Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Євсєєнко Вячеслав Григорович. Хірургічне лікування дефектів хряща колінного суглоба : Дис... канд. наук: 4.01.21 - 2009.



Анотація до роботи:

Євсєєнко В.Г. Хірургічне лікування дефектів хряща колінного суглоба. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія, - ДУ «Інститут ортопедії та травматології АМН України», Київ, 2009.

Дисертацію присвячено питанням математичного моделювання результатів хірургічного лікування післятравматичних ушкоджень хряща колінного суглоба в залежності від ступеня та розміру ушкодження. В дисертації розроблено диференційний підхід до оптимального вибору методики хірургічного лікування дефектів хряща колінного суглоба. Встановлено значення впливу на результати хірургічного лікування пошкодження хряща колінного суглоба таких факторів як методика хірургічного лікування, вік, стать та маса тіла пацієнта, площа, глибина та місце розташування дефектів хряща колінного суглоба. Уточненно кореляційні зв’язки між клінічними та інструментальними даними на етапі ранньої діагностики ушкоджень суглобового хряща на підставі визначення чутливості та специфічності магнітно-резонансної томографії до хряща колінного суглоба. Запропоновано та удосконалено систему відновного лікування після малоінвазивних оперативних втручань при пошкодженні хряща колінного суглоба. Основні результати праці знайшли практичне застосування у роботі ортопедо-травматологічних відділень закладів охорони здоров’я м.Києва.

На підставі аналізу результатів лікування хворих з дефектами хряща колінного суглоба запропонований новий диференційований підхід до вибору методики хірургічного лікування пошкодження хряща колінного суглоба, визначена ефективність кожної методики залежно від площі пошкодження хряща.

1. МРТ дозволяє уточнити ступінь пошкодження хряща. Отримані нами високі чутливість (88,4%) та специфічність (66,7%) МРТ для хряща дозволяють адекватно оцінювати здорові та патологічно змінені ділянки хряща колінного суглоба. Виявлення при МРТ компресії чи трабекулярних переломів підхрящової кістки дозволяє діагностувати пошкодження хряща до початку розвитку остеоартрозу навіть за відсутності візуального ушкодження хряща під час артроскопії.

2. У хворих всіх досліджуваних груп результати хірургічного лікування пошкодження хряща колінного суглоба оцінено у 9,0% пацієнтів як «відмінні», у 31,8% – як «добрі», у 46,4% – як «задовільні» і у 12,9% – як «незадовільні» через 12 місяців. Через 24 місяці після операції у10,7% пацієнтів результати оцінені як «відмінні», у 27,5% – як «добрі», у 39,9% – як «задовільні» і у 21,9% – як «незадовільні». Встановлено, що результати лікування пошкодження хряща колінного суглоба статистично значимо залежать від обраної методики хірургічного лікування впродовж 2 років спостереження. Результати лікування пошкодження хряща колінного суглоба залежать від площі пошкодження хряща: збільшення розміру пошкодження хряща статистично значимо призводить до погіршення результатів лікування у всіх групах спостереження.

3. Ґрунтуючись на математичному аналізі результатів лікування хворих з дефектами хряща колінного суглоба встановлено різну силу впливу таких факторів як вік, стать та маса тіла пацієнта, площа, глибина та місце розташування дефектів хряща колінного суглоба На результати лікування пошкодження хряща колінного суглоба суттєво впливають такі фактори (у порядку зменшення сили впливу) (p < 0,05): площа дефекту хряща, глибина дефекту хряща, місце розташування дефекту хряща, вік пацієнта та маса тіла пацієнта (через індекс маси тіла). Визначальним фактором, який найбільш впливає на результати лікування, є площа дефекту хряща колінного суглоба. Не виявлено статистично значимого впливу фактору статі на результати лікування. Сума факторів з малою силою впливу мають більшу силу впливу на результати лікування, ніж окремий фактор з великою силою впливу, що й потрібно враховувати при виборі методики хірургічного лікування дефектів хряща колінного суглоба.

4. Розроблена та впроваджена програма відновного лікування після оперативних втручань на колінному суглобі залежно від виду перенесеного втручання, яка дозволяє повноцінно та «емоційно комфортно» провести ранній етап реабілітації хворого. Для ранньої реабілітації хворих необхідне комплексне післяопераційне знеболення. Проведений нами аналіз показує високу ефективність реґіонарної блокади в післяопераційному знеболенні. Важливою умовою досягнення гарного результату хірургічного лікування пошкодження хряща є пасивні рухи у колінному суглобі з використання моторизованих шин.

5. Аналіз впливу фактору площі дефекту хряща колінного суглоба на результати лікування в залежності від методики хірургічного лікування впродовж двох років спостереження дозволив створити обґрунтований алгоритм вибору методики хірургічного лікування за умов різних розмірів дефекту хряща. Методика мікропереломів дна дефекту має добрі клінічні результати лікування, результати лікування протилежно залежать від площі ушкодження хряща, не має максимального розміру дефекту для обмеження застосування. Методика підхрящової тунелізації менше чутлива протягом нетривалого часу спостереження до площі ураження хряща, має максимальний розмір для застосування до 3 см2. Для використання методики кістково-хрящової аутотрансплантації існують мінімальний розмір пошкодження в 1 см2 та максимальний розмір пошкодження в 4 см2 з огляду на співвідношення лікувального та ятрогенного впливу на колінний суглоб.

6. Система комплексної діагностики хворих з дефектами хряща колінного суглоба та диференційована лікувальна тактика дозволили підвищити ефективність лікування, знизити побічні ускладнення, покращити якість життя хворих. Після відбору пацієнтів відповідно до запропонованого алгоритму лікування оцінено результати у 12,9% пацієнтів як «відмінні», у 40,3% – як «добрі», у 38,8% – як «задовільні» і у 7,9% – як «незадовільні» через 12 місяців. Через 24 місяці після операції у 12,9% пацієнтів результати оцінені як «відмінні», у 35,3% - як «добрі», у 42,4% - як «задовільні» і у 9,4% - як «незадовільні». Застосування алгоритму вибору методики хірургічного лікування пошкодження хряща колінного суглоба значно покращує результати лікування як в цілому, так і у внутрішньогрупових показниках, особливо за рахунок значного зменшення незадовільних результатів лікування.

Публікації автора:

1. Євсєєнко В.Г. Лікування дефектів хряща колінного суглоба – сучасні методи (огляд літератури). / В.Г. Євсєєнко, І.М. Зазірний // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2006. – № 1-2. – С. 35-39. Здобувачем самостійно визначена ідея і мета статті, проведено аналіз літературних джерел, узагальнення щодо методів лікування пошкоджень хряща колінного суглоба.

2. Євсєєнко В.Г. Аутогенна кістково-хрящова трансплантація в хірургічному лікуванні дефектів хряща колінного суглоба / В.Г. Євсєєнко, І.М. Зазірний // Клінічна хірургія. – 2006. – № 2. – С. 54-59. Здобувачем самостійно визначена ідея і мета статті, проведено аналіз літературних джерел, узагальнення щодо методів дослідження.

3. Зазірний І.М. Використання кістково-хрящевих аутотрансплантатів у лікуванні повношарових дефектів хряща колінного суглоба / І.М. Зазірний, В.Г. Євсєєнко // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2006. – № 3. – С.29-34. Здобувачем самостійно визначена ідея і мета статті, проведено оперативні втручання, аналіз результатів лікування.

4. Зазірний І.М. Обґрунтування вибору методики хірургічного лікування малих дефектів хряща колінного суглоба / І.М. Зазірний, В.Г. Євсєєнко // Ортопедія, травматологія і протезування. – 2007. – № 2. – С. 31-35. Здобувачу належить аналіз результатів дослідження, їх статистична обробка, формулювання висновків.

5. Зазірний І.М. До питання обґрунтування застосування малоінвазивних хірургічних методів лікування дефектів хряща колінного суглоба / І.М. Зазірний, В.Г. Євсєєнко, Р. Шабус, В. Орлянськи // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім.П.Л.Шупика. – Київ. – 2007р. –16 (4). – С. 265-273. Здобувачу належить ідея статті, аналіз і узагальнення матеріалу.

6. Зазірний І.М. Формування тактики хірургічного лікування при хрящових дефектах колінного суглоба / І.М. Зазірний, В.Г. Євсєєнко, Р. Шабус, В. Орлянськи // Спортивна медицина. – 2007. – № 3. – С. 58-60. Здобувачем самостiйно зiбраний клiнiчний матерiал, проведені артроскопічні оперативні втручання, проведена статистична обробка результатiв, сформульовані висновки.

7. Зазірний І.М. Реґіонарні блокади як засіб тривалого знеболення після малоінвазивних операцій на колінному суглобі / І.М. Зазірний, В.М. Ковальчук, В.Г. Євсєєнко, А.М. Строкань // Літопис травматології та ортопедії. – № 1-2. – 2008. – С. 106-108. Здобувачем особисто сформульовані мета та задачі дослідження, відбрані групи пацієнтів та проведені оперативні втручання.

8. Yevsyeyenko V.G. Chodroplasty of the knee cartilage defects / V.G.Yevsyeyenko, I.M.Zazirnyi // X Narodni Kongres CSOT. 17-20.05.2006. Praha. Kniha abstrakt. P.67. Тези доповіді на конгресі. Здобувачем проведені оперативні втручання, визначена їх ефективність за допомогою аналізу результатів і статистичної обробки.

9. Zazirnyi I.M. Mosaic chondroplasty of the knee cartilage defects / I.M.Zazirnyi, V.G.Yevseyenko // 6-th Central european orthopaedic congres. May 31 – June 3, 2006. Graz, Austria. P.85. Тези доповіді на конгресі. Здобувачем проведені оперативні втручання, визначена їх ефективність за допомогою аналізу результатів і статистичної обробки.

10. Зазирный И.М. Тактика хирургического лечения дефектов хряща коленного сустава / И.М.Зазирный, В.Г.Евсеенко // Травматология и ортопедия ХХІ века: Сборник тезисов докладов 6 съезда ортопедов-травматологов России. – Самара. – 2006. – Том 1. – С.526. Участь здобувача полягає в узагальненні результатів дослідження, проведенні клінічних і інструментальних досліджень і співставлень, формулюванні висновків.

11. Зазирный И.М. Костно-хрящевая аутопластика дефектов хряща коленного сустава / И.М.Зазирный, В.Г.Евсеенко // Травматология и ортопедия России. – 2006. – №2. – С.123-124.Тези доповіді на конгресі. Здобувачем самостійно проведено аналіз літературних джерел, узагальнення щодо методів дослідження.

12. Зазірний І.М. Хондропластика дефектів хряща колінного суглоба / І.М.Зазірний, В.Г.Євсєєнко // Тези доповідей 14 з’їзду ортопедів-травматологів України. – Одеса. – 21-23 вересня 2006 р. – С. 262-263. Тези доповіді на конгресі. Здобувачем самостійно визначена ідея і мета дослідження, проведено оперативні втручання, аналіз результатів лікування.

13. Yevsyeyenko V. The choice of a treatment’s method of the small defects of the knee articular cartilage / V.Yevsyeyenko, I.Zazirnyi, R.Schabus, V.Orljanski // Vienna Future Symposium. – 8-9.02.2007. Abstract, P.53. Тези доповіді на конгресі. Здобувачем проведені оперативні втручання, визначена їх ефективність за допомогою аналізу результатів і статистичної обробки.

14. Зазирный И.М. Проблема выбора метода хирургического вмешательства при малых дефектах хряща коленного сустава / И.М.Зазирный, В.Г.Евсеенко // Материалы VII Конгресса российского артроскопического общества. – М.: 2007г. – С.55-56. Тези доповіді на конгресі. Здобувачем самостiйно зiбраний клiнiчний матерiал, проведені артроскопічні оперативні втручання, проведена статистична обробка результатiв, сформульовані висновки.