково-під'язикового м'язу, передній край фасціального футляру грудино-ключично-соскоподібного м'язу та описану нами фасціальну платівку, яка відмежовує вміст піднижньощелепного трикутника від вмісту сонного трикутника, бо після проведених операцій верхньої шийної ексцизії за першим варіантом удосконаленим методом у 37 хворих при тривалому спостереженні не відмічалися регіонарні рецидиви, у той час, як у 27 хворих, яким здійснено операцію традиційним методом, у 14,3% випадків з'явилися регіонарні рецидиви (розбіжність є статистично значимою, p<0,05).

6. Під час виконання верхньої шийної дисекції за другим варіантом модифікованої нами методики необхідно залучати до блоку тканин, що видаляють, клітковину поверхневого шару сонного трикутника у фасціальному футлярі за розробленою технологією, що запобігло розвитку регіонарних рецидивів у всіх 31 прооперованих хворих, тоді як у 11 хворих, яким проведена однойменна операція за традиційною методикою, регіонарні рецидиви відмічені у 40% випадків (розбіжність статистично значима, p<0,05).

7. При виконанні операцій функціональної шийної дисекції удосконаленим методом у 47 хворих лише в одному випадку (2,1%) зареєстрований імплантаційний метастаз, пов'язаний з переносом клітин пухлини інструментом, регіонарних рецидивів не було виявлено, тоді як у 14 хворих, яким виконана подібна операція за традиційною методикою, у 30,0% випадків впродовж півроку після операції спостерігалися регіонарні рецидиви (розбіжність статистично значима, p=0,005).

8. Після радикальної шийної дисекції традиційним методом регіонарні рецидиви були у 66,6% оперованих хворих (впродовж першого року після операції померли усі хворі з верифікованими регіонарними метастазами), а після операцій радикальної шийної дисекції удосконаленим методом регіонарні рецидиви спостерігалися у 17,6% від кількості усіх оперованих хворих та у 27,3% хворих,
у яких були верифіковані регіонарні метастази.

9. Альтернативний метод доступу до зовнішньої сонної артерії у хворих на неоперабельні раки щелепно-лицевої ділянки дозволяє надійно ідентифікувати та лігувати висхідну глоточну артерію і тому забезпечує можливість ефективної зупинки кровотечи з цих пухлин: повний гемостатичний ефект спостерігався в усіх випадках застосування альтернативного методу і в 91,9% – традиційного. Після перев'язки зовнішньої сонної артерії альтернативним методом у хворих з нестерпним больовим синдромом біль значно зменшився у 58,3% випадків, а у 41,7% припинився на операційному столі, тоді як після перев'язки традиційним методом біль не зменшився у 73,6% випадків, незначно зменшився у 15,8% випадків і значно зменшився лише у 10,6% випадків (розбіжність статистично значима, p<0,001).

Практичні рекомендації

У хворих на рак нижньої губи в початковому періоді з негативними лімфатичними вузлами, або з рухомим лімфатичним вузлом у підпідборідному трикутнику як другий етап лікування слід виконувати верхню шийну ексцизію за першим варіантом удосконаленої методики: формувати блок тканин, що видаляють, у запропонованих нами межах піднижньощелепного трикутника з залученням описаної нами фасціальної платівки, яка відокремлює вміст піднижньощелепного і сонного трикутників.

У хворих в початковому періоді з локалізацією пухлини в ділянці кінцевого відділу язика та переднього відділу дна порожнини рота з таким же станом регіонарних лімфатичних вузлів до блоку тканин, що видаляють, необхідно додати парамандибулярну жирову щілину з відрогами поверхневої платівки шийної фасції в ділянці прикріплення м'язу дна порожнини рота.

У хворих на рак тих же локалізацій у початковому періоді, але при наявності рухомих лімфатичних вузлів у піднижньощелепному трикутнику, як другий етап рекомендовано виконувати верхню шийну ексцизію за другим варіантом модифікованої методики: до блоку тканин, що видаляють, залучати клітковинний шар сонного трикутника, який вміщує лімфатичні вузли, у встановлених нами межах замкненості його фасціальними платівками.


При виконанні функціональної шийної дисекції рекомендовано користуватися описаним оперативним доступом з резекцією грудинної ніжки грудино-ключично-соскоподібного м'язу, що забезпечує необхідний огляд всього операційного поля і можливість футлярного видалення лімфатичного апарату шиї.

З метою зупинки кровотечи з неоперабельної злоякісної пухлини щелепно-лицевої ділянки, або зменшення нестерпного больового синдрому альтернативний метод доступу до сонної артерії з боку заднього трикутника шиї, а також проведення лігатури під зовнішню сонну артерію з боку внутрішньої сонної артерії забезпечує більш надійний гемостатичний та знеболюючий ефект і попереджає можливість розвитку імплантаційних метастазів, а тому може бути рекомендований як метод вибору.

При необхідності виконання дефінітивної трахеостомії у хворих на неоперабельні злоякісні пухлини щелепно-лицевої ділянки доцільно користуватися запропонованими методами дефінітивної трахеостомії, які забезпечують збереження розміру створеної трахеостоми незалежно від розташування трахеї: звичайного, позадугрудинного, або при бічному її зсуві.

Публікації автора:

1. Центило В.Г. Трахеостомия плановая, ургентная и дефинитивная при опухолях, воспалительных процессах и травмах челюстно-лицевой области: техника, способы, ошибки и осложнения // Вестник стоматологии. – Одесса, 1994. – № 1. – С. 46-49.

2. Центило В.Г. Кровотечения из магистральных сосудов шеи: оперативные доступы и способы остановки // Вестник стоматологии. – Одесса, 1995. – № 4. –
С. 273-280.

3. Центіло В.Г. Деякі аспекти імплантаційного метастазування злоякісних пухлин язика і дна порожнини рота // Новини стоматології. – Львів, 1995. – № 3. – С. 53-56.

4. Центило В.Г. Предупреждение лимфорреи при повреждениях грудного лимфатического протока во время выполнения радикальной шейной диссекции // Вестник стоматологии. – Одесса, 1997. – № 3. – С. 395-397.

5. Центило В.Г. Хирургическая анатомия поднижнечелюстного треугольника в плане обеспечения футлярности лимфаденэктомий у больных раками челюстно-лицевой области // Вестник стоматологии. – Одесса, 1997. – № 3. – С. 397-400.

6. Центило В.Г. Данные послойной препаровки фасций переднего треугольника шеи и их значение для выполнения шейной лимфаденэктомии // Вестник стоматологии. – Одесса, 1997. – № 4. – С. 593-596.

7. Центило В.Г. Хирургическая анатомия грудино-ключично-сосцевидной области с точки зрения выполнения шейной диссекции // Вестник стоматологии. – Одесса, 1997. – № 4. – С. 596-599.

8. Центило В.Г. Замкнутость и содержимое жировых щелей над подъязычной костью и грудиной в зоне проведения лимфаденэктомий по поводу злокачественных опухолей челюстно-лицевой области // Вестник стоматологии. – Одесса, 1997. – № 4. – С. 528-530.

9. Центило В.Г. Клетчаточные слои сонного треугольника в свете обоснования операций шейной лимфаденэктомии // Вестник стоматологии. – Одесса, 1997. – № 4. – С. 531-533.

10. Центило В.Г. Обеспечение проходимости верхних дыхательных путей у онкологических стоматологических больных // Вестник стоматологии. – Одесса, 1998. – № 1. – С. 57-62.

11. Центило В.Г. Оперативные доступы при перевязке наружной сонной артерии у больных с неоперабельными злокачественными опухолями челюстно-лицевой области // Вестник стоматологии. – Одесса, 1998. – № 1. – С. 62-64.

12. Центило В.Г. Верхняя шейная эксцизия в лечении рака губ, кончика языка и переднего отдела дна полости рта // Вестник стоматологии. – Одесса, 1998. – № 4. – С. 23-29.

13. Центило В.Г. Функциональная шейная диссекция в лечении больных раком челюстно-лицевой области //Вестник стоматологии. – Одесса, 1998. – № 4. – С. 29-33.

14. Центило В.Г. Экспериментальное обоснование формирования новых блоков удаляемых тканей при лимфаденэктомии по поводу рака челюстно-лицевой области // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – Київ, 1999. – № 1. – V. 3. – C. 47-53.

15. Центіло В.Г. Спосіб верхнього фасціально-футлярного видалення клітковини шиї при лікуванні хворих на рак губ, верхівки язика, переднього відділу дна порожнини рота // Новини стоматології. – Львів, 1999. – № 4. – С. 58-63.

16. Центило В.Г. Варианты дефинитивной трахеостомии у больных с неоперабельными злокачественными опухолями челюстно-лицевой области // Вестник стоматологии. – Одесса, 2000. – № 2. – С. 21-23.

17. Центило В.Г. Техника выполнения операции верхнего фасциально-футлярного иссечения клетчатки шеи // Вестник стоматологии. – Одесса, 2000. – № 3. – С. 16-18.

18. Центило В.Г. Узловые вопросы техники выполнения верхней шейной эксцизии при лечении злокачественных опухолей челюстно-лицевой области // Вестник стоматологии. – Одесса, 2000. – № 4. – С. 39-41.

19. Центило В.Г. Уточнение границ поднижнечелюстного и сонного треугольников //Вестник стоматологии. – Одесса, 2001. – № 1. – С. 37-39.

20. Центило В.Г. Танатогенез онкологических больных, умерших в челюстно-лицевом отделении // Вестник стоматологии. – Одесса, 2001. – № 2. –
С. 57-62.

21. Центило В.Г. Отдаленный результат возмещения послеоперационного дефекта подвижной части языка Филатовским стеблем с включением в него кивательной мышцы // Вестник стоматологии. – Одесса, 2002. – № 1. – С. 31-33.

22. Центило В.Г. Ошибки, опасности и осложнения перевязки наружной сонной артерии у больных злокачественными опухолями челюстно-лицевой области // Вестник стоматологии. – Одесса, 2003. – № 1. – С. 50-52.

23. Центило В.Г. Интерпретация некоторых статистических данных, касающихся больных неоперабельными раками челюстно-лицевой области, госпитализированных для перевязки наружной сонной артерии // Вестник стоматологии. – Одесса, 2003. – № 3. – С. 27-34.

24. Центило В.Г. Эффективность лигирования наружной сонной артерии с целью уменьшения мучительного болевого синдрома при неоперабельных злокачественных опухолях челюстно-лицевой области // Вестник хирургии имени И. И. Грекова. – Санкт-Петербург, 2003. – т. 162. – № 5. – С. 75-77.

25. Центило В.Г. Угрожающие жизни кровотечения у больных со злокачественными опухолями челюстно-лицевой области: причины, техника лигирования сонных артерий //Вопросы онкологии. – Санкт-Петербург, 2004. –
Т. 50. – № 1. – С. 95-98.

26. Центило В.Г. Результаты «операций отчаяния» при лечении злокачественных опухолей челюстно-лицевой области // Анналы хирургии. – Москва, 2005. – № 2. – С. 75-77.

27. Центило В.Г. Способ шейной лимфаденэктомии при злокачественных опухолях ротоглотки //А.С. № 1812659 от 10.10.1992 г. Гриф ДСП.

28. Центило В.Г. Способ шейной лимфаденэктомии при метастазах злокачественных опухолей челюстно-лицевой области // Патент РФ № 1823176 от 4.01.1994 г. Гриф ДСП.

29. Центило В.Г. Способ верхней шейной эксцизии при злокачественных опухолях челюстно-лицевой области // Патент РФ № 2066133. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты)». – 1996. – № 25.

30. Центило В.Г. Способ верхней шейной эксцизии при пальпируемых в поднижнечелюстном треугольнике метастазах злокачественных опухолей челюстно-лицевой области // Патент РФ № 2071733. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты)». – 1997. – № 2.

31. Центило В.Г. Способ перевязки общей сонной артерии при кровотечениях после лучевой терапии // Патент РФ № 2068659. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты)». – 1996. – № 31.

32. Центило В.Г. Способ пластики культи грудного лимфатического протока при его повреждении в шейном отделе // Патент РФ № 2072797. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты)». – 1997. – № 4.

33. Центило В.Г. Способ дефинитивной трахеостомии // Патент РФ № 2068660. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты)». – 1996. – № 31.

34. Центило В.Г. Способ уменьшения болевого синдрома при неоперабельных злокачественных опухолях челюстно-лицевой области и ротоглотки // Патент РФ № 2066132. Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты». – 1996. – № 25.

35. Центило В.Г. Способ доступа к сонным артериям при злокачественных опухолях челюстно-лицевой области // Патент РФ № 1823175. – 1994. Гриф ДСП.

36. Центило В.Г. Способ дефинитивной трахеостомии при расположении трахеи ниже верхнего края грудины // Патент РФ № 2086193. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты)». – 1997. – № 22.

37. Центило В.Г. Способ пальпации лимфатических узлов средней яремной цепи // Патент РФ № 2086194. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты). – 1997. – № 22.

38. Центило В.Г. Способ дефинитивной трахеостомии при боковом смещении трахеи // Патент РФ № 2086195. – Бюллетень «Изобретения «заявки и патенты». – 1997. – № 22.

39. Центило В.Г. Способ отведения лимфы при шейной диссекции в процессе хирургического лечения злокачественных опухолей челюстно-лицевой области // Патент РФ № 2090153. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты». – 1997. – № 26.

40. Центило В.Г. Способ определения замкнутости, количества и содержимого фасциальных футляров треугольников шеи в эксперименте // Патент РФ № 2112432. – Бюллетень «Изобретения (заявки и патенты)». – 1998. – № 16.

41. Центіло В.Г. Спосіб доступу до зовнішньої сонної артерії //Патент України на винахід № 48495 від 15.09.2005. Бюл. № 9.

42. Центіло В.Г. Спосіб фасціально-футлярного видалення пухлин сонного трикутника // Патент України на винахід № 48501 від 15.03.2005. Бюл. № 3.

43. Центіло В.Г. Спосіб доступу до зовнішньої сонної артерії при наявності кровотечи з її стовбура або гілок // Патент України на винахід № 48508 від 15.08.2005. Бюл. № 8.

44. Центіло В.Г. Спосіб доступу до трахеї при наявності короткої шиї та вимушеного положення хворого сидячи // Патент України на винахід № 48500 від 15.02.2005. Бюл. № 2.

45. Центило В.Г. Особенности доступа к сонным артериям в свете показаний к перевязке наружной сонной артерии в стоматологической практике // Актуальные проблемы анестезиологии и интенсивной терапии: Международная конференция 17-18 сентября 1993 г. Тезисы докладов. – Донецк, 1993. – С. 138.

46. Центило В.Г.,Бараненко З.И. Обеспечение проходимости дыхательных путей при местнораспространенных раках полости рта // Актуальные проблемы анестезиологии и интенсивной терапии: Международная конференция 17-18 сентября 1993 г. Тезисы докладов. – Донецк, 1993. – С. 139.

47. Центило В.Г. Методика перевязки общей сонной артерии при кровотечениях из нее после облучения // Актуальные проблемы клинической медицины Донбасса: Материалы научно-практической конференции 17 ноября 1993 г. – Донецк, 1993. – С. 100.

48. Центило В.Г. Способ шейной лимфаденэктомии при метастазах злокачественных опухолей степени N1 // Материалы Международной конференции челюстно-лицевых хирургов. – Санкт-Петербург, 1994. – С. 118.

49. Центило В.Г., Бараненко З.И., Ушич А.Г. Хирургическая тактика по отношению к грудино-ключично-сосцевидной мышце при выполнении функциональной шейной диссекции // Первая международная конференция по челюстно-лицевой и пластической хирургии: Материалы докладов. – Донецк, 1995. – С. 39.

50. Центило В.Г., Бараненко З.И. Обеспечение полной проходимости трахеи у больных после трахеостомии по Бьерку // Первая международная конференция по челюстно-лицевой и пластической хирургии: Материалы докладов. – Донецк, 1995. – С. 48.

51. Центіло В.Г., Бараненко З.І., Ушич А.Г., Камінський А.Г. Обструкція верхніх дихальних шляхів по стенотичному типу як ускладнення шийної дисекції // Актуальні проблеми хірургічної стоматології (помилки та ускладнення). – Збірник наукових праць. – Івано-Франківськ, 1995. – С. 64-66.

52. Центило В.Г. Методы дефинитивной трахеостомии в зависимости от расположения трахеи у больных с неоперабельными опухолями полости рта // Материалы II Международной конференции челюстно-лицевых хирургов. – Санкт-Петербург, 1996. – С. 132-133.

53. Центило В.Г., Бараненко З.И., Ушич А.Г., Чигринец В.Н. Последовательность выделения в блоке лимфатических узлов сонного треугольника при верхней шейной эксцизии по второму варианту // В кн.: Матеріали навчально-методичної конференції завідувачів кафедр хірургічних хвороб медичних ВУЗів України. – Полтава, 5-6 червня 1997. – С. 71.

54. Центило В.Г. Результаты применения новых методик верхней шейной эксцизии при злокачественных опухолях челюстно-лицевой области // В кн.:
III Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. – Санкт-Петербург, 23-24 июня 1998. – С. 92.

55. Центіло В.Г. Клінічна оцінка оперативних доступів для перев’язування зовнішньої сонної артерії у хворих на злоякісні пухлини щелепно-лицевої ділянки // Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології. Матеріали науково-практичної конференції. – Львів, 1998. – С. 151.

56. Центило В.Г. Абластичный доступ к сонным артериям у больных с злокачественными опухолями челюстно-лицевой области // В кн.: IV Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. – Россия, Санкт-Петербург, 23-25 июня 1999. – С. 149-150.

57. Центило В.Г. Методика определения замкнутости фасциальных футляров шеи в эксперименте // В кн.: V Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. – Россия, Санкт-Петербург, 30 мая-1июня 2000. – С. 143-144.

58. Центило В.Г. Отдаленные результаты применения разработанных функциональных методов шейной лимфаденэктомии в лечении злокачественных опухолей челюстно-лицевой области // В кн.: VII Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. – Россия, Санкт-Петербург, 28-30 мая 2002. – С. 158.

59. Центило В.Г. Клиническая оценка доступов к наружной сонной артерии с целью ее лигирования у больных злокачественными опухолями челюстно-лицевой области // В кн.: VIII Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург,
26-28 мая 2003. – С. 178.

60. Центило В.Г., Бараненко З.И. Показания к применению разработанных доступов к сонным артериям и способы перевязки общей сонной артерии при заболеваниях и повреждениях челюстно-лицевой области // В кн.: VIII Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург, 26-28 мая 2003. – С. 178-179.

61. Центило В.Г., Шубчинский И.В. Показания и исходы перевязки общей сонной артерии, находившейся в зоне облучения, у больных злокачественными опухолями челюстно-лицевой области // В кн.: VIII Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург, 26-28 мая 2003. – С. 179.

62. Центило В.Г. Регионарное и отдаленное метастазирование у больных с неоперабельными злокачественными опухолями челюстно-лицевой области //
В кн.: IX Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург, 25-27 мая 2004. – С. 190-191.

63. Центило В.Г., Бараненко З.И. Анализ причин неоперабельности злокачественных опухолей челюстно-лицевой области // В кн.: IX международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматолов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург, 25-27 мая 2004. – С. 191.

64. Центило В.Г., Шубчинский И.В. Оценка злокачественности опухолей различных локализаций челюстно-лицевой области // В кн.: IX Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург, 25-27 мая 2004. – С. 191-192.

65. Центило В.Г. Результаты выполнения атипичных операций верхней шейной эксцизии при лечении больных со злокачественными опухолями челюстно-лицевой области // В кн.: X Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург, 24-26 мая 2005. – С. 194-195.

66. Центило В.Г. Результаты выполнения «операций отчаяния» у больных раком челюстно-лицевой области IV стадии // В кн.: X Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург, 24-26 мая 2005. – С. 195-196.

67. Центило В.Г. Показания к трахеостомии при лечении больных со злокачественными опухолями челюстно-лицевой области // В кн.: X Международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Материалы конференции. Россия, Санкт-Петербург, 24-26 мая 2005. – С. 196-197.