Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Бощівський Віктор Михайлович. Хірургічне лікування хворих на кровавлячу виразку дванадцятипалої кишки, які зазнали тривалого впливу малих доз радіації : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Борщівський В.М. Хірургічне лікування хворих на кровавлячу виразку дванадцятипалої кишки, які зазнали тривалого впливу малих доз радіації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03- хірургія. - Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України. - Тернопіль, 2002.

У дисертації вивчено загальний та місцевий (концентрація sIgA) імунітет, шлункове кислотоутворення, зараження слизової оболонки дванадцятипалої кишки Helicobacter pylori у хворих на кровавлячу виразку дванадцятипалої кишки, які зазнали тривалого впливу малих доз іонізуючого опромінення та у пацієнтів, які не мали в анамнезі радіаційного впливу.

Концентрація sIgA у пацієнтів із радіаційне забруднених територій була нижчою, порівняно з контролем, у 6,5 раза (р<0,001), у пацієнтів із незабруднених районів — в 3,7 раза (р<0,001). Не встановлено достовірних відмінностей у показниках загального імунітету, гелікобактерійного зараження дуоденальної зони та кислототвірної функції шлунка у перед- та післяопераційний періоди, між обома групами пацієнтів,.

На підставі отриманих результатів створено алгоритм, який містить опрацьовану оптимальну тактику і рекомендації для вибору методу хірургічного лікування, а також удосконалені основні напрямки післяопераційного лікування пацієнтів.

Впровадження запропонованого алгоритму дозволило зменшити частоту післяопераційних ускладнень від 15,1% до 7,1%.

У дисертаційній роботі обґрунтовано теоретичне узагальнення та накреслені практичні шляхи вирішення наукового завдання - покращити результати хірургічного лікування хворих на кровавлячу виразку дванадцятипалої кишки, які перебували під тривалим впливом малих доз радіації. Це наукове завдання виконано шляхом вивчення особливостей загального та місцевого імунітету, рН-метрії шлунка і дванадцятипалої кишки, а також дослідження гелікобактерного зараження пілородуоденальної слизової оболонки. У результаті вирішення наукового завдання зроблено наступні наукові та практичні висновки:

1. У хворих з кровавлячою дуоденальною виразкою, які зазнали тривалого впливу малих доз іонізуючого опромінення, встановлено вірогідне пригнічення імунного захисту пілородуоденальної зони, що проявилось у зниженні у пристінковому слизі вмісту секреційного імуноглобуліну А -концентрація sIgA в мг/л (М±т) була нижчою порівняно з контролем, у 6,5 раза (7,87±0,42, — р<0,001).

2. У пацієнтів з кровавлячою виразкою дванадцятипалої кишки, які зазнали тривалого впливу малих доз радіації, не встановлено вірогідних змін у загальному імунітеті, порівняно з вислідами в осіб контрольної групи та пацієнтів, які жили на радіаційне незабруднених територіях. Водночас у цієї групи хворих існує значне підвищення концентрації циркуляційних імунних комплексів (на 175% більше, ніж у групі контролю, р<0,001).

3. У хворих, які зазнали радіаційного впливу, не відзначено виразної різниці кислототвірної функції шлунка, у порівнянні з показниками пацієнтів із радіаційне незабруднених територій. Проте, кислототвірна функція шлунка в обох групах пацієнтів мала тенденцію до підвищення.

4. У пацієнтів, які зазнали тривалого впливу малих доз іонізуючого опромінення, діагностували зараження слизової пілородуоденальної зони Helicobacter pylori у 89,7 % випадків проти 85,9 % у пацієнтів групи зіставлення (без радіаційного впливу).

5. Згідно зі створеним алгоритмом вибору методу хірургічного лікування пацієнтів із кровавлячою дуоденальною виразкою, які зазнали тривалого радіаційного впливу, виконання резекційних методів операційного втручання е допустимим за умов змін місцевого імунного захисту І та II ступеня важкості. При III ступені порушення місцевого імунного захисту доцільним є виконання лише органозберігальних операційних втручань.

6. У післяопераційному періоді, при змінах місцевого імунного захисту II і III ступенів важкості, рекомендовано застосування імунокорекційної терапії.

7. Запропонований алгоритм вибору методу хірургічного лікування та імунокорекційної терапії хворих на кровавлячу виразку дванадцятипалої кишки у післяопераційному періоді дозволив зменшити частоту післяопераційних ускладнень від 15,1 % до 7,1 %.

Публікації автора:

1. Борщівський В.М. Стан загального імунітету у хворих на кровоточиву виразку дванадцятипалої кишки в умовах тривалого впливу малих доз радіації // Шпитальна хірургія. - 2001. - № 1 - С. 69-70.

2. Борщівський В.М. Зміни місцевого імунітету при тривалому впливу малих доз радіації у пацієнтів з кровоточивими виразками дванадцятипалої кишки // Вісник наукових досліджень. - 2001. - № 2 - С. 46-47.

3. Борщівський В.М. Вибір методу хірургічного лікування та ведення післяопераційного періоду у пацієнтів з виразкою дванадцятипалої кишки, ускладненою кровотечею, в умовах тривалого впливу малих доз радіації// Клінічна хірургія. - 2001. - № 9 - С. 22-25.

4. Поліщук В.Т., Борщівський В.М. Хірургічне лікування кривавлячих виразок дванадцятипалої кишки, у пацієнтів, які піддавались тривалому впливу малих доз радіації // Матеріали науково-практичної конференції “Шляхи оптимізації лікування хворих з шлунково-кишковими кровотечами”. - Львів, 2000.-С.84.

5. Борщівський В.М. Зміни місцевого захисту при тривалому впливі малих доз радіації у пацієнтів з кровоточивими пілородуоденальними виразками // Матеріали науково-практичної конференції “Медико-біологічні наслідки Чорнобильської катастрофи через 15 років”. - Житомир, 2001. - С. 59-60.

6. Борщівський В.М. Зміни місцевого захисту при тривалому впливі малих доз радіації у пацієнтів з кровоточивими пілородуоденальними виразками // Матеріали науково-практичної конференції V Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених. - Тернопіль, 2001. - С. 39.